نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 432753
چرا از ازدواج موقت استقبال نمی‌شود؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۷
برخی از افراد مطرح می‌کنند که ازدواج موقت و فحشا هر دو خودفروشی است که در برابر مبلغی انجام می‌گیرد و فقط تفاوتش در اجرای صیغه‌ای است که در ازدواج موقت می‌خوانند و برخی دیگر آن را موجب سقوط شخصیت زن می‌دانند.

به گزارش فارس، بخش عظیمی از دین مبین اسلام را فروع و درس‌های زندگی‌ساز آن تشکیل داده است و شکی نیست که بیشتر افراد جامعه، مجتهد و فقیه نیستند تا خود بتوانند احکام الهی را از منابع غنی آن به دست آورده،‌ دیگران را نیز از باران رحمت احکام خداوندی بهره‌مند سازد و وظیفه تقلید از فقهای جامع‌الشرایط را در زمان غیبت کبری دارد.

همچنین احکامی که به همت سفیران نور از کلام نورانی الهی و سنت پرنور معصومین (ع) استخراج شده و در کتاب‌های فارسی و عربی در اختیار مقلدان و پیروان آنها قرار گرفته دربرگیرنده اصطلاحات خاص و لغات متناسب با هر بحث است که فهم آن را برای عموم مردم مشکل کرده است.

از طرفی چراها و پرسش‌های فراوانی در ارتباط با احکام مختلف مطرح است که پاسخ آنها در کتاب‌های گوناگون و به مناسبت بحث از آن موضوع مطرح شده که دسترسی توده مردم به آنها سخت است.

حجت‌الاسلام محمد وحیدی استاد حوزه علمیه قم در کتابی با عنوان «فلسفه و اسرار احکام» به بیان برخی از فلسفه احکام دین اسلام از جمله فلسفه تحریم زنا پرداخته است:

فاصله روبه افزایش میان بلوغ جنسی و پیدا شدن شغل و ازدواج و راه حل آن

پرسش: همان‌گونه که می‌دانید روز به روز فاصله بین بلوغ جنسی و سن ازدواج، رو به افزایش است و این مسئله باعث شده که روابط پنهانی و نامشروع دختران و پسران از اصلی‌ترین مشکلات جوانان به حساب آید. در این رابطه‌ها حرمت شرعی صددرصد است و گاهی آثار و تبعات اجتماعی و روانی نیز به دنبال دارد حال سؤال این است که با توجه به خودداری جوانان از ازدواج (به دلیل مشکلاتی مانند تحصیل، شغل و مسکن) و سود نبخشیدن تفریحاتی مانند ورزش و غیره و هم‌چنین نپذیرفتن ریاضت و رهبانیت در طی این دوران (و بلکه ناممکن بودن آن در بعضی اوقات) و از همه مهم‌تر روا نبودن سکوت در مقابل این همه خلاف شرع و اثراتی که از بُعد معنوی و عبودی بر روح و جان جوانان می‌گذارد لطفاً بفرمایید که: آیا دعوت عمومی دختران و پسرانی که دارای روابط نامشروع هستند و به ادامه آن اصرار می‌ورزند، با حفظ همان میزان رابطه به ازدواج غیر دائم با اذن ولی یا بدون ولی صحیح است؟ آیا این عمل اِخراج از حرام به حلال است که در برخی روایات ابواب متعه به آن اشاره شده است.

پاسخ: دعوت به سوی این رابطه ظاهری مشروع مفاسد زیادی در بر دارد و تجربه نشان داده که غریزه سرکش جنسی هرگز آنها را در یک مرحله محدود نمی‌کند؛ بلکه غالباً به مراحل دیگر می‌کشاند که سبب مشکلات عظیم برای جامعه می‌گردد. به علاوه چون این گونه ارتباط مسئولیت و تقیّد خاصّی همراه ندارد در یک نفر محدود نمیشود و ممکن است یک فرد با چند نفر نیز رابطه برقرار کند که مفاسد آن برکسی مخفی نیست؛ بنابراین از چنین طریقی در شرایط فعالی جامعه ما باید صرف‌نظر کرد و به طرق دیگر، از جمله تشویق به ازدواج‌های ساده، ازدواج‌هایی در حد عقد بدون عروسی و هم‌چنین مبارزه با عوامل تحریک‌کننده اقدام شود، که اگر این عوامل کم شود، مسئله بسیار محدودتر خواهد شد. تشویق به سرگرمی‌های سالم مانند ورزش و غیر آن نیز سهمی در کنترل این امر دارد، منتها باید جوانان را تشویق کرد در ورزش از لباس‌های مناسب استفاده کنند تا نتیجه معکوس ندهد.

ازدواج موقت

درباره ازدواج موقت مباحثی مطرح است که در زیر بیان می‌شود:

الف) تشریع ازدواج موقت مورد اتفاق همه مسلمین است

همه مسلمانان قبول دارند که رسول خدا (ص) متعه را جایز دانسته و اجازه دادند و اصحاب در زمان آن حضرت تمتع کردند.

ب) ادله اثبات تشریع این ازدواج

1. قرآن کریم می‌فرماید: «فَمَا اسْتَمْتَعْتُم بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِیضَةً ۚ وَلَا جُنَاحَ عَلَیْکُمْ فِیمَا تَرَاضَیْتُم بِهِ مِن بَعْدِ الْفَرِیضَةِ»؛ پس زنانی که متعه می‌کنید مهر آن‌ها را واجب است بپردازید و گناهی بر شما نیست نسبت به آن چه با یکدیگر توافق کرده‌اید بعد از تعیین مَهر» که قرائنی در آیه شریفه وجود دارد که بر این نوع ازدواج دلالت دارد:

نخست، کلمه «متعه» که «اِسْتَمْتَعُْتم» از آن گرفته شده است در اسلام به معنی ازدواج موقت است و به اصطلاح در این باره حقیقت شرعیه است گواه بر آن این است که این کلمه «متعه» با همین معنی در روایات پیامبر اکرم (ص) و کلمات صحابه مکرر به کار برده شده است.

دوم،‌ اگر کلمه «متعه» به معنای فوق (ازدواج موقت) نباشد باید به معنای لغوی آن یعنی «بهره‌گیری» که در نتیجه معنای آیه چنین خواهد شد «اگر از زنان دائم بهره گرفتید مهر آن‌ها را بپردازید» در حالی که می‌دانیم پرداختن مهر در ازدواج دائم مشروط به بهره‌گیری از زنان نیست بلکه تمام مَهر بنابر مشهور یا حداقل نیمی از مهر به مجرد عقد دائم واجب می‌شود.

سوم، بزرگان «اصحاب» و «تابعین» مانند ابن عباس دانشمند و مفسر معروف اسلام و اُبَیّ بن کعب و جابربن عبدالله و عمران حصین و سعیدبن جبیر و مجاهد و قتاده و سری و گروه زیادی از مفسران اهل تسنن و تمام مفسران اهل بیت (ع) همگی از آیه فوق، حکم ازدواج موقت را فهمیده‌اند تا آنجا که فخر رازی با تمام شهرتی که در موضوع اشکال‌تراشی در مسائل مربوط به شیعه دارد بعد از بحث مشروحی درباره آیه می‌گوید: ما بحث نداریم که از آیه فوق حکم جواز متعه استفاده می‌شود بلکه ما می‌گوییم حکمِ مزبور بعد از مدتی نسخ شده است.

چهارم، ائمه اهل بیت (ع) که به اسرار وحی از همه آگاه‌تر بودند، متفقاً آیه را به همین معنا تفسیر فرموده‌اند که روایات فراوانی از آن بزرگواران در این باره نقل شده است.

پنجم، مرحوم علامه امینی (ره) در جلد ششم الغدیر صفحه 229 از کتاب‌های مختلف اهل سنت 19 روایت نقل می‌کنند که این آیه شریفه درباره «متعه» است.

2. روایات فراوانی که در تشریع «متعه» از اولیای دین به نقل شیعه و اهل سنت رسیده است که بخشی از روایات شیعه در کتاب شریف وسائل الشیعه، جلد 14 صفحه 436 تا 496 موجود است و بخشی از روایات اهل سنت را مرحوم علامه امینی(ره) در کتاب شریف الغدیر جلد ششم صفحه 205 تا 224 نقل کرده است.

2. اخباری که ادعا می‌شود دلیل بر نسخ آیه است معارض با اخبار دیگری است که صریحاً وقوع نسخ را در این آیه نفی می‌کند، تعداد این اخبار زیاد و از طرق اهل تسنن نقل شده است.

3. از احادیث متعددی که در کتاب‌های معروف اهل سنت آمده به خوبی استفاده می‌شود که این حکم در زمان پیغمبر (ص) و حتی در زمان خلیفه اول به قوت خود باقی بوده و تنها خلیقه دوم با آن مخالفت ورزیده است.

د) ایرادهایی که بر ازدواج موقت شده است

1. ازدواج موقت و فحشا هر دو خودفروشی است که در برابر مبلغی انجام می‌گیرد و فقط تفاوتش در اجرای صیغه‌ای است که در ازدواج موقت می‌خوانند؟ ‌

ازدواج موقت تنها با گفتن دو جمله تمام نمی‌شود بلکه مقرراتی همانند ازدواج دائم دارد:

1. باید مدت آن معلوم باشد. 2. چنان زنی در تمام مدت ازدواج موقت باید منحصراً در اختیار آن مرد باشد. 3. باید مهر مشخص شود. 4. مانند عقد دائم باید با عقد صحیح مشتمل بر ایجاب و قبول تحقق یابد. 5. جدایی مرد و زن از یکدیگر با بخشیدن مدت عقد و یا با انقضای آن انجام می‌گیرد. 6. پس از تمام شدن مدت یا بخشیده شدن باید زن عّده نگاه دارد که حداقل چهار و پنج روز است. 7. اگر از او صاحب فرزندی شد باید همانند فرزند ازدواج دائم مورد حمایت او قرار گیرد و تمام احکام فرزند بر او جاری خواهد شد، و هیچگونه تفاوتی با فرزندان عقد دائم ندارد. در حالی که در فحشا هیچ یک از این شرایط و قیود وجود ندارد آیا این دو را با یکدیگر می‌توان مقایسه نمود؟

البته ازدواج موقت از نظر مسئله ارث (در میان زن و شوهر) و نفقه و پاره‌ای از احکام دیگر تفاوت‌هایی با ازدواج دائم دارد. ولی این تفاوت‌ها هرگز آن را در ردیف فحشا قرار نخواهد داد، و در هر حال شکلی از ازدواج با مقررات خاص خود است.

2. ازدواج موقت با اجاره و کرایه دادن چه فرقی دارد؟ و آیا این عمل موجب سقوط شخصیت زن نیست؟

اولاً، عقد ازدواج موقت ربطی به اجاره ندارد گواه بر این مطلب این که طبق تصریح فقهای ما اگر عقد ازدواج موقت را به لفظ اجاره بخوانند یعنی زن بگوید «آجرتک نفسی؛ من خودم را به تو اجاره دادم» صحیح نخواهد بود، ثانیاً، ازدواج موقت با دائم از این جهت تفاوتی ندارد همان‌گونه که مَهر در ازدواج دائم منافاتی با شخصیت زن ندارد و باعث پایین امدن حیثیت و شرافت انسانی او نمی‌شود در این مورد نیز چنین است؛ زیرا عقد ازدواج دائم و موقت تنها تفاوتشان در ذکر مدت است.

3. چرا ازدواج موقت در اجتماع شیعه از ناحیه زنان استقبال نشده است و مردان محترم نیز تن به چنین ازدواجی نمی‌دهند؟

باید دید این نفرت نسبت به این حکم الهی از کجا پیدا شده است بدون تردید این مطلب مولود تبلیغات مسموم و نیز سوء استفاده‌هایی است که مردان هوسران در این زمینه کرده‌اند. بدیهی است که هم باید روی این مسئله کار فرهنگی حساب شده انجام شود و سوء استفاده‌ها را نباید به حساب اصل قانون گذارد بلکه باید جلو سوء استفاده‌ها را گرفت اگر فرضاً عده‌ای از زیارت خانه خدا سوء استفاده کردند و در این سفر اقدام به فروش مواد مخدر کردند آیا باید جلو مردم را از شرکت در این کنگره عظیم اسلامی بگیریم یا جلوی سوء استفاده‌کنندگان را؟!

اگر ملاحظه می‌کنیم که امروز افراد محترم از این قانون اسلامی کراهت دارند، عیب قانون نیست،‌ بلکه عیب عمل‌کنندگان به قانون و یا صحیح‌تر سوء استفاده‌کنندگان از آن است، اگر در جامعه امروز هم ازدواج موقت به صورت سالم درآید و حکومت اسلامی تحت ضوابط و مقررات خاص این موضوع را به طور صحیح پیاده کند هم جلوی سوء استفاده‌ها گرفته خواهد شد و هم افراد محترم (‌به هنگام ضرورت‌های اجتماعی) از آن کراهت نخواهند داشت.

4. پیمان زناشویی اگر موقت باشد زن و مرد چگونه می‌توانند پیوند مهر و دوستی را با یکدیگر محکم سازند؟

این اشکال در اثر توجه نداشتن به حکمت تشریع این قانون پیدا می‌شود؛ زیرا این ازدواج به منظور اشباع غریزه جنسی از راه صحیح و عاقلانه در شرایط خاص تشریع شده است و هدف از تشریع آن تشکیل خانواده و انس گرفتن دو همسر با یکدیگر نیست.

5. آیا ازدواج موقت سبب نمی‌شود که فرزندان بی‌سرپرست هم چون فرزندان نامشروع به جامعه تحویل داده شود؟

فرزند ازدواج موقت با دائم هیچ فرقی ندارد؛ بنابراین، پدر وظیفه دارد فرزند خویش را مانند فرزندان ازدواج دائم نگهداری کند و اگر فرضاً در چنین موردی پدر از وظیفه خویش کوتاهی کند حاکم شرع باید دخالت کند و او را به مراعات حقوق فرزند خویش ملزم سازد اگر برخی از مردم نسبت به وظیفیه خویش کوتاهی می‌کنند ربطی به اصل تشریع این ازدواج ندارد چنانکه در ازدواج دائم نیز افرادی پیدا می‌شوند که از وظایف خویش در مورد فرزند و همسر خویش سرباز می‌زنند.

بدیهی است که اگر ازدواج موقت مانند دائم در دفاتر ثبت اسناد ثبت شود و به صورت قانونی درآید مشکلی به وجود نمی‌آورد و نیز جلوی غالب سوء استفاده‌ها هم گرفته می‌شود.
 
کلمات کلیدی : ازدواج موقت
 
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۸:۴۵:۳۹
بدیهی است که اگر ازدواج موقت مانند دائم در دفاتر ثبت اسناد ثبت شود و به صورت قانونی درآید مشکلی به وجود نمی‌آورد و نیز جلوی غالب سوء استفاده‌ها هم گرفته می‌شود.
آره، آقایون و مخصوصا قانون گذاران هم حتما با این پیشنهاد موافقت خواهند کرد! (4106359) (alef-13)
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۰۹:۱۵:۲۵
اگر ازدواج موقت خوب است 1- تکلیف بچه چی می شود 2- چرا در پنهانی انجام می شود 3- چرا عده نگهداشته نمی شود 4- چرا درمورد زن صیغه ای هیچ غیرتی وجود ندارد 5- چرا خانواده ها از صیغه شدن خواهر و دختر خود ناراحت می شوند ولی برای ازدواج دائم جشن می گیرند . عزیزان این کار کراهت دارد (4106395) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۰:۳۸:۳۷
مردم موقت بودن را دوست ندارند. فهمیدی؟ (4106503) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۱:۰۳:۰۵
ازدواج موقت زن هيچ سهمي در زندگي مرد ندارد و هر زمان مرد نخواهد صيغه را فسخ مي كند!!كجاي اين ازدواج خوب است،اگر قوانيني هم براي زن لحاظ مي كردند شايد به سمت ازدواج موقت مي رفتند!مثلا اگر مدت صيغه ١سال هست ولي مرد زوتر از موعد فسخ كرد مايحتاج زن تا آن زمان بايد داده شود.كلا ازدواج موقت ،ازدواج نيست،گول ماليدن سر خودمان است (4106535) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۳:۰۷:۴۱
شما اطلاعات دقیقی در مورد ازدواج موقت ندارید. هر وقت مرد بخواهد فسخ کنند باید تمام مهریه حین عقد موقت رو تمام بپردازد.... حالا اگه دو سال باشه پول دو سال مهریه میپردازد... (4106738) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۰۱:۴۸:۱۵
فقط مهريه نه مخارج زندگي (4107834) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۴:۰۲:۴۱
هر ازدواجی یا باید از روی عشق باشد و یا از روی لذت طلبی ،هر دو طرف هم باید متفق القول باشند روی نوع رابطه شان.اگر یکی برای عشق بیاید یکی برای لذت طلبی همه چیز زشت و کریه خواهد شد.ارتباط دادن مایحتاج و خرج به رابطه جنسی غلط است.چون نه ربطی به عشق دارد نه لذت . (4106861) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۵:۴۸:۰۳
ازدواج موقت، همان اجازه زن به بهره مند شدن مرد از بدنش است در ازای مبلغی معین، اینکه همه خانم ها به این مسئله تن ندهند کاملا مشخص است چرا!
ولی این مطلب هم که ازدواج سخت شده و غریزه جنسی وجود دارد نیز یک واقعیت است، و این واقعیت منجر به روابط خارج از ازدواج شده که هر چند در نهایت احتمال آسیب دیدن خانم ها و پایمال شدن حق شان در آخر بسیار بیشتر از آقایان است، ولی حداقل در هنگام شکل گیری و طی مدت با هم بودن، احترام انسانی زن حفظ می شود، و چیزی فروخته یا خریده نشده است! (4107023) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۷:۵۴:۱۳
صیغه برای دو نفری است که عاقل و بالغند و تجربه دارند نه دختر
خودشان هم میدانند که چه چیز مادی به یکدیگر بدهند یا بگیرند
قرار هم نیست کسی به کسی سهم بدهد یا .... و کلاه سر کسی بگذارد

قبل از بیان هر چیز جنبه های مختلفو ببینید و بعد افاضه کلام نمایید

ازدواج موقت است موقت که همه مسایلش روشن است

اتفاقا هم در این دوره و زمانه هر دو طرف موقتشو بیشتر دوست دارند
زنان که به مال و ثروت میرسند و هم زنان و هم مردان سلایق مختلف را تجربه میکنند
البته جامعه که بشدت دچار چنین شرایطی شده چه خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید (4155827) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۱:۱۴:۲۵
همه چیز پول میخواد که نداریم (4106548) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۱:۲۴:۵۷
ایرانیان باصیغه مخالف اند زیرابنیادخانواده هارا ویران می کندوچون ازدواج رسمی نیست پس با.....فرقی ندارد مردان متاهل به دنبال صیغه هستند.
صیغه موجب ازهم پاشیدن خانواده میشودواکثرن همسران این مردان طلاق می گیرند واین کارراخیانت میدانند وفرزندان خانواده بعدازطلاق سیاه بخت میشوند.
زنان نجیب وخانواده داربه ندرت تن به صیغه می سپارندهیچ عفیف ونجیبی راضی به اینکارنیست. (4106561) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۱:۲۵:۳۰
ازداوج دائم هم یه جور خود فروشی است اصلا فرق بین زنا وازدواج چیه چون نفس عمل یکی است ؟ (4106562) (alef-13)
 
حق شناس
Spain
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۲۲:۲۱:۴۸
ازدواج دائم یعنی عهد بستن با همسر خود که هیچوقت به او خیانت نکنیم و همواره به او و عهدی که با او بسته ایم وفادار بمانیم!!!
در مقابل ازدواج موقت فقط یک معنی دارد : " مرد های شهوت ران را مجوز میدهد تا به عهدی که با همسر دائمی خود بسته اند خیانت کنند!!! (4107593) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۱:۴۰:۴۱
آقا جان
میخواین سن ازدواج بیاد پایین
سربازی رو بردارید
فکر نکنید سربازی دو سال به تاخیر میندازه
به جرات میتونم بگم 6-7 سال آدمو عقب میندازه (4106578) (alef-3)
 
pouria
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۶:۱۳:۰۸
کسی که از مسوولیت دفاع از وطنش میخواد شونه خالی کنه بهتره مسوولیت یه آدم دیگه رو هم قبول نکنه.... امثال شما رو چه به ازدواج.... (4107058) (alef-13)
 
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۲۲:۴۰:۱۰
عزیزجان متاسفم برات ادم برای مسئولیت پذیری نیاز به سربازی رفتن نداره انسان مسئولیت پذیری را در جامعه و محیط خانواده یادمیگیره
سربازی چیزی جز تلف کردن عمر نیست و هیچ بازدهی برای ادم نداره از نظر اماری تمام هم دوره های دانشگاهی که داشتم نفراتی که معافیت گرفتن و سربازی نرفتن در مقایسه با کسانی که رفتن چه از نظر مالی چه از نظر شغلی و چه از نظر جایگاه اجتماعی در موقعیت بهتری قرار گرفتن
همین سربازی اسمی 2 ساله حداقل 3 سال عمرت را میگیره و هیچ دستاوردی نداره
بهترین کار حذف سربازیه یا کم کردنش به مدت 6 ماه نه 2 سال یا اینکه در صورت اصرار به 2 سال بودن همانند نیروهای استخدامی حقوقی منصفانه به سرباز داده بشود که پس از پایان سربازی پس اندازی برای خود داشته و پشتوانه ای برای ازدواج و تشکیل خانواده داشته باشد نه مثل الان که 60 هزار تومن حقوق میدن که ظلمی بیش نیست (4107626) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۲۳:۱۱:۲۸
هرکسی را بهر کاری ساختند...
مسئولیت دفاع از کشور هم بدید به سربازان حرفه ای نه کسی که به زور و بدون مزد و مواجب اومده.
یک بار نامه امام علی به مالک اشتر رو بخونید حتما. (4107677) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۰ ۱۰:۲۴:۳۱
من خودم دو سال سربازی رفتم، حرف این آقا کاملا درسته، حرف بی پایه و اساس هم نزن لطفا، مملکت قانون داره و توش نیروی نظامی پیش بینی شده، چه لزومی داره برعکس همه دنیا که دنبال سربازی 30 ساله و حرفه ای هستن 2 سال جون مردم رو از کار و زندگی بندازیم و از رویه جاری کار و درس و زندگی دورش کنیم؟ همه دنیا اشتباه می کنن و امثال تو درست می گن لابد. (4108135) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۲:۱۱:۵۷
آیا کسی که این مطلب را نوشته حاضر است دختر یا خواهرش ازدواج موقت کند، هر ساعت و هر روز و هر ماه اینها دست به دست شوند و آخرش هم ایدز و بیماری مقاربتی ارمغان بیارند. التماس تفکر. (4106622) (alef-13)
 
Spain
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۳:۰۱:۳۴
سن ازدواج رفته بالا درست، ولی سن ازدواج هر دو جنس رفته بالا، هم زن هم مرد. نمیشه گفت که فقط مردها غریزه دارن و زنها هیچی. اما خانمها از ازدواج موقت استقبال نمیکنن برای اینکه هیچ مردی حاضر نیست بادختری که قبلا صیغه یه نفر ديگه بوده ازدواج دایم کنه. اگر هم زنی یا دختری تن به صيغه بده باید بپذیره که تا اخر عمرش همینطور دست به دست بگرده و عملا هیچ وقت به ارامش نمیرسه. بنابراین عملا به درد خانمها نمیخوره. اونهایی هم که حاضرند موقتی شن مجبورن! (4106715) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۹ ۱۷:۵۷:۴۴
صیغه فقط به درد خانمها میخوره که سرطان پول و خونه و ماشین و بقیه مادیات رو دارن (4155835) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۳:۱۰:۰۸
واسه ازدواج موقت هم معمولا حداقل ماهانه یک سکه بعنوان مهریه طلب میشه. طبیعتا جوان بی کار و بدون درآمدی که نیاز به ازدواج موقت داشته باشه از پس این مبلغ هم بر نمیاد. علت فقط همینه. (4106741) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۶:۴۵:۰۰
یه دوستی هم میگفت موقت طولانی بهتر از دائم کوتاهه (4107102) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۱۶:۵۷:۱۱
گزارش تهيه شده خالي از بررسي مسائل جامعه شناسي مي باشد و نگارنده با پاسخي که به سوال چهار داده است تلاشها در پاسخ به سوالات ديگر را تضعيف نموده است (4107109) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۹ ۲۳:۱۷:۲۲
اگر حلال است وای به حال کسانی نه حلال خدا را حرام مردم کرده اند و اگر حرام است وای به حال انانی که حلال میشمرنش... (4107690) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته