نظر منتشر شده
۳۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 386377
چند نکته درباره دریافت نامه از خزانه داری آمریکا؛
نامه آرامش بخش حریف بدعهدی آمریکا نمی شود
بخش بین الملل الف،‌ 8 شهریور 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۹
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه که از ۳۱ مرداد سفر دوره ای خود به ۶ کشور امریکای لاتین را آغاز کرده بود روز جمعه، ٥ شهریور در نشست اقتصادی ایران و شیلی با اشاره به نگرانی بانک‌های خارجی در خصوص برقراری ارتباط با تهران گفت ایران آمادگی دارد برای رفع این مشکل از اوفک (اداره نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا) نامه آرامش‌بخش دریافت کند.

ظریف گفت «اگر فضاسازی‌های رسانه‌ای توسط گروه‌های مخالف توافق هسته‌ای در آمریکا، دوستان را نگران کرده، ما آمادگی داریم از اداره نظارت وزارت خزانه‌داری ایالات متحده برای بانک‌هایی که مایل به همکاری با جمهوری اسلامی هستند نامه آرامش‌بخش تهیه کنیم که بدون نگرانی بتوانند با ایران ارتباط داشته باشند»

اوفک مسئول نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات ایالات متحده در زمینه تحریم‌های خارجی است و دریافت نامه آرامش‌بخش شیوه‌ای برای ایجاد اطمینان در معاملات به ویژه معاملات مالی و بانکی است.

وزیر امور خارجه صرفاً به این جملات بسنده کرد و درباره روند و چگونگی دریافت نامه آرامش بخش توضیحی نداد و این که آیا توافقات لازم با آمريكايي ها در این خصوص صورت گرفته است یا خیر. اما نامه آرامش‌بخش صرفا شامل نوعی تعهد اخلاقی است و برای صادر کننده مسئولیت حقوقی ایجاد نمی کند. از سوی دیگر صحبت های جدید وزیر امور خارجه با رد درخواست‌های مکرر بانک‌های بین‌المللی از وزارت خزانه‌داری آمریکا برای صدور دستورالعمل کتبی و رفع موارد ابهام درباره از سرگیری روابط با ایران تناقض دارد.

صحبت های جدید وزیر امور خارجه را می توان نوعی ترغیب بانک ها و موسسات مالی بین المللی برای شروع ارتباط با ایران دانست اما در ذات خود بیان گر وضعيت ناخوشايند ايران در دوران پسابرجام و تایید نقض تعهداتی است که طرف آمریکایی باید اجرا می‌کرد. به عبارتی بهتر با وجود ایفای تعهدات مندرج در برجام از سوی ایران و كنار رفتن بخش بزرگی از تحریم‌های بین‌المللی و یک‌جانبه علیه تهران، بسیاری از بانک‌های بین‌المللی بدلیل تحریم های غیر هسته ای و مهمتر از آن ادامه فضای ایران هراسی توسط مقامات آمریکایی کماکان از ورود به بازار ایران خودداری می کنند.

بر اساس برجام می بایست تحریم های اقتصادی ایران در مهمترین بعد آن یعنی تحریم های بانکی به صورت کامل برداشته می شد اما بنا به گفته مقامات مختلف دولت، آمریکا صرفاً روی کاغذ تحریم‌ها را برداشته و ساختار هئيت حاكمه آمريكا از جمله وزارت خزانه داری و کنگره به شدت خواهان حفظ تحریم ها مي باشند.

سوالي كه در اين باره پيش مي آيد اين است كه وقتي توافق هسته اي ايران با كشورهاي ۱+۵ كه در قالب برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت تجلي يافته نتوانسته موجبات رفع تحريم ها را فراهم آورد چگونه يك تعهدنامه اخلاقي كه هيچ ضمانتي هم ايجاد مي کنداين مهم را انجام خواهد داد؟

به همين دليل بايد گفت تاکتیک جدید وزیر خارجه برای جذب بانک های خارجی از راه اعطای نامه آرام بخش فارغ از عملیاتی شدن بسیار بعید است بتواند جو سنگینی که آمریکایی ها عليه ايران ایجاد کرده اند را از بین ببرد.

از سوي ديگر سخنان جديد ظريف نشان دهنده اين است كه امتيازات دريافتي ايران از برجام علي رغم انجام تعهداتش صرفاً زماني نقد خواهد شد كه آمريكايي ها به اين امر رضايت دهند.

در اين بين دستگيري يكي از اعضاي تيم هسته اي كه در بخش مالي و بانكي همراه هئيت مذاكره كننده بوده ابهامات بي شماري را در اين زمينه ايجاد كرده است. اين كه چگونه فردي دو تابعيتي در مهمترين مذاكرات جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي غربي حضور داشته و اينكه عدم گشايش مالي در دوران پسابرجام تا چه اندازه بدليل ضعف مذاكره كنندگان اين حوزه رخ داده است.

گفتني است چند روز قبل پايگاه تحليلي المانیتور در تحلیلی پیرامون بازداشت يكي از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با كشورهاي غربي نوشت: دري اصفهاني مسئولیت امور بانکی را در جریان گفت‌‌وگوهای هسته‌ای بر عهده داشت و این همان ناحیه‌ای است که مشکلات توافق ایران با آمریکا هنوز پابرجا مانده‌اند.

لازم به يادآوري است دولت آمريكا در سال هاي گذشته بانك هاي غيرآمريكايي را حدود ۱۵ میلیارد دلار بدليل آنچه ارتباط با ايران و دور زدن تحريم ها ناميده مشمول جريمه كرده است. در واقع واشنگتن تلاش كرده بار روانی عليه كشورهاي اروپايي كه خواهان نزديكي با ایران هستند را حفظ كند. در تازه ترين موضع گيري براي حفظ فضاي ايران هراسي و ترساندن شركت ها و بانك هاي اروپايي براي عدم ارتباط با ايران، اليزابت ترودو سخنگوي وزارت خارجه امريكا گفته كه واشنگتن به خاطر سوءظن به تهران براي ارسال موشك به نيروهاي انصارالله در يمن، بسته جديدي از تحريم‌ها را مورد بررسي قرار مي‌دهد.

اين در حالي است كه تقريباً از آغاز تجاوز عربستان، يمن بر اساس قطعنامه شوراي امنيت تحت محاصره شديد مي باشد.

گفتني است برقراري ارتباط با بانك ها در دوران بعد از برجام به يكي از مشكلات جدي دولت تبديل شده است.

به نحوی که مراودات تجاری تجار ایرانی با بانکهای خارجی و نقل و انتقال پول هیچ تفاوت محسوسی با قبل از پذیرش برجام نکرده است.

از سوی دیگر ايران نه تنها در دسترسي به دارايي هاي بلوكه شده خود با محدوديت هاي جدي مواجه است بلكه توانايي دريافت درآمدهاي حاصل از فروش نفت را نيز ندارد. در اين راستا روزنامه انگليسي فایننشال‌تایمز چند روز قبل در تحلیلی به امتناع بانک‌های بین‌المللی از مبادله با ایران بعد از برجام پرداخت و نوشت: یک سال بعد از توافق، به نظر می‌رسد اجرای آن مطابق آنچه برنامه‌ریزی شده بود پیش نمی‌رود و بدليل ترس از آمريكا، بانک‌ها دست به اعتصابی موثر زده‌اند و از مبادله با ایران اجتناب می‌کنند.

با این حساب معلوم نیست نامه آرامش بخش ظریف هم بتواند بر سد محکم ایران هراسی و لابی ها پشت صحنه آمریکا غلبه کند.

 
کلمات کلیدی : نامه آرامش بخش+ظریف+برجام+خزانه داری آمریکا
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۶:۱۹:۱۵
اون موقع که اورانیوم 20 درصد رو برخلاف شرایط تعیین شده همون اول به ثمن بخس دادیم رفت بایست فکر این روزها رو می کردیم ای قهرمان دیپلماسی جان. واقعا حیف اون 100 سکه (3909953) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۸:۳۷:۲۹
دوستانی که تصور میکنند که ایران وضعیت اقتصادی بهتری از کشورهای دنیا دارد خوب اینکه دیگه مشکلی‌ ندارد، بر اساس آمار خود بانک مرکزی، از سال ۱۳۹۰ تا کنون تولید ملی‌ ایران کأهش یافته و منفی‌ بوده و با توجه به رشد جمعیت، کشور در سال ۹۵ فقیر تر از سال ۹۰ به صورت سرانه و کلی‌ بوده... در هیچ کشور دنیا چنین راندمانی وجود ناداشته(سوریه و افغانستان و لیبی‌ و سومالی جدا!) و مثلأ هند و چین هر یک به صورت سرانه در این مدت ۵۰ درصد رشد کردند ولی‌ ایران منفی‌ ۱۵ درصد(با توجه به رشد جمعیت)!!!!...و پیش بینی‌ میشود در بهترین حالت در سال ۱۴۰۰ بتوانیم با وعده های مسئولین به درآمد سرانه ۱۳۹۰ برسیم، یعنی‌ ۱۰ سال از دست رفت برای ملت ایران... این واقعاً برای یک کشور در حل توسعه مانند ایران یک فاجعه کامل است که فقط در کتابها باید به عنوان رکورد برای این مسئولین ثبت شود که در کشوری که درگیر جنگ داخلی‌ نبوده چنین کارکردی داشتند... حالا اگر دوستان دوست دارند این را سیاه نمایی ذکر کنند یا سفید نمایی ، در حقیقت ماجرا تفاوتی‌ ندارد... (3910134) (alef-13)
 
شاد
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۹:۵۷:۰۵
فکر کدوم روزها برادر؟ مثل اینکه خیلی دلت واسه تورم 35 درصدی تنگ شده!! این روزها قرار بوده دلار 10000 تومان باشه و کیلو گوشت هم 200 هزارتومان!!!تازه فکر کردیم شده این وای به حال اینکه فکر نمیکردیم. (3910226) (alef-13)
 
مقداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۲۰:۳۳:۳۷
مردم ایران حافظه تاریخی ندارد. شما خودتو خسته نکن (3910264) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۲۱:۱۵:۰۳
فکر کدام روز؟!

فکر این روز که «برجام ۱۰۹ صفحه‌ای» بدون یک «نامه تک برگی» کاری از پیش نمی‌برد! (3910300) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۲۱:۲۶:۳۵
حیف من و تو بودیم با دولت قبل.
مثل اینکه یادت رفته کی دلار 900 تومانی را با معجزه قرن کرد 3000 تومان.
ثمن بخس مال این وقتها نیست، مال قبل تره. دلواپس جان. (3910314) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۶:۲۳:۲۵
من به ظریف عتماد دارم و ضمناً خواستار رابطه با دنیا هستم، پس به نظر من هیچ اشکالی‌ در این نامه نیست (3909965) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۷:۳۴:۳۲
سلام موافقم با شما. ما هم به دکتر ظریف اعتماد کامل داریم (3910053) (alef-3)
 
مشعود
United States
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۸:۰۶:۱۸
منم اعتماد دارم. مخصوصا بعد از اینکه مشخص شد یکی از تیم هسته ای بجای اینکه برای ایران کار کنه برای 5+1 کار میکرد!!! (3910093) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۹:۲۰:۴۵
این خبر امروز تکذیب شد هیچ فردی داخل تیم هسته ای جاسوس نبوده. (3910196) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۲۲:۰۳:۴۹
کی تکذیب کرد ؟!
عراقچی گفت از اژه ای بپرسید که اژه ای هم تایید کرد جاسوس بوده (3910367) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۲۲:۲۲:۳۰
برو بخون دقیقا بوده .مصاحبه اژه ای رو عرض می کنم. (3910387) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۰۷:۱۸:۰۷
ما که دیگر به تکذیب های دولت عادت کرده ایم ... تکذیب هایی که بعضا می تواند جک قرن لقب بگیرد. (3912254) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۰۷:۱۷:۲۰
این کامل بودن اعتماد شما خیلی جالب است ... کامل؟! (3912252) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۱۰:۱۸:۱۳
من هم برای تقریبا هیچ اعتماد دارم (3910864) (alef-13)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۱۰:۲۹:۰۶
رابطه و باج دادن دو مقوله کاملا جدا هستن
هروقت دنیای عدالت شد صحبت از رابطه کنیم
ما در جنگل انسان ها زندگی می کنیم (3910881) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۶:۲۷:۳۹
معنی عزت را هم فهمیدیم!!!!!!!!!باید از کدخدا نامه ضمانت بگیریم به کشورهای دیگربدهیم تا جرات کنند با ما معامله کنند (3909971) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۶:۳۸:۵۷
قراردادهای جدید نفتی دولت دست‌کمی از برجام پرعیب و اشکال هسته‌ای ندارد، چرا باید اجازه داده شود ثروت ملی کشور تا 37 سال توسط خارجی‌ها غارت شود. (3909983) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۶:۵۴:۳۳
به نظر من امریکا به دزد بیشتر شبیه تا کدخدا!!!
ولی نمیدونم چرا باور این برای دولت مردان ما سخته؟!!! (3910006) (alef-3)
 
مقداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۲۰:۳۴:۴۵
شما هنوز نمیدونی معادلات سیاسی دنیا چطور میچرخه و کی داره میچرخه. سیاست کثیفه. ولی باید دید تمام اون دنیا از کی دارن تبعیت میکنن. نمیدونم این چطور فهمش برای امسال شما سخته (3910265) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۰۷:۲۰:۲۷
واقعا به عنوان یک ایرانی از اظهار نظر منفعلانه شما متاسفم (3912256) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۶:۵۷:۵۲
حتما موثر است. با ظریف موافقم (3910010) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۷:۲۴:۱۳
تو قلب تیم مذاکره کننده جاسوس بوده بعد شما می خواهید از این توافق چیزی نصیب ایران بشه (3910040) (alef-3)
 
صدر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۸:۲۴:۱۰
بله بعنوان مسکن موثره ولی درد اصلی را پنهان می کنه و زمانی تشخیص داده میشه که دیگه کار از کار گذشته . (3910114) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۸:۳۳:۰۴
فکر نکنم چیزی بدست بیاوریم (3910126) (alef-13)
 
گنجی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۹:۳۲:۱۷
دیگه باید چه اتفاقی بیفتد تا اصلاح طلبان یک ذره نگران بشوند؟

کدخدای محترم همه چیز را کتمان کرد

تحریم ها که باقی ماند

تا کنون با وجود هزار دم خروس با هزار توجیه و شانتاژ رسانه ایی و کمک های

بی بی سی می گفتند تحریم ها برداشته شده و مخالفان و منتقدان را به هر

صفتی خواندند

و الان که صدای طشت رسوایی برجام به شیلی هم رسیده است باید برویم به

کدخدا التماس کنیم لطفا یک نامه به ما بدهید که فلان بازرگان در شیلی می

خواهد با ما این مقدار کالا مبادله کند!!!!!

حتما کدخدا هم می گوید بار آخرتان باشد فقط همین یکی باشه قبول!!!!! (3910207) (alef-13)
 
حسام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۹:۵۱:۱۶
یا سلام .
نقد منتقد محترم. زحمتی که برای حلاجی و همفکری با دولت شده هم ماجور. اما سوال چه کار کنیم؟ نامه ارامش بخش بدرد نمیخوره قبول شما یه کیس اجرایی و بدرد بخور پیشنهاد کنید. بخدا بیرون گود نشستن و لنگش کن لنگش کن کردن چه دردی دوا میکنه؟ (3910222) (alef-13)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۰۷:۵۰:۰۷
اون روزی که جلیلی مذاکره میکرد تحریم میشدیم اما حداقل باج به طرف نمیدادیم و عزتمون رو داشتیم اما امروز چی همه چی رفت بعدش هم اونها با دهن کجی زدن زیر قولاشون اگه برجام درست بود نیاز به نامه آرامش بخش نیست پس معلوم میشه برجام درست نیست که باید نامه بگیریم از آقامعلم(آمریکا) در ضمن شما زمان جلیلی بیرون ننشسته بودی میگفتی لنگش کن (3910680) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۰ ۰۷:۲۷:۲۵
سلام
مشکل خوشبینی بیش از حد دولت محترم و جناب ظریف و ... به آمریکائی ها بود ...

مشکل اصلی خطا در نگرش است

معلوم است اگر دیگران که دیدگاه انقلابی به دشمن دارند کار را پیش ببرند اینطور سنگ روی یخ نمی شدیم.

مسئله ساده است. (3912264) (alef-13)
 
اصغر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۲۲:۴۰:۵۰
موقعی که این تحریم ها وضع شد این طور نبود که فردای آن روز شاهد تاثیر آن بر شرایط اقتصادی کشور باشیم. با بانکهای بزرگ سراسر جهان تک به تک مذاکره شد برای اینکه در تحریم ایران شرکت کنند کلی کار شد و مدت مدیدی طول کشید. مدتی با اینکه تحریمها وضع شده بود ولی نقل و انتقال ‍پول به طرق مختلف انجام میشد حال هم اگر قرار است تحریمها برداشته شود یک فرآیند نیاز دارد همان مذاکرات نیاز است و حداقل به اندازه زمان اعمال آن زمان نیاز دارد. (3910405) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۲۳:۲۱:۵۰
منتقدين مي گويند كه تحريم ها اسما" برداشته شده اما رسما نه و لابي هاي پشت پرده جلوي كار را گرفته است ، ما بايد به تيم خود اعتماد كنيم كه اين لابي هاي پشت پرده را هم به خوبي پشتسر بگذارند ؛
يكي از مشكلات ما اين است كه به مردم گفته نمي شد به خاطر تحريم ها چه مشكلاتي پيش آمده ، در آن زمان كسي نگفت بانك هاي اروپايي به خاطر معامله با ايران ميلياردها دلار جريمه شدند كه امروز دست به عصا عمل مي كنند ،

شما به كسي كه يكبار چك برگشتي داشته باشد دوباره اعتماد مي كنيد ؟
منع قانوني براي معامله وجود ندارد اما ريسك آن بالاست ، و اين موضوع بايد با صبر و حوصله حل شود ، (3910466) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۲۳:۳۷:۰۳
امیدوارم یاران تدبیر و امید باور کنند که «کدخدا »شیطان بزرگ و درغگوی غیر قابل اعتماد است و فقط به نابودی انقلاب اسلامی و ذلت ایران می اندیشد. برجام موقعیت خوبی برای درک این واقعیت فراهم آورد. (3910484) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۰۲:۵۷:۵۰
کاش توضیحات آقای ظریف رو هم ضمیمه مقالتون میکردین استاد. (3910615) (alef-3)
 
کاظم
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۱۱:۱۰:۵۳
ایا نامه ارامش بخش همان امان نامه نیست ؟! (3910950) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.