توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 376387
مشعل های خوزستان خاموش می شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۹
درحالی که روزانه صدها میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت از طریق مشعل های ســوزان( فلر) در میادین و مناطق نفت خیز جنوبی می‌سوزد، نخستین قرارداد فروش روزانه ٤٢ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت به بخش خصوصی از سوی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، روز گذشته در اهواز منعقد شد تا تعهد عملی دولت ایران به توافقنامه پاریس به طور جدی آغاز شود.

به گزارش روزنامه ایران، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که ظهر دیروز به خوزستان سفر کرده بود در مراسم امضای این قرارداد در اهواز گفت: دولت یازدهم مصمم است تا در مسیر کاهش گازهای گلخانه‌ای گام بردارد. ابتکار افزود: «این قرارداد اهمیت زیادی دارد چرا که جمع‌آوری گازهای همراه یک اقدام بزرگ اقتصادی، زیست محیطی و گام مهمی در راستای تحقق تعهدات بین‌المللی ایران است.»

ایران که در حال حاضر یکی از ۱۰ کشور بزرگ تولید کننده گازهای گلخانه‌ای جهان است متعهد شده تا سال ۲۰۲۰، انتشار گازهای گلخانه‌ای‌اش را تا ۴ درصد کاهش دهد. گازهای همراه نفت که سالهاست در مناطق نفتخیز جنوب ایران به صورت فلرها یا مشعل‌های سوزان بلااستفاده می‌سوزد نقش عمده‌ای در تولید و انتشار دی اکسید کربن دارد که با این اقدام قرار است بخشی از این گازهای همراه نفت که تاکنون بدون استفاده می‌سوخته و ایجاد آلودگی و گرمایش می‌کرده از طریق بخش خصوصی به برق تبدیل شود.

اگرچه پیش از این نیز گام‌هایی برای جمع‌آوری و استحصال گازهای همراه نفت برداشته شده بوده اما در حال حاضر این بزرگترین و جدی‌ترین اقدام دولت و بخش خصوصی برای بازیافت این گازها و استحصال انرژی در کشور به شمار می‌رود. دو ماه قبل نیز قرارداد دیگری در بخش دریایی برای فروش گازهای همراه نفت بین دولت و بخش خصوصی منعقد شده بود.ابتکار همچنین در این باره گفت: قرارداد فروش گازهای مشعل به بخش خصوصی گام بسیار مهمی است که دولت یازدهم برای تحقق مسئولیت‌ها و تعهدهای خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، کاهش آلودگی هوا، اصلاح الگوی تولید و مصرف انرژی در کشور انجام می‌دهد و ورود بخش خصوصی و ورود جدی دولت در این زمینه نشانه خوبی است که امیدوارم این روند را ادامه دهیم.

بازیافت گازهای همراه نفت می‌تواند به بهبود کیفیت هوا در شهرهای خوزستان و به همین نسبت ارتقای شاخص‌های کیفیت زندگی برای شهروندان منجر شود. معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: ایران نقش مهمی در توافق پاریس برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای داشته و دارد به نحوی که چهار درصد- بدون شرط - تعهد کاهش گاز گلخانه‌ای داریم و هشت درصد دیگر هم مشروط به رفع کامل تحریم‌هاست. به گفته او هفته گذشته نیز موافقتنامه پاریس در جلسه هیأت دولت به تصویب رسید و هم اکنون دولت مراحل الحاق رسمی ایران به این موافقتنامه پاریس را آغاز کرده است.
 
کلمات کلیدی : مشعل های خوزستان+گرمای هوا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.