نظر منتشر شده
۵۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 324203
ضد و نقیض درباره خارج شدن قلب رآکتور اراک؛
ظرف روزهای آینده در "کلندیا" رآکتور اراک، سیمان تزریق می‌شود
بخش خبری الف، 22 دی 94
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۸
سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اظهارات ضد و نقیض اخیر درباره خارج شدن قلب رآکتور اراک اظهار داشت: ظرف روزهای آینده کلندیا رآکتور خارج و در آن سیمان تزریق می‌شود و این موضوع به مخزن اصلی و قلب رآکتور ربطی ندارد.

به گزارش الف، این اظهارات کمالوندی در واکنش به اخبار روز دوشنبه برخی رسانه‌ها خبری مبنی بر خارج کردن قلب راکتور اراک از جای خود بود که اعلام کرده بودند در جای قلب راکتور بتن ریخته شده است.

این رسانه ها مدعی شده بودند که قرار است این هفته نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش تأیید نهایی اجرای تعهدات ایران در برجام را منتشر کند و پس از آن نیز محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای مشترک اجرای برجام را اعلام خواهند کرد.

اما همان دوشنبه شب بنا بر اطلاعیه سازمان انرژی اتمی اعلام شد که «سازمان مطابق برنامه و مفاد نامه مقام معظم رهبری، اقدامات توافق شده را باید تا روز اجرای برجام به اتمام برساند. در این رابطه برخی کارهای مقدماتی آغاز شده ولی هیچ اقدامی در این خصوص (خارج کردن قلب راکتور اراک) تکمیل نشده است.»

کوثری:قلب رآکتور اراک خارج شده‌ است
روز سه شنبه اما، اسماعیل کوثری در گفتگویی با اشاره به بازدید صبح سه شنبه تیمی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تاسیسات هسته‌ای فردو، اظهار داشت: در این بازدید که توسط بنده و آقایان بروجردی، آصفری و محسنی ثانی انجام شد، آخرین وضعیت تغییرات صورت گرفته در تاسیسات هسته‌ای در جریان اجرای برجام مشاهده شد.

وی افزود: در تاسیسات فردو از حدود ۲۷۰۰ سانتریفیوژی که موجود بوده، ۱۰۴۴ دستگاه نگه داشته شده و بقیه را باز کرده‌ و به انبار منتقل کرده‌اند که ظاهراً این کار بر اساس توافق برجام بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در عین حال تصریح کرد: تیم مذاکره‌کننده و دولت موارد ابلاغی در نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس‌جمهور برای اجرای برجام را رعایت نکرده و تخلف کرده‌اند؛ چرا که از جمله بندهای نامه رهبر معظم انقلاب این بوده است که هر اقدامی که باعث ایجاد تحریم‌های جدید شود، نقض برجام است.

وی با اشاره به برنامه تیم کمیسیون امنیت ملی مجلس برای بازدید از تاسیسات رآکتور آب سنگین، گفت: با وجود تکذیب خروج قلب رآکتور اراک از سوی مسئولان سازمان انرژی اتمی، اما امروز در حالی که قصد داشتیم از این تاسیسات نیز بازدید کنیم، بر اساس اطلاعات متخصصان سازمان انرژی اتمی برای ما قطعی شد که قلب رآکتور را خارج کرده‌اند و این کار به طور کامل عملیاتی شده است و این نیز یکی دیگر از تخلفات دولت در اجرای برجام است.


بروجردی در تشریح بازدید کمیسیون امنیت ملی از فردو: قلب رآکتور اراک خارج نشده است
در همین حال، "علاءالدین بروجردی" رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به بازدید روز سه شنبه ۴ نفر از اعضای این کمیسیون از از تأسیسات هسته‌ای فردو ظهار داشت: براساس توافق صورت گرفته، ۱۶ زنجیره موجود در فردو جمع‌آوری شده است.

نماینده بروجرد تصریح کرد: ‌شش زنجیره بالغ بر ۱۰۴۴ دستگاه سانتریفیوژ باقی مانده که ۴ زنجیره آن طبیعتا بدون تزریق گاز در حال چرخش است که این به معنای چرخش ۶۸۰ دستگاه سانتریفیوژ به صورت فعال در حال حاضر است.

وی ادامه داد: براساس مشاهداتی که به اتفاق اسماعیل کوثری، محمدرضا محسنی ثانی، محمدحسن آصفری اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و رؤسای سپاه و مسئولان امنیت ملی کشور از تاسیسات هسته‌ای فردو داشتیم، تمامی اقدامات در چارچوب توافقات برجام صورت گرفته است.

بروجردی همچنین با اشاره به برخی اظهارات مبنی‌ بر خارج ساختن قلب راکتور اراک نیز تاکید کرد: امروز از زارعان معاون سازمان انرژی اتمی که هیئت بازدید کننده را همراهی می‌کرد، در این مورد خواستار توضیحاتی شدیم که وی اعلام کرد تاکنون به دلیل عدم امضای سند نهایی، این عمل صورت نگرفته است و مسلما خارج ساختن قلب راکتور اراک در حال حاضر عاقلانه نخواهد بود.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین بیان داشت: بازدید از راکتور اراک به عنوان مرحله بعدی بازدید این کمیسیون در دستور کار قرار گرفته است که زمان این بازدید متعاقبا اعلام خواهد شد.

واکنش سازمان انرژی اتمی
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم گرامیداشت شهید علی محمدی در جمع خبرنگاران درباره روند انجام فعالیت های هسته ای کشورمان با توجه به اجرایی شدن برجام در آینده نزدیک گفت: کاهش سانتریفیوژ ها از موضوعاتی بود که باید از سوی ما انجام می شد که ما آن را انجام دادیم.

وی افزود: مبادله مواد نیز از دیگر مواردی بود که از سوی ما نیز انجام گرفت.

وی تصریح کرد: کار اساسی دیگر ما در رابطه با راکتور آب سنگین اراک بود که این موضوع کارهایی را مختص به خود دارد که بخشی از آنها انجام شده است و بخشی از آن نیز در چند روز آینده بقیه روند کار را به جلو خواهیم برد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که اخبار ضد و نقیض بسیار درباره پر کردن راکتور اراک وجود دارد گفت: آنچه ما در واقع تعهد داده ایم و باید قبل از روز اجرای برجام آن را عملیاتی کنیم این است که باید کالندریا راکتور را بیرون بیاوریم و ما باید به حفره هایی که کالندریا دارد سیمان تزریق کنیم از این رو ما در قلب راکتور سیمانی تزریق نخواهیم کرد لذا این کار باید در روزهای آینده انجام شود.

وی تاکید کرد: بخشی از کار و مقدمات را شروع کردیم اما زمانی کار را به انتها می رسانیم که کارهای دیگر هم انجام شود، خیلی سریع و شدید در حال انجام کارها هستیم و تعداد زیادی از بازرسان آژانس نیز در قالب گروههای مختلف وارد کشورمان شده اند و ظرف روزهای آینده امیدواریم کار را به سرانجام برسانیم.

کمالوندی در پاسخ به این سوال که علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی گفته است که سانتریفیوژهای سایت فردو به ۱۰۴۴ دستگاه کاهش پیدا کرده و قلب راکتور خارج نشده است گفت: ما ۵۰۶۰ سانتریفیوژ را در سایت نطنز و ۱۰۴۴ سانتریفیوژ را در سایت فردو خواهیم داشت البته این موضوع با ترتیباتی که لازم است صورت می گیرد زیرا قرار است در سایت فردو دو آبشار به ایزوتوپهای پایدار تبدیل شوند که در این رابطه مذاکرات خود را با مقامات روسی نیز آغاز کرده ایم.

وی افزود: درباره سایت نطنز نیز قرار است سانتریفیوژها برای غنی سازی استفاده شود و ما توانسته ایم به میزانی که لازم داریم دست پیدا کنیم و حتی اختلاف نظری بین بازرسین آژانس در این باره وجود داشت که آنها مجبور به شمارش مجدد سانتریفیوژها شدند که این اختلاف هم حل شد.

کمالوندی در پاسخ به این سوال که آیا طرف مقابل نیز به مانند ایران در انجام تعهدات خود تلاش لازم را انجام خواهد داد گفت: در ارتباط با مسائل فنی که دو طرف آن را انجام میدهند اقدامات لازم صورت گرفته است.

وی افزود: در حوزه تحریم ها و مسائل حقوقی نیز که طرف مقابل باید آنها را انجام دهد کارهایی شروع شده است و حتی بخشی از آن در قالب بیانیه و اعلامیه از سوی اتحادیه اروپا و رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته است.

وی افزود: اجرای برجام که به معنای برداشتن تحریم ها است منوط به نظر آژانس هسته ای است که آژانس در گزارش خود اعلام کند که ایران به تعهدات خود عمل کرده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه کارهای زیادی باید از سوی ما تا زمان اجرای برجام صورت بگیرد گفت: ما تلاش می کنیم حدالامکان در فرصت کوتاه کارهای لازم را انجام دهیم به همین دلیل کار خود را علی رغم برخی از انتقاداتی که از سوی برخی دوستان مطرح بود شروع کرده ایم تا زمانی که این کارها به انتها برسد ما به صورت اتوماتیک روز اجرا را خواهیم داشت و قرار نیست آنها برای روز اجرا تصمیم گیری کنند لذا از نظر ما کار در مسیر خودش در حال انجام است.

وی تصریح کرد: بحث هایی در کنگره آمریکا مطرح شد و اتفاقاتی نیز درباره صدور ویزا صورت گرفت که همکاران ما در وزارت خارجه به خوبی آن را انجام دادند و اطلاعات خوبی در حال حاضر وجود دارد که بخشی از مشکلاتی که به وجود آمده است در حال حل شدن است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران کشور بزرگی است و تعهداتی دارد که باید آن را انجام دهد و اگر تخلفی قرار است از طرف مقابل صورت گیرد و اگر قرار باشد ما بازگشت به عقب کنیم بازگشت ما دیگر به ماشین های نسل قبل نخواهد بود، ماشین های نسل جدید سرعت و بهره وری بیشتری دارند لذا امیدواریم دو طرف با همدیگر بتوانند کارها را به پیش ببرند.

وی تاکید کرد: بنده معتقد به این نیستم که باید به دنبال نکات منفی بگردیم اگرچه درواقع باید به طرف مقابل اعتماد نداشته باشیم به همین دلیل ما در زمان مبادله مواد در سه محموله اقدام لازم را انجام داده ایم به گونه ای که طرف مقابل کمی مشکوک شده بود که ممکن است ما محموله سوم را اگر تحویل بگیریم موارد را به آنها تحویل نخواهیم داد اما جمهوری اسلامی ایران پس از دریافت محموله سوم آن را آزمایش کرد و محموله را تحویل داد.

کمالوندی با اشاره به اینکه بین ما و طرف مقابل اعتماد و اطمینان وجود ندارد و باید با احتیاط کار کنیم گفت: بخشی از کندی کار به دلیل وجود عدم اعتماد و اطمینان بین طرفین است وگرنه ما می توانستیم محموله خود را زودتر نیز ارسال کنیم.

وی افزود: انشاالله در روزهای آینده خبرهای خوبی داشته باشیم از این رو ما معتقدیم که چشم انداز سند هسته ای کشورمان چشم انداز بسیار روشنی خواهد بود و ماشین های ما ماشین های با کارایی بالایی است و امیدواریم از نسل یک عبور کنیم و آینده روشنی را برای خود رقم بزنیم.

کمالوندی در پاسخ به این سوال که قرار است در خوشبینانه ترین حالت گزارش آژانس جمعه منتشر شود و تکلیف ایران چیست اظهار کرد: آژانس طبق روال معمول خود دنبال این است که پس از انجام بازرسی هایی که صورت گرفته برای بازرسی، کارهایی که میخواهد مطمئنا گزارش خود را ارائه دهد تعداد روزهایی را از ما برای ارائه گزارش مطالبه کرد که ما با آنها صحبت کردیم اما متاسفانه با تعطیلی سال نو در کشورهای مقابل روبرو شدیم اما در این زمینه رئیس سازمان انرژی اتمی با آمانو گفت و گوی تلفنی را انجام داد که به نظر می رسد ما براین اساس بتوانیم برنامه های خود را به پیش ببریم.

وی تصریح کرد: ما امیدواریم در چند روز آینده گزارش آژانس منتشر شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه درباره راکتور اراک این موضوع مطرح است که یکی از قراردادها محقق نشده و به همین دلیل فرایند خارج کردن راکتور و کار بتن ریزی طولانی خواهد شد گفت: ما در کارهای نرم افزاری اقدامات خوبی انجام داده ایم و در زمینه قراردادها نیز قراردادهای اصلی را انجام داده ایم اما قراردادهای فرعی وجود دارد که باید با برخی از کشورها انجام دهیم.

وی تاکید کرد: کاری که ما در حال انجام آن هستیم به تمرکز نیاز دارد لذا کار نوشتن قراردادها به خصوص قراردادهای تجاری بسیار زمانبر است و این کار در حال پیش رفتن است اما آنچه در این مسیر باید صورت گیرد این است که ما باید اعتماد و تضمین هایی را که از طرف مقابل لازم داریم اتخاذ کنیم و این موضوع باید در قالب تعهدات رسمی و قراردادهای بین المللی صورت گیرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نگرانی های زیادی در خصوص متوقف شدن فعالیت های هسته ای کشورمان با اجرای برجام وجود دارد گفت: بنده بسیار واضح و شفاف عرض می کنم که ما آینده بسیار روشنی را برای صنعت هسته ای پیش بینی می کنیم به گونه ای که قرار است ۵-۶ ماشین اصلی ما تغییر و توسعه آنها ادامه پیدا کند و این ماشین ها ماشین هایی هستند که در سطح بین الملل وجود دارند و ما در این زمینه به پیشرفت های خوبی دست پیدا کرده ایم.
وی تاکید کرد: در زمینه سوخت نیز انشاالله ما سوخت تولید نیروگاهی را ظرف سالهای آینده خواهیم داشت و یکی از موضوعات همکاری ما با کشورهای ۱+۵ همکاری با ایران در تولید سوخت در داخل کشورمان است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ما انشاالله در حوزه نیروگاهی و سوخت آینده روشنی را خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کار اصلی را درباره کاهش سانتریفیوژها نیروهای کشورمان انجام می دهند یا از نیروهای خارجی نیز استفاده می شود گفت: کار اصلی را نیروهای خودمان انجام می دهند اما در برخی از حوزه ها نیز قرار است کشورهای دیگر نیز به ما کمک کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه قرار بود فعالیت های کاهش راکتور اراک به صورت تدریجی صورت گیرد اما این موضوع در حال حاضر رخ نداده اظهار کرد: ما در واقع به صورت تدریجی اقدامات لازم را انجام داده ایم زمانی که ما سه محموله را از آنها گرفتیم باید اقدامات خود را نیز انجام می دادیم که این موضوع به نفع ما است.
وی افزود: قرار بود ما در مبادله مواد به صورت تدریجی وارد عمل شویم به این معنا که یک محموله بدهیم و یک محموله بدهیم اما ما سه محموله گرفتیم و آنها را تست کردیم ولی هیچ محموله ای به آنها تحویل ندادیم لذا در فرایند قانونی زمانی که محوله را به طور کامل تحویل گرفتیم باید اقدامات لازم را انجام می دادیم و سهم خودمان را پرداخت می کردیم.

به گزارش الف، در چارچوب توافق هسته‌ای وین، ایران متعهد شده است تا برای اجرایی شدن برجام، اقدامات هسته‌ای را در راستای اعتمادسازی انجام دهد.

این اقدامات از جمله کاهش سانتریفیوژهای نطنز و فردو به تعداد تعیین شده در برجام، مبادله اورانیوم غنی‌شده با اورانیوم طبیعی (کیک زرد) و نیز خارج کردن قلب راکتور اراک برای آماده سازی آن در جهت بازطراحی، از جمله مهم‌ترین اقدامات هسته‌ای ایران بوده است که تاکنون کاهش سانتریفیوژها و نیز مبادله سوخت انجام شده و بر اساس اعلام مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سازمان انرژی اتمی، اقدامات در راستای تکمیل تعهدات در اراک در حال انجام است.

پیش از این نیز، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از این درباره خارج کردن قلب راکتور اراک گفته بود: مخزن فولادی رآکتور اراک با بتن پر می‌شود و نه محل قلب رآکتور آب سنگین. همچنین به علت رعایت مسائل ایمنی حتی اگر مخزن با بتن پر نشود امکان استفاده مجدد از این مخزن نیست زیرا استفاده دوباره از آن خطرات زیادی دارد.
در همان زمان کمالوندی نیز عنوان کرده بود که: در پروژه مدرن سازی اراک، کار اصلی با ایران است و قرار نیست هیچ کشوری کار اصلی را برای ایران انجام دهد. اما در دو حوزه طرف مقابل به ایران کمک می‌کند که یکی از این حوزه‌ها بازنگری است. این به آن معنا است که وقتی طراحی ایران تمام شد این طراحی باید مورد بازنگری قرار بگیرد. این اتفاق قاعده کارهای اتمی است و حتی اگر طرف اجرا کننده هم بخواهد شخصا این پروسه را طی کند باید دو گروه وجود داشته باشد. گروهی که کار طراحی را انجام می‌دهد و گروه دیگری که بازنگری یا بازبینی این طراحی را به سرانجام می‌رساند.

وی ادامه داد: از بین کشورهای مقابل هم برخی در تامین تجهیزات اعلام آمادگی کردند و برخی هم در بازنگری. به عنوان مثال در بخش تامین تجهیزات چهار کشور اعلام آمادگی کردند که چین و سه کشور اروپایی را شامل می‌شد. در مورد بازنگری آمریکایی‌ها هم علاوه بر دیگر کشورهای طرف توافق اعلام آمادگی کردند. بنابراین همکاری با آمریکا در پروژه مدرن سازی اراک تنها در حوزه بازنگری است و نه در حوزه‌های تامین تجهیزات و یا ساخت.

کمالوندی همچنین درباره زمان انجام مدرن سازی راکتور اراک نیز گفت: طراحی به زمانی حدود یک سال و نیم تا دو سال نیاز دارد. پس از آن وارد مرحله تامین تجهیزات، نصب تجهیزات، مرحله پیش راه‌اندازی، راه‌اندازی و تست را پیش رو داریم. برآورد ما بین چهار تا شش سال است. ایران در حال حاضر تلاش می‌کند که پروژه را پنج ساله به پایان برساند و احتمال رسیدن به سال ششم اندک است.
کلمات کلیدی : قلب راکتور اراک
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۲:۳۳:۲۲
مگر قرار نبود مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی و الزامات 9گانه مد نظر رهبر معظم انقلاب درباره برجام از جمله ارائه تضمین و تعهد کتبی مقامات اروپا و آمریکا مبنی بر لغو تمامی تحریم‌های ایران و خودداری از تصویب و اجرای تحریم‌های جدید از طرف آمریکای مستکبر توسط وزارت امور خارجه مطرح و پیگیری شود؟ پس چه شد؟ مگر قرارنبود وضع هر نوع تحریم جدید باید با توقف اجرای برجام روبه‌رو شود؟ (3463862) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۰:۲۵:۰۷
دلواپس جان شما کاسه ی داغتر از آشی ؟کلیت نظام با این توافق موافق اند که یه این مرحله رسیده،اخبار رو دنبال کن دفتر اوباما اعلام کرده قانون شفافیت مالی ایران در حمایت از تروریسم را وتو میکند،دیگر این تکاپو ها و سر صداها برای چیست؟ ۴ تا جمله حفظ کرده اید وی هی تکرار میکنید. (3464013) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۷:۴۲:۳۴
نه عزيزم قرار نبود. البته شما براي خودتون مختاريد كه هي الزامات و خط قرمز بگذاريد اما فقط براي دل خودتون كاربرد داره!! قضيه طرف بود كه مي خواست دختر حاكم رو بگيره و مي گفت 50% قضيه رو حل كرده!!!!! (3464259) (alef-3)
 
فریدون
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۸:۴۹:۱۶
اگر بیستم فروردین با بعنوان روز فناوری و پیروزی هسته ای در تقویم درج کردیم
باید این روز را (مثلا 30 دیماه)
را روز مرگ هسته ای بنامیم
چرا
چون حداقل حداقل این است که طبق معاهدات بین المللی و آژانس حق استفاده از فناوری هسته ای را همانند بیساری از کشورها که دارند
ما نیز باید داشته باشیم
و در ثانی
چرا در این چند دهه این همه میلیارد دلار
هزینه کردین و الانه لبریز از سیمان میکنین ؟!!!! (3464418) (alef-13)
 
مجتبی
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۹:۴۷:۱۱
خیلی دلت خوشه دادش کفگیر ته دیگ خورده (3464557) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۹:۵۳:۱۱
شهر چرنوبيل و شهری در ژاپن بعد از نشت هسته ای تبدیل به شهر ارواح شده اند، تازه این دو کشور خود دارای بالاترین تکنولوژی هستند و کشورهای دست اول در این زمینه هستند ، انرژی هسته ای در کشور ما تا حالا جز تحریم و خسارت هیچ سودی نداشته و با توجه به وجود همسایگان نادانی مثل صدام و یا افرادی با تفکرات سلفی و هزاران تروریست در منطقه که همه دشمن ایران و شیعه هستند ، داشتن نیروگاه هسته ای کار اشتباهی است و می تواند باعث ایجاد مسابقه هسته ای در بین کشورهای منطقه که هیچکدام هم ثبات ندارند شود و یا در صورت سانحه باعث خسارات غیر قابل تصوری د چند استان شود (3464574) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۵ ۱۱:۱۰:۴۳
داداش شما سوادت چند کلاسه؟متاسفم متاسف (3468871) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۲:۳۴:۰۳
رسانه‌های دولتی با ذوق‌زدگی تبلیغات راه انداخته‌اند که تا چند روز دیگر تحریم‌ها برداشته و همه جا گل و بلبل می‌شود ولی واقعیت مسئله این است که آمریکا به بهانه‌های جدید تحریم‌ها را ادامه می‌دهد. آینده خیلی از مسائل را روشن خواهد کرد. (3463864) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۰:۲۱:۱۷
من از صدا و سیما این چیزایی که میگی رو نشنیدم بهتره بهانه هم به دست امریکا ندیم (3464004) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۷:۴۶:۵۴
چون ما همچنان بر بخش عمده ای از اشتباهات گذشته خود پافشاری میکنیم. (3464270) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۲:۴۳:۵۷
خدارو شکر توافق اجرایی شد مردم راحت شدن (3463876) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۸:۱۲:۵۵
مشکل مردم فقط اجرایی شدن توافق بود؟ یا برداشته شدن تحریم‌ها؟
الان یعنی مردم با شنیدن این خبر راحت شدند؟ (3464333) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۸:۲۷:۱۳
مردم دقیقا از چی راحت شدن؟ گرانی؟ترم ؟بیکاری یا آب خوردن؟ (3464371) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۹:۴۹:۲۳
کاش شما که خدا را شکر میکنید که همیشه هم باید بکنید، ذره از خداوند، درخواست بینش بیشتر میکردید. (3464563) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۲:۵۰:۰۵
امیدوارم انچه مورد توافق گرفته هرچه زودتر انجام شود تا ایران بتواند جایگاه قابل قبولی در جامعه جهانی پیدا کند. (3463889) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۹:۵۰:۱۵
جایگاه قابل قبول با ذلت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی ایران هرچی آنها بگویند، بگوید چشم، جایگاهش قابل قبولتر میشود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ وای از این نظر و مثبت دهندگان به آن. (3464566) (alef-3)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۲:۵۰:۳۶
جناب سردار كوثريگرامي ...شما وقتي بازديدي صورت نگرفته چرا قاطعانه اعلام ميكنيد كه قلب راكتور خارج شده...چرا براي رسيدن به اهداف پست حزبي دروغ ميگوييد...حيف است كه شخصيت بزرگ خود را فداي اهداف پوچ كنيد..رهبري افرادي را براي اجراي صحيح برجام مشخص كرده و انها تصميم ميگيرند كه برجام اجرا شود يا نه...نيازي نيست شما و دوستانتان هر دقيقه از زنبيلتان يك بهانه براي نقص برجام در اوريد...در اجراي برجام ان هييت تصميم ميگيرد نه دولت و نه شما.... (3463891) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۰۴:۳۶
جا داره یه خسته نباشید بگیم از همین تریبون به حاج حسن!!!! واقعا گل کاشتی ، قانون ویزا ، تحریم های جدید ، تصویب کنگره و ... ، فرستادن تمام اورانیوم به روسیه، فروختن 40 تن آب سنگین به آمریکا !!! همین جوری برو جلو داداش ، مطمنم اصلا اینکارو نمیکنی دور بعدم رای بیاری!!!!
گفتیم احمد نژاد رفت ، میتونیم نفسی به راحتی بکشیم ، نگو جانشین خلفش میاد ، با همون افکار پوپولیستی ، فقط در قالبی نو !!! دست مریزاد حاجی!! (3463910) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۰:۰۴:۰۷
شما خیلی ساده ای که فکر می کنی مشکلات یک کشور در چند سال حل می شود مشکلات خانوادگی هم به این راحتی که مد نظر شماست حل نمی شود چه برسد به مسایل کلان. پس دست از طعنه زدن بردارید و ببینید که چی به مصلحت کشور هست. جنگیدن با کل دنیا یا ....؟ (3463982) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۰:۲۲:۰۶
با این کارایی که می کنید و وارد سفرتخانه ها می شید باز هم یعنی توقع دارید ویزا برای ایرانی ها برداشته بشه؟
من مطمئنم شما به روحانی رای ندادی و هدفت هم تخریبه از این کامنتها
حاجی!! (3464008) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۳۴:۲۱
خدایا به آبروی امام زمان عجل الله تعالی فرجه و دل سوخته ی خانواده هاط شهدا از بانیانش نگذرد و به استکبار وا
گذار و رسوا ی دو عالم شان نما و ضمن تسلیت به خانواده‌های شهدا علی الخصوص احمدی روشن رضایی نژاد علیمحمدی و شهریاری همه با هم سر دهیم الهی عظم البلا و برح الخفا وانکشف الغطا وانقطع الرجا..... واللهم عجل لولیک الفرج اللهم عجل لولیک الفرج اللهم عجل لولیک الفرج (3463940) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۱:۵۱:۴۸
به خدا اگه بدونی اصلا چی میگی (3464098) (alef-3)
 
صوفی
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۳۹:۰۵
مردم هزینه 10سال تحریم را دادند ..كه نمی باید بدادند.مثل سفارت اتش زدن.فقط بی تدبیری وسیاست های غلط مارا به این روز انداخته..تمام كشورهای جهان در حال پیشرفت اقتصادی ما درحال پس رفت.. (3463947) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۹:۵۱:۴۱
چون آنها مردمی مانند شما ندارند که از نابودی صنعت هسته ای خوشحال هستی. (3464569) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۵۲:۵۲
در ‌‌ سالروز شهادت شهيد احمدي روشنشهید_مصطفی_احمدی_روش (3463967) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۵۳:۰۵
زمان ومکان اجرای جشن پیروزی بزرگ مشخص نشده است (3463968) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۵:۴۱:۴۳
قرار شده همونجایی که هواپیمای ایرباسمونو با موشک زدن برای نابود شدن صنعت هسته ای و تسلیم بی قد و شرط کشور به دشمن جشن پیروزی بگیریم....
حتما تشریف بیارید..... (3464185) (alef-13)
 
دانا
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۵۳:۱۷
واقعا این خبر راسته؟؟؟
آخه با این همه عهد شکنی؟؟!!!!!!
بغضم گرفت/
حیف بچه هایی مثل احمدی روشن/ و رضای نژاد و .. )-:
بخدا قسم نمیذاریم خونشون حیف بشه/
فقط چشممون خیره بدست رهبره...
وای اگه.... (3463969) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۰:۰۹:۱۸
واقعا سر اختلاص ها بغضت نگرفت و این خبر سرشار از امید اشکتو در آورد!؟ (3463986) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۵۳:۲۴
بغضگلومو داره فشار میده چه خفتی (3463970) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۰:۲۴:۵۳
1- چند ساله الان رکود هست خیلی ها بیکار شدن و اقتصاد خوابیده برای ادمهای بیکار خهم بغض گوت رو فشار میده؟( توجه کن که طرف نون شب نداره9
2-به نظرت چرا باید به اینجا برسیم که این همه تعهد بدیم؟ اون موقع که تحریم میکردن فکر این روز رو میکردی یا نمیکردی؟
در همه امور همینگونه هستید بی هدف و بی برنامه و بی نظم و هزینه ایجاد کن برا کل کشور (3464012) (alef-13)
 
ق
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۷:۴۴:۳۷
خدا رو شکر
راکتور به درد ما نمیخوره ما میخواهیم فقر و فساد و بی عدالتی نباشه! ایناست که مهمه (3464266) (alef-3)
 
بازنشسته سرد و گرم چشیده
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۸:۱۹:۴۱
عزیزم ناراحت نشو
مگه تا حالا غیر از تحریم چه سودی برامون داشته که حالا نبودنش داشته باشه.
غیر اینه که 10 سال از همه کشورها ،( حتی این کشورای کوچولوی جنوب خلیج فارس )،عقب موندیم ..
غیر اینه که امثال عربستان و اسراییل از این ((حق مسلم ما))جداکثر سود را بردند؟
خداییش اگه این هزینه رو برای آبیاری تحت فشار و قطره ای انجام داده بودیم الان جوونای ما سر کار بودن و صادر کننده محصولات کشاورزی میشدیم ..
اصلا" فرض کن حالا این قلب ! خارج نشه و سالهای سال برامون کار کنه و تحریمها هم همچنان باقی بمونه. انصافا" سودش بیشتره یا ضررش ؟آیا خواست اسراییل عربستان همین نیست که ما به بهانه هسته تحریم بمونیم و دنیا مثل کل شمالی یه خط قرمز بکشه دورمون؟
بیایین از احساسات دست برداریم به فکر مردم و آینده بچه هامون باشیم (3464347) (alef-13)
 
کمال
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۵۳:۳۵
ملت غیور ایران اسلامی تسلیت باد (3463972) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۰:۲۱:۵۷
غیور فقط شما ۴ میلیون رای نیستید (3464007) (alef-3)
 
محمد قاسمی
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۵۳:۴۵
پیر پیروزی خجسته باد این پیروزی.... (3463973) (alef-13)
 
بهنام دیاری
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۵۴:۰۸
اگر عده ای تندرو سال های سال با شعارهای تند و رویکردی تنش زا دنیا را علیه ایران تحریک نمی کردند الان هم تحریم نبودیم و هم صنعت هسته ای قدرتمندی داشتیم.
لطفاً دولت و جناب ظریف را مقصر جلوه ندهید (3463974) (alef-13)
 
روح الله
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۵:۴۷:۲۱
تنش زدایی = تجاوز به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، فاجعه منا، برگشتن کشتی کمک به یمن با یک تلفن از وزیر خارجه شیطان، نفت 30 دلاری، تصویب قانون محدودیت صدور ویزا و ..................
تنش زدایی یه کلمه ی تخیلیه
در مقابل یک سگ هار هر چی بیشتر عقب بری اون میاد جلوتر (3464186) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۹:۵۴:۰۶
وای بر مردمی که پلمپ حق هسته ای خودشان را افتخار میدانند. وای به حال آن مردم. (3464577) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۲۳:۰۸:۵۰
همچنین صد بار وای به حال مردمی که حاضرند برای این گه بگن مقتدر هستیم به مساپل رده دهم و دهن پر کن اهمیت می دهند ولی از این که کشور اینقدر ضعیفه که حتی خلال دندان هم از چین وارد می کنه ککشون هم نمی گزه (3466642) (alef-13)
 
ایمان
۱۳۹۴-۱۰-۲۴ ۲۳:۰۱:۴۹
نتیجه تنش زدایی را هم دیدیم
نفت 30 دلاری (3468280) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۳:۵۴:۱۶
نمیدو نم چی بگم هنوز ما تو این سوال گیر کردیم که علم بهتر است یا ثروت (3463975) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۰:۳۰:۴۸
اقای صالحی میفرمودند ماقبل راکتور را دست نمیزنیم
و فقط منافذ لوله ها را با بتن پرمیکنیم
واقعا که گل کاشتید دستتون درد نکنه
راستی یه سوال از اقای روحانی:
ساختن راکتور اراک کار سخت تری است یا با بتن پر کردنش؟؟ (3464026) (alef-13)
 
عین ا...
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۰:۳۵:۵۹
حالا راکتور آب سنگین یا سبک چه قدر علم و فن آوری و صنعت کشور را به حرکت آورده بود . چه قدر به توسعه اقتصادی کشور کمک میکرد . همه مردم سر کارند حتی آنهایی که کامنت های احساسی میدن . لطفا از ایزوتوپ دارویی نگید که مواد اولیه داروهای معمولی مون هم وارداتی ان و در اوج تحریم ها دیدیم کارخانه های داروسازی به تعطیلی رسید و پنی سیلین ها و داروهای بیهوشی چینی جان چند نفر را گرفت . از پیشرفت نگید که حتی یک ترانزیستور یا آی سی در کشور نمی توانیم تولید کنیم .اینکه آب سنگین باقی خواهد ماند !! چه دردی از مردم دوا خواهد کرد جز صحنه سازی برای اتهام علیه ایران در این سالها توسط اسرائیل و عربستان و متحدانش . آن چه حق مسلم مردم ما بود توسعه صنعت نفت و گاز مملکت بود که با در جا زدن و تحریم شدن باعث رشد رقیبان منطقه ای ایران و سرازیر شدن ثروتهای هنگفت نفت و گاز به سویشان بود . (3464029) (alef-13)
 
شیر زوک
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۰:۴۴:۳۰
نا امیدی از شیطان است بزودی مشکل حل خواهد شد. (3464037) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۱:۳۳:۰۲
متاسفانه مشخص نیست با چه نیتی مسائل فنی به شکل احساسی و اعلامیه فوت بیان می شوند، کسانی هم که اطلاع ندارند تصور می کنند چه هزیمت بزرگی اتفاق افتاده، برادران و خواهران گرامی کمی از اینترنت که در دسترس شماست برای دانش افزایی استفاده کنید. هم اکنون اکثر قریب به اتفاق رآکتورهای تحقیقاتی آب سبک هستند و همین رآکتور تهران هم که ساخت صفحات سوخت آن جشن گرفته شد هم از نوع آب سبک می باشد. ایران رسما علت این که رآکتور اراک را از نوع آب سنگین انتخاب کرد، عدم اطمینان برای رسیدن به توانایی غنی سازی اعلام کرده است یعنی اگر می دانستند که می توانند اورانیوم را غنی کنند رآکتور اراک را هم آب سبک می ساختند. حالا چرا باید نوحه سرایی کنیم که قلب رآکتور و لابد رگهای کرونر و آئورت آن را سیمان می گیرند و لابد بعد هم به دریچه های میترال و دریجه های لانه کبوتری می رسد!!!
ظاهرا ما هدف را که رسیدن به ارزانترین و بهترین روش برای تامین نیازهای درمانی کشور هست را با تقدیس اورانیوم اشتباه گرفته ایم . (3464089) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۷:۴۱:۱۰
شرم آور است
اين واژه سيمان و بتون فقط براي تحقير دانشمندان ايراني در توافقنامه آمده است. (3464253) (alef-3)
 
رضایی
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۸:۱۰:۱۹
با سلام
ای کاش قلب من را در می آوردند و قلب راکتور اتمی را که با خون دل ساخته بودند و ثمره خون شهیدان انقلاب و هسته ای بود در نمی آورند و نسل آینده را از آن محروم نمی کردند ، البته این تاوان تندرویها ، سو مدیریت ها ، بی تدبیریها ، کارهای نابخردانه ، شعارهای تند مرگ علیه کشورها ، دشمن تراشیهایی است یک عده سالها ست در مملکت به راه انداخته اند و دائم بر طبل خشونت می زنند و بعضا با استفاده از تریبونهایی که در اختیار دارند دائما با تو هین و اهانت ،شعارهای تند و نامناسب کاری کردند که چندین قعطنامه بر علیه کشور در مجامع بین المللی صادر شود و تحریم های ظالمانه علیه کشور تصویب شود و تاوان آنرا را باید ملت بدهد و دولت هم بخاطر خواباندن فتنه و جنگ و دفع شر و نجات کشور از تحریمهای ظالمانه چاره ای جز تن دادن به این ذلت را نداشته باشد ، گناه این ظلم به گردن چه کس یا کسانی است ؟ (3464324) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۸:۳۲:۱۵
و هنوز هم عده اي مي خواهند به اين تفكر دامن بزنند كه ممكن است دولت بتواند به صورت سرخود كاري خاذج از اراده نظام انجام دهد ،
طوري حرف مي زنند انگار عده اي شبانه و دزدانه اينكار را انجام دهند ، (3464382) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۸:۴۷:۲۰
این هم برگ زرین دیگر در کارنامه این دولت که ایندگان از ان با افتخار یاد خواند کرد!!!!!!!! (3464411) (alef-3)
 
نجات
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۰:۵۸:۱۳
چوب اعتماد به امریکا رو میخورین...
همونطور که مصدق خورد...همونطور که سال 82 همه چیو تعطیل کردین و بعد گذاشتن توی کاستون... (3464755) (alef-3)
 
دلواپس باغیرت
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۱:۰۴:۳۶
واقعا متاسفیم برا خودمونو و عزتمونو و خون شهدامونو و خاک عزیز کشورمون واقعا باید به حال اسفناک خودمون تو این دولت تزویر و ناامیدی خون گریه کنیم الان تو اوج ذلت و خواری هستیم تو کل زمان 2500 ساله تاریخ کشورمون هیچ وقت به اندازه الان خوار و خفیف نشده بودیم که دولت تزویر سرمون اورده امریکا بخاد از اونور دنیا در حال که خودش صدها کلاهک هسته ای داره راکتوری که خودمون ساختیم از بتون پر کنه و ما هم نگاه کنیم اونوقت هم خودشون بگن هیچ تحریمی هم قرار نیس لغو بشه واقها این همه سختی کشیدیم اون همه شهید دادیم اون همه خون دادیم که الان دولت تزویر بیاد اینچنین خوار و ذلیلمون کنه کجایی دکتر احمندی نزاد که با یه سخنرانی اتشینت امریکا به خودش میلرزید (3464778) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۱۱:۴۹:۳۱
حالا باید چیکار کنیم.جشن هسته ای بگیریم یا نه.. (3464919) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۱۰-۲۴ ۰۲:۵۸:۱۴
تو را به خدا بگذارید زودتر پلمش کنند . به خدا اشکم رو بیکاری وگرونی در اورد (3466902) (alef-13)
 
محمدرضا
۱۳۹۴-۱۰-۲۴ ۰۷:۴۷:۲۲
مژده مژده به مردم ایران در هفته پیش رو ارزانی و کاهش عظیم قیمت ها در راه است دلار 10000 ریالی سلام سکه 3000000 سلام قیمت خودروها به یک سوم زمان حال کاهش می بابد دیگر همه خانه دار می شوند ارزانی بی داد خواهد کرد (3466970) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته