نظر منتشر شده
۲۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 385152
در حاشیه برجامی شدن طرح سلامت
رضا علیزاده، ۴شهریور ۹۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۰
رئیس محترم جمهور در دیدار با پزشکان طرح سلامت را یکی از افتخارهای برجام برشمرد.

گرچه این سخن کمی ابهام دارد اما احتمالا منظور ایشان این است که موفقیت طرح سلامت به دلیل موفقیت برجام است. اینکه چه ارتباطی اساسا بین طرح سلامت و توافق هسته ای وجود دارد را نمیدانیم و اظهار نظر هم نمیکنیم. اما حداقل در مورد موفق خواندن طرح سلامت میتوان حاشیه ای نگاشت.

طرح سلامت که کارشناسان آن را نوعی تقلید از طرح جنجالی اوباماکر (Obamacare) در آمریکا خوانده اند قصد داشت خدمات ارزانتر بهداشتی را برای عموم مردم به ارمغان بیاورد. هدف این طرح قطعا مطلوب است. اما هدف وسیله را توجیه نمیکند. متاسفانه به دلیل رویکرد غیر کارشناسی و عجله سیاسی در تصویب این طرح در ابتدای دولت یازدهم، ابعاد مالی آن مورد توجه قرار نگرفت. دولت ابلاغ نمود تا هزینه های درمانی در طیفی از موضوعات نظیر آزمایشهای پزشکی یارانه ای و ارزان محاسبه شود. در طرف دیگر هم برای انگیزه دار کردن پزشکان در ارائه خدمات مرتبط، حقوقهای چاق که امروزه نجومی خوانده میشود در قالب کارانه های چند ماهه برایشان لحاظ نمود. هر دو طرف طرح بار مالی دارد که محل تامین آن مشخص نشده بود. به همین خاطر از ابتدا طرح با کسری بودجه آغاز شد و هر چه میگذرد رقم کسری بیشتر میشود. که یکی از گلایه های اساسی جناب طیب نیا از وزیر بهداشت و دکتر روحانی است. کسری بودجه ای که اکنون به بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است! *

طرح سلامت از نظر مکانیزم تامین منابع و رویکرد شبیه طرح مسکن مهر است. هدف در مسکن مهر هم ارائه مسکن ارزان قیمت به گروههای هدف مردمی بود. اما این هدف مقدس مانند طرح سلامت بدون بررسی جامع کارشناسی و به هر وسیله ای پیگیری شد. نتیجه کسری بودجه و استقراض بانک مسکن از بانک مرکزی (چاپ پول) شد. هر دو طرح نهایتا با افزایش نقدینگی تلاش دارد تا جیب بخشی از مردم را رونق بخشد. اما هر دو علی رغم اثرات مثبت مقطعی برای بخشی از مردم نهایتا با افزایش نقدینگی و تورم، جیب عموم مردم را تحت شعاع قرار خواهد داد.
*خبرگزاری مهر شناسهٔ خبر: ۳۷۴۷۳۷۵ یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵
 
کلمات کلیدی : طرح سلامت+نظام سلامت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۰:۳۳:۳۵
رییس جمهور با این حرفها و با توجه به ناراضی بودن اکثر مردم از حقوق های نجومی پزشکان در طرح سلامت فقط باعث نارضایتی بیشتر مردم و دور شدن مردم از دولت می شه.در واقع با توجه به نارضایتی اکثریت مردم این حرکت یک نوع دهن کجی به خواسته مردمه.دقیقا مثل وام های خودرو و رویایی ب کمپین عدم خرید خودرو مردم توسط دولت (3903376) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۱:۱۷:۳۴
وقتي استاندار اذربايجان افزايش سطح اب دریاچه ارومیه را از برکات برجام می داند , این سخنان روحانی, تعجبی ندارد. (3903428) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۲:۳۲:۰۸
دولت روحانی شان و منزلت دانشجویان و شاغلین مهندسی معلمی اسااتید کارگران را له کرد و مالیات انها را به جامعه انحصاری چند ده هزار نفری پزشکان داد و انها را یکشبه تریلیاردر کرد
دور دوم روحانی هم کثل دور اولش این روال ادامه داره
رای به دولت روحانی رای به ادامه خوتر شدن غیز پزشکان و تریلیاردر شدن پزشکان از جیب مرم (3903500) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۰:۳۷:۱۸
متاسفانه طرح تحول سلامت مشابه طرح مسکن مهر بود. در آنجا بودجه عمرانی کشور که میتوانست موجب ساختن کارخانه ها و رفع بیکاری جوانان شود به جیب یک مشت پیمانکار ریخته شد و در طرح تحول سلامت هم به همین ترتیب منتها اینبار به جیب پزشکان. نتیجه اینکه پروژه هایی مثل پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس که از سال 83 کار ساختش شروع شد و بعد از تاخیرهای فراوان قرار شد تا پایان سال 92 به بهره برداری برسد و برای چند ده هزار نفر شغل ایجاد کند هنوز اندر خم کوچه نبود سرمایه دست و پا میزند و به گفته مسئولان به ازای هر روز تاخیر 30 میلیون دلار ضرر به کشور میزند. از آنطرف میشنویم که فلان پزشک 700 میلیون کارانه گرفته و یا فلان پزشک در تعطیلات نوروز بیمار را رها کرده تا با این پولها به تفریحات خارجه بپردازه. مهمترین مسئله اشتغال جوانان است. جوانی که شغل داشته باشد هم خودش خانه خواهد خرید و هم از پس مخارج درمانی اش بر میاید گر چه به گفته برخی مخارج درمانی با این طرح بیشتر هم شده. (3903383) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۰:۴۳:۰۷
این طرح باید هر چه سریعتر لغو و تعرفه ها و کارانه ها به همان روال سابق برگردد. ما که تغییر زیادی نسبت به گذشته حس نکردیم. فکر کنم پزشکان بیشترین نفع را بردند. (3903389) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۰:۵۶:۱۷
پیشنهاد می کنم وزارت نفت با وزارت پزشکان ادغام شده و وزارت نفت و رفاه پزشکان تاسیس شود تا منابع نفت مستقیما وار جیب مبارک پزشکان شود. در این صورت پزشکان براحتی میتوانند بگویند منابع وزارتخانه خودمونه و خودمون داریم نفت تولید می کنیم و هر طور بخواهین هم خرح می کنیم و به کسی ربطی نداره و از این همه هجمه هم راحت میشن. (3903401) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۲:۳۳:۲۱
فعلا مالیات بر ارزش افزوده میره تو جیب پزشکان
وزیر زرنگ بهداشت میگفت باید مالیات را دایمی بزاریم برای این طرح پول نفت ثبات نداره (3903502) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۱:۴۸:۱۵
مسکن مهر یک بار بلای کشور شد و تا چند سال دیگر هم اثر تورمی آن از بینن می رود
ولی آیا می شود تعرفه هایی که 300 درصد افزایش یافت را کاهش داد ؟!!!!!!!
چه کسی باید هزینه های بالای درمان را بدهد ؟!!!!!
معاون وزیر بهداشت رسما اعلام کرده که باید تا 10 درصد تولید ناخالص ملی بودجه درمانی بدهند و دولت هم پول ندارد - معنی این حرف این است که مردم باید دست به جیب بشوند
آیا جناب روحانی و جهانگیری که بارها از این طرح تعریف می کنند می دانند که چگونه باید هزینه درمان مردم تامین شود
مردم با حقوقهای یک تا دو میلونی ؟!!!!!!!
یا دولت با کسری بودجه شدید ؟!!!!!!!!!
متاسفانه پزشکان و شخص وزیر بهداشت درک درستی از بیمه ندارند و متوجه نیستند که منبع تامین درآمد بیمه ها یا مردم هستند و یا دولت و هر میزان که تعرفه ها افزایش یاید، بیمه ها فشار را به مردم و یا دولت منتقل می کنند
طرح تحول نظام سلامت که ریاست جمهوری آن را افتخار می داند مهمترین ضعف دولت خواهد شد و ریاست جمهور بعدی از هر جناحی که باشد با مشکلات مالی بیشماری در حوزه درمان مواجه است
در اینده درمان لوکس خواهد شد و مردم هزینه آن را نخواهند داشت و دسترسی به درمان کاهش خواهد یافت
بالطبع جامعه هم قطبی شده و این برای پزشکان و مردم مضر است
متاسفانه دولت به جای قبول انتقادات افراد دلسوزی مثل جناب پزشکیان هرگونه انتقاد را قبول نمی کند (3903448) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۱:۵۰:۵۷
طرح سلامت به نام مردم به کام گروهی از پزشکان. این طرح مثل سیاه چاله بودجه کشور را که باید صرف ایجاد کار و خروج از رکود می شد می بلعد. احمدی نژاد بی حساب و کتاب پول را ریخت تو مسکن مهر و مسکن سازان، روحانی به خیال باطل، پول رو ریخت تو بخش درمان ولی رفت تو جیب قشری خاص که به شکاف طبقاتی انجامید. (3903453) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۲:۲۱:۱۳
خدا به اقای روحانی خیر بدهد.برای ما این طرح خوب بود و با کمترین هزینه مشکلاتمان تاکنون حل شده. (3903486) (alef-11)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۲:۴۸:۱۶
حداقل مسکن مهر در جاهایی که صحیح پیگیری شد موجب خانه دار شدن عده ای خانواده متوسط رو به پایین شد. در این طرح سلامت قدرت پزشکان چنان شده که کم کم تمام .... را میخرند. در نهایت هم به مردم عادی که هیچ به افرادی چون کیارستمی که دغدغه دیگرانی نیز هستند رحم نمیکنند.
یک اشتباه که حتی مثل مسکن مهر گویا تمام شدنی هم نیست و این چاه ویل اول بیمه ها و در نهایت کل بودجه کشور را میخورد. متاسفانه درنهایت هم بودجه صنعت که موجب توسعه پایدار است در این راه از بین خواهد رفت. (3903531) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۰:۰۰:۰۳
در مسکن مهر 2 میلیون خانواده خانه دار شدند و می شوند، میدانید این یعنی چی؟ ایا بعد از سی سال از انقلاب نمی ارزد؟ (3903610) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۰:۱۲:۰۳
رابطه برجام و طرح سلامت احتمالا مرتبط با دریافت حقوق های دلاری و بیشتر از پزشکان غربی به پزشکان کشور است/ (3903622) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۱:۳۴:۰۸
اگر برجام نبود دارو هم نبود . (3903705) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۶:۲۴:۴۵
نه بابا!!!
برجام را خدا اورد.
برجام فتح الفتوح است.
برجام افتاب تابان است.
برجام دارو اورد.
برجام اب داد.
برجام نان داد.
برجام سایه جنگ را از بین برد.
چه می کنه این برجام.
اصلن چی هست این برجام؟!!! (3903809) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۹:۲۱:۰۱
منظورت اینه که طرح سلامت طرحی برای تسهیل واردات داروست؟ اصلا طرح سلامت به ارزانی یا تسهیل واردات دارو ارتباطی نداره (3903914) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۹:۲۴:۴۴
زنده باد اولین رئیس جمهور چهار ساله ایران (3903919) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۹:۲۵:۵۴
بابا صد رحمت به طرح مسکن مهر. حداقل مهمترین بار هزینه ای زندگی یعنی مسکن را برمیداشت اما طرح سلامت تنها باعث میشه هزینه آنژیو و چند قلم خدمات درمانی دیگه کاهش پیدا کنه. این کجا و ان کجا؟!! (3903922) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۹:۲۶:۳۶
مشکل هر دو طرح اینه که دولت پول نداره و بانکها هم احتکار مالی میکنند و پول نمیدن (3903925) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۹:۲۵:۳۷
آقای روحانی تا زمانی که ثروتهای و منابع خام مملکت فروخته می شود و پولش به عنوان حقوق و بودجه جاری تویجیب پزشکان و نجومی بگیران و خصولتی ها و انبوه کارمندان دولتی رود اقتصاد این مملکت درست نخواهد شد و فقر و تبعیض و حاشیه نشینی و معضلات اجتماعی ادامه خواهد داشت . آین جامعه یک ابر مرد نیاز داد که یکبار برای همیشه بگوید که پول نفت و گاز باید صرف پیشرفت و توسعه علمی و اقتصادی مملکت شود نه صرف حقوق دادن !!! (3903921) (alef-11)
 
صادقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۹:۴۵:۴۳
این طرح کسری بودجه زیادی داره ، و فشار شدیدی به بخش خصوصی در تامین و نگهداری تجهیزات پزشکی بیمارستان ها و مراکز دولتی گذاشته است به صورتی که پرداخت فاکتور های تجهیزات پزشکی به سال میکشد و رسما بخش خصوصی را فلج کرده است (3903956) (alef-11)
 
هموطن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۹:۵۲:۳۳
طرح سلامت می توانست یکی از افتخارات دولت روحانی باشد ولی افسوس با اجرای نادرست و با تعیین نجومی درامد پزشکان، بیشتر از سلامت مردم به نفع پزشکان تهیه و تدوین شده است به نحوی که دولت همیشه به این گروه بدهکار باشد !
وزارت بهداشت با این طرح بودجه بسیار عالی را از دولت گرفت ولی عملکردی متناسب با بودجه ارائه نکرد ! چون بیشتر ان صرف کارانه شد (3903971) (alef-11)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۰:۳۴:۴۸
کلا هدف اینه که از فقیر بگیرن بدن به غنی!!!! (3904046) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۱:۰۷:۰۵
این طرح خواه ناخواه با شکست روبرو خواهد شد. هر چه زودتر آن را متوقف کنند، کمتر اسیب می زند. (3904102) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۱:۵۹:۵۴
این طرح باعث ورشکستگی بیمه ها، کارخانه ها و رکود شدید در مملکت شده است، پول هنگفتی که در طرح تحول هزینه شد به جای توسعه بیمارستانها و نوسازی آنها صرف حقوق و کارانه پزشکان شد، دولت هم به جای اصلاح این وضعیت هر روز در حال تزریق پول بیشتر به آن است، که آخرین نمونه آن تزریق هشت هزار میلیارد تومان جدید بود، باید به حال مملکتی تاسف خورد که یک پزشک عمومی که از دانشگاه آزاد ناکجا آباد مدرک گرفته سه برابر استاد تمام برق یا کامپیوتر دانشگاه شریف یا تهران که از بهترین دانشگاههای آمریکا نظیر برکلی یا استنفورد و غیره مدرک گرفته، حقوقش باشد، ابن چنین کشوری هیچ موقع پیشرفت نخواهد کرد و تنها نفت می فروشد و پول آن در جیب گروههایی که مافیا و لابی قدرتمند تری دارند نظیر پزشکان ریخته خواهد شد. (3904214) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۲:۰۵:۵۶
من برای این یار نگرانم. اینطوری پیش بره مردم رای نمیدن دوباره. .... ای اتاق فکرهای یازدهم فکری کنید (3904229) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته