نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 449872
حداقل مزد کارگران به ۲ میلیون تومان می‌رسد؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۰
با نهایی شدن رقم هزینه سبد معیشت کارگران در کارگروه تخصصی مزد و توافق گروههای کارگری و کارفرمایی، احتمال افزایش حداقل مزد کارگران به رقم دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در سال ۹۶ قوت گرفت.

به گزارش ایسنا، در جلسه روز گذشته ستاد دستمزد که نمایندگان گروههای کارگری، کارفرمایی و دولت در آن حضور داشتند، رقم هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری با توافق همه گروهها دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به تصویب رسید و مقرر شد تا در جلسه آینده شورای عالی کار به عنوان مبنای تعیین دستزد سال ۹۶ قرار گیرد.

ملاک اصلی در روش محاسبه این رقم آمارهای مراکز رسمی و معتبری چون مرکز آمار ایران، بانک مرکزی، انستیتو تغذیه و معاونت بهبود تغذیه وزارت بهداشت بود.

قرار بود تا در این جلسه جدول مربوط به اقلام خوراکی‌ و غیرخوراکی پس از تکمیل از سوی گروههای کارگری و کارفرمایی ارائه و رقم سبد هزینه معیشت خانوار کارگری استخراج شود.

علی خدایی ـ نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره جزییات این جلسه گفت: در جلساتی که تا به امروز داشتیم روی اقلام سبد هزینه، مراجع آماری و فرمول رسیدن به سبد اتفاق نظر داشتیم. در جلسه قبل ستاد مزد مقرر شده بود که اقلام خوراکی به عنوان پایه محاسبات استخراج و پس از تکمیل جداول آماری مربوطه ارائه شود تا به رقم نهایی سبد هزینه معیشت برسیم که خوشبختانه در جلسه دیروز با همکاری و همراهی کارفرمایان رقم سبد معیشت کارگران نهایی شد و بر روی رقم دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان توافق کردیم.

وی افزود: از ابتدای تشکیل جلسات دستمزد تاکید ما تمرکز بر سبد معیشت خانوار و تقویت قدرت معیشت کارگران بود. کارفرمایان به خوبی می‌دانند که دستمزد فعلی پاسخگوی نیازهای معیشتی کارگران نیست و معیشت کارگران باید تامین شود.

خدایی تاکید کرد: تاثیری که تورم بر معیشت کارگران می‌گذارد قابل محاسبه است و ما معتقدیم که این رقم باید محاسبه و در تعیین دستمزد سال آینده لحاظ شود تا عقب ماندگی چند ساله مزد کارگران را جبران کند.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار افزود: تمام آمارها و ارقامی که استخراج کردیم رسمی و بر مبنای فرمول‌ مراجع آماری معتبری همچون مرکز آمار ایران، بانک مرکزی، انستیتو تغذیه و معاونت بهبود تغذیه وزارت بهداشت بوده است. حتی از باب احتمال تفاوت در آمار گروه کارگری و کارفرمایی اعلام کرده بودیم که اگر گروه کارفرمایی از مراجع معتبرتر و استانداردتری آمار بدهند که هزینه سبد معیشت کارگران همان ۸۱۲ هزار تومان است می‌پذیریم.

به گزارش ایسنا، گروه کارگری پیشتر برآورد پیشنهادی دستمزد کارگران برای سال ۹۶ را بر اساس فرمول‌های مراجع آماری بین رقم دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرده بود که با توافق روز گذشته همه گروهها رقم سبد هزینه معیشت خانوار کارگری دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تصویب شد.

بررسی شیوه‌های رسیدن به رقم نهایی و مورد توافق سبد معیشت کارگران در جلسات آینده شورای عالی کار در دستور کار قرار خواهد گرفت.
 
کلمات کلیدی : کارگر+ حداقل دستمزد، دستمزد
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۴۸:۴۸
معلومه که نه
خودم بعنوان یه حداقلی بگیر قبول دارم که این رقم واقعا حق کارگراس ولی پرداختش در شرایط الان نه معقوله و نه شدنی مگه اینکه دولت یه حرکتی انجام بده.بنظرم بیشتر از یک تا یک و صد تصویب نمیشه (4179844) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۱:۱۹:۱۱
بجای افزایش حقوق که باعث تورم و گران شدن تولید و ورشکستگی بیشتر تولیدکنندگان می شود قیمت دلار را به قیمت 1000تومان که قیمت واقعی آن هست برگردانند (4179883) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۳۴:۰۶
اخه بنده خدا ، واردکنندگان از چین سود کلان به جیب بزنند و حتی در داخل تنبان هم نتونیم بفروشیم چی گیر جنابعالی میاد؟!؟!؟
نکنه شما کارمند دولتی که حقوقتو سر ماه میگیری و اصلا تولید برات مهم نیست؟؟؟ (4180005) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۰۲:۴۵
سر کاری هست ... حداقل حقوق بیشتر از 900 تومن نمی شه چون آقایون نگران تورم هستند ... (4180043) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۰:۵۷:۴۷
حقوق کارگران را دولت نمی دهد که برای آن حد تعیین کند در واقع دولت از کیسه خلیفه ( یعنی جیب واحد های اقتصادی می بخشد)

این داستان مرا یاد قصه کسی می اندازد که مرغی داست که روزی یک تخک کیگرد و فرد به این فکر افتاد تا شکم مرغ را پاره کند و همه تخم مرغها را یکجا بیرون بکشد که با این کار مرغ مرد و همان روزی یک تخم را نکرد

حال لطفا بگوئید که کدام واحد اقتصادی ما سال نود و پنج صد درصد رشد در آمد داشته که بتواند از عهده این دستورات بر آید
بخش خصوص از محل در آمدش حقوق میدهد و مثل دولت به پول نفت وصل نیست

افرادی هم که می خواهند جواب من را بدهند لطفا کارشناسی حرف بزنند و شعار ندهند
من هم میدانم که وضع معیشت مردم بد است ولی بنگاههای اقتصادی هم وضع بهتری ندارند (4179855) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۱:۵۸:۵۶
اين مباحث تكراري ساليان سال است كه به همين منوال انجام ميشه ولي در نهايت حقوق كارگر با نهايتا 10 درصد افزايش هرسال تصويب ميشه و متاسفانه هزينه ها ي زندگي صدها قدم جلوتر از دستمزد كارگران هستند و كارگران به سختي امرار معاش مي كنند . هم اكنون حداقل حقوق كارگران 812هزارتومان است و با جميع ساير پرداختي ها مثل حق مسكن و بن و غير به يك ميليون تومان هم نمي رسد. واقعا يك خانوار چهار نفره با اين دستمزد چطور بايد زندگي كنند خدا عالم است تازه اگر حقوق به موقع دريافت كنند و ماهها معوق نشود (4179934) (alef-11)
 
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۲:۴۶:۲۴
من کارگاه رو تعطیل میکنم. (4180020) (alef-13)
 
mojtaba
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۲۰:۴۶
آیا مسئولان می توانند با ۸۱۲ هزار تومان یک ماه زندگی کنند؟ (4180077) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۲۷:۵۶
نگران نباشید اگه حقوق کارمند و کارگر چند درصد اضافه بشه حقوق مدیران و مقامات چند صد درصد اضافه میشه. در بسیاری از کشورهای اروپایی که فقر بسیار کم دیده میشه افرادی که حقوق بالایی دارند مالیات بسیاری می پردازند ولی در ایران؟ (4180094) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۳:۴۵:۱۲
این کار دوستی خاله خرسه است . همین چهار تا کارگاه باقیمانده هم تعطیل میشود . شما را به خدا منطقی فکر کنید یا ازاینور بام می افتید یا از اونور بام . (4180114) (alef-3)
 
خسرو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۰۶:۱۰
این دومیلیو ن پانصد هزار تومان راجدی نگیرید چون امکان پرداخت چنین مبلغی در حال حاضر امکان ندارد (4180148) (alef-3)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۱۹:۴۵
من موافقم .واقعا زندگی با حقوق 1 تومن به سختی و با ناراحتی اعصاب میچرخه ولی بیشتر تمایل دارم به قول دوستمون دلار به 1000 تومن برگرده و قیمت خرید اقلام به 5 سال پیش برگرده. (4180179) (alef-3)
 
تئو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۲۱:۳۵
امکان پرداخت این مبلغ وجود دارد - چه طور قشر کثیری از شاغلین حقوق بالای 40 میلیون دریافت می کنند ولی نوبت به کارگر که میرسه امکانش نیست ؟همه جای دنیا دستمزد فقط 7 الی ده درصد هزینه تولید است مگر ما بیرون از همه جای دنیا هستیم می توانید از حسابداران بپرسید و خواهند گفت که کل پرداختی حقوق و مزایا حداکثرش ان به جرات عرض می کنم 20 درصد کل سود سهامشان نمی شود
بعد چه طور از کارگری که دو شیفت کار می کند دو نفره کار می کند فقط هم یک بچه دارد ولی دایم نگران است توقع بهره وری داشته باشیم یک طرف بهره وری حقوق مکفی است مردم اگر بدانند که استانداردهای دنیا چه طورتعریف شده بخدا یک روز هم سرکار نمیروند (4180184) (alef-13)
 
حسن
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۲۹:۳۴
این افزایش به جوک شبیه است تا به تصویب .حداکثر15 درصدافزایش یعنی 9500000 بشتر نمیشه. (4180196) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۳۲:۵۹
تو شرکت ما 20 نفر کار می کنند که فکر نمیکنم شرکن بیشتر از ماهی 30 میلیون تومن درآمد داشته باشه ...که با فرمول حقوق همه ما میشخ 50 میلیون تومن !!!
با این حساب شرکت ما سال دیگه تعطیل میشه !!! (4180207) (alef-3)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۵۶:۰۵
شرکتي که با 20 تا کارمند ماهي 30 ميليون درآمد داره همون بهتر که تعطيل بشه برادر (4180256) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۴:۴۵:۵۹
غیر ممکنه ولی به آرزوی آن روز (4180235) (alef-3)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۱۲:۳۷
حقوق مدیرانی که در مناطق محروم و یا دارای تخصص است تا 60 درصد مبنا پیشنهاد شده است .

این مصوبه شامل کدام مدیران خواهد شد .

صرفا مدیران سطوح بالا
مدیران میانی
مدیران اجرائی
مدیران ستادی

کار کنان و کارگران زیر مجموعه این مدیران که سنگ زیرین آسیا خواهند بود تکلیفشان چه خواهد بود .

آیا تشخیص 2500 حداقل نیاز معیشتی را نیاز به اینهمه انستیتو و آزماشگاه و لبراتوار و نشست و برخواست است .

مشکل اینجاست که سال های گذشته میلی یک چیزی را به اسم تورم آنهم نه واقعی پرداخت کردند و حال این شکاف ایجاد شده .

چرا برای افزایش حقوق کارگران فرمول درست نمیکنند تا به این همه نشست و ابزار سنجش نیاز نباشد و دولت ها میلی عمل نکنند .

راهی جز یک حرکت جهشی ( افزایش حقوق کارگران ) و مدیریت تبعات آن - که هم به نفع کارگر باشد و هم کارفرما و هم عموم مردم وجود ندارد . هردولتی که چنین کند و از عهده مدیریت تبعات آن بر آید توانمند است و گرنه همه دولتهائی که امده اند و رفته اند .بجز این انتخاب ساده و توجیه سطحی کاری نکرده اند . (4180295) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۵:۱۷:۳۱
هرسال همین حرفه
آخرشم صد تومن زیاد میشه (4180305) (alef-3)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۱۶:۴۷:۵۲
مگرهمین الان حقوق کارگران شرکت نفت کمه!اونهاحداقل حقوقشون پنج ملیون تومان است وخیلی مزایای دیگه ازجمله نفت کارت...مگر کارگری که توصنایع کارمیکنه باکارگرنفت فرق میکنه که حقوق ۸۰۰هزارتومنی میگیره تازه ازمدیران میانی تابالایی شرکت نفت نگم بهتره که حقوقهااز۲۰ ملیون شروع میشه تاالاماشاا...! اگردولتحداقل دسمزدکارگررا۲۵۰۰۰۰۰۰تعین کنه خودش هم بلده چجور کمک به کارفرمابکنه که بامشکل روبرونشه! میتونه حقوقهای کلان شرکت نفت کم کنه یا اینکه اگرحقوق من نوعی بشه سه ملیون حداقلش اینه که مالیات پرداختی من هم نسبت به افزایش حقوقم بالا میزه واین جزدرامدهای دولت حساب میشه که میتونه کارفرما راحمایت کنه
ناگفته نمانداین ۲۵۰۰۰۰۰۰هم اگرتصویب بشه تازه ته مایحتاجه کارگره وباحداقلها اینقدر میشه! تاحالا به کارگرظلم میشده وزندگی با۸۰۰هزارتومن حکم برده داری نوینه چرا که خودمسئولین درامد زیردوملیون راخط فقر میدونن (4180447) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.