نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490885
پالایشگاه کرمانشاه چگونه واگذار شد؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۱
رئیس هیات مدیره شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه با بیان اینکه برای حفظ نیروی انسانی موجود تا حداقل 10 سال آینده تعهد دادیم، گفت: برنامه داریم ظرفیت پالایشگاه را حتی تا 80 هزار بشکه در روز هم برسانیم.

به گزارش ایسنا، سهراب براندیشه در نشست خبری که امروز (19 تیر) برگزار شد، با بیان اینکه روند واگذاری پالایشگاه کرمانشاه روندی قانونی بوده است، افزود: رویکرد اصلی ما در تمام این مدت در درجه اول تمکین از قانون و سپس تعامل با همه بخش‌ها بوده است.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذار بخش خصوصی که برای سرمایه‌گذاری در پالایشگاه کرمانشاه پای کار آمد صرفا بر اساس اصل 44 قانون اساسی و تاکید مقام معظم رهبری بر رعایت این اصل وارد کار شد و ابتدا برای واحدهای صنعتی دیگری در کرمانشاه از جمله اسید سیتریک، کرپ ناز، صنایع لبنی و ... برنامه داشت.

رئیس هیات مدیره شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه افزود: پس از بررسی‌ها و کار کارشناسی که با استفاده از تجربیات افراد با سابقه صنعت نفت کشور صورت گرفت، در نهایت سرمایه‌گذار ورود به پالایشگاه کرمانشاه را انتخاب کرد.

به گفته براندیشه، سهام پالایشگاه کرمانشاه پیش از این سه مرحله  و به مدت حدود دو سال با قیمت 179 میلیارد در فرابورس عرضه شد، اما خریداری نداشت و در ادامه به مزایده گذاشته شد.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت در مرحله نهایی مزایده دو متقاضی حضور داشتند که شرکت دیگری که طالب پالایشگاه بود 10 میلیارد تومان بیشتر از 179 میلیارد تومان پیشنهاد داد و سرمایه‌گذار فعلی با پیشنهاد قیمت 210 میلیارد تومان برنده مزایده شد.

رئیس هیات مدیره شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه با بیان اینکه سرمایه‌گذار هیچ نقشی در خصوص قیمت واگذاری پالایشگاه نداشت، افزود: قیمت را سازمان خصوصی سازی و هیات واگذاری (متشکل از وزیر دادگستری، وزیر اقتصاد، وزیر دستگاه مربوطه که برای حوزه ما وزیر نفت بود و تعدادی از نمایندگان مجلس و دستگاه‌های نظارتی) مشخص کردند.

براندیشه گفت: به علاوه در تفاهم‌نامه سرمایه‌گذار با بخش خصوصی بندی وجود دارد که اگر بعد از واگذاری مشخص شود کالایی یا چیزی از قیمت‌گذاری جا مانده، باید دوباره قیمت آنچه که مغفول مانده لحاظ شود.

وی میزان سهم سرمایه‌گذار بخش خصوصی از پالایشگاه کرمانشاه را 57 درصد اعلام کرد و افزود: سه درصد مابقی سهام پالایشگاه سهم ترجیحی و 40 درصد هم مربوط به سهام عدالت است.

به گفته رئیس هیات مدیره شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه، اکنون حدود سه ماه است که هیات مدیره جدید در مجموعه حضور پیدا کردند و آنچه که توان و تجربه داشتند در اختیار پالایشگاه کرمانشاه گذاشتند.

براندیشه افزود: تمام هدف هیات مدیره ارتقاء این واحد، افزایش بازدهی و بهره‌وری و کمک به توسعه پالایشگاه کرمانشاه است و با هیچ هدف و شائبه دیگری به میدان نیامدیم.

وی سپس به نگرانی‌هایی که در خصوص نیروی کار پالایشگاه کرمانشاه و تعدیل نیروها وجود دارد اشاره کرد و گفت: برای حداقل 10 سال اشتغال پالایشگاه و حفظ نیروی انسانی را تعهد کرده ایم و سرمایه نیروی انسانی متخصص را از دست نخواهیم داد.

رئیس هیات مدیره شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه از فعالیت حدود 800 نفر در پالایشگاه کرمانشاه خبر داد که حدود 400 نفر از آنها در گذشته با پیمانکار قرارداد داشتند و یادآوری کرد: برای افزایش امنیت شغلی، این 400 نیرو را تغییر وضعیت دادیم و اکنون در قرارداد مستقیم با خود پالایشگاه هستند.

وی افزود: حتی برای طرح توسعه‌ای که داریم اطلاعیه زدیم که نیروهای جدید هم جذب کنیم و مبنای ما نیز فقط جذب نیروهای بومی است.


ابلاغی از دولت برای توقف واگذاری دریافت نکردیم

براندیشه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص دستور دولت برای توقف واگذاری پالایشگاه نیز اظهار کرد: هیچ ابلاغی در این خصوص دریافت نکردیم.

وی توضیحاتی هم در خصوص وقفی بودن زمین پالایشگاه داد و افزود: این موضوع نیز در دست پیگیری است، اما حکمی برای آن صادر نشده است. به علاوه ما فقط سهام پالایشگاه را خریدیم و نه زمین آن را.

رئیس هیات مدیره شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه در خصوص پیشنهاد مناظره با نمایندگان استان نیز گفت: ما بخش خصوصی هستیم و مناظره از حیطه اختیارات ما خارج است و بنا به تعامل با همه بخش‌ها داریم.

براندیشه سپس از برنامه‌ها برای توسعه پالایشگاه کرمانشاه هم یاد کرد و ادامه داد: با مطالعاتی که از قبل انجام دادیم، دو عامل افزایش خوراک و افزایش ظرفیت و همچنین کیفی سازی محصولات می‌تواند مشکلات پالایشگاه را حل کند.

وی اظهار کرد: با مشاوره گرفتن از تیم مجربی که برخی از آنها مدیران بازنشسته پالایشگاه‌های کشور هستند، طرحی برای توسعه پالایشگاه در درون همین محوطه داریم.

رئیس هیات مدیره شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه ظرفیت کنونی پالایشگاه کرمانشاه را روزانه 20 تا 21 هزار بشکه اعلام کرد و یادآور شد: برای افزایش این ظرفیت تا 40 هزار و حتی 80 هزار بشکه در روز هم برنامه داریم.

براندیشه از رایزنی با فاینانسوری مجرب در این خصوص هم خبر داد که قرار است صفر تا 100 کار را البته با تکیه بر کارشناسان متخصص خود پالایشگاه بر عهده بگیرد و تا سقف یک میلیارد دلار نیز سرمایه بیاورد.

وی گفت: قطعا بخش دولتی با وجود تعدد حوزه‌ها و محدودیت‌های مالی که دارد نمی‌توانست ورود کند و چنین سرمایه‌ای را به میان بیاورد.

رئیس هیات مدیره شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه از پیگیری برای اخذ مجوز افزایش ظرفیت و افزایش خوراک از وزارت نفت هم خبر داد که به محض تایید استارت کار زده خواهد شد.

براندیشه با بیان اینکه یکی از آرزوها استفاده از میعانات گازی در پالایشگاه بود که از شاکله‌های خروج پالایشگاه از زیان دهی است و برای این بخش هم برنامه داریم.

وی یادآوری کرد: حتی برای بنزن زدایی از هگزان نیز در پالایشگاه برنامه داریم.

براندیشه تصریح کرد: تا پایان سال اتفاقات خوبی در پالایشگاه کرمانشاه خواهد افتاد.

رئیس هیات مدیره شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه با بیان اینکه توجه به ابعاد محیط زیستی نیز در پالایشگاه مد نظر است، گفت: هیچ خروجی آبی به قره‌سو نداریم و سیستم ما نیز به صورت آنلاین از نظر آلایندگی توسط محیط زیست پایش می‌شود.

واگذاری پالایشگاه بر اساس ضوابط قانونی بوده است

دامیار عضو هیات مدیره پالایشگاه کرمانشاه  نیز با بیان اینکه بر اساس آخرین قیمت عرضه سهام پالایشگاه در فرابورس، قیمت هر سهم 22 هزار و 183 ریال بود، گفت: بر این اساس قیمت مجموع سهام واگذار شده پالایشگاه(بیش از 134 میلیون سهم) رقمی معادل حدود 179 میلیارد تومان بود که برای واگذاری پالایشگاه با این قیمت هیچ متقاضی وجود نداشت.

دامیار یادآوری کرد: در ادامه واگذاری پالایشگاه از طریق مزایده در دستور کار قرار گرفت و مزایده از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار اطلاع رسانی شد که در نهایت دو نفر متقاضی شدند که هیچکدام از قیمت پیشنهادی طرف مقابل خبر نداشتند.

وی اظهار کرد: متقاضی دیگر 10 میلیارد تومان بیشتر از قیمت پایه(179 میلیارد تومان) پیشنهاد داد و سرمایه‌گذار فعلی 30 میلیارد تومان بیشتر و در نهایت سرمایه‌گذار فعلی پالایشگاه در مزایده برنده شد.

به گفته عضو هیات مدیره پالایشگاه کرمانشاه، در تمام این مراحل ضوابط و قوانین رعایت شده و هیچ کاری خارج از قانون صورت نگرفته است.

وی در ادامه از زیان‌ده بودن پالایشگاه کرمانشاه و بدهی حدود 647 میلیارد تومانی آن هم یاد کرد که این بدهی نیز بر اساس همان سهم 57 درصدی که سرمایه‌گذار خریده تقسیم خواهد شد.

دامیار ادامه داد: البته به دلیل مشکلات کاهش قیمت نفت خصوصا در سال‌های 93 و 94 بسیاری از پالایشگاه‌ها در کشور دچار زیان شدند.

وی گفت: سهام پالایشگاه کرمانشاه به شخص حقیقی واگذار نشده، بلکه به شرکت تجارت گستر بیستون واگذار شده است.
 
کلمات کلیدی : سازمان بازرسی + پالایشگاه کرمانشاه + واگذاری پالایشگاه کرمانشاه
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۱۶:۱۵:۰۳
672 میلیارد تومان بدهی و زیان دارد ؟؟؟ و یقیمت 210 میلیارد خریداری شد (4467265) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.