نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503006
جنبه‌های مثبت و منفی حذف «طلاق» از شناسنامه/ برای برخی زنان مطلقه نمی‌توان حذف کرد
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۸
ایسنا نوشت: عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد با اشاره به پیشنهاد حذف ثبت «طلاق» از شناسنامه گفت: افزایش اعتماد به نفس در افرادی که در زندگی گذشته خود شکست خورده‌اند با حذف کلمه «طلاق» از شناسنامه افزایش می‌یابد و این امر از نقاط قوت اجرای این طرح می‌تواند باشد.ملیحه مندگاری با اشاره به جنبه‌های مثبت و منفی این طرح هم برای زنان و مردان افزود: از طرف دیگر اگر طرفین صداقت را در بیان زندگی گذشته خود رعایت نکنند، این وضعیت چندان مطلوب نخواهد بود. در زندگی مشترک هر دو طرف حق دارند که اطلاع داشته باشند که شخص در زندگی گذشته‌اش چه وضعیتی داشته و اصلا چه اتفاقی برای او افتاده است که زندگی مشترک او منجر به طلاق شده است.

عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد گفت: ممکن است فردی برای دفعه سوم یا چهارم نیز ازدواج منجر به طلاق داشته باشد. البته برای مردان نیز ثبت نشدن طلاق در شناسنامه زنان می‌تواند پیامدهای مثبتی داشته باشد. برای مثال شاید برای مردان چندان خوشایند نباشد که در شناسنامه همسرشان اثری از زندگی گذشته و نامی از فرد طلاق گرفته ببینند. ثبت نشدن این اطلاعات می‌تواند شرایط را برای شروع دوباره در زندگی زناشویی فراهم کند و برای هر دو طرف مثبت تر باشد.

وی گفت: اجرای این طرح درباره خانواده‌هایی که دارای فرزند هستند امکان پذیر نخواهد بود. این طرح صرفا می‌تواند برای زنانی اجرا شود که از زندگی گذشته‌شان فرزندی ندارند در غیر اینصورت نمی‌توان نام پدر فرزند را از شناسنامه مادر حذف کرد.

ملیحه مندگاری پذیرش اجتماعی نسبت به طرح حذف ثبت طلاق از شناسنامه را مثبت پیش بینی کرد و گفت: از آنجایی که زنان در بحث طلاق به لحاظ اجتماعی بیشتر متضرر می‌شوند و آسیب می‌بینند؛ به نظر می‌رسد از این طرح استقبال کنند. با این وجود این طرح در صورتی می‌تواند موفق باشد که زنان نسبت به زندگی گذشته خود «صداقت» را رعایت کنند.
 
کلمات کلیدی : طلاق، شناسنامه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۰:۳۵:۱۸
اگر فرض را بر حذف عبارت طلاق بگیریم، پس دیگر صداقت رعایت نمی شود، هر چند واقعیت از طریق آشنایان بر ملا خواهد شد. حذف کلمه طلاق تنها در صورتی جایز است که بانویی عقد کرده، زندگی مشترک نداشته و سپس جدا شده اند ... (4524196) (alef-11)
 
آریابان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۲:۲۵:۴۲
" این طرح در صورتی می‌تواند موفق باشد که زنان نسبت به زندگی گذشته خود «صداقت» !!!!!!!!!!!!!!! را رعایت کنند ". (4524337) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۲:۴۷:۱۵
فقط برای زنان مطلقه میخواهند حذف کنند یا برای مردان مطلقه هم؟ (4524367) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۳:۲۱:۲۳
خود این قانون می شود عامل طلاق (4524422) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۳:۳۸:۱۱
مگه مردها آسیب نمی بینند که فقط از شناسنامه زنها این کلمه حذف شود؟باید برای مردها هم حذف شود که آنها هم راحت تر زندگی جدید را تجربه کنند (4524442) (alef-11)
 
حميد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۴:۴۴:۱۴
بنظر من براي اينكه زنان اعتماد بنفسشان را از دست ندهند بايد شناسنامه سفيد به انها بدهيم تا هرچيزي كه خودشان ميخواهند بنويسند اينجوري اعتماد بنفس زنان بالا ميرود و تازه افسردگي هم نميگيرند (4524542) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۱۹:۰۲:۲۷
راه برای فریب در ازدواج هموار میشود و البته فریب خانوادههای بی نوا (4524827) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۰:۲۰:۰۵
و البته بی اعتمادی آقایان به تمامی خانم ها (4525134) (alef-11)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۱:۵۲:۵۳
...مورد داشتیم دوشیزه نه چندان محترم،بعد از ده سال شوهرداری و دوبار ازدواج(عروسی ناموفق)به خواستگار جدید گفته که فقط دو ماه نامزد بوده!!!!و حالا ایشان،متفخر به ازدواج سوم ناموفق شدند.فقط برای کمک به این عزیزان،همین کمک قانونی باقی مانده بود!!!! (4524980) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.