توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 469276
هیچ ناشری نمایشگاه را ترک نکرده است/ آماده بارندگی مجدد هستیم
بخش فرهنگی الف، 16 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۵
سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران با تاکید بر لزوم رعایت تعهدات دو طرف توافق نامه مربوط به برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب تاکید کرد: فعلا اولویت مسئولان تداوم فعالیت نمایشگاه است.


به گزارش مهر، همایون امیرزاده نشست خبری سخنگوی سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ظهر امروز شنبه شانزدهم اردیبهشت در محل پاویون خبرنگاران مستقر در این نمایشگاه برگزار شد.

امیرزاده در ابتدای این کنفراس مطبوعاتی در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران در مورد مشکلات به وجود آمده در این نمایشگاه بعد از باران شدیدی که دیروز غرفه داران و ناشران را با مسائلی روبرو کرد با یادآوری فرایند تصمیم گیری برای انتقال نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب گفت: عالی‌ترین مرجع تصمیم گیری در خصوص انتقال مکان نمایشگاه شورای سیاستگذاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بود که دو سال قبل با این انتقال موافقت کرد.

وی افزود: آنچه وزارت ارشاد را مجاب کرد که چنین تصمیمی بگیرید شامل موارد متعدد است، خانه بدوشی نمایشگاه کتاب بعد از ۲۸ دوره و اینکه این رویداد عظیم در مکانی که استانداردهای نمایشگاهی برخوردار باشد از این جمله بود.

وی که عضو کارگروه بررسی گزینه‌های مختلف برای برگزاری نمایشگاه کتاب نیز بود، یادآور شد: بجز شهر آفتاب دو گزینه دیگر یعنی باغ کتاب و مصلی، اولی به دلیل کمبود فضای نمایشگاهی دومی به دلیل مشکلات ترافیکی ناشی از برگزاری نمایشگاه کتاب در آن و اینکه به هر صورت کاربری این مکان(مصلی) برای برگزاری نمایشگاه کتاب نبوده و در واقع یک مسجد بزرگ است موجب شد که نمایشگاه کتاب به شهر آفتاب منتقل شود.

احتمال آبگرفتگی‌ها را پیش‌بینی‌ کرده بودیم

امیرزاده سپس گفت: ما در همان زمان تمامی پیش‌بینی‌ها را در زمینه احتمال آبگرفتگی ناشی از باران انجام داده بودیم با این وجود سال گذشته شاهد بروز برخی از مشکلات در پی باران آن سال بودیم.

سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران گفت: پس از خاطره نمایشگاه بیست و نهم کارگروهی متشکل از وزارت ارشاد تشکل های صنفی و عالی ترین مسئولان سطوح مدیریتی شهرداری تهران تشکیل شد و ما دغدغه‌هایمان را به صورت شفاف منتقل کردیم این در حالی بود که پیش از این در مورد لکه‌گیری‌هایی که لازم بود در شهرآفتاب انجام گیرد را انجام داده بودیم.

وی سپس گفت: سه مورد بارش باران پیش از شروع نمایشگاه امسال به ما کمک کرد تا نقاط آسیب‌پذیر این مجموعه را شناسایی کنیم که گزارش کارشناسی‌های ما در این زمینه به صورت مستند موجود است. از طرف دیگر مجموعه دوستان شهرداری تهران و شهر آفتاب به ما اطمینان کامل داده بودند که مسیرهای نابسامان و نقاط آسیب پذیر ترمیم می شود و قول قطعی و دقیق به ما داده بودند که مشکلات سال گذشته تکرار نخواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت ارشاد از شهرداری تهران تنها قول گرفته بود یا از این نهاد تعهد هم گرفته بود یا خیر؟ گفت: از آنجا که بنای ما بر همکاری متقابل و دو جانبه بود این موضوع را در فضایی از همکاری دنبال کردیم و چندان دنبال مسائل حقوقی و پیگیری‌های این چنینی نبودیم.

سخنگوی نمایشگاه کتاب با یادآوری اینکه مطابق توافق وزارت ارشاد و شهرداری تهران، مجموعه شهر آفتاب به مدت شش سال به طور رایگان در اختیار نمایشگاه کتاب تهران خواهد بود گفت: در پی اتفاقی که روز گذشته در نمایشگاه کتاب افتاد و از همان ساعت اولیه که احتمال می رفت باران بتواند به نمایشگاه آسیب بزند کارگروهی شکل گرفت چون باتوجه به حجم باران دیروز و زمان طولانی بارش ما پیش بینی بروز این قبیل مشکلات را می‌کردیم.

حل فوری مشکل با همراهی مدیریت شهری و وزارت ارشاد

امیرزاده در عین حال با بیان اینکه مجموعه مدیریت شهری، وزارت ارشاد و صنف نشر روز گذشته بدون کمترین فوت وقت دست به کار حل مشکلات بوجود آمده شدند گفت: همه این تلاش‌ها با این هدف بود که نمایشگاه کتاب دچار هیچ گونه وقفه‌ای در فعالیت خود نشود.

وی در رابطه با برآوردی که از خسارت روز گذشته به نمایشگاه کتاب وجود دارد گفت: در حال حاضر نمایندگانی از بیمه، شهرداری تهران، وزارت ارشاد و تشکل های صنفی در مکان های آسیب دیده حضور دارند و غرفه به غرفه خسارت های وارد را احصا و برآورد می کنند و با توجه به اخطارهای هواشناسی بر ادامه ناپایداری های جوی، ما خود را برای بارش های بعدی آماده می کنیم.

امیرزاده در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است وزارت ارشاد و تشکل‌های نشر به استمرار برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در شهر آفتاب تحت هر شرایطی تن دهند، گفت: مسیر ما برای تصمیم گیری در این خصوص کاملا باز است؛ به هر حال توافقی بین دو طرف امضا شده و هر دو طرف نسبت به این توافقنامه تعهداتی دارند طبیعی است چنانچه یکی از طرفین به طور کامل به تعهدات خود عمل نکند طرف دیگر نیز از مجاری مشخصی که در توافقنامه بر آن تصریح شده است، اقدامات مربوط به خود را انجام خواهد داد.

وی بار دیگر با تاکید بر اینکه زمانی که لازم باشد در این خصوص تصمیم گیری لازم را انجام را خواهیم داد گفت: در حال حاضر اولویت نخست و اصلی ما خدمت رسانی به مردم و غرفه داران است و خود را درگیر مسائل پیرامونی نمی کنیم و قطعا تصمیمات مدبرانه ای در این خصوص اتخاذ خواهد شد.

هیچ مورد اعتراضی از سوی ناشران به ما نرسیده است

امیرزاده همچنین برخی خبرها در مورد اینکه برخی از ناشران حاضر در نمایشگاه کتاب به دلیل نبود امنیت کافی در پی اتفاقات روز گذشته، فعالیت خود را در نمایشگاه کتاب متوقف کرده‌اند گفت: این خبر به هیچ وجه صحت ندارد و هیچ موردی اعتراض به معنای عدم ارائه کتاب در هیچ یک از بخش‌های نمایشگاه کتاب به ما نرسیده است.

سخنگوی نمایشگاه کتاب اضافه کرد: ما اصراری به آبی یا قرمز کردن فضای نمایشگاه نداریم وزارت ارشاد مکانی را برای برگزاری نمایشگاه کتاب در اختیار گرفته است که این مکان از طرف مدیریت شهری تحویل ما شده است، لذا سیبل انتقادات نباید وزارت ارشاد باشد. به عبارت دیگر اگر مشکلات روزگذشته تنها در سازه های موقت و چادرها اتفاق می افتاد، مسئله تا حدودی پذیرفتنی بود اما ما شاهد بودیم این مشکل در سالن های دائمی شامل سالن های سه قلو، سالن یاس  و سالن U شکل هم به وجود آمد.

امیرزاده تاکید کرد : به مصلحت مجموعه ای که شهر آفتاب را در اختیار مسئولان نمایشگاه کتاب قرار داده نیست که نقایص موجود در آن را برطرف  نکند.

تمامی ناشران خسارت دیده مشمول بیمه می‌شوند

وی بار دیگر تاکید کرد: تمامی ناشران و غرفه داران چه در بخش داخلی چه در بخش ناشران خارجی مشمول استفاده از بیمه بابت خسارت‌هایی که دیده‌اند، هستند. بنده همین جا اعلام می کنم که زمان پرداخت تعهدات بیمه در مورد این خسارت ها طولانی نخواهد بود و بعد از برگزاری نمایشگاه کتاب پرداخت خواهد شد.

امیرزاده در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه تعدادی از ناشرانی که در دوره قبلی کتاب تهران حضور داشتند و از بارندگی‌های آن سال خساراتی دیدند هنوز مبلغ مربوط به خسارت خود را دریافت نکرده اند، گفت: چنین گزارشی به ما واصل نشده است و چنانچه ناشری از دوره قبلی نمایشگاه کتاب، جبران لازم برایش انجام شده می تواند به شخص بنده مراجعه کند تا مشکل او در پروسه برطرف شدن قرار گیرد.

سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران که ریاست رسیدگی به تخلفات ناشران در این دوره از نمایشگاه را بر عهده دارد تاکید کرد: هر نوع محتوایی که خارج از ضوابط نشر جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب تهران ارائه شود مشمول بندهای قانونی برخورد با تخلفات قرار می گیرد و ما وظیفه داریم بر اساس آیین نامه های موجود با آن برخورد کنیم. اگر محتوایی این قاعده و آیین نامه را زیر پا بگذارد قطعا برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

وی بخشی آمارهای مربوط به خرید کتاب این دوره از نمایشگاه کتاب را تا پایان روز سوم اعلام کرد و گفت در نمایشگاه کتاب بیست و نهم تا پایان روز سوم تعداد ۳۷۰ هزار تراکنش مالی در غرفه های ناشران انجام شده بود که مبلغ مربوط به آن ۱۷۹ میلیارد دریال بوده است در نمایشگاه امسال تقریبا رقمی در همین حدود به دست آمده است، یعنی کمی بیش از ۱۷۹ میلیارد ریال با تعداد  تراکنش ۳۷۳ هزار ۷۸۵ مورد

وی در مورد جمعیت بازدید کننده در سه روز گذشته هم گفت: در این زمینه هم با رصدی که از طریق سیستم‌های رصد انجام شده است، رقمی بین دو تا پنج درصد افزایش را در جمعیت بازدید کننده نسبت به دوره قبل شاهد بودیم ...

به گفته امیرزاده و براساس گزارش مسئولان مترو۱۴۰ هزار نفر از طریق این ناوگان حمل و نقل شهر  به نمایشگاه کتاب تهران آمده اند که به فاصله دو ساعت در روز گذشته به دلیل ازدحام جمعیت مردم به صورت رایگان و بدون بلیت سوار مترو شده اند و به نمایشگاه کتاب آمده اند.

وی با بیان اینکه ۲۶۰۹ پایانه تراکنشی (دستگاه های کارتخوان) در نمایشگاه کتاب مستقر است، اعلام کرد: تعداد بن کارت هایی که از طریق آنها خرید کتاب صورت گرفته است ۱۴۱ هزار و ۱۷۱ بوده است که مبلغ ۷۵میلیارد ۸۸۱ میلیون ۴۰۳ هزار و ۹۵۰ ریال بوده است.

سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران در مورد میزان یارانه اختصاص یافته به این دوره از نمایشگاه کتاب تهران و آن میزان که جذب کتاب شده است از ۱۶۴ میلیارد ریال یارانه تخصصی به نمایشگاه کتاب که سهم وزارت ارشاد بوده است ۱۵۰ میلیارد ریال جذب شده است همچنین ۳۲۰ میلیارد ریال آورده نهاد ها و ارگان های دیگر به نمایشگاه کتاب بوده است.

وی در خصوص اقدام وزارت علوم و همچنین دانشگاه آزاد بر اعلام این مسئله به مراکز تحت پوشش خود که «آن‌ها مطابق توافقی که وزارت علوم با دانشگاه آزاد انجام داده اند می توانند نسبت به خرید کتاب با استفاده از یارانه کنند»، گفت: در بخشنامه مربوطه قید شده بود که مراکز علمی تحت پوشش این دو نهاد امسال می توانند از بن کتاب بهره مند شوند این مراکز می‌بایست تعداد مشخصی از ناشران و نه همه آنها کتاب تهیه کنند. من اعلام می کنند طی دو نامه که یکی آنها رسانه ای شد و دیگری محرمانه است به مسئولان وزارت علوم و دانشگاه آزاد اعلام کردیم که چنین مسئله ای اصلا صحت ندارد و مسیر استفاده از یارانه های نمایشگاه کتاب ثبت نام از طریق سامانه بن کتاب است. ما شأن دولت و مراکز علمی را فراتر از آن می دانیم که به این شیوه بخواهند از یارانه ای که می بایست در اختیار مصرف کننده واقعی قرار بگیرند سوءاستفاده کنند.

امیرزاده بار دیگر با تاکید بر اینکه یارانه های نمایشگاه در اختیار علاقه مندان و همچنین نیازمندان به کتاب قرار گیرد گفت: با توجه به لزوم رعایت نگاه عدالت گرایانه در هزینه کردن یارانه ها امسال دانشجویان شهر تهران از این شمول مستثنی شدند اما این در حالی است که کتابخانه های مدارس شهر تهران در طول سال به آثارجدید تجهیز می شود. اگر چه اطلاعات مربوط به دانش آموزان تهران در زمان مقرر در اختیار مسئولان نمایشگاه قرار می گرفت آنها هم می توانست به این فهرست اضافه شوند.

سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران این نشست خبری را با یک خبر خوب برای  دانش آموزان به پایان رساند و گفت: هزار مدرسه شهر تهران و شهرستان های استان تهران از طرح تجهیز کتابخانه های کلاسی در مقطع ابتدایی بهره مند شدند بر این اساس مبلغ یک میلیون در اختیار هر مدرسه قرار می گیرد. این بودجه در نمایشگاه امسال به مدارس یادشده تخصیص یافته و مربیان و معلمان این مدارس می توانند به نمایشگاه بیایند و تا کتابهای موردنیاز خود را خریداری کنند.
 
کلمات کلیدی : نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران +شهر آفتاب+بارندگی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.