نظر منتشر شده
۱۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 194550
اعتدال و میانه روی در اسلام (بخش دوم)
حمید یزدانیان، 11 مرداد 92
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۵۵
در بخش نخست این سلسله نوشتار با توجه به آیه ۲۸ سوره مبارکه کهف به دستور قرآنی عدم تبعیت از افراط گرایان و تفریط کاران و ارزش بودن اعتدال و میانه روی اشاره گردید و رئیس جمهور منتخب و ملت ایران را شایسته تبریک و تحسین دانستیم. در این بخش نیز به مویدهای دیگری بر اعتدال گرایی اسلام می پردازیم.

قرآن کریم، در سوره بقره آیه ۱۴۳ نیز امت اسلام را امت میانه و وسط می نامد و می فرماید: "و کذلک جعلناکم امة وسطا لتکونوا شهداء علی الناس و یکون الرسول علیکم شهیدا" و این چنین شما را امتی میانه ساختیم تا بر مردمان گواه باشید و پیامبر (صلی الله علیه و آله) هم بر شما گواه باشد.

یکی از واژه هایی که در متون دینی به کرّات استفاده شده، واژه "قصد" می باشد که به معنای میانه روی و اعتدال است. پیامبر گرامی اسلام می فرمایند: «یا ایها الناس علیکم بالقصد، علیکم بالقصد، علیکم بالقصد; ای مردم! بر شما باد به میانه روی، بر شما باد به میانه روی، بر شما باد به میانه روی. (کنز العمال، ج ۳، ص ۲۸ )
برخی روایات، نشانه جهل و نادانی را افراط و تفریط اعلام می کند. امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام درباره انسان جاهل چنین خصیصه ای را بیان می فرماید: « لَا تَری الجاهِلَ إلّا مُفرِطاً أَو مُفَرّطاً»; جاهل را نمی بینی، مگر این که یا افراط می کند و یا تفریط (نهج البلاغه، حکمت ۷۰)

در بخش های مختلف نهج البلاغه به کلماتی چون وسط، اوسط، قصد، اقتصاد، عدل، عدالت، اعتدال و ... بر می خوریم که همه به نوعی تزریق رویه و سبک زندگی اعتدالی در اسلام است. که به چند نمونه آن اشاره می نماییم.
عَلیكَ بِالْقَصدِ فِی الاُموُرِ فَمَنْ عَدَلَ عَنِ الْقَصدِ‌ جارَ وَ مَنْ اَخَذَ بِهِ عَدَلَ
بر تو باد به میانه روی در كارها؛ هر كس از میانه روی روی گرداند، ستم می كند و هر كس به آن چنگ زند، ‌عدالت ورزد. (شرح غررالحكم، ج ۴، ص ۲۹۱)

الْیَمینُ وَ الشّمالُ مَضَلَّهٌ وَ الطَّریقُ الْوُسطی هِیَ الجادَّهُ
راست روی و چپ روی، گمراهی است و راه میانه، جاده زندگی است. (نهج‌البلاغه، خطبه ۱۶، ص ۶۹)

وَ لْیَكَنْ اَحَبُّ الْاُموُرِ اِلَیكَ اَوْسَطَها فِی الْحَقِّ وَ اَعْمَّها فِی الْعَدْلِ
باید دوست داشتنی ترین كارها نزد تو، میانه ترین آنها در حق و گسترده ترین آنها در عدالت باشد. (نهج‌البلاغه، نامه ۵۳، ص ۹۹۶)

امید است همانگونه که رئیس جمهور منتخب در مناظره ها، گفتگوی ویژه، سفرهای استانی، مصاحبه ها، مستندهای تلویزیونی و... تاکید داشتند، رویه اعتدالی را سرلوحه و سرمشق فعالیت های خود قرار داده و این توصیه دینی را در زندگی ایرانیان گسترش دهند.
 
کلمات کلیدی : اعتدال + میانه روی + دولت تدبیر + حسن روحانی
 
مختار
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۲:۰۵:۲۶
لطفا توضیح دهید که چه کسانی افراطی بوده و هستند. کسانی که مردم به آنها رای اعتماد ندادند. (1543464) (alef-15)
 
mohamad
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۱۱:۴۵:۳۷
جالب است فعلا که همین افرادی که شکست خورده اند مدعی پیروزیند و ظاهرا درست هم میگویند چون در حال حاظر جولان میدهند و خط و نشان میکشند که چنین میکنیم و چنان...فلان را وزیر کنید و فلانی را نیاورید
تریبون هم که کم ندارند،از صدا و سیما بگیر تا نماز جمعه و .... (1543658) (alef-13)
 
دایی سعید
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۲:۱۶:۴۵
بیشترین ضربه را به نسل جوان ودین افراطیون میزنندکه از اسلام هیچ نمیدانند ولی از همه مسلمانترند. (1543478) (alef-15)
 
درد
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۱۱:۵۵:۱۷
تظاهر به دینداری افت دین است که متاسفانه به دلیل بعضی مسایل به شدت در ایران رواج دارد. (1543665) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۱۲ ۰۰:۲۰:۰۰
بهتر بود میگفتید :"خود را از همه مسلمانتر میدانند" . این با از همه مسلمانتر بودن خیلی فرق دارد . (1544801) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۲:۴۶:۲۵
در این مقاله سفارش به. اعتدال از نگاه دین شرح داده شد ولی در خصوص تشخیص اعتدال. اعتدال و نشانه های آن گفتاری به میان نیامد و هرکس میتواند بگوید. من انسانی. معتدل هستم. (1543503) (alef-15)
 
مهوش ابراهیمی
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۳:۱۹:۴۷
جناب روحانی با شهامت و شجاعت تمام، اسامی افرادی که برای دولت تدبیر امید و اعتدال مانع تراشی میکنند به ملت معرفی کند تا ملت بحسابشان برسند وگرنه سکوت کردن و کوتاه امدن درمقابل افراطیون نتیجه ای جز پشت پازدن به خواسته های ملت و مصادره رای مردم را نخواهد داشت (1543516) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۶:۴۷:۲۴
برآیند نظر ملتها همیشه اعتدال و میانه روی است که برخاسته از فطرت و خرد جمعی آنهاست ، مشکل از آنجا شروع میشود که کسانی‌ ٔبر اساس منافع گروهی و یا فردی خود در صدد تغییر ساز و کاری هستند که این نظر ملتها را به نفع خود تغییر دهند. سریع به یکی‌ از روزنامه‌های صبح بزنید تا ببینید یکی‌ از این افراد چه تور در ۲۴ سال گذشته همه چیز را به نفع خود و گره خود تحلیل می‌کند و هیچ کس نمیتواند از او برای این همه ضدیت با خرد جمعی این ملت باز خواستی‌ نماید. (1543549) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۸:۰۵:۱۲
امیدواریم آقای روحانی رئیس‌جمهور منتخب کشورمان افرادی را به عنوان وزیر کابینه خویش انتخاب و معرفی کنند که به جای حاشیه‌سازی فقط به فکر پیشرفت کشور باشند. مردم نیز به‌طور قطع و یقین از وزیری که صادقانه به فکر خدمت باشد تا آخر حمایت خواهند کرد. (1543559) (alef-15)
 
علی
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۸:۰۷:۳۹
بدان، باد با شمع خاموش کاری ندارد. هرگاه احساس کردی ناهنجاری‌های آخرالزمان شمع درونت را متلاطم کرده متوجه باش که زنده‌ای فقط باید امیدوار بود که تحت توجهات حضرت ولی‌عصر(عج) و زیر پرچم نایب بر حقش صبور و منتظر خلق حماسه فاطمی باشیم. (1543561) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۸:۰۸:۱۱
با جرات تمام عرض می‌کنم اگر نظام اسلامی ما از نعمت ولایت‌فقیه برخوردار نبود بعضی از خواص تشنه قدرت به جان این کشور می‌افتادند و همه چیز را از بین می‌بردند. (1543562) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۸:۱۰:۰۴
آقای روحانی تبعیت از ولایت‌فقیه را رمز موفقیت و پیروزی خود دانستند و ان‌شاءالله موفقیت از این طریق نصیب دولت یازدهم می شود. (1543564) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۸:۱۰:۴۵
حضرت امام حسن مجتبی(ع) فرموده‌اند: هر کس شیفته دنیا شود بیم آخرت از دلش بیرون رود. (1543565) (alef-15)
 
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۸:۱۲:۴۵
نظام مقدس جمهوری اسلامی به منزله شاهرگ حیات ما ایرانیان است. از خدا می‌خواهیم کسانی را که در تلاش هستند امت خمینی‌کبیر(ره) را به خاک مذلت بکشاند.... (1543566) (alef-15)
 
محمدزاده معلم
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۰۹:۳۶:۵۰
چرا مشاور شیخ فتنه برای وزارت بر ما انتخاب میشود؟!!
با برخی از معلمان که صخبت میشود

از خاطرات تلخ فتنه 88 سخن بمیان میاورند

میگویند الحمدلله که از ان مقطع گذر کردیم ولی

ایاجواب خوبیهای معلمان این است؟؟

مشاور شیخ فتنه را تنها کاندید وزارت اموزش وپرورش

میکنند؟؟ اقای دکتر روحانی دست مریزاد!!

واقعا این است جواب خوبی معلمان؟!! (1543588) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۲-۰۵-۱۱ ۱۰:۲۲:۰۱
چه رویی دارن این اصولگرایان همه چیز رو مصادره میکنند مثل اب خوردن، حالا دیگه اعتدالگرایی رو هم برای روحانی معنی میکنند !!! کسانی که 8 سال بی وقفه یا تند رویی کردند یا در مقابل شدید ترین تندروی ها سکوت کردند حالا اعتدال را هم ارث پدری خود میدانند. (1543607) (alef-13)