نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 197052
چرا اپل و گوگل در برابر ایران عقب نشستند؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۵۰
تأثیرگذاری گزارش السیتکس و حمایت گسترده رسانه‌های ملی منجر به عقب‌نشینی گوگل و اپل شد.

به گزارش سیتنا، در پی گزارش اخیر رصد و دیده‌بانی از رفتارهای سازمانی مرکز کیفیت‎های برتر و انتقاد از عملکرد دوگانه غرب بالاخص در حوزه آی تی نسبت به ایران با استناد به تحریم‎ها که منجر به چالشی برای بقاء مردم شده و حمایت و پوشش گسترده این گزارش از سوی خبرگزاری‎ها و اصحاب رسانه، دو غول آی تی گوگل و اپل پا پس کشیدند.

بر اساس این گزارش، مرکز کیفیت‎های برتر بارقه‎ها و نشانه‎های تحمیل و تبعیضات خارجی که بر روی اینترنت بشکل نامحسوس و خزنده آغاز شده بود را رصد و ردیابی نموده و آغاز استانداردهای دوگانه با ایران و تبعیض در شبکه جهانی وب که حتی گریبان شرکت‎های بزرگ ایرانی را یک شبه و بدون اطلاع قبلی گرفته و با استناد به تحریم به کام مرگ می‎فرستند را هشدار داده است.

این موضوع از آن جهت مهم است که نباید اجازه داد برداشتن بخشی از تحریم‎های کمپانی‎های فوق که گریبان ملت مظلوم ایران را گرفته با منت همراه شود بلکه نقش و تاثیر همکاری‎های بین سازمانی در رصد و استخراج اطلاعات درست و همکاری در پوشش گزارش‎های معتبر به مردم منتج به چنین دستاوردهایی می‎شود، که این مصداق بارز مکث و میل به تعالی گروهی و تعالی بین سازمانی است برای تاثیرگذاری و تغییر شرایط که خوشبختانه کارساز واقع شد.

واقعیت امر آن است که در این فرآیند، تنها واقعیات به گوش مردم رسانده شد تا ماسک از چهره‌ها برداشته شود. این کمپانی‎ها هر هدفی که دارند از به خطر افتادن وجه و اعتبار خود هراس دارند و ترس از اطلاع‌رسانی واقعیات دارند و از تاکتیک‎های مختلفی برای تاثیر در اذهان مردم استفاده می‎کنند، اما نمی‎توانند بخاطر تحریم نکردن بر سر ما منت بگذارند. این از آن جهت مهم است که بخشی از گزارش فوق مخصوصا به حوزه اینترنت مربوط می‎شود و به اعمال تحریم‎های مغرضانه در این حوزه می‎پردازد و از آن انتقاد می‎کند و عقب‌نشینی در تحریم هم، به هر اندازه، در همین حوزه اتفاق افتاده است.

اگرچه مرکز کیفیت‎های برتر رفع تحریم‎های مذکور را بر ایرانیان کم تاثیر دانسته و تاکید داشته مردم در داخل کشور نباید منتظر اتفاق خاصی باشند اما مهندس نقیه رئیس مرکز کیفیت‎های برتر گفت این اول کار است و یکی از دلایل این موفقیت مرهون زیر ذره بین بردن عملکرد و زیر سوال بردن رفتار کشوری مدعی حقوق بشر با عملکردی دیکتاتوری است.
 
پیمان
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۱۹:۲۸:۲۰
شما هم توهم دارینا. اگر اینجور بود چرا در مورد نقل و انتقال پول و دارو و هزار چیز دیگه هیچ کاری نکردند.

این کار تنها در راستای داشتن دسترسی به اطلاعات کاربران ایرانی است. (1599425) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۲۰:۱۵:۵۶
فکر نکنم به آزادسازی سرویسی که باید بابتش به گوگل و اپل پول بدیم و ارز ار مملکت خارج کنیم پا پس کشیدن این شرکت ها بگن برعکس ما ساده ایم که قرار هست از این سرویس ها استفاده کنیم.. (1599491) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۲۱:۰۷:۵۷
عقب ننشستند بلکه تحریم های این بخش برداشته شد. (1599570) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۶ ۲۳:۰۸:۱۵
در واقع این دو شرکت دیده اند که بخش زیادی بازار خوب ایران را از دست داده اند و از آنجا که بازار کالاهای الکترونیکی و کامپیوتر خیلی رقابتی با حاشیه سود پایین است، ترجیح داده اند که سود این بازار را بیشتر ببرند. (1599729) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۰۱:۴۹:۲۸
میشه توضیح بدین اینجا چی نوشته؟ (1599920) (alef-10)
 
کورش
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۰۲:۰۸:۴۶
سلام ما که نفهمیدیم معنی این مقاله چیه اگه کسی فهمید به ما هم بگه! (1599931) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۰۲:۳۲:۳۰
پس از شنیدن خبر،سرویس سامسونگ رو امتحان کردم که متاسفانه سامسونگ کماکان اجازه نصب برنامه از ایران رو نمی ده (1599940) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۰۸:۳۳:۵۷
اپل و گوگل در برابر مردم ایران عقب نشستند، شما که دلتان برای ملت نسوخته است (1600033) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۰۹:۳۹:۰۳
سلام
شايد واقعيت چيز ديگري است امكان جاسوسي گسترده از شهروندان ايراني بد نيست مقالاتي از اين گونه را در صفحات روزنامه‌هاي غربي نگاهي بياندازي كه متوجه مي‌شوي شايد علت بيان شده نگارنده وجود داد ولي نياز به يك دليل ظاهرسازانه دارد در زماني كه گوگل و اپل امكانات خود را بر شهرونداني ايراني بست برخي از سياستمداران تندر غربي مخالف اين موضوع بودند زيراي يك دريچه بزرگي از جاسوسي را خود بر روي خود بستند. (1600132) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۰۹:۵۷:۴۵
عقب نکشیدن، اینم یه راهیه برای جاسوسی از گوشیها (1600170) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۱۰:۴۸:۱۰
تحریم ها طبق قوانین آمریکا بود و خود دولت آمریکا این تحریم ها رو لغو کرد و این شرکت ها هم قانون رو اجرا می کنند. ربطی به چیزای دیگه نداره. (1600257) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.