نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501684
معاون وزیر علوم: دانشگاه‌ها می‌توانند پایان‌نامه‌ها را بفروشند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۱
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: دانشگاه‌ها می‌توانند پایان‌نامه‌ها را در ازای تامین حق مالکیت فکری در اختیار صنعت یا افراد بگذارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه حق مالکیت فکری پایان‌نامه‌ها با دانشگاه‌هاست، گفت:‌ بنابراین دانشگاه‌ها می‌توانند پایان‌نامه‌ها را در ازای تامین حق مالکیت فکری در اختیار صنعت یا افراد بگذارند.

 احمدی درباره نگهداری، فروش یا دور ریختن پایان‌نامه‌‌ در دانشگاه‌ها عنوان کرد: در همه دنیا موضوع حق مالکیت به این شکل است که دانشگاه یا مرکز پژوهشی با توجه به اینکه بودجه و اعتبار پایان‌نامه را تامین می‌کند، حق مالکیت فکری پایان‌نامه برای دانشگاه است و معمولا استادان هم در این مالکیت سهیم هستند. بنابراین دانشگاه یا موسسه مربوطه می‌تواند پایان‌نامه‌ها را در ازای تامین حق مالکیت فکری در اختیار صنعت یا افراد بگذارد.

وی ادامه داد: فروش پایان‌نامه‌ها مانند فروش پتنت می‌تواند انجام شود. اگر پایان‌نامه‌ها برای فروش به افراد یا دانشجویانی باشد که بخواهند دوباره از آن پایان‌نامه برای دانشگاهی دیگر استفاده کنند، با منع قانونی روبه‌رو است، اما دانشگاه به عنوان حق مالکیت فکری می‌تواند پایان‌نامه‌ها را بفروشد.

معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم با اشاره به عکس دور ریختن پایان‌نامه‌ها در دانشگاه اصفهان افزود: این مسئله از سوی وزارت علوم پیگیری می‌شود و با هماهنگی دانشگاه اصفهان نتیجه پیگیری‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد. وزارت علوم توقع دارد، محتوای پایان‌نامه‌ها بتواند تبدیل به کاری عملیاتی برای حل مشکلات صنعت، جامعه و پیشبرد و توسعه مرزهای دانش باشد، زیرا پایان‌نامه‌‌ها می‌تواند، مبنای تحقیق بنیادی باشند که مانعی ندارد.

وی ادامه داد: اما در حوزه‌های کاربردی باید بتوانند مشکلی از صنعت و اجتماع را رفع کند. بنابراین هدف ما این است که پایان‌نامه‌ها را به سمت برطرف کردن مشکلات جامعه ببریم.

معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم با اشاره به مصوبه مجلس گفت: مقرر شده همه دانشگاه‌ها پایان‌نامه‌هایشان را بر روی سامانه ایرانداک قرار دهند،‌ تا افراد متقاضی با حفظ حقوق مالکیت به آنها دسترسی داشته باشند که برای همه امکان جست و جو را نیز ایجاد می‌کند.

گفتنی است،‌ کمتر از یک هفته پیش عکسی از دانشگاه اصفهان منتشر شد که تعداد زیادی پایان‌نامه به شکل نامناسبی در کامیون بار زده شده است. دانشگاه اصفهان در این راستا در گزارشی تصویری ادعا کرد، از هر پایان‌نامه پنج یا 6 نسخه وجود داشت که دانشگاه تصمیم گرفته نسخه‌های مازاد را برای جلوگیری از تقلب و استفاده شدن آنها در دانشگاه‌هایی مانند پیام نور و دانشگاه آزاد استفاده کند و فقط یک نسخه چاپی از هر کدام نگه دارد. این دانشگاه مدعی شده که همه پایان‌نامه‌ها در سیستم دانلود دانشگاه نیز وارد شده است و با رعایت حق مالکیت قابل دسترسی است.
 
کلمات کلیدی : دانشگاه + پایان‌ نامه تحصیلی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۰:۵۸:۲۵
دانشگاه حق چنین کاری ندارد همه دانشگه های معتبر جهان پایان نامه های دانشجویان خود را در دسترس عموم قرار می دهند برای توسعه علم
البته اگر آنها چنین کاری نمی کردن دانشجویان ما هم نمی توانستند پایان نامه یا مقاله بنویسن! (4518925) (alef-13)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۳ ۱۱:۴۹:۳۷
مسخره است .شما برو تو دانشگاه ببین آیا دانشگاه بودجه برای پایان نامه دانشجو تامین میکنه ؟ تمام هزینه به پای دانشجو هست . آون وقت دانشگاه مدعی هزینه است. مخصوصا دانشجو های دکتری اکثرا دارن از جیب خرج میکنن و چاره هم ندارن . مخالفت بشه میگن مدرک رو تو داری میگیری خرج هم با تو (4519020) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.