نظر منتشر شده
۸۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 283902
باز هم غافلگیری سازمان هواشناسی در پیش‌بینی طوفان تهران+ جوابیه هواشناسی
بخش خبری الف، 29 تیر 94
طوفان روز گذشته در تهران، خسارات متعددی بر جا گذاشت. این در حالی است که سازمان هواشناسی اخطاری مبنی بر احتمال وقوع این پدیده و خسارات ناشی از آن نداده بود و ظاهراً باز هم در پیش‌بینی طوفان غافلگیر شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۸
عصر روز گذشته در استان تهران وزش شدید باد رخ داد که بنا به اعلام شورای شهر تهران موجب کشته شدن ۲۰ نفر بر اثر ریزش کوه در جاده امامزاده داود(ع) شد. باران و طوفان تمامی جاده های شمالی منتهی به تهران را در نوردید. این طوفان در تهران و البرز تا سرعت ۸۰ کیلومتر پیش رفت و جاری شدن سیل در جاده چالوس تنی چند از هموطنان ما را به کام مرگ کشاند. جاده هراز مسدود شد و کوه در نقاطی در جاده امامزاده داوود ریزش کرد همچنان اطلاع دقیقی از حاشیه نشینان رودخانه جاده امام زاده داوود که پس از یک ماه روزه داری بی اطلاع از توفان به تفریح رفته بودند در دست نیست.

آنطور که فارس گزارش داده،ظاهرا در پیش‌بینی این طوفان سازمان هواشناسی دوباره غافلگیر شد و عدم پیش‌بینی به موقع طوفان و عدم صدور اخطاریه مبنی بر احتمال آبگرفتگی معابر و ایجاد خسارت موجب شد تا دست‌کم ۲۰ نفر از هموطنانمان جان خود را از دست بدهند. در جاده کن ۲ هزار و ۵۰۰ ماشین پشت این ریزش گرفتار شده بودند و راهداری بعد از چند ساعت فعالیت یک باریکه راه باز و ماشین ها تک تک حرکت می کردند و تا صبح کل مسیر باز شد ولی به میزان تاریکی به قدری بود که کسی متوجه فوتی یا سقوط در دره نمی شد.

برخی از مسئولان معتقدند اگر سازمان هواشناسی به موقع پیش‌بینی خود را اعلام می کرد و احتمال پدید آمدن خسارت را مانند گذشته اخطار می‌داد، امکان جلوگیری از خسارات جانی وجود داشت.

سایت سازمان هواشناسی معمولا در زمانی که وزش شدید باد یا گرد و خاک و یا دیگر پدیده‌های جوی که احتمال بروز خسارت دارد را پیش‌بینی می‌کند اخطاریه‌ای را منتشر و آن را به تمام دستگاه‌های ذی‌ربط نیز ارسال می‌کند.

اما روز گذشته در اطلاعیه‌ای که در سایت سازمان هواشناسی منتشر شد هیچ اشاره‌ای به بروز خسارت در استان تهران بر اثر وزش شدید باد نشده بود. شاید اگر این اخطاریه صادر می‌شد راهنمایی و رانندگی مسیرهایی که احتمال بروز خطر را داشت مانند مسیر امامزاده داود را می‌بست تا حداقل شاهد خسارت جانی و کشته شدن هموطنانمان نبودیم.

امین‌حسین نقشینه کارشناس سازمان هواشناسی، با بیان اینکه دیروز اطلاعیه شماره ۳۸ روی سایت سازمان هواشناسی قرار گرفت و حتی وضعیت آب و هوا برای تمام مدیریت‌های استان تهران فکس و پیامک شد، گفت: این اطلاعیه که وزش شدید باد در تهران و البرز را پیش‌بینی کرده بود در ساعت ۱۲.۳۰ دقیقه روی سایت قرار گرفت و این پدیده در ساعت ۱۷.۳۰ دقیقه رخ داد.

کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: متن پیامکی که برای مدیران ارسال شد بدین شرح بود «روز یکشنبه ۹۴/۴/۲۸ در استان‌های البرز و تهران رگبار و رعد و برق و در بعضی ساعات وزش شدید باد و گرد و خاک در ساعات بعد از ظهر و شب پیش‌بینی می‌شود.»

وی افزود: دیروز در ایستگاه مهر‌آباد سرعت وزش باد به صورت لحظه‌ای به ۴۲ نات رسید که این از نظر ما طوفان نیست و وزش باد شدید است. نقشینه تصریح کرد: در برخی از پیش‌بینی‌ها ما می‌توانیم به صورت کوتاه‌مدت پیش‌بینی کنیم و ۲ یا ۳ ساعت قبل از وقوع پدیده اطلاع‌رسانی کنیم ولی پدیده دیروز بعد از ظهر از روزها قبل اعلام شده بود.

به هر حال سازمان هواشناسی غافلگیری خود را قبول نمی‌کند و ظاهرا قرار است در این میان فقط مردم قربانی غافلگیری‌های مسئولان شوند.

هواشناسی: وزش باد و بارندگی را پیش‌بینی کرده بودیم
کبری رفیعی کارشناس سازمان هواشناسی در پاسخ به این پرسش چرا سازمان هواشناسی در پیش بینی خود وزش باد شدید و طوفان را در تهران پیش بینی نکرده بود؟‌ اظهار کرد:‌ سازمان هواشناسی در تمام اطلاعیه‌های اخیر به خصوص اطلاعیه ویژه تعطیلات عید فطر از وزش باد و بارندگی خبر داده بود.

وی افزود:‌در اطلاعیه روز ۲۶ تیر و ۲۷ تیر از وقوع بارندگی در مناطق شمالی کشور و آبگرفتگی معابر در استان‌های تهران، البرز، قم و مرکزی خبر دادیم.

کارشناس سازمان هواشناسی در پاسخ به این پرسش که وزش باید شدید و طوفان در تهران پیش بینی نشده بود و صرفاً وزش باد و بارندگی را پیش بینی کرده بودید، گفت:‌ این حد از وزش باد و بارندگی را طوفان تلقی نمی‌کنیم بلکه وزش باد مقداری شدت گرفته بود. البته ممکن است در برخی از پیش بینی‌های خود وزش باد شدید را اعلام نکرده باشیم اما در اطلاعیه ویژه عید فطر وزش شدید باد همراه با گردوخاک در استان تهران و البرز پیش بینی شده بود.

وی با اشاره به اینکه وزش باد و بارندگی همانند آنچه روز گذشته رخ داد در این فصل از سال به ندرت اتفاق می‌افتد، افزود: این جریان ‌ها محلی است و معمولاً عصرها و اوایل شب به صورت وزش باد شدید رخ می‌دهد.

به گزارش الف، سازمان هواشناسی در تاریخ ۲۸ تیر با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود:‌ پیرو اطلاعیه شماره ۳۷ جمعه مورخ ۹۴/۰۴/۲۶ طی دو روز آینده در مناطق شمال، شمال شرق، بخش‌هایی از غرب، شمال غرب، مرکز و جنوب شرق رگبار باران پیش بینی می‌شود. بارش قابل ملاحظه باران در بخش‌هایی از این مناطق به شرح زیر اعلام می‌شود. یکشنبه ۹۴/۰۴/۲۸: در ساعات بعد از ظهر رگبار و رعدوبرق و وزش باد در استان های مازندران و گلستان که در پاره ای مناطق به سبب بارش شدید و کوتاه مدت امکان آب گرفتگی معابر عمومی وجود دارد. رگبار و رعدوبرق و در برخی ساعات وزش باد شدید همراه با گردوخاک در ساعات بعدازظهر و شب در استان‌های تهران و البرز پیش بینی می شود.

پیش بینی برای امروز عصر
حالا هواشناسی گزارش داده که عصر امروز در پاره‌ای از مناطق پایتخت، وزش باد شدید همراه با گرد و خاک پیش‌بینی می‌شود که حداکثر سرعت آن ۱۵ تا ۲۰ متر بر ثانیه و ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت پیش‌بینی می‌شود.

به گفته وی، اما از آنجایی که عصر امروز و اوایل امشب برای پایتخت انتظار رگبار و رعد و برق پراکنده داریم، احتمال اینکه گرد و خاک نسبت به روز گذشته غلظت کمتری داشته باشد، وجود دارد.
 
کلمات کلیدی : طوفان تهران+ سیل
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۰۲:۰۸
سازمان هواشناسي اكثر اوقات مي دنه وزش باد و گرد و غبار (3055404) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۴:۱۹:۴۱
اره خب، چون از بالای بام اداره هواشناسی نگاه می کنند تجهیزات پیش بینی طوفان متاسفانه هنوز در سیستم های هواشناسی ایران وجود نداره و این یک ضعف بزرگه. وگر نه نمیشه یک سازمان با جان مردن بازی کنه. به واقع توان این یک قلم کارو نداره
مسئولین رسیدگی کنند خب (3055794) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۶:۳۶:۵۸
شما مطمئن هستید تجهیزات ندارن؟؟؟ (3056269) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۸:۰۵:۲۳
خودشون در طوفان سال گذشته اعتراف کردند. میتونید سرچ کنید و بخونید (3056613) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۷:۱۸:۳۵
اولا بهانه تجهیزات در این حادثه مرگبار بیهوده است چون طوفان از غرب به سمت تهران آمده و ایستگاههای هواشناسی بین راه قادر بودند سرعت طوفان و میزان بارش را به مرکز اعلام کنند.

دوما ریزش کوه حاشیه جاده هم به وزارت راه ارتباط داره که هواشناسی هم زیرمجموعه آن است

سوما ایمن کردن جاده های حاشیه رودخانه هم جزو وظیفه وزارت راه است.

جمعا در این حادثه مرگبار وزارت راه بخاطر عدم توجه به وظایفش مقصر است. (3056403) (alef-11)
 
مریم
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۹:۱۹:۱۲
نه عزیزم
یک خروس قندی پشت بوم داره
که میچرخه
و از اون خروسه تشخیص میدن
راستی
جون این چند نفر که کشته شدن
شرعا بر عهده کیه ؟؟!! (3056933) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۲۰:۰۶:۵۴
چرا دروغكي ميگي تجهيزات ندارن.
متاسفانه مشكل اصلي نبود يك سيستم ارتباطي است كه اگثر مردم بفهمند و جدي بگيرند و بدون اين كه مملكت را به خاطر "باد شديد" تعطيل كنند، مراقب اوضاع باشند.

هاشم (3057091) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۲۴:۱۷
این دومین باره که این سازمان داره با بی تدبیری به مردم و بیت المال خسارت می زنه. حادثه دیدگان بهتره بدون توجه به دولتی بودن این سازمان از مسئولین آن به دادگاه شکایت کنند .اگه دفعه قبل که این اتفاق افتاد غرامت حادثه دیدگان را از بودجه این سازمان کسر می کردند به طور یقین این طوفان پیش بینی می شد.پول بیت المال را می دهند به اینها ولی هیچگونه برایند مثبتی برای مملکت ندارند و تازه بهانه های عجیب و غریبی هم می گیرند مثل پارازیت و... که مانع دید رادار هاشون شده .حالا جالبه بدونید تو سایت جهانی هواشناسی وقوع این طوفان پیش بینی شده بود یعنی حتی به خودشون زحمت ندادن یه سری به این سایت بزنند . (3056022) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۷:۱۱:۵۳
اولا منبعت رو اعلام کن که تو سایتهای خارجی اعلام شده، چون من که ندیدم.
دوما قبل از اینکه زود قضاوت کنی لااقل کاش به سایت هواشناسی سر می زدی و می دیدی که اطلاعیه دادند. (3056375) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۰۸:۱۵
یعنی ریزش کوه را هم هواشناسی باید پیشبینی کند؟ (3055448) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۴:۱۳:۳۰
هواشناسی پیش بینی کرده بود. هشدار لازم هم از چند روز قبل داده شده بود. متاسفانه عدم توجه به هشدارها توسط مردم و مسئولین باعث این خسارات شده. (3055765) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۶:۱۸:۰۳
اونقدر کلی گویی که دردی رو دوا نمیکنه . من هم به شما می گم که تا آخر تابستان احتمال وزش باد و پدید گرد و غبار و بارشهای پراکنده در نوار شمالی کشور وجود داره ولی آیا شما میتونی بفهمی که برای فردا چه لباسی با خودت برداری؟ (3056206) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۷:۱۲:۴۹
اعلام هشدار کجاش کلی گوییه؟؟!! (3056376) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۴۴:۰۱
هشداری نداده بود در حد اطلاعیه بوده.
خود کارشناسشون هم گفته توو تلویزیون که از چیزی که فک کردیم بیشتر بوده (3058552) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۶:۳۸:۱۵
به نظرم اگر هشدار درست صادر بشه میشود خیلی از مسیر ها را بست و جلو تردد رو گرفت.
این کار در کاهش تلفات جانی قطعا تاثیر زیادی خواهد داشت (3056276) (alef-3)
 
حسن
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۹:۳۷:۴۶
نه عزیز اگه طوفان رو پیش بینی میکرد کوه هم ریزش نمیکرد.کوه که مرض نداره بخودی ریزش کنه حتما یه چیزی باعث ریزشش شده اون یه چیزم همون طوفانه که باید هواشناسی پیشبینیشو میکرد. (3056999) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۱۰:۰۲
اين اتفاقات نادر بلاهاي آسماني است و نه هوا شناسي و نه چيز ديگري قادر به شناسايي آن نيست چرا نمي خواهيم قبول كنيم (3055454) (alef-13)
 
هه ر
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۴:۲۷:۵۲
وقتی که چند بار اتفاق می افته دیگه به این میگن نادر؟ بهتر این هست که هواشناسی زمینه فعالیتیش رو عوض بکنه. وقتی فقط قراره هوایی که در روز خودمون داریم میبینیم رو پیش بینی میکنه فاییدش چیه؟! (3055830) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۰۱:۳۶
عزیز من مگه داریم در مورد زلزله صحبت می کنیم که میگی چیزی قادر به شناسایی اش نیست؟ مگه مجبوری در مورد چیزی که نمی دونی نظر بدی؟ (3055954) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۰۸:۳۴:۱۵
منم این حرفتو قبول دارم (3060626) (alef-11)
 
مبتکر طرح های مثمر ثمر
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۱۴:۳۲
سازمان هواشناسی را تعطیل و بودجه آن را صرف کمک به سیل زدگان در سطح کشور نمائید . (3055469) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۱۵:۱۱
اصولا" سازمان هواشناسی در ایران به چه دردی میخورد ؟؟؟!! (3055471) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۱۸:۰۹
چون اکثر کشورها سازمان هواشناسی دارن ؛ زشته که ما نداشته باشیم !!!
مردم چی میگن ؟؟؟!!! (3056002) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۲۹:۴۶
برای خالی نبودن عریضه !
برای خالی نبودن ردیف ! (3056036) (alef-11)
 
کارون
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۶:۰۷:۳۹
ردیف بودجه داره. (3056166) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۱۶:۱۰
تقریبا" 98 % پیش بینی هواشناسی در کشور ما با واقعیات در تضاد است . (3055484) (alef-13)
 
سیل زده سال های گذشته
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۱۷:۰۸
سازمان هواشناسی را به پارکینگ طبقاتی تغییر کاربری دهید . (3055499) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۲۰:۳۸
باید برای کارشناسان هواشناسی در کشورمان مجازات حبس ابد در نظر گرفته شود . (3055537) (alef-13)
 
محمدرضا
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۵۸:۳۷
بي انصافي هم اندازه اي دارد . بنده يكي از بخش هاي اخبار ر ا كه علاقه دارم مربوط به هواشناسي است كه دائما دنبال ميكنم . اتفاقا در اين مورد بخصوص ،چون قصد مسافرت داشتم وضعيت هوا را دنبال ميكردم (البته براي مقدار گرماي هوا) ، از چند روز قبل ، پيش بيني آنها بارش هاي شديد بود و حتي هشدار آب گرفتگي و عدم توقف كنار رودخانه باعلام ميكردند حال اگر هموطنان توجه نكردند و در مسير رودخانه اطراق كردند تقصير كارشناسان هواشناسي چيست . يا اگر بعلت سستي انجام وظايف وزارت راه اين بارانها باعث ريزش كوه شده اينها چه كوتاهي كردند . در اظهر نظرات بهتر است بدانيم خدا ناظر واحكم الحاكمين است و سزاي تهمت و قضاوت غلط را خواهد داد . (3056132) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۰۸:۳۹:۵۳
بارها هم اعلام شده که تجهیزات وماهواره های هواشناسی ما تحت تاثیرتحریمها هستن واینکه برای سازمان هواشناسی که روی اکثر فعالیتها پیش بینیش تاثیرمیزاره بودجه لازم درنظر گرفته نمیشه ضمنا پارازیتها هم تاثیرمیزارن حالاگناه کارشناسای سازمان چیه؟ (3060638) (alef-11)
 
کارشناس هواشناسی
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۲۲:۰۲
سازمان هواشناسی ایران = مصداق واقعی اتلاف هزینه بیت المال (3055546) (alef-13)
 
کادر درمان بیمارستان امام حسین ( ع )
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۲۶:۴۶
سازمان هواشناسی رو تعطیل کنید و بودجه اش را بدهید به کارانه و اضافه کار پرسنل وزارت بهداشت که 5 ماه است عقب افتاده و هیچکس هم به فکر نیست !!!!!! (3055578) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۱ ۱۴:۳۰:۲۰
شما پیگیر اون هشت میلیلارد اختلاس رییس بیمارستانتون بشی بهتر به نتیجه میرسی (3063971) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۳۰:۱۷
انشاالله با رسیدن به توافق با 1 +5 ؛ و استفاده از اطلاعات اونها ، پیش بینی های ما ! ردیف میشه (3055593) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۳۳:۳۲
رئیس سازمان هواشناسی باید در جلسه غیر علنی مجلس توبیج با در در پرونده پرسنلی شود . (3055604) (alef-13)
 
واترپروف
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۴۱:۲۷
اگر به خودشان زحمت می دادند و آنالیز پایگاههای خودشان را از سایتهای هواشناسی بین المللی دنبال می کردند ، می دانستند که بنا به پیش بینی خارجی های متکی به آمار خام داخل، دیشب طوفان می شود و تا ده میلیمتر ( حدود یک سانت) هم باران می بارد.

من نمی دانم چطور از اونور دنیا این ور را دقیق پیش بینی می کنند ، بعذ ما نوک بینی خودمان را هم (احیانا چون با جراحی زیبایی کوتاه شده) نمی بینیم! (3055628) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۰۸:۱۹:۱۴
اطلاعات هواشناسی در هر جای دیگر دنیا ابتدا توسط سازمان هواشناسی هر کشور ارسال میشه اون اطلاعات که توی سایتهای خارجی هست توسط هواشناسی کشور ارسال میشه سایت رو ملاحظه و بیشتر دقت کنید (3060603) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۴۲:۱۲
اقا پارازیت ها رو بیشتر کنید
کارشناس ها میگن برا دستگاه های هواشناسی خوبه (3055632) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۴۳:۲۶
عملکرد سازمان هواشناسی را با سازمان صدا و سیما میتوان مقایسه نمود . از خیلی جهات شبیه به هم هستند . (3055636) (alef-13)
 
دکتر یاری
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۵۰:۰۲
هواشناسی دو بار در طی یکسال در ازمون مردود شد. باید مواخذه شود. (3055658) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۷:۱۶:۳۴
آقا جان حداقل برو تو سایت هواشناسی قبل از اینکه یکی رو محکوم کنی.
برو اطلاعیه شون رو ببین خب! (3056389) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۵۳:۵۱
دفعه ی پیش هم که این اتفاق افتاد یه چند روزی مطلب نوشتید و همه گفتن کی بود کی بود من نبودم. بعدش هم گفتن که به خاطر پارازیت ها دستگاه های ما هم دچار خطا میشن اما شما (الف) پیگیری نکردید و صبر کردید تا یه بار دیگه طوفان بشه و دوباره مطلب بزنید که تقصیر کیه! (3055675) (alef-13)
 
متنفر از مفت خوری
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۵۴:۰۹
در کشورهای مترقی اروپایی و آمریکا ، 1 هفته جلوتر پیش بینی دقیق هواشناسی انجام میدهند ولی در ایران ما 1 ساعت قبل هم نمیتوانند وضعیت هوا رو پیشبینی کنند !!!!
مثلا" اگر ساعت 4 بعد از ظهر در رباط کریم طوفان شود ، هواشناسی ما قادر نیست بگوید که مثلا 45 دقیقه بعد این طوفان به کجا میرود ؟؟!!
تهران ؛ رشت ؛ بندر عباس ؛ مشهد ؟؟؟!!!! (3055680) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۸:۲۴:۲۴
خب عزیزم تو امریکا هم کاترینا را پیش بینی کرده بودند چه شد؟ (3056717) (alef-11)
 
دانشجویی از کانادا
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۰۶:۲۵:۳۲
میشه بگید پس چرا در این کشورهای مترقی هر ساله چندین نفر بر اثر طوفان دچار حادثه میشوند. به خدا قسم اینجا هم همینطور هست و خیلی وقت ها پیش بینی ها درست از اب در نمی اید. امیدورام دست از این همه منفی بافی نسبت به کشورمون دست بردارید (3057897) (alef-3)
 
محبی / قم
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۵۶:۲۶
برای پیش بینی هواشناسی ، باید دایورت کنیم روی هواشناسی کشورهای همسایه و منطقه (3055688) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۳:۵۹:۱۳
ضرورت جلوگیری از خطرهای غافل گیر کننده
---
اگر این طوفان مصنوعی بوده و برای تخریب توسط دستگاه های جاسوسی کشورهایی که نسبت به ایران حسادت و دشمنی می ورزند تهییه دیده شده باشد چه باید کرد؟؟؟!!!
آیا برای جلوگیری از پیش آمد چنین اقدامات غافلگیرانه ی خطرناک و اقدامات خطرناکتری که جهت تخریب امکان دارد از جانب دشمنان علیه ایران تهییه دیده شوند برای آینده طرحها و برنامه های مصونیت بخش می باید داشته باشیم یا خیر؟؟؟!!! (3055701) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۴:۴۴:۵۳
برادر فیلم زیاد میبینی؟ (3055891) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۴:۲۹:۲۶
FO-11-03/00 کد: صفحه 1 از 1
اطالعیه هواشناسی
بھ نام خدا
پیرو اطالعیه شماره 36 چهارشنبه مورخ 94/04/24 با گذر موج تراز میانی جو از نیمه شمالی کشور و همچنیــن استقرار مرکز پرفشار در سواحل شمالی کشور که باعث ایجاد جریان هاي شمالی در سواحل دریاي خزر می شود براین اساس روزهاي جمعه، شنبه و یکشنبه وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد و احتمـال رخـداد ٓاب گـرفتگی
معابر عمومی به شرح زیر پیش بینی می شود: جمعه 94/04/26 : رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت به سبب رشد ابرهاي جوششی در ٓاذربایجان غـربی،
ٓاذربایجان شرقی، اردبیل و جنوب غرب زنجان. شنبه94/04/27 : بارش متناوب باران گاهی با احتمال رعدوبرق و وزش بـاد در اسـتان هـاي گیـالن، مازنـدران، گلستان و ارتفاعات مرکزي البرز، در برخی نقاط بویژه گیالن می تواند با ٓابگرفتگی معابرعمومی همراه شود. رگبار و رعدوبرق و وزش باد در اردبیل، غرب ٓاذربایجان شرقی، خراسان شمالی. یکشنبه 94/02/28 : بارش متناوب باران گاهی با احتمال رعدوبرق و وزش باد در استان هاي گیـالن، مازنـدران، گلستان و ارتفاعات مرکزي البرز. در شرق گیالن و غرب و شرق مازندران با احتمال ٓابگرفتگی معابر عمومی پیش بینی می شود. عالوه بر این انتظار رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت به سبب رشـد ابرهـاي جوششـی در اردبیل، خراسان شمالی، شمال سمنان، زنجان، جنوب ٓاذربایجان شرقی، قزوین، شمال همدان، شمال مرکزي، قم، البرز و تهران وجود دارد. با توجه به انتظار مواج شدن دریا به سبب وزش باد در سواحل دریاي خزر و گاهی تشدید ٓان بـه سـبب افـزایش جریانهاي شمالی از روز شنبه تا دوشنبه اقدامات الزم براي خـودداري از شـنا در سـواحل خـزر و جلوگـیري از خسارات جانی در نظر گرفته شود. با توجه به پیش بینی بارش بـاران از روز شـنبه تـا دوشـنبه در جـاده هـاي کوهستانی البرز بویژه ارتفاعات مرکزي البرز، احتمال تشدید ترافیک عبوري بـه سـبب بارنـدگی وجـود دارد و توصیه می شود تمهیدات الزم براي تردد در مناطق یاد شده بکار گرفته شود.
اطالعیه شماره 37 جمعه مورخ 94/04/26
مدیریت پیش بینی و هشدار: احد وظیفه
پیش بین مسئول: شادي سراج

دفتر ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست جهت استحضار دفتر محترم فرماندهی یگان حفاظت سازمان جنگلها و مراتع و ٓابخیزداري کشور کمیسیون کشاورزي ، ٓاب و منابع طبیعی ، مجلس شوراي اسالمی سازمان هواپیمایی کشوري جهت اطالع سازمان بنادر و دریانوردي جهت اطالع شهرداري تهران جهت اطالع کمیته فرعی پیشگیري از سیل و نوسانات ٓاب دریا جهت اطالع شرکت ملی گاز ایران جهت اطالع ریاست محترم سازمان امداد و نجات جمعیت هالل احمر دفتر ریاست محترم سازمان جهت اطالع معاونین محترم سازمان جهت اطالع ادارات کل هواشناسی استانها جهت اطالع و اقدام الزم مدیرکل محترم بحران پدافند غیرعامل وزارت نیرو روابط عمومی سازمان جهت اطالع به کلیه رسانه هاي گروهی و خبري روابط عمومی سازمان ٓاموزش و پرورش شهر تهران وزارت بهداشت و درمان ، مرکز سالمت محیط و کار دفتر مرکز مدیریت اطالعات و حوادث سازمان بحران وزارت کشور دفتر ستاد مرکزي سفرهاي کشور
رونوشت : دفتر مقام معظم رهبري ، معاونت امور ویژه جهت استحضار دفتر مقام محترم ریاست جمهوري جهت استحضار دفتر ریاست محترم مجلس شوراي اسالمی جهت استحضار دفتر ویژه رئیس محترم قوه قضائیه جهت استحضار دفتر ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام جهت استحضار دفتر وزیرمحترم راه و شهرسازي جهت استحضار دفتر وزیر محترم کشور جهت استحضار دفتر وزیر محترم جهاد کشاورزي جهت استحضار دفتر وزیر محترم نفت جهت استحضار دفتر وزیر محترم نیرو جهت استحضار دفتر وزیر محترم ٓاموزش وپرورش جهت استحضار دفتروزیر محترم اطالعات جهت استحضار استاندار محترم تهران جهت استحضار معاون محترم وزیر ورئیس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي معاون وزیرراه وشهرسازي و رئیس کارگروه حمل ونقل،شریانهاي حیاتی ، طوفان و بالیاي جوي سازمان مدیریت بحران کشور سازمان مدیریت بحران کشور جهت اطالع دفتر ریاست محترم سازمان پیشگیري و مدیریت بحران شهر تهران رییس پلیس محترم راهنمایی و رانندگی ناجا جهت استحضار معاونت محترم عملیات ناجا ، اداره کل امنیت (3055837) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۰۸:۳۲:۰۹
امکانات هواشناسی ایران و استخدام رشته های غیر مرتبط در ایران و خسارات این حوادث مشابه رو در کشورهای دیگر هم بررسی و اضافه کنید (3060622) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۰۰:۲۸
همه جای دنیا از از روزها قبل پیش بینی هوا با دقت انجام می شود و همه ی سازمان ها خود را برای توفان ها و سیلاب های احتمالی آماده می کنند، اینجا آقایون 4 ساعت قبل گفتن وزش باد شدید به جای توفان و سیلاب بعد طلبکار هم هستند. اگر مردم از اومدن سیلاب در جاده چالوس خبر می داشتند و اگر جاده بسته می شد مردم بیخود و بی جهت کشته نمی شدن. وظیفه ی سازمان هواشناسی پیش بینی هواست و سازمان هواشناسی مستقیماً مسئول این فاجعه است. امیدوارم در این سازمان عریض و طویل بسته بشه تا حداقل مردم امید واهی به پیش بینی هاشون نداشته باشند. (3055948) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۷:۱۸:۳۳
حداقل همین یه نظر بالات رو بین بعد حرف بزن (3056402) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۷:۳۴:۲۶
اینجا هم از قبل گفتن (خودم پیگیر بودم و از 48 ساعت قبل اعلام وضعیت کرده بودن و بخاطر همین مسافرتمان را کنسل کردیم)اما دیگه سازمان هواشناسی وظیفه نداره که به سازمان های مربوطه که گزارش میده التماس هم بکنه و باید بگردیم مقصرین اصلی را پیدا کنیم.لازم به یاد اوری است که اکثر مردم هم زیاد به اخبار و اطلاعات صدا و سیما توجه نمیکنند. (3056449) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۷:۳۲:۵۰
با سلام
1- وزش باد شدید و رعدو برق و بارن پیش بینی شده بود از روزها قبل
متاسفم برای کسایی که هیچ اهمیتی ندادند ویا در اطلاع رسانی ضعیف عمل کردن
هواشناسی اطلاع داده بود رسانه ها اطلاع رسانی نکردند
2- خوبه یه نگاهی به حقوق و مزایای کارکنان هواشناسی کشور بندازی و اونو با حقوق و مزایای بقیه کشورها و بقیه رشته های مهندسی حتی در ایران مقایسه کنی و ببینی که یک مهندس در هواشناسی چه حقوق کمی میگیره بعد قضاوت کنی
3- تجهیزات هواشناسی ایران را هم با کشورهای اروپایی مقایسه کن لطفاا (3059567) (alef-11)
 
قرتاسي
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۰۸:۲۱
قبل از به صلابه كشيدن سازمان هواشناسي بهتر است چك گردد و ديد دستگاه هاي اين سازمان چقدر جديد هستند ؟ آخرين دوره هاي جهاني را كي طي كردند؟ بعد از آن نقدشان كنيد. (3055973) (alef-1)
 
دانشجوی هواشناسی
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۶:۴۵:۱۵
مشکل مشخص شد.
1. (3056303) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۲۲:۰۲
به نظر می رسه هواشناسی این روزها سرگرم پیش بینی توافقنامه 5+1 شده بوده تا تغییرات آب و هوایی !!!!!!! (3056018) (alef-11)
 
مجید
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۵:۲۴:۵۲
امروز در جوی کنار دانشکده کشاورزی کرج یک خرگوش کوچک خانگی دیدم که مشخص بود بر اثر طوفان دیشب به اینجا آورده شده. (3056024) (alef-1)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۶:۳۵:۳۸
مسئولان سازمان هواشناسی باید استعفا داده و مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند (3056265) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۲۲:۵۵:۵۲
به نظر من مدیر هوا شناسی،مسول بحران ومسول جمعیت هلال احمرباید سریعا بر کنار شوند چون همگی دروغ می گویند وبه شعور مردم اهانت میکنند،حالا که با صرف اینهمه هزینه دراین چند سال بعنوان پیشگیری وامداد رسانی وبه اصطلاح مدیریت بحران نتوانستند یک حادثه جوی ساده را که تمام دنیا یک هفته قبل پیش بینی میکنند از پسش برایند ،خدا به داد زلزله تهران برسدبااین اکیپ مدیریت بحران ما (3057494) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۷:۱۸:۴۵
مشخصه كه به اطلاعات دقيق دسترسى نداره (3056404) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۷:۳۶:۳۳
خودتونو خسته نکنید
هزار بار هم این اتفاق بیفته باز هم مردم مطلع نمی شوند
چون ماهیت صدا و سیما اطلاع رسانی نیست
بلکه ماهیت آن القاء تفکران خودشان است
فقط برای اینکه مردم از نظر روانی در دست آنها باشند (3056462) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۷:۵۳:۳۴
من روی گوشی موبایلم یه اپلیکیشن پیش بینی وضعیت هوا دارم که رایگان نصب کردم و همیشه درست و دقیق پیش بینی کرده. چطور میشه یه سازمان با کلی پرسنل و بودجه کارکردش در حد یک اپلیکیشن رایگان نیست؟ (3056554) (alef-11)
 
آراد
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۸:۳۱:۱۱
پس جریان پروازهاي داخلی چی شده؟ کنسل شدن؟ رفتن سقوط کردن؟یا هواپيماها میدونستن به ما نگفتن؟.!!! (3056771) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۹:۲۶:۲۲
ما در استان تهران هر سال بین برج دو و سه یک تندبادی را داریم ولی در آخر برج چهار یعنی تیرماه و آن هم با سیل غیر منتظره بود. (3056951) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۱۹:۲۷:۵۶
-- ميگم اگه گفتي سازمان صدا و سيما و سازمان هواشناسي در چه نقطه اي مشتركند ؟؟!!
--- الله اعلم ! نمي دانم
-- اما من ميدونم ! اين دو سازمان در اين نقطه مشتركند كه هر خبري گفتن ،حالا چه خبراز هوا شناسي باشد و چه از مقوله سياست و فرهنگ و اقتصاد و هنر و غيره بايد بعد از شنيدتش با خود
بگويي : الله اعلم ! (3056956) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۲۰:۵۲:۴۸
در شهر زیراب سوادکوه که اخیرا سریال پایتخت در آن ساخته شد، سیل بالغ بر چهار واحد ساختمان تجاری مسکونی را تخریب کرد و شهر زیراب به راستی به زیر آب رفت. مهم ترین عامل این حادثه پلی بتنی بود که بیش از ده دوازده سال
پیش برای بنای پل اصلی شهر موقتا به کار گرفته شد و شهرداری هیچ وقت به فکر تخریب آن نیفتاد. اگر این پل موقت با دبی بسیار پایین نبود مسلما این خسارات بار نمی آمد. این در حالی است که شهرداری بیشترین عوارض و جریمه را از صاحبان ساختمان های مجاور رودخانه گرفته است. پول آن به جای این که صرف ایمن سازی شهر شود... (3057197) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۲۲:۴۱:۲۷
تا وقتی که مثل چین چهار تا مدیرمتخلف دولتی را داغ نزنند این کشور هیچ وقت درست نميشه (3057463) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۲۹ ۲۲:۵۹:۰۲
سلام اصلا به هواشناسی ایران اعتماد نکنید هر کس برای خودش برنامه هواشناسی از اینترنت دانلود کنه (3057501) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۰۵:۰۹:۳۸
گوشی های هوشمند وضعیت هوا رو خیلی خوب پیشبینی می کنند (3057872) (alef-3)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۰:۱۴:۰۱
خیلی برام جالب بود که بعد از حادثه کمیته بحران تشکیل داده بودند. (3058293) (alef-3)
 
فهیما
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۰:۳۵:۳۸
سلام
اولاً با نظر گذاشتن اینجا به جایی نمیرسید.
بعدشم افرادی که کار میکنن معلومه دانش کافی برای کار در سازمان هواشناسی ندارن یا جون مردم واسشون ارزش نداره. (3058356) (alef-3)
 
مسعود
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۱:۵۸:۰۱
و این قصه ادامه دارد ......... (3058609) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۱۴:۱۶
رییس سازمان هواشناسی کل کشور باید استعفا دهد. همین و بس (3058645) (alef-3)
 
:|
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۲:۵۴:۲۲
اون ایکیویی که میگه کانادا هم جون میدن تو طوفان واقعا هوای اونجا و شدت طوفاناشو با این مقایسه کرده ؟ (3058741) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۰۸:۲۶:۰۳
بودجه هواشناسی در ایران یک صدم کشورهای پیشرفته است و استخدام رشته های غیر مرتبط در گذشته رو در نظر بگیرید (3060612) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۴-۳۰ ۱۹:۳۶:۱۰
این بارندگی شدید پیش بینی شده بود..متاسفانه خود ما مردم به مقوله هواشناسی کم توجه هستیم..دوستانی.که میگن هواشناسی تعطیل بشه بدونن درصد پیش بینی درست طی سالهای اخیر خیلی خیلی بهتر شده و طوفانهایی.از این نوع از چند روز قبل قابل پیش بینی نیست جز با ماهواره های هواشناسی.اونهم فقط چند ساعت قبل ..البته اگه پارازیتها بزارن و اختلال توی این سیستم ایجاد نکن..لطفا بدون اطلاع نظر کارشناسی ندیم.. (3059819) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۰۸:۴۶:۰۹
سازمان هواشناسی اطلاع رسانی خوبی انجام میده حلامیگیم 100درصدنه ولی70درصدشولااقل میگه.ولی اکثرمردم چون یه باردیدن درست نبوده دیگه بی توجهی میکنن متاسفانه .آقای اصغری وهمکارانشون واقعا کاشون روخوب انجام میدن (3060649) (alef-11)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۴-۳۱ ۱۵:۲۲:۵۸
عزیزان ، هموطنان ، مخلص همتون هستم ، یکی بگوید جاده ای که از 50 سال پیش همین عرض و همین شکل بوده و حالا که یک اتوبوس رویال مجبور است برای حرکت به وسط جاده بیاید تا با کوه بالا بر خورد نکند هم همین شکل است ، چرا و چطور باید ترافیک به این سنگینی را سرویس دهد ؟ (3061774) (alef-1)
 
kiano
۱۳۹۴-۰۵-۰۵ ۲۲:۵۹:۰۲
موندم زلزله تهران بیاد جی میشه فقط خدا بخیر کنه وگرنه انالله و انا الیه راجعون (3073994) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.