توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 364407
شمارش معكوس برای تغییر كابينه
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
زمزمه‌ تغيير كابينه از مدت‌ها پيش ميان كارشناسان و حتي منتقدان آغاز شده است، زيرا اين باور وجود داشت كه دولت نه فقط براي حفظ حيات سياسي اش بلكه به جهت شرايط نامطلوبي كه سال‌هاست گريبان گير مردم شده است باید كمي هوشمندانه‌تر از هر زمان ديگري عمل كند، علاوه بر آن نبايد همه شانس خود را در برجام بيازمايد، چراكه برجام نياز به يك پروسه دراز مدت دارد تا آثار و نتايج خود را آن طور كه بايد نشان دهد.

به گزارش آرمان، به همين علت دولت بايد به دنبال چاره‌اي ديگر جهت حل و فصل مشكلات معيشتي مردم باشد. از اين رو اكنون كه دولت وارد سال چهارم فعاليت خود شده است و با مروري برعملكرد برخي از وزرا تصميم به تغيير و تحول در برخي از وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي اجرايي اش را گرفته كه البته احتمال تغییر وزير صنعت و معدن و همچنين وزير ورزش و جوانان از اين دست است. شايان ذكر است كه به زودي محمود اسلاميان جايگزين محمدرضا نعمت‌زاده در وزارت صنعت و علي اصغر مونسان جايگزين محمود گودرزي در وزارت ورزش مي‌شود و همچنين شنيده‌ها حكايت از اين امر دارد كه دولت مي‌خواهد وزراي جديد را پس از شب‌هاي قدر به مجلس معرفي كند.

تغييرات در وزارت صنعت و ورزش

شنيده‌ها حكايت از اين دارد كه روحاني به دنبال تغيير و تحول در وزرات صنعت و ورزش است. البته گفته مي‌شود كه دولت بنا دارد وزراي جديد را هفته بعد رسما به مجلس معرفي كند. البته قرار بود كه اين تغيير هفته قبل انجام شود، اما ظاهرا به دليل جنجال‌هاي اخير و حملات سنگين به دولت به تعويق افتاده و به نظر مي‌آيد پس از شب‌های قدر، وزراي جديد رسما به مجلس معرفي شوند. اين روزها شايعات متعددي درباره تغيير در كابينه به گوش مي‌رسد، بر اساس خبرهاي دريافتي در ليست تغييرات فوري، اسامي وزراي صنعت و ورزش مشاهده مي‌شود. با اين حال و در شرايطي كه انتقادات از عملكرد وزراي صنعت و ورزش به اوج خود رسيده است، بايد منتظر ماند و ديد آیا اين دو وزير با كابينه خداحافظي مي‌كنند و گزينه‌هاي مدنظر به كرسي وزارت مي‌رسند يا مي‌بايست شاهد تغييرات ديگري بود؟

گزينه‌هاي دولت براي تحول

براساس اين گزارش با توجه به افزايش انتقادات به وزير صنعت، گزينه اصلي جايگزيني «نعمت زاده» تعيين شده است، از اين رو احتمالا محمود اسلاميان جايگزين محمدرضا نعمت‌زاده در وزارت صنعت مي‌شود. لازم به ذكراست، شنیده شده جهانگيري براي وزارت صنعت، رضا ويسه را پيشنهاد داده كه هم‌اكنون «معاون هماهنگي و نظارت معاون اول رئيس‌جمهور» است. همچنين شایعه شده گزينه جهانگيري براي وزارت ورزش، محمود اسلاميان است كه چندي پيش، با پيشنهاد خود، مديرعامل صندوق بازنشستگي كشوري شده است.

دراين ميان، «اسلاميان» تمايلي براي پذيرفتن پست وزارت ورزش ندارد و «وزارت صنعت» را ترجيح مي‌دهد. مونسان كه چهره‌اي نزديك به روحاني است، فارغ‌التحصيل دانشگاه صنعتي شريف است و در پست‌هايي نظير رياست منطقه آزاد كيش، معاون اجرايي شركت مانا (سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران)، عضويت هيات‌مديره و معاون اجرايي شركت دي (بنياد مستضعفان)، مسئوليت‌هاي اجرايي در فاز اول منطقه پارس جنوبي (پالايشگاه پارس جنوبي) و منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس حضور داشته است. ا

سلاميان كه از نزديكان و دوست نزديك اسحاق جهانگيري به شمار مي‌آيد و با حمايت معاون اول در دولت فعلي حضور دارد، هم‌اكنون رياست صندوق بازنشستگي را عهده‌دار است. بر اين اساس علي اصغر مونسان به زودي جايگزين محمود گودرزي در وزارت ورزش مي‌شود. وي مديري چند وجهي است كه در حوزه‌هاي مختلف نظير توسعه زيرساخت، سرمايه‌گذاري و توسعه فضاهاي فرهنگي تجارب اجرايي و مديريتي موثري را در كارنامه دارد. وي همچنين داراي سوابق علمي و پژوهشي متعدد در حوزه‌هاي فني و مديريتي بوده و هم‌اكنون مدرس دانشگاه است.

علت تغییر ۲ وزیر

كارشناسان امر و منتقدان بر این باورند كه علت تغییر گودرزي عملكرد او در حوزه ورزش و خصوصا در بخش جوانان، ناكامي‌هاي چندين رشته ورزشي در حوزه قهرماني، حضور افرادی در پست‌هاي مديريتي و ابقای مسئولان در چند فدراسيون است و اين مسائل و همچنين آخرين حوادث رخ‌داده در بازي‌های ليگ برتر مي‌تواند از مهم‌ترين علت براي تغيير وزير ورزش و جوانان باشد. علاوه بر آن شايان ذكر است كه از همان زمان ادغام اين دو سازمان در يكديگر، حوزه جوانان به فراموشي سپرده شده است و بعضا با انتصاب افرادي كه حداقل سه دهه از دوران جواني آنها مي‌گذرد تصميماتي اتخاذ شده است كه نه تنها مشكلات جوانان رفع نشده است، بلكه اين مشكلات گسترش هم يافته است. علاوه بر آن گفته مي‌شود كه دلايل احتمالی تغییر نعمت‌زاده برخي سياست‌هاي متضاد با دولت است كه در برخي مواقع به صورت كاملا آشكار نمود و ظهور داشت. موضع‌گيري متفاوت با سخنگوي دولت در بحث كنترل قيمت‌ها و اصرار وي بر حمايت از افزايش قيمت خودرو از جمله اين تضادهاست.

پيشنهاد جابه‌جايي به مجيد انصاري

دولت به مجيد انصاري پيشنهاد داده كه از معاونت پارلماني به معاونت حقوقي رئيس‌جمهور منتقل شود. انصاري نيز ۳ نفر را به عنوان جايگزين به رئيس‌جمهور معرفي كرده است، اما به نظر مي‌رسد هنوز جديتي براي اين جابه‌جايي وجود ندارد. برخی همچنين از تغيير احتمالي مقيمي معاونت سياسي وزارت كشور خبر داده‌اند. گفته مي‌شد مهم‌ترين گزينه براي معاونت سياسي وزارت كشور، «احمدي» معاون فعلي شريعتمداري (معاون اجرايي رئيس‌جمهور) است. گرچه سخنگوي دولت اين احتمال را «فعلا» رد كرده اما به نظر تغييرات ولو «اندك» در كابينه دولت به‌زودی آغاز می‌شود؛ شنیده‌ها حاکی است، كميته‌ای براي تغيير احتمالي برخي وزرا تشكيل شده است.
 
کلمات کلیدی : روحانی+کابینه+اقتصاد مقاومتی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته