نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 353850
چگونه از میزان مصرف کولر گازی بکاهیم؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۵۰
بهترین محدوده دمای آسایش در تابستان ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است، بنابراین سرد کردن بیش از حد تجهیز سرمایشی و روشن نگه داشتن مداوم آن باعث افزایش بی‌رویه مصرف انرژی می‌شود اما با رعایت اصولی می توان میزان مصرف انرژی را مدیریت کرد.

به‌گزارش ایسنا، بر اساس آمارهای اعلام شده ازسوی مرکز آمار ایران در بخش خانوارهای شهری، بیش از ۸۰ درصد از تجهیزات سرمایشی مختلف به منظور خنک‌سازی استفاده می‌کنند که در این میان، حدود ۷۰ درصد از خانوارهای شهری از کولر آبی، ۱۸ درصد از کولر گازی و ۱۲ درصد سایر سیستم‌های سرمایشی را به‌کارمی برند.

بر اساس این آمار، تعداد کولرهای آبی در بین خانوارهای شهری حدود ۱۰ میلیون دستگاه و تعداد کولرهای گازی به بیش از ۲ میلیون دستگاه می‌رسد. استفاده از کولرهای گازی در اقلیم‌های معتدل مرطوب و نیز گرم و مرطوب متداول و منطقی است و برای سایر اقلیم‌های آب و هوایی استفاده از کولرهای آبی مناسب است.

بر اساس پیشنهاد کارشناسان فنی سازمان بهره‌وری انرژی ایران با رعایت نکاتی ساده در انجام به موقع سرویس کولرها می‌توان ضمن افزایش کارایی کولرها مصرف برق را نیز کاهش داد.

درخصوص کانال‌کشی کولرها، هرچه مسیر کانال کشی کولرهای آبی پرپیچ و خم و طولانی تر باشد، فشار هوا در مسیر کانال‌ها افت بیشتری پیدا کرده و این امر موجب هدررفت انرژی می شود، بنابراین انتخاب کوتاه‌ترین مسیر کانال کشی می تواند یکی از راهکارهای موثر به منظور کاهش مصرف انرژی باشد.

همچنین تعویض به موقع پوشال، شست‌وشوی ماهانه و حل اشکالات کولر پیش از شروع به کارآن در فصل گرما می تواند کارکرد کولرها را بهبود بخشیده و ازهدررفتن سرما نیز جلوگیری کند، البته نوع کولر را باید متناسب با نوع آب و هوای هر منطقه انتخاب کرد. به عنوان مثال از کولرهای گازی برای مناطق گرم و مرطوب و کولر آبی برای مناطق گرم و خشک استفاده شود.

علاوه بر این با نصب سایبان بر روی پنل بیرونی، کندانسور کولر گازی می‌تواند به دور از تابش نور خورشید با راندمان بهتر و مصرف برق کمتر به تبادل حرارت و خنک کردن گاز مبرد کولر بپردازد.

همچنین لازم است هنگام نصب کولرهای گازی پنل بیرونی آن به گونه‌ای نصب شود که جریان هوای آزاد در پشت آن به راحتی برقرار شود. تجربه نشان داده است با انجام سرویس، نگهداری مناسب می‌توان تا ۲۰ درصد از مصرف برق کولر گازی صرفه‌جویی به عمل آورد.
 
کلمات کلیدی : مصرف کولر گازی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۰۹:۴۲:۳۴
جالبه هنوز هم میگن کولر آبی!
کولر آبی 7000 طبق کاتالوگ خودش ساعتی 60 لیتر اب مصرف میکنه یعنی 1500 لیتر در شبانه روز.
به جای تقویت زیر ساخت نیروگاهی و خورشیدی، از تکنولوژی بی کیفیت کولر آبی دفاع میکنند.
افتابی که به سقف هر خونه میتابه واسه خنک کردن اون خونه با سیستم خورشیدی و کولر گازی کفایت میکنه. فقط مدیریت درست و حسابی میخواد. (3721688) (alef-3)
 
موحدی
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۱۴:۳۰:۳۲
به جای نوشتن عبارتهای غیر کارشناساته در رابطه با کولر گازی عبارت ( ارتقاء سرمایش ) را در گوگل یا پارسی جو جستجو کنید اطلاعات کافی دریافت خواهید کرد سپس هر چه دل تنگ تان شما خواست در رابطه با کاهش مصرف برق بنویسید (3723935) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.