توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498085
شبکه وهابی: ایران برنامه خطرناکی برای حج امسال دارد!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۰۸
ادعای سخیف مدیر یک شبکه وهابی: مسئولين عربستان هشيار باشند که ایران امسال برنامه خطرناکي برای حرمین شریفین دارد.

به گزارش جام نیوز، یک  شبکه وهابی که دو سال قبل در فاجعه تلخ منا که به دلیل بی کفایتی آل سعود حدود هفت هزار نفر از حاجیان بی‌گناه در آن کشته شدند به دفاع از آل سعود برخاسته بود و این اتفاق را به گردن حاجیان ایرانی انداخته بود، این بار در یک فضاسازی و در توجیه دوباره بی‌کفایتی آل سعود در مدیریت حج، هشدار می‌دهد که حاجیان ایرانی امسال برنامه خطرناکی برای حج دارند. 

مدیر این شبکه وهابی بدون ارائه هرگونه سند و مدرکی می‌گوید: مسئولين عربستان هشيار باشند که  ایران امسال برنامه زشت و خطرناکي برای حرمین شریفین، در منا و در عرفات دارد.

گفتنی است این ادعا از سوی شبکه وهابی در حالی مطرح می‌شود که در سالهای تحت مدیریت آل سعود به طور مستمر این قبیل اتفاقات روی می‌داده است. به عنوان نمونه در 11 تیر سال 1369 در یکی از تونل‌های مکه در حدود سه هزار حاجی به دلیل ناتوانی مهندسان و عدم تعبیه سیستم تهویه در تونل و همچنین بسته شدن انتهای تونل به دلیل عبور هیئت وزیر کشور سعودی جان خود را بر اثر خفگی و فشار جمعیت از دست دادند که بیشتر آنها حجاج مالزی، اندونزی و پاکستان بودند.

اما این حاجیان نیز تنها قربانیان بی‌تدبیری آل سعود در مناسک حج نبودند. طبق اسنادی که در سال 1395  منتشر شد، قربانیان حج در طی 14 سال گذشته در مراسم حج ابراهیمی بسیار فراتر از این اعداد بوده‌اند. روزنامه الاخبار لبنان با نشر این اسناد، نوشت: حج امسال (1437)، نود و سومین حجی که آل سعود مدیریت آن را بر عهده داشت. اسناد وزارت بهداشت عربستان تحت عنوان حجاج درگذشته از همه ملیت‌ها از سال 1423 تا 1437 ه.ق، شامل نام، ملیت، عمر و تاریخ فوت آنها طی 14 سال گذشته است که بیانگر آمار تلفات حاجیان دراین سالهاست. این اسناد شامل 1321 صفحه است که اسامی حجاج درگذشته را نشان می‌دهد. این اسامی شامل 90267 حاجی است که طی 14 سال در سرزمین مقدس جان باخته‌اند؛ آماری که آمار فاجعه منا در مقابل آن چیزی نیست. حتی اگر اینطور تصور کنیم که برخی از حجاج از سالخوردگانی بوده‌اند که تحمل فشار جمعیت را نداشته و مرگشان قضا و قدر الهی بوده اما این رقم از حجاج درگذشته به این نحو فراتر است و تنه به تنه آمار کشته‌های جنگ‌های بزرگ و خانمان سوز می‌زند.
 
کلمات کلیدی : حجاج، حج، عربستان، فاجعه منا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.