توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 306474
درخواست هاشمی از سید حسن خمینی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۳
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر این نکته که اسناد فراوانی از گفتار و نوشتار امام در خدمت سید حسن خمینی است گفت: از حاج حسن آقا می‌خواهیم که با استفاده از محققان برجسته کشور به استخراج مفاهیم ارزشمند سخنان امام بپردازند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در همایش بین‌المللی قرآن در سیره و اندیشه امام خمینی(ره) که با حضور محققان، اندیشمندان، پژوهشگران، فضلا و علمای امور دینی داخل و خارج کشور در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شده بود، با تعبیر «شاگردی کوچک از خیل شاگردان امام(ره)هستم » از میهمانان داخلی و خارجی تشکر کرد.

به گزارش فارس رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بخشی از اظهارات خود با یادآوری لحن و چگونگی گفتار امام(ره)، گفت: خیلی ساده حرف می‌زدند و نمی‌خواستند با اصطلاح سازی‌های مرسوم در نوشتار و گفتار باشد و می‌خواستند به زبان قومشان حرف بزنند.

هاشمی رفسنجانی، قرآن را محور تمام اندیشه‌ها، نوشته‌ها و گفته‌های امام دانست و گفت: در کمتر سخنرانی‌های امام است که حرفی از قرآن و روایات نباشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام راسخون در تأویل قرآن را پس از ۱۴ معصوم، راسخون اکتسابی دانست و با تفاوت درک معصومین با درک دیگران، گفت: امام بعضی از درجات علمی تفسیر و تأویل قرآنی را مطرح می‌کرد و با استفاده از آیه ۴۶ سوره سبا، گفت: اگر قصد اقدامی در راه خدا دارید، چه فرد و چه جمع باشید، باید به تفکر بپردازید.

وی با اشاره به تأکیدات قرآن بر تفکر، تعقل و تفقه، گفت: ملتی که دانش آن با تعقل و تفکر باشد، استحقاق بلندمرتبگی را دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ملت دارای تفکر را دارای صلاحیت برای تقرّب تدریجی به خداوند دانست و گفت: تأکید قرآن این است که اگر می‌خواهید وارد میدان شوید، اول و آخر آن را ببینید و با توجه به تکرار این آیه در سخنرانی‌ها و درس‌های امام، نشان می‌دهد که مبارزه و قیام ایشان با محاسبه بود.

هاشمی رفسنجانی با بیان خاطراتی شیرین از آن روزها که بعضی‌ها به شوخی به امام می‌گفتند، مگر فقط همین یک آیه را بلد هستید؟!، گفت: امام هم با شوخ طبعی می‌فرمود اگر معنای همین آیه را بفهمید، خیلی چیزها را درک می‌کنید و بعدها که برنامه‌های مبارزاتی امام را برای خدا دیدم، متوجه شدم که با اخلاص وارد شد و با تفکر و محاسبه ادامه داد.

وی به نگاه تفسیری خویش اشاره کرد و با بیان اینکه من ۱۴ نکته مهم از همین آیه قرآنی برداشت کردم، گفت: دنیای هر روز در حال پیشرفت‌های علمی است و اگر می‌خواهیم در این دنیا کار کنیم، به تفکر و تعقل نیاز داریم که الحمدلله ایران اسلامی به اندازه کافی برای حوزه‌های دینی و برنامه‌های زندگی نیروهای تحصیلکرده دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به پیشرفت اطلاع‌رسانی در جهان، از اوضاع ایران ابراز رضایت کرد و گفت: کافی نیست و باید از تعاملات جهانی در جهت تسریع پیشرفت استفاده کنیم که توصیه‌های قرآنی است.

هاشمی رفسنجانی، درس تفکر را معجزه اجتماعی قرآن دانست و گفت: دنیا دارد جلو می‌رود، اما بعضی وقت‌ها با انسان‌های جامد، دگم و کوته فکر مواجه هستیم که فکر می‌کنند با ظاهر، شعار و کارهای سطحی می‌توانند اسلام را پیش ببرند.

وی افزود: اگر اسلام با همه انحرافات پس از پیامبر(ص)، توانست تمدن بزرگ را بر فراز تمدن‌های بشری آن روزها خلق کند، به خاطر استفاده از علم و دانش بود.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش با تأکید مجدد بر لطافت کلام امام برای فهم عموم، اظهار داشت: از حاج حسن آقا می‌خواهیم که با استفاده از محققان برجسته کشور به استخراج مفاهیم ارزشمند سخنان امام بپردازند، چرا که نباید منبع نور را از دست بدهیم.

ایشان با تأکید بر اینکه حسودانی هستند که نمی‌خواهند اخبار این همایش بین‌المللی و مهم را پوشش دهند و تبلیغ کنند، خاطر نشان کرد: قابل توجیه نیست که صدای ملت برای بیان حرف‌های امام(ره) همکاری نکند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ملت ایران را امتی نمونه به رهبری امام راحل در جهان معاصر توصیف کرد و گفت: این ملت باید در مادیات و معنویات پیشتاز و الگوی ملل دیگر باشد.
 
کلمات کلیدی : هاشمی رفسنجانی+سید حسن خمینی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.