نظر منتشر شده
۳۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 201786
ازدواج پول می خواهد یا توکل؟
بخش تعاملی الف - حسین برجی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۵۵
در روايات آمده است که رسول الله هر گاه به شخصي نگاه مي ‏کرد و از او خوشش مي‏آمد، مي‏ فرمودند: «شغلي هم دارد؟». اگر مي‏ گفتند نه، مي ‏فرموند: «از چشمم افتاد». عرض مي ‏شد: چرا اي رسول خدا؟ مي‏ فرمود : «زيرا اگر مؤمن، شغل و حرفه ‏اي نداشته باشد، دين خود را وسيله امرار معاش می کند.» و در جای دیگر می فرمایند: «هر گاه کسي ازدواج کند، نصف دين را کامل مي‏ کند و براي حفظ نصف ديگر بايد تقواي خدا را پيشه کند.»

با نگاه به این احادیث، اهميت و ارزش (کار و ازدواج) به خوبی روشن می شود. یعنی اگر کسی شغل مناسبی نداشته باشد، از چشم بزرگ‏ترين شخصيت دنيا و اسلام فتاده است و همسری اختیار نکند، نصف دين خود را کامل نکرده است.

مطالعات ملی هم نشان می دهد «بیکاری» و «نداشتن ثبات شغلی»، از مشكلات و موانع اصلی ازدواج جوانان است به طوری که باید گفت، در جامعه ما «کار» بدون تردید نقش پيش واحد را براي ازدواج بازي مي‏ کند.

اکنون بيشتر جوانان به دليل واهمه از مشکلات اقتصادي و هزينه هاي بالا در تشکيل خانواده، ازدواج را به تاخير می اندازند و درآمد خود را برای تشکیل زندگی مشترک مکفی نمی دانند.

تردیدی نیست که دغدغه جوانان در این مورد به جا و پذیرفتنی است، اما اين جمله را شايد از طرف پدر و مادر و اقوام همه شنیده اند«مگه ماها که ازدواج کرديم اولش چي داشتيم»! روزي دست خداست.

نمي‏ توان صرفا به دليل نداشتن کار يا شغل مناسب، امر مهم ازدواج را ناديده گرفت و معيارهاي مهم ديگر را فراموش کرد و نياز به داشتن زندگي مشترک را فقط به دليل نداشتن کار، کنار گذاشت. همان طور که در احاديث ديگر ديده ‏ايم، پیامبر اکرم می فرمایند: «بي همسران را همسر دهيد، زيرا با اين کار، خداوند، اخلاق آنان را نيکو و روزي‏شان را زياد مي‏ کند و به جوان‏مردي شان مي ‏افزايد».

هر چند که در حال حاضر این ارزش متعالی و مقدس در چنگال آداب و رسوم غلط و ضد ارزش ها گرفتار شده است و توقعات بیجا و بعضاً خرافی، چشم و هم چشمی و رقابت های مخرب، تقلیدهای كوركورانه، به متن اصلی ازدواج راه پیدا کرده است ولی به تاخیر انداختن این پیوند آسمانی را نمی توان با تمسک به چنین دلایلی توجیه کرد. چرا که پیامبر عظیم الشان اسلام می فرمایند: «هیچ بنیادی در اسلام، نزد خداوند، محبوب‏تر از ازدواج نیست»

البته باید برای مبارزه با این وضعیت باوری در فرهنگ عمومی ایجاد شود كه خرج تراشی و هزینه های زیاد در مراسم مختلف ازدواج نه دلیل شخصیت ، نه نشانه ی آبرو و نه موجب تحكیم پیوند زناشویی است، بلکه باری است زوجین باید چندین سال آن را حمل کنند.

همه باید کمک کنند تا فلسفه رزق و روزي بعد از تشکيل خانواده در بين جوانان به يک باور اعتقادي تبديل شود تا از ازدواج و تشکيل خانواده ترسي نداشته باشند. همه دست به دست هم دهند تا جوانان کمي از سختگيري‏ ها بکاهند و با دقت و به آساني به آن بنگرند و فقط به داشتن شغل مناسب و درآمدزا و به اندازه کفاف نيازهاي يک خانواده، خود را قانع کنند.

جوان امروز باید بداند برای پیدا کردن نیمه گم شده خود، با چشمانی باز در این راه قدم بگذارد و ایمان و تقوی، اخلاق نیکو، اصالت خانوادگی، کفویت و سلامت جسمی و روانی طرف مقابل را در نظر بگیرد و ملاک های مادی را به اولویت های اصلی خود تبدیل نکند. چرا که مادیاتی از قبیل شغل مدیرتی، خانه آنچنانی، خودرو آخرین مدل و... در این شاید تسهیل کننده برخی امور باشند ولی کافی و تعیین کننده نیستند.
 
کلمات کلیدی : حسین برجی
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۰۷:۳۱:۱۵
هیچ کدام
مخ تعطیل می خواهد (1715948) (alef-6)
 
کارمند دادگستری
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۰۹:۱۷:۳۵
پیداست که نفستان از جای گرم بلند میشود عزیز برادر. هروقت مشکلات این ملکت با شعار گوئی های اینچنینی حل شد مشکل ازدواج هم با چنین رویا پردازی هائی حل میشه.محض اطلاع آن جناب شعارگو بد نیست آماری از طلاق های فراوان که بخاطر وضعیت وخیم اقتصادی پس از ازدواج رخ میده رو با فرمایش ایشان مقایسه کنید. (1716132) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۰۹:۴۶:۵۷
بله توکل به خداهمه شرایط روجورمیکنه اگه قلبی باشه (1716199) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۱۰:۰۵:۳۷
بابابخداجوونهاپرتوقع نیستند.همه ی ماجوانهاازخدامونه که ازدواج کنیم وازشرشیطان راحت بشیم امامشکل اینجاست که حتی بدون هیچ مراسم وتشریفاتی، یک حلقه ازدواج خیلی ارزان هم نمیتونیم بخریم چه برسه به سیرکردن شکممون.شماکجای کاری؟؟؟؟فقط خدابهمون رحم کنه ویک راه نجاتی پیدابشه..من خیلی هارومیشناسم که زیرفشارمجردی سالهاست بیمارستانه غافل ازاینکه دردش جسمی نیست بلکه روحیه.که اگه بموقع ازدواج میکردالان سالم وسرحال بود.مخصوصاکساییکه عاشقن وهیچکاری ازدستشون برنمیاد.فقط خدامیتونه شفاشون بده.خدایابحق این روزهای عزیز همه مریضاروشفابده عشق منم بین اونا. (1716227) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۲۷ ۰۵:۱۱:۵۷
بعضیا فقط روی میخ می شینند می گند آخ
واسه خودت مشکل تراشی می کنی می گی مشکل هست خیلی ار این رسم و رسو مات که هست بخاطر اینه که خودمون درستش کردیم
کی گفته باید طبق رسم و رسومات ازدواج کنیم
اون چیری که پیامبر فرمود عمل کنیم راحت ازدواج می کنیم (1913752) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۱۰:۰۹:۵۲
ازدواج اول توکل میخواهد و دوم پول هردو لازم و ملزوم یکدیگرند غیر از این میشود حرفهای نصیحت گونه که خود گوینده هم به آن اعتقادی ندارد! (1716240) (alef-6)
 
سجادی
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۱۰:۴۲:۳۷
دایره ازدواج اسلامی گسترده تر از آن چیزی است که در متن جامعه ایران به نام ازدواج میشناسیم.
به هر صورت محدودیتهای اقتصادی واقعیتهای غیر قابل انکاری هستند و ظرفیتهای پیش بینی شده در دین نیز برای عبور انسان از شرایط مختلف تاریخی بدون آلوده شدن به گناه تشریع شده اند.
در حال حاضر مشکل آلوده شدن جامعه به گناه بزرگتر است از اصرار بر حفظ سنتهای اجتماعی که از پس تحولات سریع اجتماعی برنمیآیند.
وقتی که دولت امکان تداوم پرداخت یارانه (که تاثیر چندانی هم در معیشت مردم ندارد) نداشته باشد بدیهی است انتظار حل مشکلات شغل و مسکن و ... جوانان از سوی دولت دست نیافتنی است.
با نگاهی به کشورهای دیگر مشخص میگردد که تغییر در سبک زندگی و عدم توانایی همه جوانان به شغل ثابت و مناسب و محل سکونت ثابت و مناسب و ... تمامی دیگر چیزهای ثابتی که از پیش نیازهای ازدواج سنتی و باب میل جامعه ایرانی محسوب میگردند ؛ منحصر به کشور ما نیست. اما بقیه تصمیم گرفته اند حالا که جوانانشان از برخی چیزها محروم هستند دایره محرومیت را افزایش نداده و مطابق با فرهنگ خود راه حل هایی را یافته اند.
سوال این است که ما میخواهیم با این موج تغییر چه کنیم ؟ (1716311) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۱۱:۴۱:۱۲
ارزش کیلو چنده داداش .
هرکی میخواد با ی جنس مخالف زندگی کنه این راه .
بیاد زندگی کنه .
عروسی و مراسم و کوفت و زهر مار هم به هیچ درد نمیخوره . (1716434) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۱۱:۵۷:۱۵
در ساده ترين شرايط ( بدون اينكه هزينه خريد هاي اوليه مراسم مثل حلقه و انگشتر و لباس كه ديگه نميشه ازشون صرف نظر كرد )‌ طرف بايد يك جا واسه زندگي كردن داشته باشه...
اين جا تو بدترين نقطه و پايين ترين نقطه ي شهر هم كه باشه كم كم پنجاه شصت ميليون پول مي خواهد. .... آدمي كه كار نداره كه هيچي، اونايي كه كار دارند هم حقوقشون فقط به هفته ي اول ماه ميرسه .. حالا اين حداقل مقدار رو از كجا بياره كه يك سرپناه داشته باشد كه مثلا مي خواهد زندگي مستقل و مشترك تشكيل بده ؟؟؟؟؟؟؟
با حلوا حلوا كه دهن شيرين نميشه ... با آيه و حديث و شعار هم مشكلات حل نميشه ....
ازدواج هاي اين مدلي جز اينكه به طلاق ختم بشه چيزي نداره ... پس بهتره جاي آيه و حديث و شعار اول بياييد مشكلات رو حل كنيد ... (1716466) (alef-6)
 
علیرضا
۱۳۹۲-۱۰-۲۷ ۰۵:۲۵:۵۰
من وقتی ازدواج کردم هیچی نداشتم
الان هم با حقوقی که طبق نظر اقتصاددانان زیر خط فقر است زندگی می کنم هم تونستم ماشین بخرم هم خونه.
تازه این پولها را زمانی جمع کردم که حقوقم را طبق گفته همین اقتصاددانان که به صورت رسمی در رسانه ها بیان می کردند زیر خط بقا بودم.
الان سه تا بچه دارم خونه دارم ماشین دارم
در عین حال دانشگاه غیر انتفاعی هم تحصیل می کنم
چرا چون ایمان به کلام خدا دارم که در قرآن فرمود خدا کسانی را که ازدواج کنند از فقر بی نیازشان می کند.
و همچنین فرمود: این شیطان است که وعده فقر می دهد.
من از بین وعده خدا و شیطان وعده الهی را قبول کردم و موفق شدم
حال هی بگویید مردم یک هفته ای حقوقشان تموم میشه.
اگر آدم مدیریت پولاشو داشته باشه یک هفته ای که هیچ یک ماهه هم تموم که نمیشه، پس انداز هم می تونه داشته باشه. (1913757) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۱-۲۸ ۱۹:۴۱:۵۲
با سلام خدمت آقای علیرضا. بنده اول سلام کردم که احترام بزارم . خوب توهین نباشه ببخشید معذرت می خوام روم به دیوار میشه اینقدر چرتو پرت نگی . من نمی گم همه ی حرفات اشتباهه نه یکسری شو خودم قبول دارم مثل توکل به خدا چون خودم مذهبی هستم و اینکه درست خدج کنیم و اسراف نکنیم و غیره اما با یه دونه نونی که تا 3 الی 4 ماهه پیش بوده مثلا 100 تومن اما حالا شده 400 500 تومن یعنی 4 5 برابر تازه نون خمیر و بی مزه یا یه بسته قرص سرما خوردگیه معمولی که بوده 200 300 تومن اما حالا شده 800 تومن و ووووو خوب اول خدارا شکر می کنم که اول سالمم اما !!!؟؟ لطفا به حقایق بیشتر توجه کنید.البته با عرض پوزش. (1980201) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۱۳:۰۲:۵۳
متاسفانه دوست عزیز شما در نگاشتن این متن از عدالت و قضاوت صحیح در مورد علل و عوامل این امر خارج شدید و نشون دادید که اصلا در بطن جامعه و زندگی مردم حضور ندارید و همه چیز رو از دریچه نگاه آرمانگرا و غیر منطقی و غیر منصفانه خود بهش نظر میکنید و برداشتتون از روی تفکرات غیر حقیقی خودتون استنباط میشه و دقیقا سخنان و مطالب و فرافکنی های مسئولین نامسئول رو بیان میکنید که تمامی مشکلات رو برای پاک کردن صورت مسئله و فرار کردن از مسئولیت های تعریف شده به گردن فرهنگ و توقعات بالای مردم جامعه و بخصوص جوانان بینوا میندازید، شما که داستان و روایت از پیامبر اکرم نقل میکنید آیا نمیدونید یا نمیخواهید بدونید که همین بزرگوار قبل از ازدواج با خانم خدیجه وقتی ازشون سوال میکردن چرا ازدواج نمیکنید میفرمودند شرایط آن محیا نیست و... دوست عزیز مگه چند درصد جوانان یا خانواده ها چنین توقعاتی رو که ذکر کردید، عنوان میکنند یا مطالبه میکنند؟! شما دلایل بالا رفتن ازدواج جوانان، فرار از تشکیل خانواده الارقم میل باطنی خیلی از جوان هارو عدم نگرش آرمانی و دیدگاه های مادی و بی فرهنگی میدونید؟
عامل اصلی اول تا آخر این پدیده شوم عدم مدیریت، آینده نگری، بی مسئولیتی، بی تفاوتی، اهمال کاری، عدم فرهنگ سازی مناسب و تربیت اجتماعی در جامعه از نهاد خانواده تا مدرسه و دانشگاه، نابودی زیرساخت های اجتماعی اقتصادی تولیدی بهداشت و درمان و صدها و صدها موارد و مسائل دیگر هست که دولتمردان محترم بر سر جامعه و مردم آوار کردند و طبق معمول که در اندیشه ها و بینش جنابعالی هم رسوخ کرده علل رو مردم و علل الخصوص جوانهای بینوا میدونید چرا که دیوارِ حاشایی بهتر از جوانها پیدا نمیکنید، این پدیده شوم معلول علت ها است و این علل و عوامل مستقیما به نوع مملکت داری دولت های قبل و حال برمیگرده.
بزرگترین عوامل فقر، بیکاری مطلق، نبود امنیت، بلاتکلیفی و معلق بودن وضعیت شغلی حتی بعد از پیدا کردن و رد شدن از هفت خان کار، درآمدهای بسیار پایین نسبت به وضعیت تورم در جامعه و نامتناسب بودن درآمد با خرج های زندگی(لازم هست به عرضتون برسونم ایران رکورد دارِ تورم در بین 188 کشور جهان شده حتی بالاتر از فقیرترین و بدبخت ترین کشورهای آفریقایی با وجود منابع وسیع نفت و گاز و نیروی انسانی و ...)، نداشتن توان مالی برای تهیه مسکن(منظورم خریدش نیست ها که اون کار نور چشمی هاست نه مردم عادی منظورم حتی اجاره کردن مسکن هستش) هزینه های سرسام آور ازدواج و موارد بیشمار دیگه
حکایت سخنان شما حکایت اون فردی هست که شنا کردن بلد نیست بهش میگید بپر توی آب خدا بزرگِ خودش از غرق شدن نجاتت میده، نخیر در رحمت خدا هیچ شکی نیست دوست عزیز اما همین خداوند به بنده اش قدرت تعقل و تفکر داده تفکرات و سخنان شما با واقعیت های جامعه بسیار فاصله داره به همین دلیل مقبول مردم نیست. (1716651) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۳ ۰۸:۵۷:۱۴
مشکل جامعه ی ماهم همین است که افراد پاستوریزه و به دور از جامعه برای مردم تعیین تکلیف و نصیحت می کنند دوست گرامی نویسنده مقاله همه تقصیر ها را به گردن مردم و جوانان می اندازند به این خاطر که از نور چشمی ها هستند و همه چیز را از دریچه تنگ نظری خود می بینند مانند ملکه ماری انتوانت که قبل از انقلاب فرانسه در مقابل خبر ی که می گفت مردم نان ندارند بخورند گفت بروند از قنادی ها شیرینی بخرند بخورند ! (1718643) (alef-6)
 
بر غرض
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۱۳:۳۲:۳۹
هرچیزی عشق میخواد ..................اگر کاری کنیید که عاشق بشوید نه فلسفه میفهمی نه کار نه سربازی نه چیز دیگر جلوی شما را نمیگیره .................................. (1716748) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۱۳:۵۱:۴۲
برداشت من این است که شما به شکل نامحسوسی در حال پاک کردن صورت مساله هستید . توقع جوانان امروز آن طور که شما در دو خط آخر یادآور شدید شغل مدیریتی و خانه آنچنانی و خودرو آخرین مدل نیست ... توقع کار است نه کار مدیریتی ، هرکار آبرومندانه ای که بتوان بوسیله آن اجاره خانه و قبض آب و برق را پرداخت کرد ( حتما از اعداد و ارقام مطلع هستید ؟! ) برنج کیلویی 7000 تومان و مرغ کیلویی 7500 توان و گوشت کیلویی 20000 تومان و ... خرید برای رفع گرسنگی و رساندن مواد مغذی به بدن
البته با یک حساب سر انگشتی از این مخارج به نظر شغل مدیریتی لازم است ... (1716797) (alef-10)
 
احسان
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۱۵:۲۲:۱۴
نه برادر من خیلی از جوانها اگه نگیم توکل حتما دل وجرات ازدواج کردن را دارن ولی این فرهنگ جامعه بزرگتها وپدر ومادر که به پسر بدون خونه و پشتوانه مالی دختر نمی دهند نه جوانها و ما باید بیشتر روی توکل وتفکر وفرهنگ خانواده ها کار کنیم تاجوانها. (1717011) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۳ ۱۲:۳۱:۱۳
فقط پول آن هم خیلی زیاد (1719044) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۳ ۲۰:۴۱:۲۴
من 2 سال ازدواج کردم سال قبل به لطف پارتی بازیها و حق خوریها بیکار شدم الان همن امیدم به 130 هزار تومن یارانه آخر ماهه که پول پوشاک بچه ام میشه یک ساله لباس نخریدیم یکساله غذای درست و حسابی نخوردم کاش ازدواج نمیکردملااقل دونفر دیگه رو هم بدبخت نمبکردم تا وقتی مکار نیست نباید ازدواج کردن نباید ازدواج کرد نباید ازواج کرد (1719962) (alef-10)
 
ا
۱۳۹۲-۰۷-۲۵ ۱۸:۵۸:۳۸
خیلی ناراحت شدم. همه حرفاتو درک میکنم. 8 سال برای گرفتن مدرک دکتری، زندگی مستقل داشتم. در نهایت تنگ دستی. شاید باورت نشه دست به هرکاری که فکرشو بکنی زدم. واقعا میفهمم نداشتن، نخوردن، نپوشیدن، نگشتن، یعنی چه. همیشه سطح فکرمو، آداب معاشرتمو، حرف زدنمو، علم ودانشم تراز اول بوده. ولی لباس پوشیدنم، پول خرج کردنم، خورد خوراکم در پایین ترین سطح ممکن. (1724028) (alef-6)
 
قاضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۰۳ ۱۵:۳۰:۵۲
تمام عزت ار آن خداست لذا فکر کنم شما به هدفتون رسیدین (3613129) (alef-13)
 
قاضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۱-۰۳ ۱۵:۲۸:۰۸
والله یرزق من یشاء بغیر حساب (3613128) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۳ ۲۰:۵۴:۴۴
فقط پول (1719972) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۷-۲۴ ۱۰:۱۰:۲۸
گفت پیغبر به آواز بلند / با توکل زانوی اشتر ببند. (1720604) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۴ ۱۵:۴۱:۳۱
میدونید من زمانی ازدواج کردم که توکل حرف اول را میزد و با 14 سکه و خریدی فوق العاده جزئی و بدون مراسم ازدواج کردم. بسیاری دیگر هم به سبک ما ازدواج کردن ولی آقایان فکر کردن که هرچه را مفت به دست بیاری ارزشش کم است به همین دلیل بود که بسیاری از همسران دوستانم به محض اینکه دستشان به دهانشان رسید به فکر زن دوم افتادند. به دلیل این تجربه است که حاضر نیستم دخترم مانند خودم ازدواج کند. (1721317) (alef-10)
 
msi
۱۳۹۲-۰۷-۲۶ ۲۱:۵۳:۳۸
سلام
فکر نمی کردم این قدر ادم بدبخت از جنس مذکر در جامعه وجود داشته باشه. بنظرم انسان اگه به خدا ایمان داشته باشه و کتاب الهی (قران ) را راهنمای زندگی اش قرار بده هیچ مشکلی به وجود نمیاد.
اگه یه خورده دنیا رو برای خودمون اسون بگیریم زندگی راحت تر میشه. همیشه به خدا توکل کنید و فقط به اون اعتماد داشته باشید.
تنها راه رسیدن به زندگی ، عشق الهی است. هروقت با شرایط بد اقتصادی مواجه شدی کتاب قران رو بردار و بخون تا ارامش پیدا کنی و هر وقت از دنیا و اطرافیات خسته شدی، توی دل شب جا نماز عشق رو پهن کن و دستانت رو جلوی خدا دراز کن. درضمن التماس از خالق هستی لذت بخش تر از التماس از انسان های بی رحم هستش/


و طبق فرمایش امام علی (ع) سه خصلت که برای زنان خوب و برای مردان بد است:1. مغرور بودن. 2. ترسو بودن. 3. خسیس بودن.
اگر زنان و مردان جامعه بر اساس این سه شرط شریک زندگی شان را پیدا کنند موفق ترین زندگی را خواهند داشت.
راهنمای انسان ها در این دنیای پر از استرس و ترس فقط کتاب الهی(قران) هستش.
لطفا ایمیل های نا امید کننده برای همدیگه نفرستید چونکه باید در اخرت جواب گو باشید.
موفق باشید (1725844) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۷-۲۷ ۱۷:۴۱:۰۳
نويسنده محترم . سركي هم به دفاتر ازدواج بكشيد تا آمارهاي طلاق را ببينيد آنوقت به خود زحمت دهيد تا قلم برقصانيد . همه مثل شما ! توكل ندارند و ميزان ايمان همه يكي نيست . (1728228) (alef-6)
 
کیوان
۱۳۹۳-۰۳-۱۴ ۱۱:۴۳:۱۹
سلام وقتی خدا خودش تو قران فرموده :هر کس توانایی ازداج نداره باید باکدامنی بیشه کنه تا خدا فرجی براش انجام بده شما چه جوری از قول خدا به مردم قول میدید..................بله خدا روزی رسونه بر منکرش لعنت ولی مگه میشه با دست خالی بری در خونه یه دختر برای خواستگاری (2183441) (alef-10)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۱۴ ۲۱:۵۲:۲۹
چی بگم (4050454) (alef-11)
 
مردانی
۱۳۹۳-۰۹-۰۷ ۲۲:۲۷:۴۶
این ها همه قصه است . من 28 سالمه ، بعد از لیسانس رفتم سربازی ، تا قبل از لیسانس در حیطه آی تی کار میکردم ، در زمینه های مختلف تخصص دارم ، در قلب پایتخت زندگی میکنم ، سربازی بنده هفته پیش تمام شده است . در دولت قبلی با همه مشکلات اقتصادی و گرانی ها ما داشتیم کار میکردیم ، پروژه بود ، کسب و کار بود ، گران بود ، ولی کار بود ، به واسطه سرباز بودنم و عدم استطاعت مالی پدرم حتی در تامین خانواده ، تمام پس اندازم طی سربازی تمام شد با اینکه کار هم میکردم ، در حین سربازی از دختری که واقعا بهش علاقمند شدم و در مقطع دکترا با رتبه تک رقمی تحصیل میکند خواستگاری کردم و ایشان پذیرفتند ، سربازی من تمام شد و الان در وضعیت اسفناکی قرار دادم که به واقع هیچ احد و ناسی درک نمیکند ، با روی کار آمدن دولت جدید رکود وحشتناک کار ما را به حالت تعطیل در آورده ، هر وقت قرصت شد سری به بازار کامپیوتر بزنید و از اصناف وابسته سئوال کنید ، در لحظه ای که دارم این پیام را ثبت میکنم تمام موجودی و پول بنده : هفت هزار و پانصد تومان است و کمی پول خرد در قلک ، حتی سیانور برای خودکشی هم نمیشود با این پول خرید . . . . نزدیک به 4 میلیون بدهی بانکی دارم که به یک روز دیرکرد هم رحم نمیکنند ، واقعا واقعا واقعا نمیدونم باید چی کار کنم ، همیشه پول حلال در آوردم اما الان احساس بدبختی میکنم ، بدبختی واقعی ، بدبختی کامل
مرسی که مسئولین تلاش میکنند در مجلس فقط هر دفعه نیم دسی بل بلندتر داد بزنند که جوانان دچار مشکل هستند و آخر ماه هم حقوق های کلان خود را دریافت کنند و با ماشینهای آخرین مدل آخر هفته در ویلای شمال خود باشند با عهد و عیالشان . درد کمر شکن و ابروی در خطر و آینده بی امید و دل شکسته و بیکار شدن و بی پولی محض و مطلق رو واقعا میتونید یک ثانیه تصور کنید ؟ دو سال است حتی یک جوراب هم نحریدم و خانواده نامزدم میگن چرا نمیای پس ؟؟؟
ببخشید راستی نوشته بودید با توکل مشکلات حل میشود الان یادم آمد ، من برم توکل کنم ........ (2515364) (alef-9)
 
جواد
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۵:۳۷:۳۷
من مجردم به زور دارم شکممو سیر میکنم . هر چی کار میکنم قسط بانک میدم میترسم برم ازدواج کنم . داداشا خواهرا نفستون جای گرم بلند میشه. ازدواج نکنید بیچاره میشید . ازدواج پول میخواد پشتوانه قوی میخواد . میخوام به اونایی که میگن جوونا ازدواج کنید بگم شما به فکر ازدواج جوونا نباشید خودشون ازدواج میکنن شما فقط به فکر بیکااااااری جوونا باشید لطفا . (3465589) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.