توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 336273
بزرگترین خدمت برای سرپاماندن کارخانه‌های «زامبی» چین
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۱
در حالی که کارخانه‌های «زامبی» چین که نفس‌های بین مرگ و زندگی را می‌کشند،‌کالاهایی تولید می‌کنند که حتی در کشورشان هم خریدار واقعی ندارد،‌بازار خوب ایران برای این نوع کالاها بزرگترین خدمت برای سرپا ماندن آنها محسوب می‌شود.

به گزارش فارس به نقل از دویچه‌له، چین برای مقابله با معضل مازاد تولید، تدابیر شدیدی در دستور کار دارد که احتمالا به بیکاری میلیون‌ها کارگر در این کشور منجر می‌شود. ظاهرا این برنامه قرار است طی سه سال به اجرا گذاشته شود.

بسیاری از واحدهای تولیدی دولتی در چین کالاهایی تولید می‌کنند که خریدار واقعی ندارند. اغلب این کارخانه‌ها با وام‌های بانکی و به طور مصنوعی سرپا نگه داشته شده‌اند.

چنین کارخانه‌هایی "زامبی" خوانده می‌شوند؛ اصطلاحی برگرفته از افسانه‌ها و اساطیر آفریقایی‌تباران حوزه دریای کارائیب که به مرده‌های بازگشته به حیات یا مرده‌های متحرک اطلاق می‌شود.

دولت چین قصد دارد شریان‌های مالی این مرده‌های متحرک را قطع کند و گمان می‌رود این اقدام بیکاری پنج تا شش میلیون کارگر چینی را به دنبال داشته باشد.

طی سالهای گذشته سیل صادرات گسترده چین به ایران سرازیر شده، که در این مدت بیشترین گلایه مردم از کیفیت نامناسب کالاهای چینی بوده است، ظاهرا ایران با واردات این نوع کالاهای بی‌کیفیت بیشتر از کشور چین به کار خانه‌های ورشکسته آنها برای سرپا ماندن خدمت کرده است، این کالاها آنقدر بی‌کیفیت بوده که در داخل کشورشان هم خریدار نداشته است.

کاهش رشد اقتصادی در چین باعث کاهش تقاضای نفت شده و در قیمت این ماده سیاه هم تاثیرگذار بوده ا ست.
 
کلمات کلیدی : چین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.