توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 412809
کارشناس روس: پوتین خیلی خوشحال نباشد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۸
برخی کارشناسان روس بر این باورند که روسیه و شخص پوتین نباید نسبت به روی کارآمدن ترامپ خوش بینی بیش از اندازه داشته باشد.

به گزارش خبرآنلاین، کارشناسانی که روزنامه "ار ب کا" از آنها پرسش کرده به لغو مجازاتهای روسيه از طرف آمریکا و بازسازی روابط کرملین و کاخ سفید پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باور ندارند.

نیکولای زلوبین رئیس مرکز منافع جهانی در این باره گفت: بین نخبگان آمریکایی تفاهم منفی نسبت به روسيه شکل گرفته و من نیاز رئیس‌جمهور آینده آمریکا به درهم شکستن این تفاهم را مشاهده نمی‌کنم.

آندری کالسنیکوف از مرکز کارنگی مسکو نیز انتظار بازسازی روسیه و آمریکا را ندارد. وی می گوید: "باور بر این است که نیل به توافق با ترامپ کار ساده‌تری است. ولی ترامپ فردی است که می‌تواند بطور ناگهانی موضع خود را تغییر دهد".

آندری سوشنتسوف مدیر برنامه باشگاه مباحثه والدای نیز به این اشاره می‌کند که "عوامل ساختاری" از تحولات عمیق در روابط روسیه و آمریکا جلوگیری می‌کند و "شخصیت رئیس‌جمهور آینده آمریکا اینجا نقش درجه دوم ایفا می‌کند". به نظر وی، آمریکا در مورد امور امنیتی در اروپا و استقرار پدافند ضد موشکی در این منطقه به پیشواز روسيه نخواهد رفت.

وی افزود: "ترامپ برغم برخی اظهارنظرهای مناسب، هیچ امر معینی برای بهبود روابط پیشنهاد نکرده است. دوران ریاست جمهوری وی به معنی ابهام بزرگ برای روسيه خواهد بود. سیاست خارجی روسيه عادت دارد به مشخص بودن اوضاع، حتی مشخص بودن منفی، اتکا کند. از این لحاظ به قدرت رسیدن هیلاری کلینتون دورنمای مفهوم‌تری بود، حتی برغم اینکه او روسيه را به این مسابقه (مبارزه انتخاباتی) کشیده و ترامپ را به ارتباط با روسيه متهم کرده بود".

ویکتور اوزروف رئیس کمیته دفاعی شورای فدراسیون معتقد است برای روسيه مهم نبود کدام یک از کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا در انتخابات پیروز مي‌شود. سیاست خارجی آمریکا نسبت به روسيه دچار تحول بزرگ نمی‌شود. اظهارات کاندیداها از بخش تبلیغات انتخاباتی بود. بنظر سناتور، رهبر جدید آمریکا در هر حال نقطه تماس با روسيه را جستجو می‌کند ولی از راهبرد نفوذ بر سیاست جهانی منصرف نمی‌شود.

یوگنی مینچنکو کارشناس سیاسی به این اشاره می‌کند که ترامپ طی مبارزه به کرات نقطه نظر خود در مورد امور مختلف را تغییر داده بود و نخبگان حزب جمهوریخواه موضع ضد روسيه دارند. لذا مداوم بودن محبت ترامپ به روسيه خیلی تردید برانگیز است.

منبع نزدیک به وزارت امور خارجه به این روزنامه گفت برای روسيه مهم است کدام کاندیدا در انتخابات پیروز مي‌شود. سر و کار داشتن با ترامپ برای مسکو راحت‌تر خواهد بود زیرا او تاجر و لذا واقع بین است. وی در مورد امکان نیل به توافق با کلینتون ابراز تردید کرد.

کارشناسان همچنین پیش بینی می‌کنند در دوران رئیس‌جمهور جدید آمریکا تغییر چندانی در گفتگوی روسیه و آمریکا در بخش مربوط به بحران اوکراین و سوریه بروز نمی‌کند.

سوشنتسوف خاطر نشان می‌کند: سوریه میدان نبرد بین عربستان سعودی، ترکیه و ایران است و سطح حضور روسیه و آمریکا در این درگیری چندان بالا نیست. امکان حل این بحران هم قابل رؤیت نیست. فکر می‌کنم آمریکا بیشتر به امور داخلی خود مشغول مي‌شود و وقت پرداختن به بحران سوریه را نخواهد داشت.

زلوبین معتقد است آمریکا مجازاتهای روسيه را در دوران ترامپ رفع نمی‌کند.

سوشنتسوف در این مورد با او موافق است ولی می‌گوید نخبگان آمریکایی در بلندمدت می‌توانند مسئله ملایم کردن مجازاتها در ازای رفتار خوب مسکو را مطرح کنند. بنظر وی مجازاتها فعلاً نتیجه نامطلوبی برای آمریکا داشته و فی‌الواقع مسکو را به سوی پکن - رقیب شماره یک واشنگتن - رانده است.
 
کلمات کلیدی : روسیه + دونالد ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.