نظر منتشر شده
۱۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 298951
مجادله عراقچی با وزیر خارجه عربستان؛
ایران به دنبال سیاسی کردن فاجعه منا نیست
بخش خبری الف، 10 مهر 94
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۸
معاون امور حقوقى و بین المللى وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعاى وزیر امور خارجه عربستان مبنى بر سیاسى شدن واقعه منا گفت: جمهوری اسلامی ایران به دنبال سیاسی کردن این حادثه نبوده و نیست بلکه مسئولیت‌پذیری و شفافیت کامل در مورد این حادثه را خواستار است.

به گزارش واحد مرکزی خبر از نیویورک، وزیران امور خارجه عضو سازمان همکاری های اسلامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کردند. این نشست با هدف اعتراض به اقدامات تحریک آمیز رژیم صهیونیستی در حمله به مسجد القصی و تلاش در تغییر هویت اسلامی آن صورت گرفت.

در این نشست همچنین قطعنامه‌‌ وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی در حمایت از فلسطین صادر شد.
معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان که ریاست هیئت ایرانی در این نشست را برعهده داشت، در واکنش به سخنان وزیر خارجه عربستان که در این جلسه از سیاسی شدن حادثه مکه انتقاد کرده بود، ضمن ابراز تسلیت به جهان اسلام خطاب به وزیر امور خارجه عربستان گفت: در این حادثه تاسف آور جان هزاران نفر از حجاج از دست رفته است که ۴۶۴ نفر از آنها ایرانی بوده‌اند.

سیدعباس عراقچى افزود: پس ازگذشت هشت روز از این حادثه، نزدیک به ۲۰۰ نفر از حجاج ایرانی همچنان مفقود هستند و اطلاعاتی در مورد سرنوشت آنها در اختیار خانواده‌های آنها قرار نگرفته است و متاسفانه احتمال می رود که همگی کشته شده باشند.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال سیاسی کردن این حادثه نبوده و نیست بلکه مسئولیت‌پذیری و شفافیت کامل در مورد این حادثه را خواستار است.

وى افزود: ما مى خواهیم عربستان با قبول مسئولیت خود و عمل به تبعات این مسئولیت، اقدامات لازم را برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی در آینده اتخاذ کند.

وزیر امور خارجه عربستان نیز در پاسخ گفت: ما نیز در پی شفافیت و تحقیق و بررسی موضوع هستیم و کسانی که قصور کرده‌اند، قطعا به مجازات خواهند رسید.

این مقام سعودى مدعى شد: ما درس‌های خود را از این حادثه گرفته‌ایم و همه ترتیبات لازم را برای جلوگیرى از تکرار چنین فجایعی در آینده بکار خواهیم گرفت.
 
بنده خدا. اصل
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۱۳:۲۰:۰۵
آقای عراقچی شأن شما بالاتر از این است با جبیر عامل صهیونیسم سخن بگویید. عربستان باید تنبیه شود. البته با فکر و تدبیر شاید هم بدست نیروهای یمن !!! (3231456) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۲۳:۰۲:۲۸
با عرض تسلیت به بازماندگان حادثه فجیع کشتار حجاج در عربستان امیدواریم دستگاه دیپلماسی کشور از حالت انفعال خارج شده و همچون رهبر عزیز انقلاب با اقتدار کامل به مطالبه حقوق عزیزان از دست رفته اقدام نماید. (3232574) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۲۳:۰۲:۴۵
مواضع انقلابی و مقتدرانه رهبر معظم انقلاب در قبال دولت عربستان عزت و اقتدار ما را به رخ دشمن کشید. آقای رئیس جمهور و همکاران ایشان در دولت هم باید همین روش را دنبال کنند. (3232575) (alef-13)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۱۳:۵۵:۰۹
بی شک واقعه منا یک تسویه حساب سیاسی بوده که می توان با کنار هم قرار دادن مواضع سیاسی ایران - عربستان در ارتیاط با مساله سوریه و یمن به علل بوجود آوردن این حادثه پی برد . هر چند که زائرین بیشتر کشورها در این حادثه جان خود را از دست داده اند اما هدف اصلی زوار ایرانی بوده اند که با توجه به ناکامیهای اخیر عربستان در رابطه با مساله سوریه و یمن و عدم اجماع بین المللی عربستان در همراه کردن حتی شرکای راهبردی خود و نیز کشته شدن بیش از صد و پنجاه نفر از نظامیان رده بالای این کشور در اصابت موشک به مقر فرماندهی آنها از سوی یمن ؛ می توان به جرات نتیجه گرفت که وهابیت عربستان تسویه حساب سیاسی این مساله را از مجرای حج و مناسک آن قبلا برنامه ریزی کرده و با بستن راههای منتهی به محل رمی جمرات موجبات ایجاد این قتلگاه را در روز عید قربان فراهم آورده است .
بی تدبیری و بی کفایتی و ... امثالهم در محلی که با بیش از هفت هزار دوربین و اتاقهای کنترل و تجربه چندین ده ساله عربها در مناسک حج اداره میشود چندان دلیل منطقی و موجهی را به اذهان خطور نمیدهد . (3231529) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۱ ۰۰:۰۵:۲۹
بی شک شو قبول ندارم ولی این دلایلی که گفتی جای تامل داره (3232695) (alef-13)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۱۵:۱۳:۳۴
دنيا دنياي تعامل است نه مجادله...اگر عربستان در همان ساعات اوليه قصور را ميپذيرفت اكنون نياز به قبول تقصير نبود...بايد ياد بگيرند كه دنياي ارباب و رعيتي نيست كه اگر بود هم انها رعيت بودند... (3231715) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۱۵:۴۹:۴۵
جناب آقای دکتر عراقچی واقعا خسته نباشید. (3231759) (alef-3)
 
جواد
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۱۶:۱۵:۱۵
همه دیدند که دیباماسی لبخند " ان ها را جری تر کرد ( سانسور نکن ) (3231807) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۲۰:۱۴:۳۲
"دیباماسی لبخند"؟ کی؟ کجا؟ مگه اصلا داریم همچین چیزی
(این سانسور میشه، نه مال جنابعالی. کی بخواین از این توهم و فانتزیتون بیرون بیاین؟) (3232228) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۱۶:۲۵:۱۵
عربستان باید آدم بشه! (3231828) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۱ ۱۰:۲۴:۲۹
عدبستان اگه آدم بشو بود این همه پیامبر و امام اونجا بوجود نمیومد . (3233367) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۱۹:۳۳:۰۶
پاسخ مقام سعودی (پارگراف آخر) به خوبی نشان از موفقیت گفتمان عراقچی دارد. (3232156) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۲۱:۲۸:۴۷
آقای عراقچی حرف منطقی زده است.
بی مدیریتی و بی تدبیری نباید با عدم شفافیت،عدم همکاری ،عدم مسءولیت پذیری همراه شود.اگر اینها عذرخواهی می کردند و موذی گری انجام نمی دادند ایران و سایر کشورها اینقدر عصبانی نمی شدند. (3232376) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۱ ۰۵:۴۹:۱۴
اکثر کشورهای اسلامی از حاشیه خلیج فارس گرفته تا مصر و ترکیه و مالزی و خلاصه خیلی ها همزمان با ابراز همدردی با عربستان و خانواده های بازماندگان، رفتار ایران رو در سیاسی کردن ماجرا محکوم کردن!!! اگر صدا و سیمای ما تمام وقتش صرف تبلیغات ضد عربستان و تهییج جامعه نمیشد شاید کمی واقعیات رو برای مردم ما نشان میداد تا بفهمند چرا وزارت خارجه در این موقعیت قرار گرفته!

الف جان بچاپ لطفا. (3232868) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۱ ۰۹:۴۰:۵۷
خیلی خیلی خسته نباشن هئیت ایرانی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
واقعا تلاش خستگی ناپذیری در این واقعه انجام دادند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دریغ از یک جواب که به وزیر ضد ایرانی عربستان بخاطر بی احترامی که به یک ملت انجام داد. دریع !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (3233232) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۱ ۱۰:۲۲:۳۷
وهابیون . اسلام از نوع دیگه غیر از خودشون رو کافر و مشرک میدونن . این کارهای اونا فقط برای ایرانیها نبوده . برای مسلمانان دیگه هم بوده . تمام کشورهایی که بشون حمله کردن و اونهارو عرب زبان کردن. (3233359) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۱ ۱۱:۰۶:۳۸
آقای عراقچی نکند تحت عنوان اینکه ما نمی خواهیم فاجعه منا سیاسی قلمداد شود از حقمان بگذریم ! (3233516) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۴ ۱۱:۰۳:۳۴
واقعا باید کمیته حقیقت یاب در اینخصوص تشکیل شود . و سهم هر سازمان اعم از داخلی و خارجی فاش شود . گرچه از رذالت آل سعود نباید گذشت و این داغ باید همواره زنده باشد . ولیکن نباید از مقصران داخلی این فاجعه گذشت . نقش و کوتاهی سازمان حج و مدیریت جدید آن در ایجاد و ابعاد و عمق این فاجعه چقدر بوده است ؟ مدیران کاروان در لحظه فاجعه کجا بوده اند ؟ چرا در بین کشته شده ها هم از خانم های محترم بوده است ؟ چرا به آنان گوشزد نشده است ؟ چرا صدها آمار از سازمان حج بیرون آمد؟ چرا تا ظهر فاجعه سازمان مستقیما وارد نشده است ؟ و صدها سوال که باید جواب دهند. (3241927) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.