توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 282174
یادداشت سرکرده گروه تروریستی در واشنگتن‌پست
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۴۳
روزنامه واشنگتن‌پست یادداشتی را منتشر کرده که در آن فردی که مسئول سیاست خارجی گروه احرار الشام معرفی شده، تلاش کرده این گروهک را متفاوت از القاعده جلوه دهد.

به گزارش فارس، در ادامه تلاش‌های برخی کشورهای غربی و عربی برای تطهیر تصویر گروه‌های تروریستی فعال در سوریه، روزنامه واشنگتن‌پست روز جمعه یادداشتی را از یکی از سرکردگان گروه تروریستی «احرار الشام» از گروه‌های فعال در سوریه منتشر کرده است.

«لبیب النحاس» که واشنگتن‌پست وی را مسئول روابط سیاست خارجی احرار الشام معرفی کرده است، در این یادداشت تلاش کرده است که این گروه سلفی و تکفیری را «میانه‌رو» و جدا از داعش و القاعده جلوه دهد.

نحاس با انتقاد از تعریف سختگیرانه‌ای که برای «میانه‌روی» بیان شده، اذعان کرده است که چنین تعریفی موجب می‌شود تا بخش اعظمی از مخالفان دولت سوریه، خارج از این تعریف و تندرو در نظر گرفته شوند.

او سپس ارتباط با القاعده را رد کرده و نوشته است آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) میلیون‌ها دلار هزینه کرده است تا گروه‌های «میانه‌رو» را تقویت کند، اما این گروه‌ها نتوانسته‌اند به نتیجه دلخواه یعنی سرنگونی نظام سوریه دست یابند. نحاس با همین استدلال به دولتمردان آمریکایی توصیه کرده است که به حمایت از احرار الشام بپردازند.

وی با بیان اینکه آمریکا الزاما نباید بین بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و داعش یکی را انتخاب کند، در پایان نوشته است: «(جان) کری (وزیر خارجه آمریکا) گزینه سومی هم دارد، فقط کافی است واشنگتن بخواهد و چشمانش را باز کرده و آن را ببیند.»

این در حالی است که سازمان «احرار الشام الاسلامیه» از بارزترین گروه های مخالف بشار اسد در سوریه است که زیر مجموعه ائتلاف «جبهه اسلامی سوریه» محسوب می‌شود و دارای افکار سلفی است؛ این سازمان دموکراسی و سکولاریسم را رد کرده و هدف خود را تشکیل دولت اسلامی می‌داند.

«ابوخالد السوری» مؤسس این سازمان دوست صیمیمی «عبدالله عزام» و «اسامه بن لادن» در افغانستان بود و پس از بحران سوریه نماینده «ایمن الظواهری» سرکرده القاعده در سوریه شد.

هرچند ابوخالد السوری در اسفند ۹۲ کشته شد اما مشی تکفیری این سازمان کماکان به قوت خود باقی مانده است.

ماه گذشته نیز محمد الجولانی امیر گروه تروریستی جبهه‌النصره با حضور در یکی از برنامه‌های شبکه قطری الجزیره، قول داد که این گروه علیه منافع غرب اقدام نکند.
 
کلمات کلیدی : احرار الشام+ النصره+ القاعده
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.