نظر منتشر شده
۲۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472885
جناب اقای روحانی آیا می دانید دولتمردانتان در غرب کارون چند میلیارد دلار گاز هدر می دهند؟
رضا نجفی کارشناس نفت/ 27 اردیبهشت96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۵
 
          ژستهای مدیریتی و تبلیغات به کارگماری ژنرالها توسط وزیر محترم نفت در کنار تبلیغات وحشتناک برای تلقی دفاع جانانه ی سر کار خانم ابتکار از محیط زیست به مردم،  این تصور را ایجاد کرد که باید خیال مردم از حفاظت از منافعشان در این حوزه ها راحت باشد اما سطور ذیل به خوبی نشان می دهد که به آتش کشیدن سرمایه های مردم و آلودن بیش از پیش محیط زیست در خوزستان در منطقه ی غرب کارون، واقعیتی است که با پرده پوشی و سکوت عجیب خانم ابتکار همراه شده است.

از سالها پیش در منطقه ی غرب کارون توسعه ی میادین چندگانه ی آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یادآوران، یاران شمالی، یاران جنوبی و جفیر در دستور کار شرکت ملی نفت قرار گرفت و به موازات این طرحها، طرح مستقلی تحت عنوان NGL-3200 که وظیفه ی جمع آوری گازهای میادین فوق را بر عهده داشت در دولت دهم کلید زده شد و منابع مالی آن به میزانی بیش از 1.3 میلیارد یورو توسط پتروشیمی فاینانس شد قرار بود ظرف کمتر از چهار سال این کارخانه احداث شود تا گاز میادین فوق را جمع آوری و پالایش نموده و ترکیبات ارزشمند آن را برای پتروشیمی ارسال نماید و سپس گاز پالایش شده را به شبکه ی مصرف تزریق نماید.

 کسانی که با موضوع انتقال ارز در دوران تحریم آشنا هستند به خوبی می دانند که در دسترس ترین و آماده ترین ارز، در دوران تحریم، ارز به دست آمده از محصولات پتروشیمی بود.

 این سهولت دسترسی به گونه ای بود که فاینانسور طرح NGL-3200 ظرف چند روز ده درصد پیش پرداخت را (وفق قرارداد) به حساب پیمانکار واریز نمود اما با تغییر دولت، سیاست های خلق الساعه ی زنگنه و اتخاذ استراتژیهای متناقض منجر شد تا سال گذشته با پیشرفتی کمتر از 5 درصد طرح را به خارج از شرکت نفت منتقل کنند تا مدیران نفت خود را از شرمندگی عدم پیشرفت طرح برهانند.

 یکی از فجایع بزرگ دوران صدارت زنگنه همین طرح است که نه کمبود منابع مالی و ارزی و نه محدودیت های ساخت اغلب تجهیزات در داخل کشور آن را آزار می داد ضمن اینکه منابع تهیه ی کالا با سناریوی تحریم هم فراهم شده بود( اگرچه دولت معتقد است با برجام در صنعت نفت گشایش ایجاد شد که واقعیت های اجرایی و کارشناسان بی طرف، مخالف این کارکرد برجام هستند). با عدم احداث این کارخانه و به ثمر رسیدن طرحهای توسعه ی میادین نفتی و افزایش تولید نفت به 280 هزار بشکه در روز موجب شد که شرکت ملی نفت، استراتژی سوزاندن گازهای تولیدی از همه ی میادین فوق را در پیش بگیرد و ضمن تحمیل بار مضاعف آلودگی هوای استان خوزستان حداقل تا چند سال آینده منافع مردم را به آتش بکشد.

عدم سوزاندن گاز غنی   علاوه بر تامین بخشی از گاز مصرفی کشور، ترکیباتی مثل مایعات گازی، اتان، پروپان و بوتان موجود درگاز می توانست سالانه افزون بر 600 میلیون دلار برای کشور درآمد داشته باشد.

 اما طی دوره ی چهارساله ای که با سیاستهای آقای زنگنه در این پروژه تاخیر افتاد با سوزاندن گاز تولیدی از میادین فوق، حدود 2.4 میلیارد دلار عدم النفع  نصیب کشور شده است..

 این روزها که زنگنه به جای اینکه پاسخگوی بی عملی خود در توسعه ی صنعت نفت باشد برخلاف قانون ،در کمپینهای انتخاباتی رییس جمهور حاضر شده و به تقسیم مبلغ اغراق شده ی بابک زنجانی به 4 میلیارد ثانیه (بعثت حضرت رسول(ص) تا کنون)می پردازد خوبست نگاهی به عملکرد خود فقط در پرونده ی سیاه این پروژه بیاندازد تا ببیند صرف نظر از آسیب به محیط زیست خوزستان ( در پناه سکوت محض خانم ابتکار) ضرر اقتصادی او با بابک برابری می کند.

بقیه پرونده ها از صدور گاز به ترکیه، عدم انعقاد قرارداد توسعه ی میادین نفتی مشترک، معطل گذاشتن فاز یازده پارس جنوبی، کرسنت و ... دامنه ی آسیبهای اقتصادی ایشان به چه ارقام حیرت آوری بالغ می شود.
 
 
 
کلمات کلیدی : گاز+زنگنه+سوزاندن گاز+هدر دادن گاز+ آزادگان جنوبی، یادآوران+نفت
 
Mohammad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۱:۳۲:۰۳
با سلام و ضمن تشکر از نگرانی بابت سوزاندن گازهای همراه، لطفا بابت سوزاندن گازهای میدان سلمان به مدن بیش از 12 سال؛ نیز محاسبه و اعلام فرمائید. (4365263) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۱:۵۳:۴۰
بله. جناب اصول گرای عزیز لطفا سری به آمار دوران احمدی نژاد در این زمینه و همچنین نفت میادین مشترک با کشور های عربی بیندازید (4365346) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۸:۲۲:۳۷
شما که گویا مطلع هستی چطور خیر نداری که پروژه های نفتی، حداقل 8 تا 10 سال طول میکشه تا به بازدهی برسه!!
همه طرح هایی که روحانی در پارس جنوبی افتتاح کرد حاصل سرمایه گذاری دولت قبل بود.
این دولت زحمت کشید سرمایه گذاری ها را کُند کرد. آخرشم هم طرحها رو به غیر دوتا، نصفه افتتاح کرد. خنده دار اینکه دو طرح کامل شده، در زمان تحویل به دولت یازدهم بالای 90 درصد پیشرفت داشت!!!!!!!!
این دولت اگه دلسوز بود، باید به جای 4 سال اتلاف وقت، یه کار درست و حسابی می کرد که کارنامه اقتصادی اش یه چیزی می داشت حداقل! (4367257) (alef-11)
 
ebi
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۸ ۰۷:۰۳:۵۷
نمیدونم اگه احمدی نژاد نبود چی میخواستید بگید ؟ (4369078) (alef-11)
 
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۵:۲۶:۰۵
جناب نجفی عزیز

لطفا از پیمانکار این پروژه هم که به اندازه سی در صد از سرمایه گذاری را متعهد است بفرمایید که چرا علیرغم پرداختهای اولیه شرکت پتروشیمی ( به عنوان دارنده 70 در صد سهام) هنوز و پس از گذشت 4 سال صرفا ( به قول شما ) 5 % پیشرفت را باعث شده است.

لطف کنید و با صداقت عوامل موثر در تاخیر پروژه را.. لیست کنید تا مشخص شود آیا وزارت نفت ( یا آقای زنگنه ) مقصر این عدم پیشرفت است یا پیمانکار طرح ؟
.. (4366231) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۲:۱۹:۰۸
کاش از پارس جنوبی میگفتید.میگفتید مرحبا به زنگه و روحانی که سهم برداشتمون از قطر رو پیس گرفتید،آفرین به روحانی،دوران احمدی نژاد یادمون رفت؟؟؟ (4365437) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۸:۲۵:۰۳
متاسفم
به کی باید آفرین گفت؟ تمام سرمایه گذاری های پارس جنوبی در دولت قبل اتفاق افتاد. استخراج نفت و گار که مثل تولید بنر تبلیغاتی نیست یک روزه اتفاق بیفته. 10 سال طول میکشه دوست گرامی (4367268) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۲:۲۱:۱۶
کاش همیشه اینقدر نگران منابع کشور بودین،نه دقیقا این روز ها و بر علیه روحانی (4365447) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۲:۲۸:۱۶
آخر هفته روحانی رفته (4365489) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۳:۱۷:۲۴
گازهای کشور سالهای بسیاری است که سوزانده میشود. این نه اولین و آخرینش است. (4365728) (alef-13)
 
عبدالحسین مامبکی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۳:۲۴:۱۵
هرچقدر هم هدر برود مثل گم شدن دکل در زمان آقایون نبوده (4365747) (alef-13)
 
ایلیا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۸:۲۶:۰۳
دکل 70 میلیون دلار بود شما حالتون خوبه کلا. این یادداشت میلیارد دلاری هست (4367269) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۸:۲۶:۳۸
آره مثل خیلی چیزا نیست
مثل واردات قانونی مقامات دولتی اونم کالاهای ضروری و سرمایه ای مثل لباس بچه!!!
مثل اختلاس از صندوق فرهنگیان!!
مثل دزدی از صندوق توسعه ملی!!!
مثل سرقت های ملی در حد کرسنت!! (4367272) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۳:۲۵:۵۸
شما که نگران سوزاندن گازهای مشعل هستید چرا با سیاسی کاری جلوی قرارداد کرسنت را گرفتید که قرار بود همین گاز های مشعل را با نرخ 40 دلار در محل تولید به امارات بفروشبم نتیجه چه شد هم این گازها سوزانده شد هم در دادگاه به خاطر عدم اجرای قرار داد محکوم شدیم این هم نتیجه نابلدی و سیاسی کاری پایداریها هست شما قرار داد را اجرا می کردید و اگر کسی هم تخلف کرده بود در صورت محاکمه و اثبات در دادگاه مجازات می شد (4365755) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۸:۲۹:۳۶
محض اطلاع حضرتعالی
مخالفت با کرسنت به دلیل مغایرت با منافع ملی در بسته شدن قرارداد با قیمت نازل و شرایط حقوقی نامناسب برای کشور در اواخر دولت خاتمی از سوی دبیر شورایعالی امنیت ملی صورت گرفت. حالا شما بگو دبیر اون موقع کی بود؟؟
آآآفرین حسن روحانی (4367280) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۸ ۰۷:۳۱:۵۰
این40 دلارو دقیقا از کجا آوردین؟ مرد حسابی قیمت فیکس گاز تحویلی به کرسنت اماراتی از بهای خوراک پتروشیمی های داخلی اونقدر ناچیزه که چیزی بالاتر از ترکمانچای و ... است اونوقت شما اینطور می گید!!!!!! یا للعجب بابا رییس دولت فعلی اون زمان بر خلاف مصالح ملی بودن این قرار داد رو همه جا جار زده اونوقت شما از پاپ کاتولیک تر شدین!!! (4369142) (alef-11)
 
مهدی زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۴:۰۵:۴۸
سلام
جناب آقای توکلی امیدوارم مطالبی که امروز بیان می نمائید را 4 سال بعد هم به خاطر آورید و در صورت پیروزی احتمالی آقای رئیسی همین توقعات را از ایشان هم داشته باشید. شما که فرد منصفی هستید چرا کشوری که دولت تحویل گرفت را با شرایط امروز مقایسه نمی کنید و امروز را با شرایط ایده آل مقایسه می کنید؟ نوبت به دوستانتان که می رسد واقع گرایید و نوبت به رقیبانتان که می رسد ایده آل گرا؟! (4365934) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۸:۳۰:۴۵
شما صحبت های دکتر توکلی را در دوره 88 تا 92 ببینید. فکر کنم حتی شما هم اینقدر به احمدی نژاد انتقاد نداشتید. (4367285) (alef-11)
 
توپانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۴:۳۵:۵۲
کارغلط غلط است چپ وراست نداردهیچ وقت ازبی تدبیری هاحمایت نکنید. (4366061) (alef-11)
 
گودرزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۴:۴۶:۰۸
با سلام
بنده مقالات آقای نجفی رو دنبال میکنم . جالبه که ایشون گاهی بعنوان کارشناس نفت مواردی رو اعلام میکنن که کاملا یک جانبه و اکثرا خلاف واقع هست . در آستانه انتخابات هم شور ایشان بیشتر شده و علاوه بر مقالات حوزه نفت در زمینه انتخابات نیز اظهار نظر میکنند . بنظر میرسه ایشون مشکلشون با کل دولت هست نه با اقدامات دولت (4366086) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۵:۲۵:۰۹
هر شب با گرانی لحظه ای هزاران هزاران میلیارد از ارزش پول ملت کم شد کجا بودی (4366226) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۱۵:۴۹:۴۶
طرح جمع آوری گاز همراه نفت ، یک طرح قدیمی است و برای میادین اطراف اهواز تا حدود زیادی اجرا شده، باتوجه به اولویت آن ،میادین غرب کارون یا درحال حفاری هستند یا تازه به تولید پیوسته اند، ... (4366392) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۷ ۲۰:۲۳:۴۶
گاز ها از پیش از انقلاب هم می سوختند اهواز که اینجوری بود. در ضمن تو این چهار سال،گاز ها دارند می سوزهند؟؟؟ (4367540) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.