نظر منتشر شده
۴۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 103352
جزییات جدید از امتیازات تعلق گرفته به شرکت سمگا
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۰:۱۶
بخش خبری الف

پس از انتشار اطلاعات حمایتهای ویژه دولت از شرکت خصوصی تحت کنترل همکار مشایی در میراث فرهنگی (سمگا)، این شرکت پاسخی برای الف فرستاد و خواستار درج آن شد. از سوی دیگر چندین نفر از هموطنان نیز اطلاعات و اسناد جدیدی از رانتهای اختصاص یافته به شرکت سمگا را به دفتر الف ارسال کرده اند. الف ضمن تقدیم این اسناد به سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات (نهادهای نظارتی قوای قضائیه و مقننه و مسئولان قانونی پیگیری چنین مفاسدی)، در حال بررسی آنهاست تا چنانچه انتشار این اسناد، فضای عمومی کشور را برای توزیع کنندگان امتیازات دولتی، ناامن و عموم ملت را به پیگیری مبارزه با برخی ساختارهای معیوب توزیع کننده امتیازات دولتی دلگرم کند، این اسناد را نیز منتشر کند.

 

ابتدا متن کامل پاسخ شرکت سمگا به گزارش الف و سپس بخش دیگری از مستندات این پرونده خبری را ملاحظه کنید.

 

پاسخ شرکت سمگا به گزارش «رانتخواري بزرگ در شركت خصوصی متصل به حلقه قدرت - ثروت»:

 

مقام معظم رهبري در ابتداي سال 1390 در بيانات خود فرمودند (قريب به مضمون): « ... آنچه که در عرصه‌ي مجموعه‌ي مسائل کشور انسان مشاهده مي کند، که در سال ۹۰ بايد ما آن را وجهه‌ي همت خودمان قرار بدهيم، اين است که از جمله‌ي اساسي‌ترين کارهاي دشمنان ملت ما و کشور ما در مقابله‌ي با کشور ما، مسائل اقتصادي است. ... سال جاري را که از اين لحظه آغاز مي شود، ما بايستي متوجه کنيم به اساسي‌ترين مسائل کشور، و محور همه‌ي اينها به نظر من مسائل اقتصادي است. لذا من اين سال را «سال جهاد اقتصادي» نامگذاري مي کنم و از مسئولان کشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهاي ديگري که مربوط به مسائل اقتصادي مي شوند و همچنين از ملت عزيزمان انتظار دارم که در عرصه‌ي اقتصادي با حرکتِ جهادگونه کار کنند، مجاهدت کنند. حرکت طبيعي کافي نيست؛ بايد در اين ميدان، حرکت جهشي و مجاهدانه داشته باشيم. ... »

 

"شرکت سمگا" با تبعيت از سياست هاي کلان کشور و قوانين جاري و فرامين ارزشمند مقام معظم رهبري همواره تلاش نموده است تا با تکيه بر کادر مديريتي و با سابقه خود در حوزه گردشگري و در قالب يک مجموعه کاملاً تخصصي در راستاي حقوق قانوني خانواده سهامداران عظيم و مردمي خود (با بيش از دويست هزار نفر) گام بردارد که با عنايت و لطف خداوند متعال و تلاش نيروهاي انساني مجرب، تاکنون بخشي از اين تلاش ها به بار نشسته است.

 

تاکيد اصل 44 قانون اساسي مبني بر واگذاري فعاليت هايي که امکان واگذاري آن به بخش خصوصي وجود دارد از يک سو و نياز مبرم کشور به سرمايه گذاري و توسعه گردشگري از سوي ديگر موجب شد تا گروهي از متخصصين و مجربين حوزه هاي مالي و گردشگري اقدام به تاسيس شرکت سمگا و بانک گردشگري نمايند. بر اين اساس براي اولين بار در حوزه گردشگري کشور يک مجموعه متخصص توانست نهادهاي مالي و شرکت هاي سرمايه گذاري بزرگ کشور را به سمت صنعت گردشگري سوق دهد و در قالب يک کنسرسيوم، گامي بزرگ در راستاي توسعه و رونق صنعت گردشگري بردارد.

 

اينکه فروش سهام شرکت سرمايه گذاري ميراث فرهنگي و گردشگري ايران به عنوان اولين شرکت سهامي عام گردشگري کشور ظرف مدتي کمتر از 4 روز به پايان رسيده است و اينکه فروش سهام سمگا با اقبال عمومي جامعه مواجه شده است، هم موجب افتخار ما و نشان از موفقيت گروهي است که برنامه ريزي تاسيس اين شرکت را ظرف ماهها کار کارشناسي انجام داده اند و هم پشتوانه اي عظيم و مردمي براي اين شرکت محسوب مي شود که با داشتن دهها سهامدار بزرگ حقوقي و دهها هزار سهامدار حقيقي در چارچوب قوانين رسمي کشور در راستاي توسعه گردشگري و آباداني گام بردارد.

 

لذا وارد نمودن اتهامات واهي به اين مجموعه بزرگ و مردمي و تلاش براي ساختن چهره مخدوش براي مديران اين مجموعه که تجربه حاصل از سال ها فعاليت خود را در اين شرکت در طبق اخلاص قرارداده اند، چنين تداعي مي کند که حرکت جهاد گونه فعالان گردشگري براي تحقق "جهاد اقتصادي" - که همانا توصيه رهبر فرزانه انقلاب و زمينه ساز رونق و آباداني اين سرزمين است - دست آويزي شده است تا برخي از افراد با پرداختن مغرضانه به آن و معکوس نشان دادن واقعيت، به تسويه حساب هاي شخصي، سياسي و يا جناحي خود بپردازند.

 

اين شرکت هيچ گونه رابطه اي اعم از سهامداري، مالي، سياسي، حزبي، جناحي و امثال آن با هيچ فرد يا گروهي خصوصاً مقامات دولتي نامبرده در خبر سايت الف نداشته و خود را وامدار و بدهکار هيچ فرد و گروهي نمي داند.

 

در راستاي حمايت دولت از تاسيس شرکتهاي سهامي عام و مشارکت مردمي، در مراسم آغاز پذيره نويسي سهام شرکت سمگا آقايان مشايي و بقايي رياست و قائم مقام وقت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دعوت و در يک حرکت نمادين هر يک از آنها يک سهم پنج ميليون ريالي معادل پانصد هزار تومان (حداقل سهام براي هر فرد حقيقي) خريداري کردند که در همان روز اين دو سهم از طرف ايشان با هدف کمک به تعاوني مسکن سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به اين تعاوني اهدا شد. اين موضوع طي خبري با عنوان "واگذاري سهام موسسه گردشگري به تعاوني مسکن سازمان ميراث فرهنگي" در تاريخ 88.2.19 در خبرگزاري ميراث آريا (www.chtn.ir) درج گرديده است.

 

درخصوص کلي گويي هاي صورت گرفته در مورد واگذاري 1258000 متر مربع زمين به اين شرکت، لازم به ذکر است که دولت هيچ مصوبه اي در زمينه واگذاري زمين به شرکت سمگا نداشته است. آنچه که در دور دوم سفرهاي استاني هيأت دولت تصويب گرديد، ساخت 6 مجموعه بزرگ تفريحي و تفرجگاهي در 6 نقطه از تهران بوده است که در اين راستا سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران اقدام به اعلام موضوع به سرمايه گذاران نمود و شرکت سمگا به عنوان يکي از سرمايه گذاران براي حضور در اين طرح ها اعلام آمادگي نمود که در همين راستا سرمايه گذاران ديگري نيز براي اين پروژه ها اعلام آمادگي نمودند و پس از بررسي پيشنهادات، شرکت سمگا براي پروژه تفريحي- گردشگري پارک جنگلي و سرمايه گذاران ديگري براي ساير پروژه ها انتخاب شدند. در اين خصوص دولت مکلف به تأمين زمين براي اجراي اين پروژه ها گرديد که با توجه به آنکه زمين مورد نظر براي پروژه مربوط به سمگا در اختيار شهرداري بود، مقرر شد اين زمين پس از طي مراحل قانوني "با حفظ مالکيت دولت" و صرفاً در قالب بهره برداري و "با پرداخت هزينه هاي اجاره ساليانه و عوارض شهرداري" براي مدت زمان مشخص به شرکت سمگا واگذار شود.

 

در اين خصوص شرکت سمگا بدون عقد هرگونه قرارداد و در راستاي توسعه صنعت گردشگري با صرف هزينه هاي سنگين اقدام به انجام مطالعات و طراحي براي اين پروژه نمود تا از اين طريق خدمتي به شهر تهران به عنوان پايتخت کشور نموده و مجموعه اي تفريحي در شأن مردم تهران ساخته شود. عليرغم آنکه پيش از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي چندين پروژه تفريحي در دست اقدام بود، متأسفانه در حال حاضر کلان شهر تهران فاقد هر گونه مجموعه مناسب تفريحي در مقياس شهري تهران بوده و برخوردهاي مغرضانه با اهداف نخ نما شده و در پوسته جلوگيري از رانت خواري و پايمال شدن بيت المال موجب فضا سازي هاي غيرمرتبط گرديده که در عمل مانع از تحقق چنين پروژه هاي ضروري مي شود.

 

بر اساس مستندات مستدل و اسناد قابل ارائه کليه اقدامات صورت گرفته در اين پروژه از ابتدا تا کنون با رعايت کامل قوانين جاري بوده و جاي هيچ گونه شائبه و شبهه اي وجود ندارد. طبق مصوبه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري و طرح تهيه شده، سرمايه گذار تنها مي تواند مساحتي کمتر از 8 درصد از پارک جنگلي را براي ايجاد فضاهاي تفريحي، شهربازي و پارک آبي پيش بيني و اجرا نمايد و مابقي زمين مورد نظر نه تنها در همان وضعيت فعلي يعني جنگل بايستي محافظت شود، بلکه سرمايه گذار مکلف است تا نسبت به کاشت 8 هکتار جنگل، واکاري درخت ها، اصلاح سيستم آبياري و تامين منابع آب بدون دريافت هر گونه هزينه اي اقدام نمايد. ضمن آنکه بر اساس برآورد به عمل آمده ميزان سرمايه گذاري در فاز اول اين پروژه بالغ بر دو هزار ميليارد ريال مي باشد که بدون ترديد نقش بسزايي در ايجاد کار و اشتغال زايي براي جوانان کشور خواهد داشت. متاسفانه عليرغم گذشت بيش از 20 ماه از تصميم مذکور، تا کنون زمين مورد نظر در اختيار شرکت سمگا قرار نگرفته است.

 

پروژه هتل فرودگاه امام خميني (ره) پروژه اي است که قرارداد آن در تاريخ 88.1.16 پيش از تأسيس شرکت سمگا بين شرکت گسترش هتل هاي لوتوس پارسيان و شرکت مادر تخصصي فرودگاههاي کشور و اداره کل فرودگاه بين المللي امام خميني (ره) منعقد شده است و کلنگ شروع به ساخت آن توسط وزير وقت راه و ترابري به زمين زده شده بود. ليکن بنا به دلايل متعدد، اين پروژه مدتها متوقف مانده بود که شرکت سمگا به عنوان يک شرکت تخصصي با پشتوانه بانک ها و موسسات مالي سهامدار خود در قالب يک کنسرسيوم و در قالب احياي قرارداد موجود با شرکت گسترش هتل هاي لوتوس پارسيان وابسته به بانک پارسيان به اين پروژه ورود نمود.

 

جاي بسي تأسف است که عليرغم آنکه اين پروژه به عنوان اولين پروژهB.O.T (که در آن سرمايه گذار اقدام به ساخت يک مجموعه در زميني مي نمايد که در تملک خود نيست و پس از پايان ساخت و بهره برداري از مجموعه ساخته شده در مدت زماني معين، مجموعه ساخته شده را به همراه زمين مورد استفاده به دولت منتقل مي نمايد) در گردشگري کشور به اجرا درآمده است و عليرغم آنکه براي اولين بار برند بين المللي و معتبر Accor استاندارد اين پروژه که در گلوگاه ورودي کشور ايجاد شده است را تاييد و تضمين نموده است و نيز عليرغم آنکه اين پروژه با توجه به موقعيت مکاني خود نقشي کليدي در ضريب امنيت ملي کشور دارد، اهداف نخ نما شده دوستان موجب "رانتي" جلوه دادن چنين پروژه ملي گردد. ما به عنوان يک شرکت سرمايه گذاري همواره آمادگي داريم تا پس از تامين هزينه هاي مستند انجام شده، اين رانت! را به هر کس که بفرماييد واگذار نماييم.

 

منبع تمامي اطلاعات ارائه شده در خبر تهيه شده از سوي سايت الف، وب سايت شرکت سمگا و وب سايت بانک گردشگري بوده است که مدتهاست اين اخبار براي عموم علاقه مندان در دسترس بوده و هست. لذا نياز نيست تا مديران اين سايت براي جمع آوري اطلاعات بيشتر، اقدام به فراخوان عمومي نموده و از مردم استمداد نمايند. بهترين منبع و شفاف ترين منبع در اين خصوص وب سايت شرکت سمگا (www.semega.ir) و وب سايت بانک گردشگري (www.tourismbank.ir) بوده و کليه علاقه مندان مي توانند براي کسب اطلاعات صحيح، غير مغرضانه و تکميلي و تصاوير پروژه ها به اين وب سايت ها مراجعه نمايند. بدون ترديد وجود تصاوير بازديد مقامات دولتي از پروژه ها به معناي وابستگي سياسي يا جناحي اين شرکت به آنها نبوده، بلکه از باب احترام به دولتمردان در وب سايت بسياري از شرکتها مرسوم مي باشد.

 

شرکت سمگا با به کار گيري جوانان توانمند و تحصيل کده و با تشکيل تيم هاي مديريتي و اجرايي تخصصي و بدون هر گونه وابستگي سياسي يا حزبي توانسته است ظرف مدت کوتاهي به موقعيتي مناسب در صنعت گردشگري کشور دست يافته و به عنوان اولين عضو ايراني از بخش خصوصي کشور به عضويت سازمان جهاني جهانگردي UNWTO در آيد که بدون ترديد عضويت در بالاترين مرجع گردشگري جهان جز با تکيه بر توانمندي هاي مديريتي، نيروهاي انساني و برنامه هاي اصولي قابل دستيابي نبود.

 

با توجه به آنکه مجموعه هاي بزرگ مالي، سرمايه گذاري و از آن مهمتر مردم عزيز کشورمان به اين مجموعه اعتماد کرده اند و همچنين با عنايت به آنکه سهام اين شرکت در فرابورس عرضه شده است و امکان خريد و فروش سهام آن براي تمامي مردم عزيز کشورمان وجود دارد، بديهي است که اين رشد و اين اعتماد عمومي براي همگان قابل تحمل نباشد و عکس العمل هاي اين چنيني البته ناگزير خواهد بود.

 

از جناب آقاي نماينده محترم (که خود را بطور مشخص در پايان خبر سايت الف و در قالب تذکر معرفي نموده اند) بابت معرفي شرکت سمگا و هيات مديره مجرب آن تشکر و قدرداني به عمل مي آوريم. آن گونه که در سوابق هيات مديره اين شرکت مشخص است، تمامي اين افراد داراي تجربه هاي بزرگ در پست هاي حساس و کليدي بوده اند و هم اکنون نيز داراي مسؤوليت هاي بسيار مهم در بخش اقتصادي کشور هستند که وجود اين نيروها به عنوان هيات مديره براي شرکت سمگا يک فرصت طلايي بوده و به عنوان يکي از اصلي ترين سرمايه هاي اين شرکت در پيشبرد اهداف تعيين شده مي باشد. بدون ترديد جايگاه فعلي سمگا در گردشگري کشور مرهون نيروهاي انساني مجرب، کارکنان خدوم و زحمتکش، کارشناسان خبره و هيات مديره اي اين چنين توانمند مي باشد.

 

آنگونه که رييس هيات مديره سمگا نيز در پاسخ به خبرنگار وابسته اعلام کرده اند، کافي بود تا ابهامات موجود از طريق مستند از مسؤول اجرايي شرکت يعني مدير عامل سؤال مي گرديد و در صورت عدم پاسخگويي، اقدامات بعدي انجام مي پذيرفت. اين رويکرد غير حرفه اي بيانگر آن است که پرداختن به اين شرکت و بيان ادعاهاي دروغين با اهدافي مشخص صورت گرفته است.

 

در پايان اعلام مي دارد که شرکت گروه سرمايه گذاري ميراث فرهنگي و گردشگري ايران - سمگا از طريق مراجع ذيصلاح قضايي براي احقاق حقوق و اعاده حيثيت خويش و سهامداران گرامي خود در قبال اتهامات واهي و بي اساس وارده اقدام نموده است و موضوع را به طور جدي پيگيري مي نمايد.

 

توضیح سردبیری الف:

مقدمه: گزارشی که می خوانید، صرفا جنبه های اقتصاد سیاسی موضوع امتیازات تعلق گرفته به شرکت سمگا را در برمی گیرد. از نگاه الف، انحرافات عقیدتی که به برخی افراد دولتی نسبت داده می شود، به موضوع مورد بحث در این گزارش خبری و نیز افراد دیگر نام برده شده در آن ارتباط ندارد. از بینندگان عزیز نیز تقاضا می شود، ذیل گزارش به حیطه عقیدتی افراد نام برده شده در این شرکت خصوصی وارد نشوند. اساسا، الف، مشکل توزیع امتیازات ویژه را در ساختار توزیع کننده امتیاز و مناسبات نامناسب دولتی می داند.

 
***
 

به دنبال دریافت توضیحات شرکت سمگا و کلی گویی خواندن گزارش الف درباره حمایتهای رانتی دولت از این شرکت، جزییات بیشتری از حمایت ها و رانت های سیاسی تعلق گرفته به این شرکت و نیز تخلفات حقوقی صورت گرفته در جریان پروژه لویزان که به لغو این قرار منتهی شده، حمایت موسسه دولتی تحت مدیریت آقای بقایی از سمگا و جزییات بیشتری از پروژه اختصاص زمین رایگان به شرکت خصوصی سمگا و نیز قرارداد شرکت سهامی فرودگاه ها با سمگا را منتشر می کند.

 

جزییات تخلفات حقوقی در ماجرای واگذاری زمین مجانی به شرکت سمگا به شرح زیر است:

 

به موجب تصويب نامه شماره 99677.43084 مورخ 88.5.18 هيات وزيران در دور دوم سفرهاي استاني مقرر گرديد 6 منطقه نمونه گردشگري و مركز تفريحي در استان تهران تعيين و اقدامات مربوط به احداث آن‌ها آغاز شود. همچنين براساس تصميم نامه شماره 99721/43084 مورخ 88.5.18 رياست جمهوري، چهل و چهار منطقه در استان تهران به عنوان مناطق نمونه گردشگري تعيين گرديدند.

 

به موجب بند(3) مصوبه  پنجمين جلسه كارگروه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران در تاريخ 88.8.9 كليات طرح احداث مجموعه تفرجگاهي در منطقه شهيد بابايي توسط شركت سرمايه گذاري ميراث فرهنگي و گردشگري (سمگا) به تصويب رسيد. همچنين در بند (6) مصوبه كارگروه نامبرده مورخ 88.6.10 كليات طرح احداث پارك بزرگ و تفرجگاه مردمي در شهر تهران از محل اراضي تحت مالكيت سازمان مسكن و شهرسازي توسط شركت سمگا مصوب گرديد.

 

سپس مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان تهران طي نامه شماره 9945/88/67 مورخ 88.8.24 عنوان رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور ضمن ارسال مدارك و مستندات در خصوص طرح مورد نظر درخواست اعلام نظر مي‌نمايد. رييس وقت سازمان در پي نوشت مورخ 88.8.26 (سه شنبه) موضوع را داراي ''فوريت و اهميت'' ذكر نموده و دستور اقدام در حداقل زمان ممكن و تا پايان هفته را مي‌دهد (یعنی حداکثر تا دو روز کاری).

 

در تاريخ 88.12.25 مسئولين سازمان به همراه استاندار تهران و مدير عامل سمگا طي صورتجلسه اي اختصاصي 125.88 هكتار از اراضي پارك لويزان براي اجراي طرح مجموعه تفرجگاهي شرق تهران براساس نظريه فني كميته مشترك را به شركت سمگا تصويب مي‌نمايند.

 

فارغ از این جلسه، حضور استاندار تهران در جلسات دیگر شرکت خصوصی سمگا - همانند نشست این شرکت خصوصی با یک شرکت ترکیه ای – قابل توجه است. حداقل مشکل چنین حضورهایی، ترجیح و رانت سیاسی تعلق گرفته به این شرکت از طرف مقامات دولتی است. حضور و سرکشی مکرر آقای مشایی نیز به همین ترتیب نشان دهنده رانت سیاسی تعلق گرفته به این شرکت و ترجیح آن به سایر شرکت های خصوصی فعال در عرصه های مختلف است.

 

با بررسي تصويب نامه هيات وزيران نكات زير مورد توجه هیات های نظارتی قرار گرفت:

 

الف- در اين تصويب نامه ‌ها به جنگل لويزان به عنوان يكي از مناطق گردشگري اشاره نشده بود.

 

ب- در مكاتبات اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان تهران و شركت سمگا به سه مصوبه‌ي كارگروه ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان تهران در تاريخ‌هاي 88.6.10 و 88.6.21 و 88.8.9 اشاره شده بود. اما همان گونه كه شرح داده شد در اين تصويب نامه‌ها اشاره‌ي مستقيمي به پارك جنگلي لويزان نشده بود، و در تصويب نامه‌ي مورخ 88.6.21 نيز در بندهاي (2) و (3) پيش‌بيني شده موضوع درخواست شركت سمگا به سازمان جهاد كشاورزي استان ارسال گردد تا در كميسيون مواد (31) و (32) مطرح شود. اصولا پرونده‌هاي موضوع مواد يادشده مربوط به واگذاري‌هايي است كه مشمول ممنوعيت ماده(2) آيين نامه اجرايي لايحه واگذاري اراضي نيستند و اجراي طرح مديريت بهره‌وري منطقه‌اي جنگلي مانند لويزان موضوعا خارج از شمول مواد يادشده بوده و مشمول ماده(3) قانون حفاظت و بهره‌برداري از جنگل‌ها و مراتع است. بنابراين دستكم استناد اين تصويب نامه وجهي نداشته و تصويب نامه‌هاي هيات وزيران نيز تنها مجوز كلي جهت احداث مناطق و مراكز گردشگري ارايه مي‌كرد.

 

ترك تشريفات مزايده و واگذاري مديريت بهره‌برداري طرح نيز فاقد مستند قانوني بود.

 

به دنبال پيگيري هاي صورت گرفته از سوي مراجع نظارتی در اين مورد و اقدام به مكاتبه با دستگاه اجرايي دست اندرکار - رياست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور- ، دستگاه اجرايي، اقدامات انجام شده را تشريح نمود، كه حاكي از اصلاح روش اوليه و انصراف از واگذاري خارج از چارچوب مقررات به شركت سمگا بود. بر اين اساس:

 

- در تاريخ 89.5.23، صورتجلسه‌اي جهت تعيين تكليف اين واگذاري تهيه شده كه به امضاي رييس و قائم مقام سازمان جنگل‌ها نيز رسيده است.

 

- براساس بند يك صورتجلسه مقرر مي‌گردد اجراي كتابچه اصلاح شده مديريت پارك توسط شهرداري تهران براساس كتابچه اصلاح شده مديريت پارك (در صورت تمايل شهرداري به سرمايه‌گذاري) پيگيري شود.

 

- براساس بند(2) نيز مقرر مي‌گردد در صورتي كه شهرداري حاضر به سرمايه‌گذاري نباشد طرح مصوب بخش فني شورايعالي به مزايده گذاشته شود.

 

- به موجب بند(3)، مهلت انجام اقدامات مذكور در بندهاي (1) و (2) تا 89.5.31 تعيين مي‌شود.

 

- بنابراين در اين صورتجلسه بر ادامه‌ي مديريت مساحت مورد نظر براساس قرارداد اوليه با شهرداري تهران، و در صورت عدم پذيرش شهرداري بر برگذاري مزايده و حضور ساير متقاضيان احتمالي تاكيد مي‌شود.

 

- عدم پذيرش شهرداري بر برگزاري مزايده و حضور ساير متقاضيان احتمالي تاكيد مي‌شود.

 

- با توجه به بررسي‌هاي انجام شده مدركي مبني بر پذيرش اجراي مفاد كتابچه‌ي مديريت طرح از سوي شهرداري تهران تا كنون به دست نيامد. رئيس سازمان نيز ابتدا طي نامه‌‌ي شماره 35797/89-2/6/89 به تلويح و سپس در نامه ي شماره‌ي 58218/1/89-20/9/89 صريحا اجراي مفاد صورتجلسه مورخ 89.5.23 و عدم واگذاري مديريت طرح بهره‌برداري عرصه مورد بحث به شركت سمگا با شرايط اوليه را اعلام نموده است.

 

در نهايت رييس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور در پاسخ استعلام مدير كل دفتر ارزيابي عملكرد و پاسخگويي به شكايات وزارت جهاد كشاورزي (نامه‌ي شماره‌ي 8461/021-11/8/89) طي نامه‌ي شماره‌ي 9935/م/س/89-20/9/89 ضمن شرح اقدامات انجام شده سازمان متبوع خويش، در بخشي از نامه عنوان نموده است: ‹‹بنابراين موضوع واگذاري به شركت يادشده بدون رعايت مقرات مزايده عمومي منتفي گرديده است››.

 

به این ترتیب و باتوجه به بررسي‌هاي مستمر هیات های نظارتی، موضوع واگذاري مديريت بهره‌برداري از زمین های مذکور به شركت سمگا بدون رعايت مراحل و تشريفات قانوني حال حاضر خاتمه يافته تلقي شد.

 

از سوی دیگر، در پی انتشار اخباری در مورد حمایت های دولتی از شرکت خصوصی سمگا، جزییات بیشتری از این موضوع در یک مورد دیگر مشخص شد. با بررسی های بیشتر مشخص کرد، آقایان حمید بقایی و محمدشریف ملک زاده اعضای هیات مدیره یکی از شرکت های دولتی سهامدار شرکت خصوصی سمگا هستند.

 

یکی از خریداران سهام سمگا، کانون جهانگردی و اتومبیل رانی (وابسته به میراث فرهنگی) است که همکاران مهدی جهانگیری در نهادهای وابسته به محل کار قبلی او (میراث فرهنگی)، از اعضای تصمیم گیر در آن موسسه بوده اند. این کانون که اموال آن متعلق به بیت المال محسوب می شود، 5 درصد سهام سمگا را خریده است. آقای حمید بقایی رییس هیات مدیره و آقای علی اصغر پرهیزکار نیز که سال پیش عضو هیات مدیره سمگا بود، هم اینک نایب رییس کانون جهانگردی و اتومبیل رانی هستند. آقای پرهیزکار از سوی آقای بقایی به سمت مدیرعامل منطقه آزاد اروند نیز محسوب شده و فروش خودروی رییس جمهور از جمله دستاوردهای آقای پرهیزکار در منصب جدید بوده است.

 

رسانه ها بعدا خبر دادند که سهام این کانون در سمگا به 9 درصد رسیده است. مدتی قبل نیز خبری منتشر شد مبنی براینکه بیش از نیمی از این 9 درصد، فروخته شده است.

 

به این ترتیب و با توجه به اطلاعات قبلی منتشر شده، جنبه های رانتخواری و مفسده انگیز در شرکت سمگا بطور خلاصه از این قرار است:

 

مدیری بلندپایه (جهانگیری) از سازمان دولتی (میراث فرهنگی) جدا شده و شرکتی خصوصی (سمگا) را تاسیس کرده است. همکاران سابق وی (مدیران باقی مانده در میراث فرهنگی از جمله بقایی)، از اموال بیت المال (نقدینگی کانون جهانگردی و اتومبیل رانی)، بخشی از سهام شرکت همکار سابقشان می خرند و نقدینگی مورد نیاز این شرکت خصوصی را تامین و نهادهای مالی و بانکها را نیز تشویق به خرید سهام این شرکت کرده اند. همزمان تلاش می شود امتیازاتی نظیر واگذاری زمین بدون مزایده در اختیار این شرکت قرار گیرد. اگر اسم این فرایند، تعلق امتیازات ویژه نیست پس چیست؟!

 

از سوی دیگر، حضور و سرکشی مکرر آقای مشایی از دفتر این شرکت و خرید اولیه سهام این شرکت توسط حمید بقایی و اسفندیار مشایی (به گفته سمگا و همان گونه که در خبر اول الف تاکید شده بود، سمبلیک بوده و بعدا اهدا شده است)، به عنوان علامتی برای جلب حمایت از این شرکت خصوصی به سرمایه گذاران ارسال شده است، از نمونه های دیگر حمایت از این شرکت بوده است. معنای ساده رانت سیاسی تعلق گرفته به شرکت مذکور توسط مقامات دولتی به این صورت است که چرا آقای مشایی یا بقایی چنین حمایت هایی همانند سهامدار شدن و سرکشی مرتب و ... را از شرکت های دیگر فعال در این عرصه و... به عمل نمی آورند.

 

از سوی دیگر، در گزارش یک خبرنگار دیگر الف آمده است: در ماجرای هتل های فرودگاه امام (ره) که به گفته سمگا با حضور یک واسطه، سمگا در آن مشارکت کرده است، از مسئولین شرکت فرودگاه ها سوال شد. بنابر اظهارات این مسئولین، برای انجام قرارداد مذکور (واگذاری زمین ها – 31000 متر مربع -  ساخت و حق بهره برداری از هتل) تشریفات مناقصه برگزار نشده است و این قرارداد به صورت سرمایه گذاری بوده است. دلیل عدم انجام مناقصه ذکر نشده است.

 

بنابر اظهارات دبیر جامعه هتل داران به عنوان یک کارشناس هتل داری «عمر مفيد هر هتل حدود 15 سال است و هتل بايد در 3 تا 5 سال نخست سرمايه اوليه را به اضافه سودش به سرمايه‌گذار بازگرداند؛ چون در 10 سال بعدي، به مرور زمان مستهلك مي‌شود. بايد اين را هم در نظر بگيريد كه بسياري از هتل‌هاي قديمي دنيا، مشتري‌هاي خاص خودشان را دارند و اگر اين‌طور نبود، مطمئن باشيد سرمايه‌گذاران خارجي، تاكنون همه هتل‌هاي كشورشان را از نو ساخته بودند». وی در جای دیگری اضافه کرده «در تمام کشورهای دنیا عمر مفید هتل ۱۵ تا ۲۰ سال در نظر گرفته می شود و هتلها بعد از گذشت این مدت بطور کلی بازسازی و یا از نو احداث می شوند». هرچند این اظهارات قابل تعدیل است، اما در نظر گرفتن زمان طویل المدت برای واگذاری رایگان زمین، ساخت و بهره برداری هتل و پس دادن آن پس از 25 سال به شرکت فرودگاه ها قابل تامل است.
 

 ***

 
یکی از محققان همکار الف با ملاحظه توضیحات شرکت سمگا درباره اقدام الف در استفاده از اطلاعات عمومی و نیز اشارات نادرست به استفاده از استمداد از مردم، حضور مقامات دولتی و مفهوم رانت، مواردی را خاطر نشان کرده که برخی نکات آن به شرح است:

 

همچنانکه استفاده از اطلاعات منتشر شده در «حوزه عمومی» و عدم اتکای صرف به اطلاعات پشت پرده می تواند نقطه قوت گزارش های مبارزه با فساد سیاسی تلقی شود، از سوی دیگر، استفاده از اطلاعات مردمی که در ادبیات مبارزه با فساد Crowd-Sourcing نامیده می شود خوانده می شود نیز یکی از روش های مترقی در این حوزه و افزایش کارایی در فرایند حل مشکل (برتوت و همکاران 2010، برابهام 2008 و ...) محسوب می شود. این رویکرد به فرایند مبارزه به فساد در سال های اخیر و با گسترش فناوری های ارتباطی، مورد توجه بیشتر قرار گرفته و به یکی از اولویت های نهادهای مبارزه کننده با فساد تبدیل شده است.

 

رانت در ادبیات مبارزه با فساد، اصطاحا به بهره برداری از مناسبات ساختاری - سیاسی برای پیشبرد منافع اقتصادی اطلاق می شود. رانت خواری عمدتا از طریق کاهش کارایی، زیان اخلاقی (Moral Hazard)  و کج گزینی (Adverse Selection) عمل می کند. به این صورت که در محیط رانتی، شرکت ها برای افزایش نفع خود، ناچار باید خود را به افرادی خاص که «توزیع کننده رانت» یا «حامی تاثیرگذار» در ساخت قدرت هستند نزدیک نمایند. به این ترتیب، رقابت شرکتی به رقابت در عرصه جلب نظر مقامات و دیوانسالاران تنزل می کند. از سوی دیگر، شرکت ها به جای تلاش بیشتر و مواجه با ریسکی که بایستی قبل از آن در جریان رقابت واقعی با سایر شرکت ها تجربه می کردند، اینک باید در فرایندی کانالیزه شده و با تبدیل شدن به موسسات چنگالی جستجوگر رانت (Grabber-friendly institutions) به فعالیت تجاری ادامه دهند. در نهایت، محیط کسب و کار در چنین فضایی به تدریج برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی دیگر نامطبوع می شود.

 

فساد نیز در کلام عامه در مفاهیمی مانند اختلاس و رشوه و نظایر آن جلوه گر می شود، اما ادبیات اقتصاد سیاسی که گزارش سایت الف نیز ناظر به آن بوده است، با در نظر گرفتن روابط و تاثیرات سیاسی و  اقتصادی حمایت های ترجیح آمیز مقامات سیاسی از شرکت های خاص، نگاه دقیق تری به فساد دارد. به این ترتیب که فساد در این وضعیت، عموما با نقض یا عدم رعایت موازین شایسته سالارانه (Meritocratic guidelines) در قالب مواردی همانند انتصابات یا واگذاری منابع عمومی خارج از ضابطه یا یا با رعایت صوری ضوابط به دوستان شخصی (Cronyism) یا نزدیکان و اقوام (Nepotism) صورت می گیرد، یا به شکل توزیع بدون رعایت تشریفات قانونی قراردادها یا قراردادهای تبعیض آمیز - نسبت به عموم اهالی کسب و کار - به نفع حلقه دوستان اتفاق می افتد و یا به صورت سفارش یا حمایت های بالاسری واقع می شود (Patronage) و سرانجام در نهایت در موارد عامه فهمتری به صورت رشوه و ... رقم بخورد.

 

این گونه از فسادها عموما به دلیل ماهیت خود، در چارچوب ساختارهای سیاسی، راحت تر و بیشتر و با مقیاس بزرگتری اتفاق می افتند و به همین دلیل نیز عموما فساد اقتصادی با فساد سیاسی، رابطه ای تنگاتنگ دارند و زوج هم محسوب می شوند (مندز و سپولودا، 2006).

 

تاثیرات فساد نیز طی مختلفی از زیان های اقتصادی تا اجتماعی و سیاسی را در برمیگیرد. فساد در بسیاری از موارد به عنوان مالیات عمل می کند، به این معنی که هزینه کسب و کار و هزینه تامین کالاهای عمومی را افزایش می دهد (نگاه کنید به شلیفر و ویشنی، 1993 و کروگر، 1974). از این روست که ساختار آلوده به فساد، از کارایی و بهره وری می کاهد و در نهایت به کاهش رشد اقتصادی می انجامد (مائورو،1995، حبیب و زوراویکی، 2002). مطالعات تجربی نشان می دهد، فساد همچنین با انحصاری کردن پروژه ها یا فرصت های کسب و کار و افزایش نااطمینانی به شرایط و سرانجام تجارت، فرایند تشکیل و ورود سرمایه را نیز مختل می کند (ایگر و وینر، 2006، کافمن، 1997، روز-آکرمن، 1999) و به کاهش سرمایه گذاری می انجامد.

 

فساد از آنجاییکه با کاهش کارایی اقتصادی و کاهش فرایند ورود و تشکیل سرمایه، رشد اقتصادی را متاثر می کند، به افزایش بیکاری می انجامد. اما رابطه میان فساد و متغیرهای دیگر تنها به «چوب لای چرخ اقتصاد» بودن (آلوارو، 2008) ختم نمی شود و در سایر فضاهای اجتماعی نیز تاثیر می گذارد.

 

با ملاحظه گزارش سایت الف مشخص است که حمایت سیاسی از شرکت ذکر شده در گزارش، خرید سهام به منظور ارسال سیگنال (آنچه سمبلیک و نمادی بودن خوانده شده است)، سرکشی ها مکرر مقامات دولتی و در نهایت واگذاری قراردادهایی بدون طی شدن تشریفات قانونی از منظر نهادهای نظارتی (مورد زمین های لویزان) در چارچوب فساد اقتصادی سیاسی مورد اشاره قابل تفسیر است و رسانه ها به عنوان چشم اجتماعی شهروندان، باید بیش از پیش نسبت به این مورد و موارد مشابه هشیار باشند.

  

 منابع برای مطالعه بیشتر:
•    Bertot. J.C, T. Jaeger, and Justin M. Grimes. (2010) Crowd-sourcing transparency: ICTs, social media, and government transparency initiatives:. In Proceedings of the 11th Annual International Digital Government Research Conference on Public Administration Online: Challenges and Opportunities (dg.o '10). Digital Government Society of North America, pp. 51-58

 •     Brabham, Daren C. (2008 ) Crowdsourcing as a Model for Problem Solving, The International Journal of Research into New Media Technologies 14: 75-90•    Cuervo-Cazurra, Alvaro , (2008) "Better the Devil You Don't Know: Type of Corruption and FDI in Transition Economies", Journal of International Management. Available at SSRN: http://ssrn.com/abstract=1059221

•    Egger, Peter & Winner, Hannes, (2006) "How Corruption Influences Foreign Direct Investment: A Panel Data Study," Economic Development and Cultural Change, University of Chicago Press, vol. 54(2), pp. 459-86

•    Habib, M., Zurawicki, L., (2002) "Corruption and foreign direct investment. Journal of International Business Studies", 33, pp. 291-307

•    Kaufmann, D., (1997) "Corruption: the facts", Foreign Policy, 107, pp. 114-131

•    Krueger, Anne O., (1974), “The Political Economy of the Rent-Seeking Society,” American Economic Review 64 (3), pp. 291-303

•    Mauro, Paulo, (1995) “Corruption and Growth,” Quarterly Journal of Economics 110 (3), pp. 681-712.

•    Méndez, F., Sepúlveda, F., (2006) "Corruption, growth and political regimes: Cross-country evidence" European Journal of Political Economy 22 (1), pp. 82–98

•    Rose-Ackerman, S. (1999) "Corruption and Government", Cambridge: Cambridge University Press

•    Shleifer, Andrei and Robert W. Vishny, (1993) “Corruption,” Quarterly Journal of Economics 108 (3), pp. 599-617.
 

 
***
 

ساعتی قبل از انتشار این خبر، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در پاسخ به مطلب اولیه الف در این مورد، توضیح زیر را "برای تنویر افکار عمومی" و به منظور "جلوگیری از تشویش اذهان عمومی" و "بازتاب ناخوشایند" خبر مذکور ارسال کرد که متن آن در ذیل می آید.

 

الف بدون هیچ گونه توضیح اضافی، اداره مذکور را به جزییات ذکر شده در متن فوق دعوت می کند و قضاوت را به بینندگان می سپارد:

 

پاسخ منابع طبیعی:

1. هرگونه واگذاری پارکهای جنگلی همانند لویزان تنها در قالب ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری با نمود احاله مدیریت و با حفظ سمت و مالکیت دولت بر روی عرصه در معیار و چار چوب قانونی خاص صورت می پذیرد،چرا که در این حیطه برابر نص صریح قانون و با تدقیق در ضوابط جاریه نیز ارضی از این دست تحت عنوان پارک جنگلی، اساسا قابل واگذاری نمی باشد تا بتوان با این رویکرد راجع به این مقوله اظهار نظر نمود.

 

2. شرکت سرمایه گذاری و توسعه گردشگری ایران (سمگا) در بدو آمر، در راستای مصوبه هیئت محترم وزیران و در قالب طرح نمونه گردشگری استان تهران متقاضی اجرای طرح مورد در خواست خویش گردید که در این حوزه به دلیل محدودیت وجود اراضی مستعد مناسب طرح در اطراف شهر تهران،پ ارک جنگلی لویزان در سطح 125 (یکصد وب یست و پنج) هکتار به واسطه نزدیکی به کلانشهر تهران مورد پیشنهاد شرکت موصوف واقع گردید.

 

3. نشر مطلب بدین مضمون برای واگذاری یک میلیون و دویست هزار متر مربع از زمینهای لویزان به شرکت متعلق به نزدیکان، نه تنها مزایده ای برگزار نشده، بلکه با مصوبه هیئت محترم وزیران و تصمیمات کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، مقرر می شود این زمین ها به رایگان به این شرکت واگذار می شود، مبین این نکته است که نویسنده بدون اطلاع از روند رسیدگی پرونده در دستگاه ذیربط و همچنین آگاهی از مراتب نقد منصفانه یا انتقادی، سعی در بسط اندیشه های غیر کارشناسی و فنی داشته است که طبعا جز تشویش اذعان عمومی نمی تواند عواید دیگر به بار آورد.

 

4. یقینا انجام و برگزاری تشریفات قانونی مزایده در احاله مدیریت بهره وری محدوده 125 (یکصدوبیست و پنج) هکتاری و با در نظر گرفتن جمیع جهات قانونی متصوره، در حوزه و بستر واگذاری اراضی منابع ملی،همواره به عنوان ملاک و مبنای هرگونه تصمیمات، مورد توجه سازمان متبوعه و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران بوده، بویژه اینکه مستندات آن موجود و مضبوط در سوابق مربوطه می باشد. با وصف این بدلیل توافق اولیه مبتنی بر اجرای طرح گردشگری مورد نظر توسط شهرداری تهران،عملا درخواست شرکت سرمایه گذاری و توسعه گردشگری ایران (سمگا) مورد رسیدگی واقع نگردید.

 

5. به استناد مدارک و سوابق موجود، شهرداری تهران به عنوان مجری فعلی طرح مدیریت بهره وری محسوب شده و بر همین اساس نیز رسیدگی به هرگونه درخواست مشابه بعدی، تنها پس از جلب رضایت شهرداری تهران و موافقت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در قالب ماده 3 مرقوم میسر می باشد. در این جریان نظر به اینکه برابر سیاستهای سازمانی چون امکان انتزاع پارک مذکور بر حسب تقاضای شرکت و از سویی اعمال مدیریت چندگانه مقدور نبوده است لذا بر طبق قاعده و آخرین تصمیمات مقرر گردید تا شهرداری تهران نسبت به تهیه و ارائه کتابچه طرح مدیریت بهره وری پارک با ملحوظ نمودن طرح تفرجی و گردشگری در قطعه مورد نظر اقدام مقتضی را بعمل آورد. به هر تقدیر روند پرونده متشکله از بدو پذیرش تا زمانیکه در جریان بررسی و رسیدگی اداره بوده تماما منطبق بر ضوابط و مقررات جاری می باشد. علی ایحال به موازات اقدامات اولیه صورت گرفته و همسو با دیدگاه قانونی سازمان متبوعه،هرگونه احاله مدیریت پارکهای جنگلی در چارچوب مقررات و برگزاری تشریفات مزایده انجام خواهد گرفت. با مفروضات یاد شده و فارغ از این رخداد، قدر متقن این است که هیچگونه واگذاری در منطقه مورد بحث نیز بدین توصیف به شرکت مذکور صورت نپذیرفته است تا این پنداشت دغدغه جمعی را در پی داشته است.

 

 

 
 
عادل
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۶:۱۲:۱۸
عقل سليم به حضور اين همه بانکچي ختم دنيا تو يه شرکت بايد شک کنه،آقايون سمگا شما اگه اهل خدمت بودين که با امثال مشايي و بقايي کار نميکردين!!!!
بروبچ الف دمتون گرم.منتظر شماره هاي بعدي هستيم. (441598)
 
حمید
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۶:۳۲:۵۴
الف جان این قدرروزها وماه ها درباره رحیمی نوشتی و اسناد ومدارک روکردی جزاینکه اعصاب مردم رابیخودی خردکردی به کجارسیدی؟ که حالا اومدی سزاغ مشایی (441592)
 
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۲۳:۴۰:۳۸
صورت بچه هاي زهرا يا سرخ يا کبوده
تا بوده همين بوده تا بوده همين بوده

توي دولت يا پوله يا پووسته
تا بوده همين بوده تا بوده همين بوده

در گفتن چيزي هست که در نگفتن نيست (441793)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۰:۰۹:۰۹
چرا از این آقایان ( رحیمی و مشایی ) حمایت می شود ؟ (442710)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۰:۱۰:۱۱
مشایی چند هزار میلیارد ثروت دارد ؟ (442711)
 
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۶:۳۴:۰۲
من با مدرک دکتری از بهترین دانشگاه ایران اگر بخواهم در یک جایی استخدام شوم یا برای در یک مزایده دولتی شرکت کنم و تخصص و تجربه لازم هم داشته باشم، باید حتما یک پارتی داشته باشم و سیبیل خیلی ها را چرب کنم تا شاید کارم راه بیفتد. سوال اینجاست که چطور یک شرکتی اینهمه از طرف دولت حمایت می شود و زمین و غیره دریافت می کند اما وامدار دولت و مسئولین دولتی نیست؟ زهی خیال باطل. دو حالت وجود دارد
1- اینها مردم را ناآگاه فرض کردند که قطعا نشان..
2- خودشان ناآگاه هستند که اینطور استدلال می کنند که بازهم نشان از ناآگاهی آنهاست. (441551)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۰۹:۵۷:۵۱
به نظر من ریشه تمام این مفاسد اقتصادی از آنجایی شروع شد که افراد صاحب نفوذ در مناصب دولتی شروع به تأسیس شرکتهای خصوصی پیمانکار کردند.
به نظرم در سیستم اقتصادی ناقص و ناسالم ما (به لحاظ شفافیتهای اطلاعاتی)، باید چنین مسأله ای صریحاً به وسیله قانون ممنوع اعلام بشه. (441923)
 
گمنام (مهم)
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۶:۳۴:۵۱
با سلام

من چند روزی میشه این مطلب رو دونبال میکنم واقعا اول باورم نیمشد که کسی بیاد راجب شرکت سمگا یا شخص جهانگیری چیزی بنویسه اول کمال تشکر خودم و دوستانم خدمت شما عرض میکنم و خسته نباشید میگم چه اینکه کسی واقعا بیاد و با این جماعت برخورد کنه یا نه شما تکلیف رو انجام دادین .
جالب این جاست که این شرکت تماما از افرادی پر شده که همگی به نوعی از اصلاح طلبان کنار رفته و از افرادی هستند که با جهانگیری همکار بودن در شرکت توسعه گردشگری. من چند نمونه را خدمت شما عرض میکنم جناب آقای غیاثی مسئول دفتر جهانگیری در شرکت توسعه گردشگری آقای بهنامجو معاون عمرانی در شرکت توسعه گردشگری و آقای مشهدی مدیر حقوقی شرکت توسعه گردشگری و.... میشه به جرات گفت تیمی که در حال حاظر در حال چرخاندن شرکت سمگا هستند همان افرادی هستند که در شرکت توسعه گردشگری آقای جهانگیری را همراهی میکردن .
شما مقداری از موضوع را گفتید اما به نظر میرسه هنوز کامل متوجه موضوع نشدید شرکت سمگا از طریق همین آقایان با شرکت توسعه و اتومبیل رانی و دیگر شرکت های وابسته به میراث در ارتباط بوده و از طریق نیروهای خود در آن شرکت ها بیشتر از آنچه شما فکر میکنید رانتخواری میکنند این بنده حقیر چند خطی را از روی شوق که هنوز هستند کسانی که بیت المال را مهم میدانند نوشتم که شاید سر نخی داده باشم تا شما نسبت به این اسم ها اطلاعات بیشتری جمع آوری کنید تا این پازل حل گردد .
درصورت نیاز حتما کمک خواهم کرد (441604)
 
ياسر
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۶:۴۵:۴۰
شما که اینهمه زحمت می کشید
پس چرا کسی رسیدگي نميکنه به این رانت خواريها؟ (441614)
 
رضا احمدی
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۷:۲۰:۳۳
سلام دوست عزیز اولا باید خدمت شما عرض کنم که آقای دکتر امیرحسنخانی یک خانزاده هست و پدر و پدر بزرگ ایشان ثروت انبوهی داشتند می توانید از مردم شهرستان فردوس تحقیق کنید دوما خود ایشان و همسرشان جزو پزشکهای متخصص به نام کشور بودند و هستند و اگر هم شک داری می توانید از نظام پزشکی استعلام کنید خدا نگهدار دکتر باشد تنها نماینده ای که برای فردوس و طبس و استان خراسان جنوبی کار کرد ایشان بود ظاهر خود ایشان منزل و ماشین سواری ایشان را هم پیشنهاد میکنم از نزدیک ببینید تا با سادگی ایشان و خیر بودن ایشان بیشتر آشنا شوید و با روزی 18 ساعت کار خدا نگهدار ایشان باشد شما را به خدا می سپارم .....
التماس دعا (441634)
 
مجید
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۱۲:۲۷:۲۴
من نیز از اهالی فردوس بوده و صحت مطالب آقای رضا احمدی را تائید می نمایم
با تشکر (442073)
 
سوال این است
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۷:۲۴:۳۳
شش سال است که خیلی ها خیلی چیزها را می دانند ولی سوال این است که حالا چرا. (441638)
 
محمد
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۷:۳۱:۱۲
حال که کار به اینجا ر سیده از سخنان رهبری مایه میگذارند نمیدانند که رهبر کلا مخالف اینگونه درامدهای نامشروع میباشند اقای احمدی نزاد و دارودسثه اش بدانند این ملت در سایه رهبری با تمام قوا جلوی خیانتهای-مشایی-بقایی-جهانگیری وسایر مفسدین را خواهد گرفت (441644)
 
علی آذران
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۷:۳۶:۳۶
جای تشکر بسیار است که در این وضعیت که در جامعه فساد ریشه دوانده و برخورد مناسبی دیده نمیشود ، سایت الف با الهام از عدالت علوی که ارزوی مردم انقلابی بوده و هست ، پیگیر این گونه امور بوده و انشائا..ه موفق باشد (441649)
 
فرهنگ ادیب
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۷:۴۱:۲۷
شرکت سمگا با به کار گيري جوانان توانمند و تحصيل کرده و با تشکيل تيم هاي مديريتي و اجرايي تخصصي و بدون هر گونه وابستگي سياسي يا حزبي توانسته است ظرف مدت کوتاهي به موقعيتي مناسب در صنعت گردشگري کشور دست يافته و به عنوان اولين عضو ايراني از بخش خصوصي کشور به عضويت.................

هرچه رابگویید ممکن است باورکنم ولی عدم وابستگی جناحی شما راخیر . ایا شما در ارتباط با این اقایان نبوده اید. انهایی که به اصطلاح فعال اقتصادی هستند می دانند که گرفتن مجوز و.... چه دردسرهایی رادارد انهم در این ابعاد و این سطح و در این مدت کوتاه !! بدون رابطه اساسا امکان ندارد. از طرفی حضور اقایان مشایی و بفایی در اولین جلسه خرید و فروش سهام اگر نشان دهنده حمایت نیست پس چیست ؟
ایا رانت و ارتباط نیست که حمایت های میلیاردی را بسمت شما جلب کرده است ؟ در اطراف بنده چقدر ادمهای مفید و با سواد و پرپتانسیل را می شناسم که اتفاقا خیلی از انها نخبه هستند و اتفاقا کارهای خاصی را برای اولین بار در کشور ( نظیر تکنولوژی ساخت برخی از تجهیزات کلیدی در یکی از صنایع زیر بنایی کشور را با علم و زحمت خود و بدون کمک خارجی کسب کرده اند ) و بخداوندی خدا قسم که در سخت ترین شرایط قراردارند و علیرغم نیازی که صنعت مربوطه اعلام می کند ( شاید چندین میلیارد دلار) پول برای راه اندازی خط تولید ندارند و با شعارهای دهن پرکن و به به چه چه خواجه صفت گونه مواجه هستند. از خیل خوانندگانی که این مطالب را می خوانند و قریب به اتفاق انها متخصص و تحصیلکرده اند کدامیک از انها را می توانید بیابید که بنوعی با نمونه هایی از مطالبی که بنده مطرح می کنم مواجه نشده باشند ؟ مسئله جهاد اقتصادی و نقل از فرمایشات اقا را اینقدر دستاویز نکنید. چطور ظرف یکسال به این شرایط رسیده اید ؟ انهم در این وانفسای رکود و بی پولی ؟ پارسال یک قطعه چند میلیونی (زیر شش میلیون تومان ) ساختیم که اتفاقا مورد نیاز بود و جلویش را از خارج گرفته بودند . از ان زمان تا بحال بدنبال پول نگرفته اش هستیم که والله یک ریال بما نداده اند .
انوقت شما ساپورت های چند صد میلیاردی جذب می کنید انهم ظرف یکسال ؟ ظاهرا ان فردی که این متن را تنظیم کرده انچه را که خود مدنظرش بوده با تفکری در فضای مجازی نوشته است و فکر نمی کند امثال من و ما که در مریخ زندگی نمی کنیم .ماهم مال همین مملکتیم . (441652)
 
ولایتی
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۸:۲۷:۱۶
شرکت سمگا در جوابیه اظهار میدارد: \"لذا نیاز نیست تا مدیران این سایت (الف) برای جمع آوری اطلاعات،اقدام به فراخوان عمومی نموده و از مردم استمداد نمایند،بهترین منبع و شفافترین منبع در این خصوص وب سایت سمگا و وب سایت بانک گردشگری بوده...\"
این اظهارات انسان را بیاد ضرب المثل معروف \"از روباه پرسیدند شاهدت کیه گفت:دمم\" میاندازد.
از رسانه ی الف بعنوان چشم بیدار مردم سپاسگزام.
این جانب بعنوان یکی از 40 میلیون شرکت کننده در انتخابات و یکی از24 میلیون رای دهنده به برنده انتخابات و نذر کننده برای پیروزی ایشان از سازمانهای نظارتی و قوه قضائیه انتظار رسیدگی و در صورت اثبات جرم احقاق حقوق مردم و مجازات مجرمین را دارم. (441681)
 
مسعود
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۰:۲۴:۵۷
شرکت سمگا به تازگی در فرابورس پذیرفته شده است و نمادش درج شده است..
کارشناسان بازار سرمایه و اقتصاد از جمله خود آقای توکلی حتما می دانند که برای ثبت یک شرکت در بورس قطعا شفافیت مالی و اقتصادی و بعضی دیگر صلاحیتها لازم است.... (442731)
 
چ - ا
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۸:۲۸:۰۱
لطفاً سمکا مدارک مربوط مصوبه شدن طرحش از طريق سازمان جنگل ها را ارائه دهد. من مطمئن هستم از طريق مراجع ذيربط ارزيابي و نصويب طرحها چنين اقدامي انجام نگرفته (441682)
 
اقتصاد
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۸:۳۲:۱۲
\"حمایت سیاسی از شرکت ذکر شده در گزارش، خرید سهام به منظور ارسال سیگنال (آنچه سمبلیک و نمادی بودن خوانده شده است)، سرکشی ها مکرر مقامات دولتی و در نهایت واگذاری قراردادهایی بدون طی شدن تشریفات قانونی از منظر نهادهای نظارتی (مورد زمین های لویزان) در چارچوب فساد اقتصادی سیاسی مورد اشاره قابل تفسیر است و رسانه ها به عنوان چشم اجتماعی شهروندان، باید بیش از پیش نسبت به این مورد و موارد مشابه هشیار باشند.\"
ارسال سيگنال براي اين كه كسي بخواهد راجع به موضوعي سرمايه گذاري كند قبلن هم اتفاق افتاد و آن هم در موضوع شركت صدرا\"سهامي عام\"بود كه ارسال سيگنالهاي حمايتي دولت باعث شد كه مردم معمولي به سمت خريد سهام شركت بروند وبا قيمتهاي باورنكردني 40000ريالي سهام را خريدند اما درپي اجراي اصل 44 و انتخابات رياست جمهوري 88 و كنار رفتن دولت اصلاحات و وارد كار شدن احمدي نژاد نتيجه خسارت 90درصدي سهامداران و خودكشي خيلي ها بود حالا در ادامه 2 سال ديگر درباره اين موضوع هم حرفهاي زيادي خواهيم شنيد
اميدوارم كه مردم آگاه باشند و دوباره فريب نخورند (441683)
 
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۸:۳۴:۱۵
آقای الف:
به نظر شما اینهمه افشاگری فایده ای هم داره؟؟؟ اگه اینها واقعیت داره اونهایی که تو افشاگریهاتون اسمشون رو بردین مجازات میشن؟؟؟ (441685)
 
علی علیپور
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۸:۴۲:۱۲
الف جان : فکر نمی کنید این روند افشاگری تان بر علیه آقای مشائی و دوستانش بعنوان یک تبلیعات زود هنگام انتخاباتی آنهم مفت و مجانی و رایگان به نفع ایشون تمام شود !؟ چون این چرخ آسیابی که با این سرعت بچرخش در میاد گاهی تاثیر معکوسی از خود بجا می گذارد . چرا که تجربه ی انتخابات 3 دهه ی گذشته چنین نتایجی از خود بجا گذاشته است . (441688)
 
شعف
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۸:۵۳:۵۱
بی حرمتی به ساحت خوبان قشنگ نیست
باور کنید پاسخ آیینه سنگ نییست
سوگند می خورم به مرام پرندگان
در عرف ما سزای پریدن تفنگ نیست
اقای توکلی عزیز چرا پس نمی گید از امضای نمایندکان مجلس جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی دارید بهره برداری سیاسی میکنید من کاری به مشایی و ... ندارم ولی شما از این امضا ها در جهت خصومتی که با مشایی دارید بهره برداری سیاسی میکنید شایدم خودتون شایدم قالیباف عزیزتون رو میخواید تا جند وقت دیگه رو کنید ولی میدونم بعضی از افرادی که من از دور میشناسمشون مثل آقای امیرحسنخانی نماینده سابق مردم فردوس کاملا آدم شریف و پاکی هست و کلی یتیم خونه در سطح کشور داره و خانه های زیادی رو تحویل محرومین داده که حتی نزدیکانش هم خبر ندارند و اصلا انگایی که تو خبر چند وقت پیش منتشر کردید به ایشون نمیچسبه یا آقای جهانگیری که تو کمک به فقرا سرامده که شما بازم خبر نداری و مطالبی هم که گفتید نه مدرکی رو کردید و نه مستنداتی البته من مشایی رو نظری در موردش ندارم چون همیشه برام ناشناخته مونده و خواهد موند. (441693)
 
زمان
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۱۹:۰۷:۲۹
به فرموده امام مملکت اسلامی بن بست ندارد

اگرچه اتفاقاتی ازین دست با فرض صحت انهم در دولتی که داعیه دار عدالت جهانی است موجب غصه دوستداران نظام میشوداما واقع قضیه ان است که برای رشد وتعالی همه جانبه حکومت و جامعه رو شدن دست نو کیسه های سیاسی به مثابه یک نعمت و برکت است/سایت الف خسته نباشی اگر حقیقت است سپاس و اگر حقیقت نیست حضرات موضوع این مطلب لااقل از مواضع تهمت دوری کنند و پاسخ دهند/والعاقبه للمتقین (441697)
 
مرتضی
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۲۰:۵۵:۱۳
به پیگیری هایتان ادامه دهید
اگه بعضی ها شعار عدالت را در حرف خلاصه می کنند شماها به طور عملی اثبات کنید که دنبال عدالت هستید (441748)
 
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۲۱:۲۰:۰۰
این موضوعات و مباحث که روز به روز در کشور مطرح می شود مردم را نا امید می کنید من که گیج شد ه ام نمیدانم حق با کی هست و نیت ها چیست؟ایا نیت شقاف سازی است؟ایا نیت خراب کردن افرادی است؟ایا سیاسی بازی است؟ولی قبول دارم که سیستم نظارتی باید تقویت شود .همه را به تقوی الهی در عمل دعوت می کنم. (441754)
 
منصور
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۲۲:۲۶:۴۹
تازه این اول راه افشای رانت خواریهای آقای خاصه ازاین به بعد ازاین خبرها زیاد می شنویم . (441769)
 
۱۳۹۰-۰۲-۱۹ ۲۲:۵۴:۴۵
الف جان مگر این مدارک الان دستت رسیده که داری منتشر میکنی؟چرا تا قبل از این منتشر نکردی. (441781)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۰۲:۵۶:۲۸
از فیسبوک برای شناسایی افراد منافق در دانشگاهها استفاده کنید
http://www.facebook.com/pages/%DA%A9%D9%85%D9%BE%DB%8C%D9%86-%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D9%86%D9%82%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%B4%DB%8C%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D9%86/129808120428618

من نمیدانم به کجا باید گزارش کرد لطفا یاری کنید تا اسامی انها بخاط اهانت به دین اسلام و ائمه ضبط شود اکثر انها در دانشگاههای ایران درس خوانده اند یا میخوانند (441831)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۰۶:۴۰:۲۴
چرا به جوابيه دولت در مورد مقاله قبلي تان در اين ماجرا جوابي نميدهيد!! (441843)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۰۷:۴۳:۰۸
برادران چيزي نگوئيد كه خلق احمدي نژادتنگ ميشود مشائي و...هركاري كنند آقايان خوبي هستند!!!! (441847)
 
بوستانی
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۰۷:۵۴:۲۳
با سلام
میخواستم در این رابطه با مردم صحبت کنم ولی دیدم آنقدر اعصابم متشنج شده که حتی قدرت نوشتن یک جمله درست و حسابی را ندارد .
باا ین همه ادله چرا قوه قضا دست رودست گذاشته و هیچکاری نمیکنه اینرا بگویم که اگر این افشا گری منجر به رسیدگی جدی نشود جز ایجاد یاس در جامعه بخصوص برای جوانان کار دیگری از پیش نبرده و نخواهد برد. چرا هیچکس به احساسات جامعه توجه نمیکند. این ملت سی سال است که روانکاوی شده و همه دنیا متوجه شده اند که ملت سالمی است چرا با روان چنین ملتی اینطور بازی میشود .
آقایان بهارستان نشینها پس کجائید والله حالا بهترین فرصت برای ابراز وجود کردنه مگر نمیخواهید دور بعد انتخاب بشید یا الله این فرصت طلائی را از دست ندهید بیائید به میدان شما هم بعد سه سال خوابیدن یه کاری بکنید.من اگر جای شما بودم از این فرصت که بوسیله تنها مرد مجلس یعنی آقای توکلی پیش آمده کمال سوء استفاده را میکردم و بنوعی خودم را قاطی قضیه میکردم تاشاید ازین نمد کهنه کلاهی هم بمن برسد. حاشا بغیرتتون یادتون رفته چه قولی به این ملت دادید حالا رفتید خودتون را بستید به یک جناح ونه بفکر ملت هستید ونه بفکر آخرتتون. آقایان قوه قضائیه با شما هم هستم خودتان را بکر گوشی نزنید. (441853)
 
عبدالرضا
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۰۸:۱۱:۴۶
آقای توکلی : درود بر شرفت که نان به نرخ روز خور نیستی . افتخار میکنم که در انتخابات اسبق ریاست جمهوری که کاندید شده بودی به شما رای دادم. از همین صراحت لهجه ات خوشم می آید . عزیزی که نوشته ای جریان رحیمی چه شد که حالا چسبیدی به مشایی ، بزرگترین ویژگی این روشنگریها ، آگاه سازی مردم است که گول این گرگهای در پوستین میش را نخورند. و بدانند در پس این کوخ کوخ کردن ها ، کاخهاست که به آسمان میرود.اما: نردبان این جهان ما و منی است
عاقبت این نردبان افتادنی است
لاجرم هر کس که بالاتر نشت
استخوانش بیشتر خواهد شکست (441861)
 
عظیم زاده
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۰۹:۳۷:۳۰
یک سال پیش یکی از دوستان قدیمی بیکار و الاف خودم را دیدم که به یکباره ترقی کرده و کارهای بزرگی انجام میدهد و دیگه خدا رو بنده نیست (جویای کار به این شرکت مراجعه کرده بودم)
گفتم چطوری ممکنه : بعد از کلی حرف به یک نتیجه رسیدم که :
پسر عموی او وارد یکی از سازمانها شده و بودجه را بین شرکتها تقسیم میکرده و به این رفیق قدیم ما گفته بیا برو شرکت ثبت کن و بیا با تو قرارداد میبندیم و کار میدهیم و چرا به غریبه بدهیم و اکنون قرارداد های رقم بالا میگیرد و بصورت پیمانکاری با دادن حقوق ناچیز به کارگرانش کار میکند و تا ابد کارش تضمین شده است
جالب اینجا بود که میگفت برای جلب کار با یک سازمان دیگر که پارتی نداشتیم بعنوان کارشناس و شغل دوم مسئول قراردادهای آن سازمان را استخدام کردیم و در سازمان دیگری مجبور شدیم بعنوان کارشناس و ناظر سهمی بعنوان دستمزد به یک نفر دیگر بدهیم
بالاخره سفره ای باز شده و همه داریم نان میخوریم

من متعجب نگاهش میکردم و به معصومیت از دست رفته اش فکر میکردم و تاسف میخوردم که چگونه روزی عجیب خود را پاک شمرده و توجیه میکند (441911)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۰۹:۵۲:۱۴
در مورد جوابیۀ شرکت باید گفت فقط یک مشت حرفهای تکراری و نخ نما که سالهاست رانتخواران تحویل مردم بدبخت میدهند (441921)
 
kh
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۱۰:۲۹:۱۴
جناب آقاي دكتر توكلي عزيز،با همه احترامي كه براي شما قائلم با خواندن مطالب بالا و موضوع آقاي رحيمي و خيلي مسائل ديگه پشت پرده كه شما از آن مطلع هستيد و ما نمي دانيم،علت طرفداري بي قيد و شرط شما و جناح منتسب به شما در مجلس(اكثريت اصولگرايان) را از آقاي ريس جمهور ودلت را نمي فهمم؟آيا مي شود گفت كه آقاي ريس جمهور از رانت خواري و سو استفادهاي مالي اين دو نفر(مشايي و رحيمي)كه در دولت به عنوان نزديكترين افراد به ايشان هستند مطلع نمي باشند؟!اگر اينطور است كه چه توقعي داريد كه رييس جمهور از ريز مشكلات كشور مطلع باشند؟!!لطفا كمي واقع بين باشين و از جانبداري از دولت دست برداريد.وقت آن نرسيده در صحن علني مجلس از ريس جمهور در باره اين موضوعات و در دفاع از حقوق مردمي كه به ايشان راي دادن سوال و بازخواست نماييد؟ آخه ناسلامتي شما وكيل مردمي نه وكيل الدوله!موفق باشيد. (441946)
 
amirali safa
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۱۰:۴۳:۳۴
هر كس هر ادعائى دارد، بايستى در مجارى قانونى خودش اثبات بشود و قبل از اثبات نميشود اينها را رسانه‌اى كرد. اگر چيزى اثبات بشود، فرقى بين آحاد جامعه نيست؛ اما اثبات نشده، نميشود اينها را مطرح كرد و قاطعاً ادعا كرد. وقتى اينجور حرفها مطرح ميشود، تلقى‌هاى نادرست در جامعه به وجود مى‌آيد، جوانها چيز ديگرى خيال ميكنند، چيز ديگرى ميفهمند

29 خرداد 88/ رهبر انقلاب (441966)
 
مسعود
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۱۰:۴۸:۴۱
ما برای شما بعنوان یک منتقد مصلح و دلسوز ارزش قائل هستیم و از مواضع انقلابی و ارزشمندتان که در راستای تعالی نهضت پرشور خمینی کبیر و همسو با رهنمودهای ارزشمند مقام معظم رهبری است صمیمانه تشکر و سپاسگزاری میکنیم اگرچه هم اکنون برخی خس و خاشاک روی آب نشسته سکان اجرائی برخی امور را بر دست گرفته و تمیز سره از ناسره را بر مردم دشوار نموده اند اما همینقدر بدانیم که :
دود اگر بالا نشیند کسر شان شعله نیست روی دریا خس نشیند قعر دریا گوهر است
سرافراز و پیروز و عاقبت بخیر باشید
انشاءالله برادر کوچک شما مسعود (441969)
 
مهم
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۱۱:۰۳:۵۹
جای تاسف است. این حکایت رو اگر پیگیری نکنند خیانت است. راستی اگر من بدبخت یک وام 2 میلونی از بانک بگیرم و چند ماه قسط رو پرداخت نکنم به خدا بانک پدرم رو در میاره از بس زنگ می زنه و تهدیدم می کنه. (این اتفاق برام افتاده) اون وقت در این دولت مهرورز رقم کوچیک میلیارده و کسی ابرو خم نمی کنه. (441984)
 
جواد
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۱۱:۱۱:۱۷
مشایی تصمیم گرفته چند راند با مظلومیت تمام کتک بخورد تا راند آخر را با تشویق تماشاگران به بهترین وجه ممکن ببرد. مهم در اینجای کار \"روی خط خبرگزاریها بودن\" و\"اتهام خوردن و جواب دادن یا ندادن\"است. مشایی میتوانست در ابعاد مشایی بماند اما حالا دیگر مشایی فراتراز احمدی نژاد شده است. این اتهام هم بسیار اتهام خوبی است. اکثر مردم واقعا وقتی جوابیه سمگا را بخوانند اول به الف شک میکنند بعد ممکن است از این آدمهای مردد \"جمعیت همراه با مشایی\" شکل بگیرد. نماینده دوست داشتنی ملت ایران ما قدردان زحمات شما هستیم اما نگران عاقبت این کار هم هستیم. دقت بفرمایید توضیحات شرکت همراه با سخنان مقام معظم رهبری است و این آدمها سالها تمرین کرده اند تا وقتی کلمه \"آقا\" را برای رهبری میگویند به همه بفهمانند رهبری فقط \"آقا\" ی آنهاست و بقیه مردم که شهید دادند و مجاهدت کردند حتی حق ندارند اینقدر با رهبری صمیمی باشند که به ایشان بگویند \"آقا\". مطمئن باشید پیگیریهای شما اجر اخروی را به همراه دارد اما احتمال اینکه با این اتهام شرکت سمگا و حضرات دچار آسیبی شوند را زیاد نپندارید. در ضمن حرکات مشایی در جهت رسیدن به ثروت نیست- هرچند از پول کسی بدش نمی آید-.حرکت مشایی در جهت قدرت است. کت و شلوار ریاست جمهوری مشایی در حال دوخته شدن است اگر پیگیریهای شما در این کار به نتیجه ملموس نرسد اطمینان داشته باشید دکمه ای خوب برای آن خواهد بود. با احترام ویژه (441993)
 
حامد
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۱۱:۳۵:۱۰
من يك سوال دارم . اگه تمامي اين حرفها راست است و اسناد ومدارك موجود است چرا برخورد نمي شود ؟ چرا اين افراد به دادگاه خوانده نمي شوند ؟ پس كو دولت عدالت گرا ؟ كو قوه قضائيه ؟ كو عدالت اسلامي ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ ؟ (442014)
 
سيد
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۱۱:۳۷:۵۲
هم من و هم پسر عمويم چندين سال است كه جواز تاسيس سردخانه و گلخانه را از وزارت محترم صنايع گرفتيم، زمين معرفي كرده و در نوبت وام هستيم....
چگونه مي شود طبق قانون و روال قانوني، تا كنون وام به ماها تعلق نگرفته و از سه سال پيش تاكنون منظر رسيدن نوبتمان به وام هستيم، اما برخي ها يك شبه وام و ... همه چي را نوبت خودشان مي كنند!
خدا خيرشان دهد با اي روش هاي نزديك براي پول دار شدن و خوردن خون و حق مردم. (442018)
 
مصطفی آقاخانی
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۱۲:۱۵:۰۶
احسنت به الف
تما رو قسم میدم دست از سر این رانت خوار ها و مفاسد اقتصادی بر ندارید.افشاشون کنید.از دولت که با شعار افشای اینها اومد که بخاری بلند نشد.تو دوره اول اینقدر آقای احمدی نژاد داغ بود و ما رو اغفال کرد که لوشون میدم و ... اما 6 سال گذشته دریغ از یک اسم.کاش فقط لوشون نداده باشن.آدمای تو رده های بالا اومدن که همشون مشکل دارن.یکی پرونده اقتصادی، یکی پرونده تقلب در مدرک تحصیلی و یکی مشکل اعتقادی و رئیس جمهور هم پشت همشون میمونه
شما ساکت نباشید الف (442058)
 
صالح
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۱۴:۲۵:۱۵
سلام. راستش من با توجه به اینکه کارم اداریه هرچی اینها رو که شما نوشتی میخونم چیزی سر در نمیارم که چه تخلفی صورت گرفته!فقط طرز گفتنش رو طوری مینویسید که تخلف القا بشه، ببخشید ولی من فکر کنم دارید تسویه حساب شخصی میکنید. (442163)
 
مهدی
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۲۱:۳۲:۰۶
با سلام. رانت خواری یعنی استفاده نا مشروع از منابع. حالا قضاوت بفرمایید آیا اینها رانت خواری نیست؟ (442465)
 
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۰:۱۲:۰۰
آيا اين همه اطلاعات از مسائل مطرح شده همين روزها كشف!! شد؟
ظاهرا اصل قضيه حمايت از منافع ملي و حقوق مردم نيست. (442714)
 
محسن
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۰:۳۰:۳۴
من فکر میکنم اگه بخوایم غیر مغرضانه و بدون دیدگاه شخصی و احساسی به این قضیه نگاه کنیم نمیشه این طوری و غیر منصفانه قضاوت کنیم،باید به بعد از این اتفاقها هم بپردازیم،باید دید که چه کارهایی انجام شده،به نظر من اگه کار درست انجام شده و یا خدمتی کردند که حداقل از خیلی های دیگه که از این رانتها و وامها استفاده میکنند و میخورند و میبرند بهتره، ولی اگه اینها هم فقط استفاده شخصی کردند و هیچ کاری انجام نشده که حرف شما درسته.معمولا در کشورهای پیشرفته کسانی که وامهای زیادی رو دریافت میکنند و در راه سالم سرمایه کذاری میکنند ازشون قدردانی میکنند.اما اینجا به دلایل عدم برنامه ریزی های صحیح و هزار و یک دلیل شخصی،به محض اینکه کسی وامی یا امتیازی میگیره انگشت اتهام به سمتش میگیرند.باید دید با این امتیاز یا وام یا رانت یا هرچی چه کاری انجام دادند یعنی صرف امور شخصی شده یا در راه رشد و توسعه اقتصادی و کارآفرینی توی کشور سرمایه گذاری کردند.اگه این امتیاز گرفته شده باشه و بعدش هم کارآفرینی شده باشه که بد نیست ولی اگه فقط با این امتیازها فقط برای خودشون استفاده شده اونوقت گناهکارند.پس باید درست دید (442737)
 
ایران داد عمارلویی
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۷:۲۳:۲۸
تا در ایران ازادی به معنای غام وجود نداشته باشد همیشه از این نوع رانت خواری ها انجام میگیرد.اگاهی هم موازی با ازادی مورد لزوم میباشد.تا انجا ازادی لازم است که باعث هتک اجتماع نشود.غیر اگاهی و ازادی و قوه قضاییه مقتدر و همه بر اساس قانون نباشد. اش همین است که با هزار وجب روغن برای ملت میپزند.و با لاطایلات همه را سر گرم نموده و میخورند و میزنند و میبرند.همین (443091)
 
رویا احمدی
۱۳۹۰-۰۲-۳۱ ۱۷:۰۸:۴۸
اکثر پرسنل سمگا از سازمان میراث فرهنگی هستند و به دلیل پرداختی بالا به آنجا رفتند . ساختمان اصلی میراث فرهنگی هم به تصرف کانون اتومبیلرانی در آمده .مگر قرار نبود موزه شود و به عموم تعلق گیرد. چه شد ؟....... (448244)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته