توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415509
ساکنان قبرس یونانی نشین خواهان بازپس‌گیری اراضی‌شان از ترک‌ها
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۱
حدود 200 تن از مردم قبرس یونانی نشین در مقابل کاخ ریاست جمهوری تجمع کرده و خواستار بازگشت اراضی کشاورزی و منازل خود با هر توافقی در زمینه اتحاد مجدد دو قبرس شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، چارالامبوس پیتاس، شهردار مورفو در قبرس یونانی نشین گفت، این تجمع صلح آمیز با هدف یادآوری به نیکوس آناستازیادس، رییس جمهوری این کشور در پایبندی به تعهدش درباره قبرس یونانی نشین و بازگرداندن زمین های کشاورزی و منازل ساکنان این کشور در مذاکرات اتحاد مجدد دو قبرس صورت گرفته است.

وی گفت: آنچه برای ما مهم است این است که رییس جمهوری به تعهداتش به مردم مورفو و بازگرداندن اراضی کشاورزی و منازلشان پایبند بماند.

آناستازیادس و مصطفی آکینجی، رییس منطقه قبرس ترک نشین قرار است در روزهای اخیر در مونت پرلین در سوییس برای یک گفت و گوی دو روزه با یکدیگر دیدار کنند و درباره اینکه هر دو طرف براساس یک فدراسیون جدید چه میزان زمین را باید رهبری کنند و بر آن حکم برانند، صحبت خواهند کرد.

این توافق راه را برای نشست نهایی درباره این دو قبرس باز می کند.

همچنین صدها تن از مردم قبرس ترک نشین روز جمعه در شمال نیکوزیا در حمایت از صلح دست به راهپیمایی زده و به رهبران دو طرف تاکید کردند تا در جریان گفت و گوهایشان در سوییس بر موانعی که موجود است غلبه کنند.

ساکنان سابق شهر مورفو در قبرس یونانی نشین می گویند که براساس مقررات دولت قبرس یونانی نشین، شهر و اراضی  کشاورزی را می خواهند که در جریان جنگ قبرس میان یونان و ترکیه در سال 1974 از دست دادند.

شهردار مورفو گفته است، اگر اراضی و منازل این شهر به ساکنانش در قبرس یونانی نشین بازگردد، 37 هزار نفر می توانند مجددا مدعی املاک خود شوند.

تحت هر توافقی که میان دو طرف امضا شود، قبرس ترک نشین به دنبال کاستن از تعداد افراد بی خانمان است که اکنون در خانه های قبرس یونانی نشین ساکن هستند. ساکنان قبرس ترک نشین باید املاک واقع در جنوب را ترک کرده و به شمال بروند.
 
کلمات کلیدی : قبرس + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.