توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496177
نخست وزیر اسپانیا در جایگاه شاهد در دادگاه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۱
«ماریانو راخوی» نخست وزیر اسپانیا در دادگاه رسیدگی کننده به پرونده فساد مالی معروف به 'گورتل' در جایگاه شاهد حضور یافت تا اولین حضور یک رئیس دولت مستقر اسپانیا در دادگاه به ثبت برسد، اما پاسخ های وی یاس کشور را به همراه داشته ا‌ند.

به گزارش ایرنا، این دادگاه رسیدگی به اتهامات یک شبکه فساد گسترده مالی و اداری را در دستور کار دارد که چهره های شاخصی از حزب مردمی اسپانیا را تحت تحقیق قضایی قرار داده است. 
'ماریانو راخوی' نخست وزیر کنونی اسپانیا که در زمان وقوع تخلف های در دست بررسی این دادگاه در جایگاه دبیرکل حزب مردمی اسپانیا فعالیت می کرده است از سوی دادگاه به عنوان شاهد احضار شده است. 

'راخوی' روز گذشته اظهارات بسیار سنجیده ای در دادگاه ایراد نمود چراکه هرگونه خلاف گویی از سوی یک شاهد، خود جرم تلقی می گردد. 
وی از طرفی تلاش زیادی نمود هرگونه مسئولیت مسائل اقتصادی در حزب را متوجه دیگران نماید. در حقیقت اصلی ترین استدلال راخوی در نشست روز گذشته دادگاه - که بیش از 2 ساعت به طول انجامید و به صورت مستقیم از بسیاری شبکه های تلویزیونی پخش می شد -دور کردن هرگونه مسئولیت مالی دبیرکل حزب مردمی در این پست بود. 

براین اساس، دبیرکل حزب مردمی و حتی روسای ستادهای انتخاباتی این حزب فقط امورات سیاسی را به عهده دارند و هیچ دخالتی در مسائل مالی ندارند. 
راخوی در پاسخ به بسیاری از سووالات نیز از جمله های از پیش آماده شده 'اطلاعی ندارم'، 'در جریان نیستم'، 'نمی دانستم' و 'نمی شناسم' استفاده کرد تا مرتکب خلاف گویی احتمالی در اظهاراتش به عنوان شاهد نشود. 

خلاصه اینکه راخوی هرگونه مسوولیت خود درخصوص تخلفات در دست پیگیری را به شدت رد و تاکید کرد ارتباط خاصی هم با متهمین پرونده نداشته است. 
قاضی نیز در بسیاری از مواقع سووالات وکلا را وارد تشخیص نمی داد تا این چنین یک سری جر و بحث هایی هم بین قاضی و وکلای مختلف رقم بخورد. 
شایان ذکر است ماریانو راخوی در نهایت روز گذشته در یک جایگاه ممتار دادگاه یعنی دقیقا در همان سطح رئیس دادگاه اظهاراتش را ابراز نمود. 
همچنین با پایان یافتن جلسه روز گذشته دادگاه، حزب مردمی این کشور از نتیجه حضور راخوی در دادگاه اظهار خوشحالی نموده و ضمن ابراز رضایت خود از نتیجه، بیان داشته است این حزب همیشه آمادگی دارد درخواست های دستگاه قضایی را با کمال میل اجابت نماید. 
برای پوشش حواشی نشست روز گذشته دادگاه رسیدگی کننده به پرونده معروف به گورتل با حضور نخست وزیر اسپانیا برای 312 خبرنگار از 83 رسانه مجوز صادر شده بود که 21 مورد از این رسانه ها خارجی بوده اند. 
**واکنش احزاب مخالف به حضور روز گذشته راخوی در دادگاه 
احزاب اپوزیسیون اسپانیا روز گذشته و امروز یک صدا از اظهارات راخوی در دادگاه در جایگاه شاهد انتقاد کرده اند. 
البته جدا از اتفاق نظر احزاب اپوزیسیون در انتقاد از راخوی، مطالبه آنها در این خصوص متفاوت از هم بوده است. حزب سوسیالیست اسپانیا در همین راستا از ماریانو راخوی خواست به احترام دموکراسی و نهادهای این کشور ، از سمت نخست وزیری استعفا نماید. 
حزب پودموس هم به نوبه خود با انتقاد شدید از طفره رفتن های راخوی در نشست روز گذشته دادگاه و خجالت آور توصیف کردن رفتار راخوی، بر لزوم تشکیل نشست فوق العاده کنگره نمایندگان این کشور و احضار نخست وزیر برای پاسخگویی در برابر پارلمان تاکید نموده است. حزب دموکرات کاتالونیا نیز همین مطالبه را بیان کرد. 
حزب شهروندان که تقریبا اصلا در سطح دیگر احزاب اپوزیسیون منتقد راخوی و حزب مردمی نشده، اظهار داشته با احضار راخوی به کنگره موافق است اما چنین حضوری می بایست در کمیسیون تحقیق و تفحص مربوطه صورت بپذیرد. حزب ملی گرای باسک هم از شک و شبهاتی که همچنان پس از اظهارات روز گذشته راخوی باقی هستند سخن به میان آورده است. 
به این ترتیب نام نخست وزیر اسپانیا در یک لیست 300 نفره از شاهدان مختلف در زمینه بررسی این پرونده فساد مالی قرار گرفت.
از اوایل ماه اکتبر سال گذشته، محاکمه 37 تن، از جمله اعضای رهبری حزب حاکم اسپانیا، به اتهام ارتباط با شبکه گسترده گورتل، در یکی‌ از دادگاه های مادرید آغاز شده است.
اسم سه خزانه دار سابق حزب مردمی نیز در میان متهمان بزرگترین پرونده فساد اسپانیا طی سال های اخیر است.
«فرانسیسکو کورئا» که گفته می شود سرکرده این شبکه بزرگ است، به پرداخت رشوه برای دریافت قراردادهای سودآور متهم شده است.
'کورئا' که سه سال است در بازداشت به سر می برد، ممکن است به تحمل 125 سال زندان محکوم شود.
تصمیم دادگاه ملی برای احضار راخوی به دادگاه به عنوان شاهد درحالی صورت گرفت که دادستانی مبارزه با فساد اسپانیا احضار نخست وزیر را 'غیرضروری' توصیف و خواستار عدم حضور وی در دادگاه شده بود. 
این نخستین بار است که رئیس دولت در اسپانیا حتی به عنوان شاهد در ارتباط با پرونده فساد مالی حزبی در دادگاه حاضر می شود.
در این مورد ، راخوی باید به عنوان شاهد به سووالات قاضی مبنی بر این که آیا از فساد مالی‌ خبر داشته یا نه ؟ و آیا عمدا نمی‌ خواسته از آن خبر داشته باشد؟ ، پاسخ می‌ داد.
پرونده معروف به گورتل پس از آن مطرح شد که یک کارمند سابق دولت در حومه مادرید شکایتی را ثبت کرد و رسیدگی آن را «بالتازار گارزون» قاضی مشهور به عهده گرفت.
«آنا گاریدو» کارمند سابق دولت در برملا ساختن آنچه شبکه فساد مربوط به حزب مردم توصیف شده ، نقش کلیدی داشته است.
تقریبا یک دهه پیش او متوجه شد که شبکه ای از شرکت های نزدیک به شهردار منطقه بدون طی مراحل قانونی فعال هستند. او بعدها متوجه شد که ابعاد قضیه به مراتب گسترده تر از منطقه کوچک مادرید است.
اگرچه این قضیه سال ها است مایه شرمساری راخوی شده، اما خود او مورد تحقیق قرار نگرفته است.
 
کلمات کلیدی : پادشاه اسپانیا+دادگاهی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.