توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 273309
بنگاه‌های جذاب برای خارجی‌ها
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۴
هفته جاری یک هیات از سرمایه گذاران خارجی به دعوت یک شرکت ایرانی برای آشنایی با ظرفیت های بازار سرمایه به ایران سفر کرد. گفت و گو با این سرمایه گذاران حکایت از آن دارد که وجود سه مولفه مهم مدیریت قوی، نقدینگی کافی و پتانسیل برنامه های توسعه در هر شرکت ایرانی می تواند متضمن حضور سرمایه گذاران خارجی باشد. به عقیده آنها در صورتی که مهم ترین مشکل موجود در مسیر سرمایه گذاران خارجی که همان معضل انتقال پول است برطرف شود، زمینه های حضور این گروه نیز در بازار سهام و اقتصاد کشور فراهم خواهد شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، افت آرام بازار سهام در روزهای گذشته، بیش از نیمی از صنایع بورسی را در مسیر نزولی قرار داد به طوری که رصد وضعیت صنایع مختلف در روز گذشته حاکی از رشد تنها ۱۵ صنعت از بین ۳۷ صنعت حاضر در بازار سهام کشور است. بر این اساس روز گذشته صنعت انتشار و چاپ با رشد ۴.۱۵ درصدی شاخص در صدر بهترین صنایع از منظر رشد شاخص قرار گرفت. بررسی روند شاخص این صنعت در ۷ روز معاملاتی اخیر و همچنین از ابتدای سال، حاکی از رشد شاخص این صنعت است. صنعت محصولات کاغذی در نتیجه افت ۲.۲۲ درصدی شاخص خود در قعر جدول مزبور قرار گرفت. بیشترین حجم معاملات به ترتیب مربوط به گروه بانکی و خودرویی بود. بیشترین ارزش معاملات نیز برای این دو گروه ثبت شد.

صنعت لیزینگ در مرحله توسعه

روز گذشته لیزینگی ها (سایر واسطه گری های مالی) در اثر معاملات مثبت نماد «ولصنم» و «ولغدر» رشد ۰.۶۹ درصدی را در کارنامه خود ثبت کردند. «ولیز» با افت ۴.۹۹ درصدی مواجه شد. بیشترین حجم معاملات مربوط به نماد «ولصنم» بود. بیشترین ارزش معاملات نیز برای «ولساپا» ثبت شد.در رابطه با وضعیت این گروه علیرضا مستقل، مدیر سرمایه گذاری کارگزاری تدبیرگران فردا گفت: از سال ۹۰ تا ۹۱ که قیمت ارز جهش پیدا کرد، شرکت های لیزینگی با رکود مواجه شدند، چرا که خودرویی ها به دلیل افزایش قیمت خودرو، می توانستند محصولات خود را نقد بفروشند؛ پس از ثبات در نرخ ارز، تقاضا برای لیزینگ خودرو افزایش یافت و تقاضای نقدی کم شد به طوری که در سال ۹۳ که کشور همچنان با رکود مواجه بود شرایط شرکت های لیزینگی مناسب شد و اکثر شرکت های این گروه با بازدهی بالایی مواجه شدند.

وی در رابطه با شرکت های لیزینگ خودروهای سنگین اظهار کرد: تولیدکننده های خودروهای سنگین به دلیل قیمت زیاد محصولات خود مجبور به عرضه از طریق لیزینگ ها هستند بنابراین عرضه این خودرو ها در کنار عرضه شرکت های خودرو ساز دیگر، به ویژه سایپا از این کانال، شرکت های لیزینگی را با رشد چشمگیری مواجه خواهد کرد.وی افزود: رشد این صنعت با رشد حجم عملیات و تناژ فروش شرکت های خودروساز نسبت مستقیمی دارد؛ همچنین تنوع محصولات نیز بر وضعیت این گروه اثر گذار خواهد بود به عنوان مثال، لیزینگ رایان سایپا اخیرا محصولات چینی و خارجی هم به محصولات خود اضافه کرده است که این تنوع می تواند وضعیت این گروه را با رشد مواجه کند.وی به اثر کاهش نرخ عقود مبادله ای بر وضعیت لیزینگ ها اشاره کرد و گفت: کاهش نرخ عقود مبادله ای موجب شد که بانک ها تمایل کمتری برای اعطای تسهیلات مبادله ای پیدا کنند و بیشتر تسهیلات مشارکتی بپردازند؛ اخذ این تسهیلات موجب می شود تامین مالی برای این گروه با دشواری همراه شود و هزینه مالی این شرکت ها افزایش یابد. افزایش وام ها با نرخ مبادله ای برای این شرکت ها هزینه مالی را کاهش می دهد و این شرکت ها را با سود آوری مواجه می کند.مستقل مساله تامین مالی این شرکت ها را موضوع مهمی دانست و اظهار کرد: انتظار می رود با کاهش نرخ سود بانکی، مشکل تامین مالی این گروه رفع شود؛ در عین حال رفع تحریم ها نیز می تواند وضعیت بسیار مناسبی پیش روی این گروه قرار دهد.مستقل در رابطه با ریسک عدم پرداخت بدهی برای این شرکت ها گفت: این ریسک وجود دارد اما چون سند مالکیت خودرو تا زمان تسویه کامل بدهی به نام شرکت لیزینگی است ریسک قابل توجهی نخواهد بود اما به هر حال مدیریت وصول مطالبات در این شرکت ها حائز اهمیت است؛ چرا که هزینه مالی را کاهش می دهد و هر شرکتی که با اتکای بیشتری به توان مالی خود فعالیت کند، قطعا سودآوری بهتری خواهد داشت.

چانه زنی در قیمت سیمان
شاخص گروه سیمانی روز گذشته با افت اندک ۰.۰۱ درصدی همراه شد. در این گروه «سکارون» بیشترین رشد قیمتی و «سفانو» بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرد. «سفارس» بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. در گروه مزبور، روز گذشته نماد سیمان صوفیان پس از برگزاری مجمع عمومی سالانه مبنی بر تقسیم سود بازگشایی شد.

در تحولات مربوط به سیمان در هفته های اخیر چند خبر وجود داشت؛ شورای پول و اعتبار در جلسه سه شنبه هفته گذشته خود سرانجام افزایش وام مسکن را تصویب کرد که با توفیق در اجرای این طرح انتظار می رود محصولات مرتبط با فعالیت های ساخت و ساز به تدریج با افزایش تقاضا مواجه شوند که همین مساله زمینه ساز کم شدن رکود سنگین حاکم بر تقاضای تولیدات بخش مهمی از صنایع بورسی (نظیر سیمان، کاشی و سرامیک، فولاد و...) خواهد بود. چانه زنی بر سر قیمت سیمان نیز از اخبار دیگر پیرامون این صنعت بود. در حالی که پیش تر اعلام شده بود بعد از تعطیلات خرداد ماه قیمت جدید سیمان اعلام می شود، اما هنوز این اتفاق رخ نداده و تولیدکنندگان فعلا موفق نشده اند مجوز رسمی افزایش قیمت سیمان را از دولت دریافت کنند.قرار بود یکشنبه هفته قبل سیمانی ها جلسه ای درباره قیمت های جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته باشند که این جلسه لغو و به روز چهارشنبه هفته گذشته موکول شد اما این جلسه نیز گویا نتیجه قطعی درباره قیمت جدید سیمان نداشته است.انجمن سیمان اواخر سال قبل طی مصوبه ای از افزایش ۱۴ تا ۲۲ درصدی قیمت انواع سیمان خبر داد. این درحالی است که اوایل امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت این افزایش قیمت را غیرقانونی اعلام کرد و خواستار بازگشت قیمت کارخانه های سیمانی به قیمت های سال قبل شد.طبق آخرین توافق انجام شده بین وزارت صنعت و انجمن سیمان قرار شد اعلام قیمت جدید سیمان تا پایان خرداد ماه یا اوایل تیرماه به تعویق بیفتد.به هر ترتیب ابهام در اعلام قیمت جدید سیمان باعث بلاتکلیفی سهامداران شرکت های سیمانی در بورس شده است. به زعم کارشناسان در صورت افزایش قیمت سیمان به طور طبیعی ارزش سهام شرکت های سیمانی رشد خواهد داشت.

افق روشن فلزات اساسی زیر سایه بازار های جهانی

بررسی روند شاخص صنایع مختلف در روز گذشته حاکی از افت ۰.۰۷ درصدی شاخص گروه فلزات اساسی است. دیروز در این گروه، «فنوال» با صف خرید مواجه شد و بیشترین افزایش قیمت را ثبت کرد. «فمراد» اما با صف فروش مواجه شد و بیشترین کاهش قیمت را ثبت کرد. نماد «هرمز» بیشترین حجم و ارزش معاملات را به ثبت رساند.

نرخ های فروش شرکت های فعال در این صنایع به طور مستقیم از دو عامل قیمت ارز و قیمت های جهانی محصولات تاثیر می پذیرند. ارتباط مستقیم شرکت های تولیدکننده این محصولات (نظیر ملی مس، توسعه معادن روی، کالسیمین، آلومینیوم ایران و...) با قیمت فلزات اساسی، در نهایت تعیین کننده روند بخش عظیمی از بازار سهام در آینده خواهد بود. در هفته های اخیر، نرخ فلزات اساسی روند کاهشی را تجربه کرده است اما به زعم کارشناسان در این زمینه و نگرانی خاصی وجود ندارد چرا که چشم انداز رشد قیمت در این گروه بسیار مثبت ارزیابی می شود. بر این اساس قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی در یک ماه گذشته روند کاهشی داشته است، اما به دلیل کاهش چشمگیر موجودی انبار آنها افق پیش روی بازار این فلز مثبت است.

قیمت مس نیز در یک ماه گذشته روند نزولی داشته است، موجودی انبار این فلز نیز به ثبات رسیده است اما به دلیل اینکه هنوز قیمت این کالا با رکورد ۱۰ هزار دلاری خود فاصله زیادی دارد، کارشناسان افق پیش روی این بازار را نیز مثبت پیش بینی می کنند. روند قیمتی در بازار روی و سرب نیز به رغم افت های اخیر خود همانند آلومینیوم و مس بسیار مناسب ارزیابی می شود. این چشم انداز مناسب در بازارهای جهانی می تواند آینده روشنی برای این گروه مهم بازار سهام کشورمان به ارمغان آورد.

حذف تحریم نفتکش ها و کشتیرانی در متن پیشنهادی ایران

روز گذشته در جریان برگزاری بیست و سومین همایش هماهنگی ارگان های دریایی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش دریایی با اشاره به صحبت های روزهای اخیر خود با عضو تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران تاکید داشت که برداشتن تحریم نفتکش ها و کشتیرانی در متن پیشنهادی ایران قرار گرفته است و بلافاصله پس از توافق این تحریم ها برداشته می شود. در پی انتشار این خبر روز گذشته تمام نمادهای گروه حمل ونقل مثبت معامله شدند و شاخص این گروه با رشد ۱.۷۱ درصدی مواجه شد. شاخص مزبور از ابتدای سال رشد چشمگیر ۲۴ درصدی را به ثبت رسانده است. بیشترین درصد افزایش قیمت در این گروه نیز مربوط به نماد «حتاید» بود. «حکشتی» بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار داشت. ۱۰۰ درصد از سهام نماد حتوکا روز گذشته بین معامله گران حقیقی جابه جا شد. در بررسی سهامداران فعال مربوط به این نماد، روز سه شنبه شاهد فروش ۲ میلیون سهم توسط شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد بودیم. در بررسی سهامداران فعال نماد حکشتی روز سه شنبه بیش از ۱۹۱ میلیون سهم بین شرکت تخصصی بازرگانی دولتی ایران و شرکت بازسازی کوثرنبوت جابه جا شد.

حرکت معکوس دستگاه های برقی
در حالی که گروه کوچک ماشین آلات و دستگاه برقی که از ابتدای سال، با بازدهی ۳۷ درصدی مواجه بوده است، روز گذشته این گروه بر خلاف روزهای گذشته خود افت ۱.۵۱ درصدی را تجربه کرد. در این گروه، روز گذشته، «بترانس» بیشترین رشد قیمت را ثبت کرد. «بکام» در این گروه بیشترین افت قیمتی را داشت. بیشترین حجم و ارزش معاملات نیز برای این نماد به ثبت رسید
 
کلمات کلیدی : بنگاه‌های جذاب+سرمایه گذاری خارجی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.