نظر منتشر شده
۲۰۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 242204
درباره خاطرات آیه الله مصباح یزدی
ناصرایمانی، 27 شهریور 93
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۵
اخیراً خاطره ای از جناب آیت الله مصباح یزدی در سایت رسمی ایشان در خصوص حوادث قبل از انقلاب منتشر شده است. ایشان فرمودند که در دوران مبارزات ستم شاهی، مرحوم شهید قدوسی با ایشان تماس گرفتند و در خواست ملاقاتی را نموده بودند که در این رابطه آقای هاشمی رفسنجانی و مقام معظم رهبری برای صرف صبحانه به منزل ایشان رفتند. در این ملاقات آقای هاشمی اصرار داشتند که مجاهدین خلق (منافقین) یک سازمان مبارز و اسلامی است و لازم است که آقای مصباح هم با آنان همکاری نمایند. ایشان اضافه کرده است که آقای هاشمی حتی همکاری با مارکیست ها در سرنگونی رژیم پهلوی را بلا اشکال می دانستند. اما آقای مصباح بدلیل اینکه حجتی برای کمک به منافقین نداشتند و آنها را اسلامی نمی دانستند، از موافقت با پیشنهاد آقای هاشمی خودداری نمودند. آقای مصباح یزدی البته در این خاطره تاکید نمودند که مقام معظم رهبری از ابتدا تا انتهای جلسه کاملاً ساکت بوده و هیچ کلامی به زبان نیاوردند.

پیرامون نقل این قبیل خاطره‌ها، ذکر چند نکته ضروری است:
۱. ذکر خاطرات تاریخی بدون توجه به زمینه‌های شکل دهنده به حوادث منجر به سوء برداشت خواهد شد. مثلا در همین خاطره اگر خوانندگان ندانند که مجاهدین خلق که بعدا به حق منافقین نامیده شدند، چه سیر تاریخی را گذراندند، که اغلب افراد امروز چنین هستند، این خاطره را در ظرف زمانی فعلی ادراک می کنند و ممکن است این نتیجه غلط را بگیرند که آقای هاشمی رفسنجانی نه تنها با ملحدین (مارکسیست ها) بلکه با منافقین که به تعبیر قرآن بدتر از کفارند، همکاری میکرد و تلاش داشت آبروی روحانیت را برای آنان خرج کند. در حالی که بسیاری ار مبارزان تا سال ۱۳۵۴ که رسوایی قتل و سوزاندن اعضای معترض به انحرافات سازمان، مانند آنچه بر سر شهید مهندس شریف واقفی آوردند یا از نفاقشان بی خبر بودند یا هنوز به جذب عناصر صادق سازمان و نجاتشان امیدوار مانده بودند. بنا بر خاطرات زندانیان سیاسی قلیلی از مبارزان در زندانهای رژیم شاه پیش از از آن تاریخ متوجه انحرافات و نفاق آنان شده بودند؛ مانند مرحوم عسگراولادی، مرحوم آیه الله فاکر، احمد توکلی(نماینده تهران)، محمد رجبی دوانی(رئیس کتابخانه مجلس) و حسین طارمی(از مسئولان بیت رهبری). در اول کار حتی در سطح مراجع تقلید ازآنان دفاع شد. مثلا حضرت آیه الله العظی محلاتی در عید فطر سال ۱۳۵۰ در نماز عید، در مسجد مولای شیراز به دستگیری سران سازمان به شدت و صراحت اعتراض کرد و کار به تظاهرات محدودی کشید که اولین بازداشت آقای محمود فرشیدی(وزیر اسبق آموزش و پرورش) در همین تظاهرات اتفاق افتاد ولی بعدها وی دعوت مجاهدین را رد کرد.

۲. با توجه به دستگیری آقای هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۵۲ معلوم است که آن ملاقات مربوط به همان اوایل ماجراست و ایشان پس از رسوایی نفاق، در زندان علیه آنان موضع داشت. این نحوه خاطره گویی که به سوء برداشت نسبت به وضع حال بزرگان نهضت منجر میشود مفید به حال انقلاب و اسلام نیست درست مثل این است که کسی با ذکر خاطراتی از عدم فعالیت سیاسی آیه الله مصباح یزدی، باعث شود نقش دفاع فکری ایشان از حریم اعتقادات اسلامی و انقلاب اسلامی در دو دهه اخیر به درستی ارزشگزاری نگردد.

۳. پیامبر فرمودند: الامور مرهونه باوقاتها، همه کارها در گرو وقت خویش است. این نحوه خاطره گویی منفک از زمان، عیوب دیگری هم دارد. فرض ما در این مقاله بر این است که تمامی آنچه آقای مصباح بیان فرمودند ، کاملا قرین صحت است و ایشان هیچ نکته ای را بدلیل فراموشی از قلم نیانداخته اند . تازه ابهامات جدیدی برای شنونده یا خواننده در باره شخصیتهای محترم دیگری پیش میاید. مثلا در همین خاطره: آیا شهید قدوسی که وقت ملاقات را ترتیب دادند و مقام رهبری که همراه آقای هاشمی بودند، از محتوای صحبت های آقای هاشمی اطلاع داشته اند یا خیر . علی القاعده باید از کلیات صحبت های آقای هاشمی اطلاع می داشتند در غیر اینصورت از آقای هاشمی می خواستند که به تنهائی به ملاقات آقای مصباح بروند. لذا بطور طبیعی می باید این دو بزرگوار نیز موافق مواضع آقای هاشمی بوده و یا حداقل مخالف نبوده باشند. این نکته را میتوان از طریق دیگر نیز متوجه شد و آن سکوت حضرت آیت الله خامنه ای در طول این ملاقات است. علی القاعده اگر مقام رهبری با صحبت های آقای هاشمی (به این گونه ای که آقای مصباح نقل کردند) مخالفت داشتند، در طول ملاقات آنرا بیان می کردند نه اینکه با سکوت خود آنرا تائید ضمنی نمایند .آقای مصباح فرمودند که آقای هاشمی همکاری با مارکیست ها را هم جایز می دانستند! حضرت امام، آقای هاشمی را خیلی خوب میشناختند. اگر سابقه هاشمی این بود، آن همه حمایت امام از ایشان و حمایت رهبری چرا وجود داشته است؟

۴. تاریخ انقلاب اسلامی و فداکاری های ملت ایران به رهبری روحانیت از جمله بزرگان نامبرده شده در این مقاله ساخته شده است، گرچه نقش‌ها بیش وکم بوده است. ذکر خاطرات به نحوی که پیشگامان را شخصیت¬هایی مذبذب و یا فریب خورده ویا ناآگاه و کسان دیگری را اهل حجت و بصیرت نشان دهد قدری غیرمنصفانه است. خاطره نقل شده از آقای مصباح یزدی، به گونه ای است که ناخواسته چنین القاء میکند که ایشان چنان تیز بینی سیاسی داشتند که کسانی از روحانییت مبارز قبل از انقلاب از قبیل آقای قدوسی و هاشمی رفسنجانی و حضرت آیت الله خامنه ای، آن هوشیاری لازمه را نداشتند. روشن است که این قبیل تلقی ها به نفع روحانیت نیست. متاسفانه شرایط این سالها و این دوران بگونه ای شده است که تاریخ مبارزات درخشان قبل از انقلاب و انقلابیون زجر کشیده آن به سادگی مورد هجمه و تهتک قرار می گیرد و تأسف بارتر اینکه دوستان انقلاب در مقابل آن سکوت می کنند! بر همه روشن است که امثال نویسنده و سایت الف با برخی مواضع فعلی آقای هاشمی رفسنجانی، به جد مخالف اند ولی این نباید بهانه ای برای مخدوش کردن چهره درخشان مبارزات این ملت شود و تاریخ تحریف شده ارائه گردد. از بزرگان دقت و احتیاط بیشتر انتظار است.
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۸:۴۶:۳۰
آیت الله هاشمی رفسنجانی
مبارزات ایشان برای انقلاب به طور قاطع بیشتر از آقای مصباح یزدی است و حداقل در این مورد ایشان صحبتی نمی توانند داشته باشند .هر چند زمینه های دیگر هم به همین منوال (2380881) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۴۶:۰۳
در این که رابط مجاهدین با امام در هنگام تشکیل دولت موفق، رفسنجانی بوده است هیچ شگی وجود ندارد. (2381036) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۱:۵۸:۰۶
الف امیدوارم منتشر کنی!

حالا کارت به جایی رسیده که ماله کشی پایداری چی ها رو انجام می ده؟!! (2381103) (alef-13)
 
شهروند .........
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۳:۵۲:۳۶
با سلام باز هم داریم از اظهار نظر فردی آنهم علامه مصباح با سنگ اندازی مخالفت میکنیم مدعیان دروغین آزادی چرا نمیگذاریید علامه جواب خاطرات شما را بدهد مگر جناب علامه که استاد حوزه و مدرس دینی نیست ؟ حرف حق نمیزند؟ اتمام حجت دریافتنی است باید شخص خود به یقین برسد دید سخن جناب مصباح درست بود و راست میگفت در جریان فتنه و توهین به مقدسات اسلامی مصباح به رهبری لبیک گفت در کنار رهبر و مردم بود مواضع دفاع از اسلام را گرفت چرا انکار میکنید بزدلانو حداقل شهامت داشته باشید و از ملت عذر خواهی کنید و توبه کنید سایت الف چرا داری سانسور میکنی و طرفداران بیشمار علامه مصباح را اجازه نمیدهی کامنت بدهند مصباح خار چشم دشمنان ولایت در ایران اسلامی است یاور رهبری و مقاومت وجهاد است دوگانگی تا کیه فردی میتواند خاطرات خود را منتشر کند ولی علامه مصباح استاد حوزه مرد جهاد نمیتواند در مملکت اسلامی نظر دهد واقعا این اصلاح طلب ها فقط شعار میدهند ننگ تان باد ریاکارها عاثبت رسوا و خوار میشودند (2381189) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۷:۰۴
این انتقامی هست که ملت با نه به هاشمی باید پرداخت کنند . در ضمن هاشمی پسرش را نجات بده براش کافیه بقیه کارها توافقی هست درتمام دوران اینو ثابت کرده خدا را شکر مقام معظم رهبری سلامت هستند وگرنه اقای هاشمی یه کتاب هم برای خاطرات خودش با رهبری مینوشت که همه اینکارهارا من بهرهبری میگفتم.خدا عاقبت همه را ختم به خیر کند. (2381206) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۹:۴۵
پس از سال‌ها نازیدن ایشان به این مبارزات کذائی، اکنون روشن می‌شود که این مبارزات تنها حمایت از مجاهدین خلق بوده است. اگر اسم این کار را مبارزه می‌گذارید، مبارزه‌ای است که موجب رسوائی است و نه افتخار. (2381211) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۰۰:۳۰
خیلی جالبه ! سایت "الف" اصلا انصاف ندارد.
اولا : شما که در مورد این خاطره مصباح میگویید ممکن است موجب سوء استفاده شود ، چرا در مورد سیل خاطرات هاشمی که به مناسبت های مختلف منتشر می شود نقدی ندارید!

ثانیا : اتفاقا مصباح جانب انصاف را رعایت کرده و در متن خاطره اشاره می کند که هاشمی آن ها را انسان های خوبی میدانسته (هاشمی : نماز شبشان ترک نمی‌شود، ماهیانه دوازده هزار تومان حقوق می‌گیرند و از این مقدار فقط پانصد تومانش را مصرف و بقیه‌اش را صرف مبارزه می‌کنند، چنینند و چنانند.) اما خودش چون حجتی نداشته حمایت نمی کند :" گفتم: همه این‌ها را که فرمودید درست است، اما برای شما حجت است و برای من حجت نیست. من تا کسی را نشناسم که برای اسلام کار می‌کند،‌ با او همکاری نمی‌کنم"

حتی در انتهای مطلب، مصباح می گوید: "در حال حاضر هم نمی‌گویم که آن‌ها کار بدی کردند. شاید وظیفه‌شان در آن شرایط همان بود، اما من چون حجتی نداشتم، مشارکت نکردم. شاید من اشتباه کرده باشم، اما اگر اشتباه هم کرده‌ام، خودم را معذور می‌دانم."
یعنی دقیقا همان چیزی که شما در این مطلب میخواهید بگویید.

ثالثا : این خاطره مصباح در پاسخ به خاطره هاشمی روی سایت ها قرار گرفته ! ای کاش خاطره هاشمی که در آن سعی دارد مخالفت مصباح با منافقین را "مخالفت با مبارزه علیه شاه" جلوه دهد ، هم نقد می کردید !

---------------
راستی اگر مواصع هاشمی و مصباح در مورد سازمان مجاهدین برعکس بود ، یعنی آن موقع مصباح حمایت کرده بود و هاشمی مخالفت کرده بود ، الآن هاشمی و سایت رسمی اش چه کار می کردند ؟! آیا توی بوق و کرنا نمی کردند که ببینید هاشمی جه بصیرتی داشت که از منافقین حمایت نکرد و هاشمی ار همان اول هم با افراطی ها مخالف بود ... (2381426) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۱۵:۴۵
اصلا اقای مصباح قبل از انقلاب مبارزه ای نداشته اند که از کسی کمتریا بیشتر

بوده باشد!!

ایشان انقلابی بعد از انقلاب هستند!! و تمام "افتخارات" ایشان مربوط به همین

دوران است!! (2381555) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۶:۵۵:۲۱
تمام افتخارات و مبارزات حضرت آیت الله مربوط به همین چند سال اخیر است. (2383726) (alef-13)
 
بی جواب
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۱۶:۴۶
واقعا باید متاسف بود در روزگاری که دشمن داره به ما دندون نشون میده و برای بهبود وضعیت مردم در داخل باید همه تلاش کنیم یه عده از زعمای قوم دارند به چه موضوعات بچه گانه ای میپردازند.
این هم نمونه ای از عدم پایبندی عملی به امر ولی است که وقتی ایشون به هم دلی و تلاش برای کشور و مردم دعوت میکنند یک عده ای بازی من خوبم تو بدی راه انداختند
و این وضعیت فقط دل دشمنان دین و کشور را شاد کرده خدایا مارا دشمن شاد نکن
عاقبت ما را ختم به خیر کن
خدایا ما را از کسانی قرار مده که به دست خود حاصل خویش را به آتش میکشند. (2381558) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۲۲:۵۴
اين بنده خدا ! ؛ يك هزارم رفسنجاني هم ، براي انقلاب كار نكرده است . (2381570) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۷:۴۹:۵۵
چرا پس احمدی نژاد رو کی تربیت کرده برای انقلاب ؟! (2383826) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۴۷:۲۹
خوب بود این دقت را در خاطره گویی آقای رفسنجانی اعمال میکردید بد،بداست هر که باشد (2381715) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۹:۰۱:۵۰
از کجا با اطمینان سخن می گوئید بسیاری از مردم سابقه مبارزاتی بیشتر دارند ولی در معرض عموم مردم نبودند مانند آیت ا... سعیدی یا سید علی اندرزگو یا خسرو گلسرخی و....که توسط رژیم دژخیم پهلوی کشته شدند (2382157) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۲:۵۵:۲۵
حداقل کسانی که خود مبارز بودند می دانند چه کسی مبارزه کرده و چه کسی نه (2383244) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۳:۰۰:۲۶
این خاطر زیر سوال بردن امام هم است چون ایشان هاشمی را به بالاترین پست ها مانند جانشین فرمانده کل قوا منصوب نمودند و تعاریف زیادی از ایشان کردند اما امروز کسی که هیچ مورد توجه حضرت امام نبوده گذشته هاشمی ( گذسته قبل از انتصاب توسط حضرت امام ) زیر سوال می برد ؟ (2383266) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۱:۳۵:۳۱
آخه دوستان عزیز الف توجه داشته باشند درپاسخ به تحریف خاطرات توسط جنایب هاشمی رفسنجانی نقل دقیق ماجرا توسط سایت جناب مصباح صورت گرفته ومگه کسی هست که ندونه حاج آقا خاطره درایران چه کسیه ؟ آخه بداخلاقی درنقل خبر ناثوابه !! (2382329) (alef-13)
 
م
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۹:۱۶:۴۸
شما از کجا مطمئنی تحریف خاطرات توسط آیت الله هاشمی صورت گرفته و نقل دقیق ماجرا توسط سایت آیت الله مصباح ؟ از کجا معلوم بر عکس نباشه ؟ (2383948) (alef-13)
 
سید محسن
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۳:۰۹:۵۰
اصلا هیچ وقت صحبتی از مصباح یزدی حتی تا دهه شصت نبود...
چطور اشان از آقای رفسنجانی صحبت میکنند؟؟؟ (2382459) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۳:۲۷:۰۳
بنده در ذيل آن خاطره نوشتم كه اين نحو بيان خاطرات نشانه بيماري نفساني است ، انشاالله اين مطالب كه از ايشان نقل شده كذب باشد و ايشان بري از اين بيماري (2382480) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۰۹:۲۲:۳۰
فکر نمی کنید این تذکرات به آیت الله مصباح در مورد چگونگی نقل خاطره تاریخی، شامل خاطرات مجلد شده ی هاشمی هم بشود؟
مثلا قضیه ی مک فارلین که هاشمی گفته روحانی حضور داشت و دولتمردان روحانی گفتن این دروغ هست. حتی مدیرمسئول روزنامه ی شرق هم گفت هاشمی در خاطراتش همه چیز را نگفته و این فرقی با دروغ گویی ندارد (2382801) (alef-17)
 
محمود
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۲:۵۷:۳۱
یا ایها المسلمون اتحدو اتحدو "واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا " (2383252) (alef-13)
 
Alireza
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۸:۴۸:۳۴
به نظرم بسیار خوب هست که چنین خاطراتی بیان شود تا متولدین دهه 60 به بالا که اطلاعی از اتفاقات آن موقع ندارند با خبر شوند.
این سوء برداشت ها را افرادی با بیان جزئیات می توانند برطرف کنند ولی این کار جلوی خیلی از سینه چاک های قلابی و سوء استفاده ها را می تواند بگیرد و یا حداقل کاهش دهد.

امیدوارم که الف منتشرش کند. (2380888) (alef-9)
 
محمودی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۰۲:۳۸
من با شما موافقم اما حداقل ما قدیمی ترها خوب می دانیم :
1- منافقین امروز تا زمانی که مبارزان و رهبران اولیه خود که بعدا شهید هم شدند مورد اولا انقلابی و مطیع روحانیون نهضت مثل آیت الله شهید بهشتی و آیت الله طالقانی بودند. ثانیاً : آیت الله هاشمی از نظر مالی آن ها را برای براندازی طاغوت حمایت کرد.
ثالثاً گروها ی دیگری هم که تفکر غیر دینی داشتند در بر اندازی طاعوت دست داشتند.
2- حضرت آیت الله بهتر است صریح و روشن در مورد ابهام موجود در باره عدم امضا ایشان ذیل نامه حمایت روحانیون و مراجع از امام بعد از دست گیری توضیح بفرمایند. " لطفا منتشر بفرمایید." (2381376) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۵۳:۴۵
ما قدیمی ها هم نظر امام را در مورد آنها میدانیم(ملاقات در نجف)پس اینگونه تحریف نکنید هر وقت آقای هاشمی تکلیف خود را با خلافهای فرزندانش حل کرد تکلیف سابقه انقلابیش نیز مشخص میشود (2381728) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۶:۰۲:۴۰
ولی ما قدیمی ترها هم به یاد داریم که امام خمینی (ره) در سخنرانی رسمی خود فرمودند که منافقین جهت جلب نظر ایشان به نجف می روند که امام بطور کامل به صحبتهای آنها گوش فرا داده و پس از آن اعلام می دارد که نظرات منافقین التقاطی بوده و ربطی به اسلام ندارد و هر گونه کمک مالی به منافقین را از نظر شرعی حرام می دانند.
البته با توجه به اینکه منافقین اکثر اعضای مذهبی خود را که حاضر به پذیرتن نظرات التقاطی نبودند به نحو فجیعی به شهادت رساندند. اغلب علمای آگاه و مبارز منافقین را ترد و همکاری با آنان را جایز نمی دانستند.
لازم به ذکر است که بنده قبل از انقلاب با گروه ابوذر از نیرو های مذهبی انشعابی از سازمان همکاری داشتم. گروهی که با نظر منفی روحانیت مبارز نسبت به منافقین از آنها انشعاب کرد. (2381914) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۹:۱۹:۱۳
بعد از آن اتفاقات کلیت روحانیت من جمله آیت الله هاشمی نسبت به این گروه موضع منفی داشتند لطفا زمان وقوع حوادث را پس و پیش نکنید (2383950) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۱۶:۰۳
توجه خوانند گان محترم را به بخشی از منشور روحانیت امام جلب می کنم که امام همیشه دو دسته روحانی در پیش رو داشتند.اگر الف چاپ کند.
" دیروز مقدس‏ نماهای بیشعور می ‏گفتند دین از سیاست جداست و مبارزه با شاه حرام است، امروز می ‏گویند مسئولین نظام کمونیست شده ‏اند، تا دیروز مشروب فروشی و فساد و فحشا و فسق و حکومت ظالمان برای ظهور امام زمان- ارواحنا فداه- را مفید و راهگشا می‏ دانستند، امروز فریاد «وااسلاما» سر می ‏دهند!. " (2381385) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۵:۵۸:۵۲
تحریف وقایع انقلاب وسخنان امام راحل تقصیر کسانیست که آنها راگزینشی بیان می کنند مثلا همه میدانند آرشیو صدا سیما پر است از سخنان امام که به مناسبتهای مختلف دیدگاههای خود را در جمع مردم تبیین کرده اند ! اما متاسفانه هرآنچه از سخنان ایشان مخصوصا در سالهای اخیر پخش شده گزینشی بوده وحتی تصویر بعضی شخصیت ها با ترفندهای کامپیوتری سانسور می شود !! واجازه نمی دهند جوانان امروزتفکرواقعی امام راحل را بشناسند!! اخیرا موجی از کامنتهای توهین آمیز تعقل مخصوصا جوانان جامعه را به بازی گرفته بود!! گمان می کنید چه کسانی زمینه ساز این گونه فعالیتها هستند ؟! قطعا کسانی که حقایق زمان امام را آن طور که به نفعشان است منتشر می کنند واجازه شناخت شخصیت قابل احترام امام را به جوانان امروزی نمی دهند !!! (2381901) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۱:۵۷:۴۰
سلام اولا اول شما ثابت کنيد که مطلع هستيد ثانيا هاشمي اگر انقلابي بود ملاک حال فعلي افراد است مثل حر ،ثالثا چون آقاي مصباح با پول و هزينه بيت المال فعاليتش را به رخ مردم نکشيد انقلابي نيست (2382356) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۲۰:۲۹:۰۵
حال فعلی م ملاکش شما نیسین که هر کی مث شما فک نکرد منحرف حساب بیاد (2384028) (alef-13)
 
m
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۸:۵۰:۰۵
بنده مدتهاست مواضع و سخنان جناب مصباح را پیگیری می کنم چیزی که از ایشان دیده ام سطحی نگری شدید بوده. (2380891) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۱:۴۰:۰۵
من شمار به چالش خواندن تالیفات ایشان میکنم !!!! بفهمیم کی سطحی نگره.... (2381082) (alef-13)
 
سید علی اکبر موسوی از مشهد مقدس
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۶:۵۶:۳۳
به نام خالقی که شاهد است
سلام
به آقای یا خانم m اطمینان می دهم که چه بسا با مطالعه بیشتر زندگی بزرگان انقلاب از جمله جناب آقای مصباح و جناب آقای هاشمی رفسنجانی از اظهار نظرهایی که خود متهم به سطحی نگری است خودداری خواهیم کرد ...

به نظر من مقاله فوق بیشتر متاثر از حب و بغض های شخصی نویسنده یا نویسندگان آن است و اشکالات فراوانی در آن به چشم می خورد که من با فرصت کمی که دارم سعی می کنم نقدی منصفانه و اجمالی به آن داشته باشم و می دانم که حرف در این زمینه زیاد است و فرصت کم و امیدوارم سایت الف شهامت انتشار این وجیزه را داشته باشد.
1- نویسنده در بخشی ازمقاله خود، طوری سخن رانده که به راحتی ارزش بصیرت در شناخت نیت پلید منافقین قبل از آشکار شدن ماهیت واقعی آنها را نادیده گرفته است.
نویسنده محترم! آیا بین کسانی که مانند جناب آقای مصباح موفق به شناخت ماهیت پلید منافقین در بدو تشکیل آن شدند و بین امثال جناب آقای هاشمی رفسنجانی که در ابتدا، فریفته آنها شدند و به اقرار شما بعد از رسوایی نفاق منافقین بر علیه آنها موضع داشتند تفاوت قابل به عرضی نمی بینید؟
آیا فراموش کردید که حضرت امام با بصیرت مثال زدنی خود، علیرغم توصیه بعضی دلسوزان در تایید سازمان منافقین ، این سازمان را از همان ابتدا فاسد تشخیص دادند و همین بصیرت مانع ایجاد خسارات شاید جبران ناپذیر به پیکرد نظام تازه متولد شده ایران اسلامی گردید؟ واقعا می توان این تفاوت اساسی را به همین راحتی نادیده گرفت؟
2- نویسنده در بخش دیگر در کمال تعجب سکوت مقام معظم رهبری در آن جلسه ای که گفتگوهایی بین آقای مصباح و آقای هاشمی رخ داده است را نشانه تایید ضمنی آقای هاشمی رفسنجانی می داند!!
برادر گرامی، چطور شما فهمیدید سکوت مقام معظم رهبری، تایید ضمنی آقای هاشمی رفسنجانی است نه تایید ضمنی جناب آقای مصباح؟!!! در حالیکه اولا صحت نظر جناب آقای مصباح بعد از مدتی تایید و اشتباه بودن نظر جناب آقای هاشمی در اصرار ایشان بر حمایت از سازمان منافقین (در آن زمان) آشکار شده است
و ثانیا در این گفتگو آیه الله مصباح با منطق قابل دفاع، دست رد به خواسته آقای هاشمی می زنند در حالیکه که اگر حق با اقای هاشمی بود که بعدا هم معلوم شد نبوده، سکوت در چنین موقعیتی به نظر شما تایید ضمنی کدام یک از طرفین می تواند باشد؟
ثالثا: فراموش نکنیم با استدلال روشن و قابل قبول و منصفانه و محترمانه جناب اقای مصباح در رد درخواست اقای رفسنجانی، که بعدا نیز به قول شما خود آقای رفسنجانی به اشتباهش پی برد، آیا نمی توان اینطور استنباط کرد که مقام معظم رهبری دیگر نیازی به سخن گفتن ندیدند و با سکوت خود حق را که بعدا هم معلوم شد جانب جناب آقای مصباح است تایید نمودند و با همین سکوت عدم همراهی خود را با نظرات اقای هاشمی رفسنجانی در پیش گرفتند؟
3- و واقعا جای تعجب دارد از نویسنده که تلاش می کند ذرّه کاه را در چشم بعضی ببیند اما خودش را از دیدن شاخه در چشم دیگران به تغافل بزند
نویسنده محترم!
نظر شما نسبت به نقل تاریخ انقلاب توسط جناب آقای رفسنجانی خصوصا نسبت به ادعای حذف شعار مرگ بر آمریکا توسط امام راحل چیست؟ موضعی که بر خلاف واقع بودن آن یک اجماع سراسری بین بزرگان انقلاب و حتی مردم بصیر ایران اسلامی ایجاد شد.
با توجه به نظر امام راحل که میزان حال فعلی افراد است به نظر جنابعالی موضع گیریهای جناب آقای رفسنجانی خصوصا در جریان فتنه 88 با آن نامه بی سلام و سرگشاده که در تاریخ نقش پررنگ آن در فتنه آفرینی فراموش نخواهد شد چیست؟ نقش جناب آقای مصباح را خصوصا در همان فتنه 88 چطور ارزیابی می کنید و موارد دیگر مثل دفاع ایشان از عملکرد غیر قابل دفاع اعضای خانواده و هر از گاهی با نظرات شاذ خود برای نظام و مملکت هزینه تراشی کردن و ...؟
بله میزان حال فعلی افراد است که اگر شما بخواهید سخنانی در تعریف آقای رفسنجانی از امام راحل و مقام معظم رهبری بیاورید همه می دانند که امام راحل و رهبری عزیز چه تعابیر خاص و قابل تاملی نسبت به شخصیت جناب آقای مصباح داشته اند
اما جای خوشبختی است که به هر حال میزان حال فعلی افراد است و همین برای تشخیص درست از نادرست توسط مردم بصیر ایران اسلامی کافی است
البته خدای متعال خود در دفاع از انسانهای مخلص و مظلوم کوتاهی نخواهد کرد که ان الله یدافع عن الذین آمنوا (یعنی قطعا خداوند از مومنین (حقیقی) دفاع می کند) (2381340) (alef-13)
 
هاشم
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۳۰:۱۸
يعني شما خودت از اين ميتونستي سطحي تر كامنت بدي (2381395) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۲۵:۴۸
قاسم برو رجا نیوز نظراتت رو بده البته اونجا که هیچ نظری رو چاپ نمی کنن این است تفاوت شما با سایت وزین الف (2381577) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۴۱:۲۱
بله یادداشت شما سطحی تر از کامنت مخاطب بالاست. (2381705) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۸:۵۱:۰۵
خوب بهتر نیست این نصیحت به اقای هاشمی هم بکنید؟؟؟ (2380893) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۳۶:۰۰
هاشمی از کسی اسم نیاورده بود.ایشون به خودشون گرفتن معلوم نیس چرا (2381023) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۷:۴۳
تعداد لايك هاتو بشمار مؤمن... ما همه بچه مسلمونيم.... (2381208) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۲:۰۸:۰۷
مصباح یزدی قابل قیاس با هاشمی نیست...


اما فرمودند... تا هاشمی زنده است.... انقلاب هم زنده است..

پس لطفا اطلاع رسانی درست داشته باشید. (2381295) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۶:۰۱:۰۶
آقای هاشمی حداقل در این مورد نامی از کسی نبرده بودند واگر جناب مصباح برخورد نمی کردند خیلی ها اصلا متوجه منظور ایشان نمی شدند ! (2381910) (alef-13)
 
یوسف
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۰۸:۰۴:۳۵
سایت طرفدار هاشمی اعلام کرده که هاشمی توی صحبتش نام برده از مصباح ولی سایتها منتشر نکردن. پس این مصباح نبوده که چیز مجهولی رو به خودش بگیره. نمیدونی نظر نده (2382727) (alef-10)
 
Hamed
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۸:۵۲:۲۵
ملت به اندازه کافی از شاگرد گرانقدر آقای مصباح ( احمدی نژاد) بهره برده است . (2380898) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۸:۵۵:۰۳
آماده خوري و نشستن بر خوان آماده و مدعي انقلابيون شدن از طرف عافيت طلبان همواره محكوم بوده و خواهد بود. هنوز نسل انقلاب زنده اند و يادشان نرفته است (2380900) (alef-9)
 
حسام
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۸:۵۶:۵۵
افرین بر الف و دکتر توکلی که همیشه و در این مواقع جانب انصاف را رعایت میکنند و اصل نظام خط قرمز ایشان است.واقعا برخی و بعضی مواقع غیرمنصفانه به اقای هاشمی حمله میکنند (2380902) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۲:۲۶:۵۵
البته بعضی مواقع مثل این موضوع انصاف رعایت شده است نه همیشه. (2381121) (alef-13)
 
آزاد
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۰۲:۱۹
ا- اولا در مورد نقش دفاع فکری ایشان از حریم اعتقادات اسلامی و انقلاب اسلامی در دو دهه اخیر كاشكي بيشتر توضيح مي داديد! حمايت از آقاي احمدي نژاد و تندروهاي جبهه پايداري بيشترين دفاع عملي ايشان از اسلام بوده است.
2- متاسفانه موضوع سكوت آيت الله خامنه اي نيز در صورتي اينقدر مهم است كه ما انتظار داشته باشيم ايشان علم غيب داشته باشند يا معصوم باشند. آخه اين چه توقع و تفكريه؟ و اينكه آقاي مصباح اصرار دارند كه بگويند ايشان ساكت بودند داستان عجيبي را به ذهن انسان مي آورد! (2380908) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۰۷:۱۹
اولاً تحریف خاطره ابتدا از آقای هاشمی شروع شد
دوماً متن خاطره مربوط به دیدار آقای عسگر اولادی با آیت الله مصاح بود که سایت ایشان در جواب خاطره هاشمی متن آن را تازه منتشر فرمودند
سوماً آقای مصباح در ادامه نظر مقام معظم رهبری رو هم در این باره فرمودند که :
آیت الله خامنه ای به من گفتند آن آقایی که به مجاهدین کمک مالی میکرد الان به حرف شما رسیده و پشیمان شده است!

در ضمن چرا متن کامل خاطرات آقای هاشمی و آقای مصباح رو منتشر نکردید تا مخاطباتون خودشون قضاوت کنند (2380911) (alef-9)
 
ahmed
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۳۷:۳۶
دوست عزیز
دفتر آیت‌الله مصباح یزدی نیز بخشی از گفت‌وگوی منتشر نشده ایشان با مرحوم عسگراولادی در تاریخ 11/8/1390 را منتشر کرده است. یعنی سال 90 اقای مصباح این مطالب رو گفته اند. ولی اقای هاشمی دیروز در این باره سخن گفته اند. (2381025) (alef-13)
 
شهروند.......
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۳:۵۸:۲۸
با سلام سایت الف فقط دارد یک سو طرفداری میکند و از جانب حق خارج میشود الف از مردم مایه نگذار و حرف خودت را به اسم ملت نگو مردم از جناب مصباح یاور رهبر و رهرو شهدا و جهاد دفاع میکنند علامه مصباح هم حق دارد در جواب خاطرات دیگران خاطرات خود را بگویید و حرف مصباح از نظر اینجانب حث است و دیدیم درست بود الف از خدا بترس و کامنت طرفداران بی شمار جناب مصباح را هم منتشر کن و بگذار مومنان خود فضاوت کنند الف ........ (2381195) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۲:۴۹:۱۴
یه نگاهی هم به موافقان با نظرتان بیاندارید تا بدانید که اکثرا مثل شما فکر نمی کنند (2381306) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۱۰:۳۶
برادر من همه جا که اکثریت ملاک نیست
مهم حق بودن است که به نظر من در مقاله فوق تناقضاتی وجود دارد از جمله:

نویسنده در کمال تعجب سکوت مقام معظم رهبری در آن جلسه ای که گفتگوهایی بین آقای مصباح و آقای هاشمی رخ داده است را نشانه تایید ضمنی آقای هاشمی رفسنجانی می داند!!

برادر گرامی، چطور شما فهمیدید سکوت مقام معظم رهبری، تایید ضمنی آقای هاشمی رفسنجانی است نه تایید ضمنی جناب آقای مصباح؟!!! در حالیکه اولا صحت نظر جناب آقای مصباح بعد از مدتی تایید و اشتباه بودن نظر جناب آقای هاشمی در اصرار ایشان بر حمایت از سازمان منافقین (در آن زمان) آشکار شده است
و ثانیا در این گفتگو آیه الله مصباح با منطق قابل دفاع، دست رد به خواسته آقای هاشمی می زنند در حالیکه که اگر رهبری همراه آقای هاشمی آمده بودند که جناب آقای مصباح را قانع کنند و در آن گفتگو حق با اقای هاشمی بود که بعدا هم معلوم شد نبوده، سکوت در چنین موقعیتی به نظر شما تایید ضمنی کدام یک از طرفین می تواند باشد؟ در حالیکه اگر حق با آقای هاشمی بود رهبری که نباید سکوت می کردند بلکه باید به دفاع از وی می پرداختند که نپرداختند...
ثالثا: فراموش نکنیم با استدلال روشن و قابل قبول و منصفانه و محترمانه جناب اقای مصباح در رد درخواست اقای رفسنجانی، که بعدا نیز به قول شما خود آقای رفسنجانی به اشتباهش پی برد، آیا نمی توان اینطور استنباط کرد که مقام معظم رهبری دیگر نیازی به سخن گفتن ندیدند و با سکوت خود حق را که بعدا هم معلوم شد جانب جناب آقای مصباح است تایید نمودند و با همین سکوت عدم همراهی خود را با نظرات اقای هاشمی رفسنجانی در پیش گرفتند؟ (2381442) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۱۳:۱۷
به نظر من مقاله فوق بیشتر متاثر از حب و بغض های شخصی نویسنده یا نویسندگان و البته سایت الف است و اشکالات فراوانی در آن به چشم می خورد و خود تاییدیه ایست برای جناب آقای مصباح (2381450) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۲۳:۲۴
خب اکثراً مثل من فکر نکنن! وقتی قرآن میگه:
اکثرهم لایعقلون (2381688) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۷:۵۱:۰۲
اكثريت مبنا نيست...
ممكنه اكثريت اشتباه كنند.. (2382086) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۰:۱۲:۰۵
پس اکثریت که به جمهوری اسلامی هم آری گفتند اشتباه کردند ؟! یا اون درسته و این غلط (2382881) (alef-13)
 
حمیدرضا
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۲۲:۵۵:۲۵
بله ممکنه اکثریت در رفراندوم هم اشتباه کرده باشند، اما نکتش اینه که همه به این مورد التزام دارند که رفراندوم تعیین کننده است. بنابراین رفراندوم یک توافق است نه حق و قیاس شما مع‌الفارق است. (2384290) (alef-13)
 
یکنفر از مردم
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۵۹:۰۴
اولاً بینه شما برای تحریف چیست؟ توجه داشته باشید که ادعای مدعی بینه محسوب نمیشه!
ثانیاً به جز استناد به سخنان آقای مصباح (مدعی) چه سندی برای انتساب این سخنان به آقای خامنه ای داری؟ (2381736) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۶:۲۶:۴۲
از فضل شیخ شما همین بس که عسل را خورد و گفت بس شیرین است.
اما مجاهده، زندان، تبعید، خرج مالی، مبارزه و ...را دیگران داشتند.
پس از انقلاب بار همه فشارها ، تهمتها، پایداری و ایستادگی و مبارزه با دشمنان نظام و انقلاب هم به دوش کسانی چون هاشمی و رهبری بود و هست.
حالا همین سایت الف هم از نقش دفاع فکری کسی چون مصباح یزدی می گوید که نتیجه اش احمدی نژاد و مشایی است.
افغانها مثالی دارند که می گوید: عروسی خوب است اما به خرج همسایه (2381965) (alef-13)
 
فرهاد
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۱۰:۳۲
به قول حضرت امام (ره)میزان حال فعلی افراد است.متاسفانه آقای هاشمی سوابق درخشان خود را با اتخاذ سیاستهای غلط لیبرال سرمایه داری و لیبرال دموکراسی در دوره ریاست جمهوریشان پس از پایان جنگ از بین بردند.خداوند آخر عاقبت همه ما را به خیر کند. (2380916) (alef-9)
 
الف ر
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۲۷:۲۲
اقاي فرها د چقدر از اقتصاد ميدوني اصلا ليبرال سرمايه داري چي هست هنوز 80در صداقتصاد دولتي وشبه دولتي است (2381009) (alef-10)
 
محمودی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۰۸:۴۲
فرهاد جان : اشتباه برداشت نکنید از فرمایش امام:
دیروز موسم جهاد و مبارزه و زندان و هزینه دادن بود نه عافیت طلبی
دیروز موسم جنگ و جهاد با استکبار جهانی آنهم 8 سال با پیش قراولی صدام ملعون بود.
برخی عافیت طلب ها حتی نتوانستند مثل شهید مدنی - شهید صدوقی - برای تقویت روحیه رزمنده ها در جبهه حضور یابند و فرزندانشان که خونشان از ما جانبازان جنگ رنگین تر است یک روز جبهه نرفتند.
امروز صاحب نظام و انقلاب می شوند .. نه این طور نیست انقلاب را شهدا و جانبازان و پیش قراولان ایجاد کردند. (2381378) (alef-13)
 
سلمان شکیبا
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۰۳:۲۹
فرزندان هاشمی جبهه رفته اند و یاسر و مهدی مجروح شده اند (2381430) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۶:۳۶:۰۲
آقای فرهاد
فرق است با آنکه در مقابل گلوله است با آنکه بر پرده سینما گلوله شلیک شده را می بیند.
فرق است بین آنکه پیش از انقلاب همه چیز را تحمل می کند با آنکه در خانه با انقلاب مخالفت می کند.
فرق است بین آنکه در جریان انقلاب با مردم است و مبارزه می کند با آنکه در انقلاب را تحریم می کند.
فرق است بین آنکه پس از انقلاب باید بار جنگ، تحریم، کمبود منابع مالی و انسانی و متخصص، پیشبرد سیاستهای امام و نظام را در داخل و خارج به عهده بگیرد با آنکه نشسته و منتظر است از این خوان همه را برچیند.
فرق است بین ....با آنکه ...
خود و شاگردانش دائما تیشه به ریشه می زنند. (2381974) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۰:۱۴:۰۸
این حال سنج شما که حال فعلی افراد رو تشخیص میده ساخت کجاست برادر ؟ این جمله که ملاک حال فعلی افراد است درست ولی باید دید که تشخیص دهنده حال فعلی افراد کیست برادر عزیز !!!! (2382882) (alef-13)
 
مازندران
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۰:۵۵:۴۶
حضرت امام در مورد هاشمی فرمودند که هاشمی زنده است تا نهضت زنده است
در خصوص سرمایه آقای هاشمی حضرت آقا در نماز جمعه فرمودند که :
ما اول انقلاب می خواستیم مبارزه کنیم هزینه های مارا آقای هاشمی می پرداختند پس سرمایه هاسمی به قبل از انقلاب برمیگرده از طرفی
هاشمی فرمانده جنگ بود سالها سکان هدایت جامعه را در سطوح مختلف در پست ریاست جمهوری در جنگ در مجلس بعهده داشتند الان هم دنیا رویش حساب می کنه و حرفش خریدارداره
این جنگ الفاظی در این موقعیت به صلاح جامعه و مملکت نیست (2382955) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۱۱:۰۹
اگر قرار بر خاطره گویی باشد، عده ای هم خاطراتی دارند که به ضررر آقای مصباح است. در هر حال، کفه ترازو در نقل برخی خاطرات، به نفع آیت الله مصباح نیست و چپ و راست این را می دانند. (2380917) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۴۶:۵۸
شما هم لابد سخنگوی چپ و راستی!! (2381038) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۱:۲۵:۴۶
ببخشید حضرت مستطاب عالی ؟ (2381070) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۱۵:۰۷
آیا بین کسانی که مانند جناب آقای مصباح موفق به شناخت ماهیت پلید منافقین در بدو تشکیل آن شدند و بین امثال جناب آقای هاشمی رفسنجانی که در ابتدا، ماهیت آنها را نشناختند و به اقرار شما بعد از رسوایی نفاق منافقین بر علیه آنها موضع داشتند تفاوت قابل به عرضی نمی بینید؟
آیا فراموش کردید که حضرت امام با بصیرت مثال زدنی خود، علیرغم توصیه بعضی دلسوزان در تایید سازمان منافقین ، این سازمان را از همان ابتدا فاسد تشخیص دادند و همین بصیرت مانع ایجاد خسارات شاید جبران ناپذیر به پیکره نظام تازه متولد شده ایران اسلامی گردید؟ واقعا می توان این تفاوت اساسی را به همین راحتی نادیده گرفت؟ (2381457) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۱۲:۳۱
حمايت مصباح از احمدي نژاد ميزان هوشياري و تشخيص ايشان را نشان داد حتي با اينكه با تجربه تر شده اند (2380920) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۱۳:۵۷
l آقای مصباج در زمانی از عملکرد آقای احمدی نژاد قاطعانه حمایت می کرد ولی آقای احمدی نژاد در این اواخر دچار تغییراتی شد آیا حمایت آانجام شده به منزله انحراف آقای مصباح تلقی می گردد (2380922) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۲۳:۰۶
اقای احمدی نژاد این اواخر چهره واقعی! خودش را نشان داد و جناب مصباح به

همین چهره هم هیچ انتقادی نکرد! (2381572) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۶:۳۸:۰۹
بله انحراف در همه چیز از پایه ایشان در انحراف بودند حرفی که ایشان آشکار نمی گویند را شاگردانش می گویند و عمل می کنند. (2381977) (alef-13)
 
عدالت
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۱۷:۲۰
سلام
چرا نویسنده محترم خاطره گویی آقای رفسنجانی به نقد نکشیده است اگر این گفته ها در مورد آقای مصباح صادق است همین ایرادهای بیان شده برای آقای هاشمی هم نیز صادق است زیرا اگر اول آقای هاشمی خاطره برای مخدوش کردن چهره هایی از جمله آقای مصباح نگفته بود و قطعا آقای مصباح در جواب چنین از خود دفاع نمی کرد (2380925) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۱:۵۱:۰۱
دوست عزيز کمى دقت کنيد بعد اظهارنظر.اقاى هاشمى زمانى که براى ديدارباخانواده شهيدقدوسي به منزلشان رفته بودند ان.خاطره راتعريف کردند ايشان مگراسم کسى را اوردندبجزشهيدقدوسى ورهبر. (2381286) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۱۹:۳۲
آيت الله مصباح، دكتر باقري لنكراني را قبول دارند و ديگر هيچ (2380930) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۳۳:۴۸
کسی که از تمام مردم ایران فقط باقری لنکرانی را قبول دارد، عجب معیار سختی دارد. خوب شده که رهبر و یا خدا نشده است. و الا همه را از دم تیغ می گذراند. (2381018) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۲:۰۳:۴۰
منظور شما همان جناب هلو به تعبیر احمدی نژاد است؟ (2381108) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۲۶:۵۴
درسته!!
ایشان به عالم و آدم منتقد هستند!!! ابته به غیر از احمدی نژاد و پایداری!! (2381579) (alef-13)
 
امیدوار
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۳۲:۱۵
خاطره گویی هر دو عزیز مرا یاد لجبازیهای دوران کودکی و بد گویی علیه یکدیگر انداخته /لذا متشکرم (2380937) (alef-9)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۳۲:۴۷
این هاشمی بود که ابتدا به نقل یک سویه این خاطره پرداخت و سایت مصباح هم در پاسخ به آن به شکل دیگری به بازگویی آن پرداخت!! صد البته جناب هاشمی در تاریخ سازی با بیان خاطراتی که بخشی از واقعیت است نه تمام دیگر شهره آفاق هستند!!!!!! (2380939) (alef-9)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۰:۵۸:۳۸
خاطره سازی های فضایی رادر 9سال گذشته که صدا وسیما به طور تمام قد در اختیار گروه مصباح بود شنیدیم (2382285) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۴۶:۲۲
خیلی خوب و خوشحال کننده است که آزادی بیان وجود دارد و کسی می تواند حرفهایش را بزند بدون اینکه از عواقب آن بترسد. از اتهام تشویش اذهان عمومی و همکاری با اجانب. کاش این قضیه قدری عمومیت هم داشت. (2380957) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۱:۲۵:۴۹
متاسفانه عمومیت ندارد و فقط مخصوص قشر خاصی است که همه چیز را این ۳۵ سال در اختیار خود گرفته اند (2381071) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۴۷:۰۴
فرض را بر صحت فرمایش حضرتعالی می گذاریم و می پذیریم که آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی آمده بودند که شما را به همکاری با سازمان مجاهدین خلق دعوت کنند و شما چون این سازمان را نمی شناختید، حجت شرعی برای کمک نداشتید.
سؤال اینجاست که آیا کل انقلاب حول محور سازمان مجاهدین خلق بود و گروه های دیگری وجود نداشت که شما در دل آن به جریان انقلاب کمک کنید؟ شما - به گفته خودتان - برای کمک به یک گروه خاص حجت شرعی نداشتید، برای کمک به اصل انقلاب به رهبری امام خمینی(ره) که زمانی در کلاس های درس او حاضر می شدید چه؟! (2380958) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۴۹:۱۸
ایشان نگفتند من به نهضت کمک نمی کنم.
گفت من به مجاهدین کمک نمی کنم
تحریف نکنید! (2381040) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۰۶:۰۰
شما که صورت مسئله را پاک کردید. (2381535) (alef-3)
 
نکته سنج
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۴:۰۴:۱۱
ایشون به نهضت هم کمک نکردند (اگر از قبل از انقلاب سندی دارید رو کنید) (2381743) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۴:۲۸:۱۹
عزیز در متن اصلی خاطره ": ایشان فرموده اند مبارزه ای که در آن چپی ها باشند کلا حرام است!"

یعنی کلا زیر همه چیز زده اند! (2381766) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۶:۴۰:۳۷
می شود بفرمائید ایشان پیش و پس از انقلاب چه می کردند. (2381981) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۰:۳۷:۵۴
در زندگي نامه ايشان كه خودشان منتشركرده اند هیچ موردی از مبارزات ايشون در جریان انقلاب ثبت نشده ، گو این که ايت الله مصباح در آن دوران که مردم ایران در گیر انقلاب بودند و شهید می دادند، اساساً در ایران تشریف نداشتید (که داشتید). حتی در فصل آشناییايشون با حضرت امام خمینی(ره) ، هیچ نکته ای حتی در حد یک نقطه درباره مبارزات حول محور ایشان وجود ندارد و تنها به ذکر فضائل علمی و اخلاقی امام پرداخته شده است. پس اگه نگفتند به نهضت كمك ميكنند و كمك كردند اين كمك كجا بوده؟بنده تحريف نكردم خودتان زندگي نامه ايشون را مطالعه كنيد دوست عزيز (2382259) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۰:۴۲:۵۴
اگر توجیه آیت الله مصباح برای مبارزه نکردن درست باشد. باید حضرت علی هم با معاویه نمی جنگید چون کسانی مثل اشعث کندی، ابن وهب و خوارج هم با معاویه می جنگیدند. (2382267) (alef-13)
 
صادق
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۱:۴۷:۱۳
چون مجاهدین رو نمیشناختن کمک نمیکردن ! صدام رو چی ؟ صدام رو هم نشناختن که حتی یک روز در جبهه حضور نداشتند؟ (2383088) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۵:۱۹
برای کمک به انقلاب حجت داشتند و بسیار هم کمک کردند.خواهشا با مطالعه نظر بگذارید.به صحبت های اقای سید حمید روحانی مراجعه کنید.ایشان جز اولین تارخ نگاران انقلابند و کاملا متقن و با سند صحبت می کنند (2381204) (alef-13)
 
ahmed
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۵۶:۱۸
جانا سخن از زبان ما می گویی (2380976) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۱۹:۵۷:۰۶
متاسفانه این بازی رو آقای هاشمی شروع کرد . (2380977) (alef-9)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۱۷:۲۶
من و شما خبر نداریم. فکر نکنم بازی رو ایشون شروع کردن. بازی رو اونایی شروع کردن که از سالها پیش به آقای هاشمی تهمت میزدن و الان هم برای انتخابات پیشرو نقشه ها دارن. (2381220) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۱:۲۷:۲۸
این بازی سال ۸۸ شروع شده مردم که الزایمر ندارند (2381276) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۴۸:۱۹
اقای هاشمی خیلی سکوت کرد و اقایی کرد مانند خیلی موارد دیگر اما ایشان هر روز به مطالب خود ادامه می دادند (2381414) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۰۶:۴۰
نه 9 سال پیش مصباح و پایداری شروع کردند. (2381539) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۲۳:۰۸
احسن به هاشمى كه هنوز هم با رسوا كردن اين افراد به مبارزه ادامه ميدهد (2381573) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۲۳:۳۹
خوشبختانه این روشنگری رو......... (2381689) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۶:۱۲:۱۱
گاهی شروع بعضی بازیها لازمه ! (2381947) (alef-13)
 
موسوی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۹:۰۹:۰۰
متاسفانه اشتباه می کنید. اگر کمی نگاه کنید بعد از سالها- بله سالها- انواع هجمه ها و حمله های جناب آیت الله مصباح و شاگردانشان و نیز نشریاتشان مانند پرتو سخن به هاشمی، این از معدود دفعاتی است که هاشمی سخنی درباره آیت الله مصباح می گوید.
تاریخ را نمیشود عوض کرد. (2382164) (alef-13)
 
عماد
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۱:۴۲:۳۰
اینکه می فرمایید. بازی نیست. مبارزه است. مبارزه با جمود و کج فهمی. چیزی که البته هاشمی و یارانش سالها پیس از انقلاب شروع کرده اند. و خوشبختانه. (2382335) (alef-13)
 
الف ر
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۲۳:۰۶
اقاي مصباح محترمند خداييش از هر لحاظ با اقاي هاشمي قابل مقايسه نيستند (2381000) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۲۳:۱۷
واقعا بچه های حاج آقا خاطره رو نگاه کن و خانواده آیت الله مصباح (2381390) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۴۸:۰۱
البته که از هیچ لحاظی قابل مقایسه نیستند... (2381637) (alef-3)
 
سیما
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۵:۱۸:۰۴
الف ر نوشته آقای هاشمی با آقای مصباح قابل مقایسه نیست!! راست می گوید !! واقعا قابل مقایسه نیستند!! آقای هاشمی در زندان و مبارزه بارژیم بود آقای مصباح در سخنرانی و کار فرهنگی !! آقای هاشمی در استقبال از امام و تشکیل شورای انقلاب بود و آقای مصباح در سخنرانی و کار فرهنگی !!آقای هاشمی در فرماندهی جنگ هشت ساله بود و در جبهه ها حضور فعال داشت وآقای مصباح در سخنرانی و کار فرهنگی !!آقای هاشمی درحال سازندگی های بعد از جنگ بود وآقای مصباح در سخنرانی و کار فرهنگی !!آقای هاشمی با بصیرت تمام عواقب روی کار آمدن احمدی نژاد را پیش بینی می کرد و هشدار می داد اما در اینجا آقای مصباح هم سخنرانی وکار فرهنگی و هم حمایت از احمدی نژاد و تفکرات خطرناک پایداری !!!!
حال خودتان قضاوت کنید می توان این دو شخصیت را باهم مقایسه کرد؟!!!! (2381838) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۶:۴۶:۳۱
تطابق نظر منافقین در فتنه 88 با هاشمی غیر قابل انکار است . هردو در یک موضع قرار داشتند و هنوز هم ادامه دارد.

مصباح یزدی ، مطهری و علامه طباطبایی زمان ماست. متاسفانه نمی توانیم از وجود شهید مطهری و علامه طبا طبایی استفاده کنیم. اما قدر علامه مصباح یزدی را می دانیم . چون امام ما خامنه ای عزیز قدرش را می دانند.

مصباح یزدی هم از نظر علمی و هم از نظر صفا و هم از نظر بصیرت اگر بی نظیر نباشد قطعاً کم نظیر و نادر است. (2383713) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۶:۴۴:۴۹
بله و جای بسی خوشبختی است که آقای هاشمی زنده هستند تا واقعیتها بیان شود اما جای تاسف دارد که آقای مصباح فکر می کنند تنها خودشان از پیش از انقلاب زنده مانده اند و فقط حافظه خودشان جار می کند. (2381990) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۳۴:۴۸
اين اتفاقات نشانه خلاء دايرة المعارف تاريخ انقلاب است. اگر اين دايرة المعارف باتاييد همه بزرگان تهيه گردد ديگر با مشکل برداشت اشتباه نسل بعداز انقلاب مواجه نخواهيم بود. (2381020) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۳۵:۲۰
اقای مصباح همانند سارقین و جیب بران که در زمان دستگیری شروع به متهم کردن دیگران می کنند٬رفتار می کند.کیست که نداند امام نظرشان در مورد هاشمی چه بود و در مورد مصباح.حداقل علاقه امام به هریک از این دو واضح و مبرهن است. (2381021) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۴۴:۲۶
آقای مصباح چندسال پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعال شده (2381033) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۰:۴۶:۲۶
الف جان! در نکته اول گفته اید که ذکر خاطرات تاریخی باید با ذکر بستر تاریخی آن باشد.
سوال اینست که: برای ذکر اخبار روز چطور؟ آیا نباید بستر طرح این موضوع را بیان می کردید. لااقل میگفتید که این بازی را آقای هاشمی شروع کرد.
بی انصافی هم حدی داره. آخه چرا اینقدر با آقای مصباح دشمنی دارید و مرتب اخبار منفی از این عالم فرزانه منتشر می نمائید؟ (2381037) (alef-13)
 
جلیل
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۱:۰۳:۵۶
اینهمه هاشمی رفسنجانی خاطره ساخته اعتراض نکردید حالا وقتی آقای مصباح خاطره گفت که به زیان سرورتون هاشمی هست شروع به اعتراض می کنید
هاشمی بنیانگذار اشرافیت در کشور و سیاستهای تعدیل هست
هاشمی دشمن قشر ضعیف و مستضعفین هست
هاشمی بنیانگذار شهریه های نجومی در دانشگاه آزاد هست که اکنون که دوستش رئیس جمهور شده تا می تونه خون دانشجویان رومی مکه (2381054) (alef-13)
 
افشین
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۱:۴۴:۵۱
سلام انتقاد اساسی آقای مصباح به احمدی نژاد در سال 85: " وقتي مي‌خواهيم مسؤوليت اجتماعي به كساني بدهيم، نبايد به حسن ظاهرشان اكتفا كنيم كًه مثلا‌ ريش و تسبيح و عمامه‌اي دارند. جان و مال و ناموس ميليون‌ها نفر را مي‌خواهيم به دست آن‌ها بسپاريم؛ مگر مي‌شود به حسن ظاهر اكتفا كرد؟!بايد تحقيق كنيم كه چه كاره است. گذشته‌اش هم تنها كافي نيست... سعي كنيد تعصب در شما رشد پيدا نكند. از آفت‌هاي فعاليت‌هاي اجتماعي تعصب است، اگر نسبت به دولت كنوني خيلي علا‌قه داريم، نبايد متعصبانه برخورد كنيم؛ لذا چنانچه كسي حرف حقي را مطرح كرد بشنويم، حتي اگر مخالف دولت باشد. اگر هم دولت اشتباهي مرتكب شد، آن را بپذيريم و بكوشيم آن را برطرف كنيم." (پرتو سخن 28 تیر 85 ص آخر) تصویر این شماره از هفته نامه در اینترنت موجود است http://partosokhan.ir/page.asp?Number=337&Category=379 (2381086) (alef-13)
 
مهدی=
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۲:۰۲:۵۰
چرا آقای مصباح این هوش سیاسی قبل از انقلاب را در مورد احمدی نژاد نداشت که بگوید او را اصلح نمیدانم. (2381105) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۲:۰۳:۱۱
موقع جنگ چطور؟
چه کسانی خودشون و بچه هاشون تو جبهه بودن و چه کسانی کشته های طرف مقابل را مسلمان میدانستند؟! (2381106) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۲:۰۷:۴۵
مبارزه که همش فیزیکی نبوده -بعضی ها مانند شهید مطهری آیا سابقه دستگیری در زمان شاه را داشتند؟؟ مبارزاتشان ایدولوژیک بوده (2381110) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۱۳:۰۳
معلومه که داشته یه خورده تاریخ معاصر بخونی بد نیست. (2381448) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۶:۲۷:۰۶
بله علی آقا به نقل از ویکی پدیا : مرتضی مطهری در فعالیت‌های سیاسی در کنارامام خمینی بود، به‌طوری که می‌توان سازماندهی قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ در تهران و هماهنگی آن با روح‌الله خمینی را مرهون تلاش‌های او و یارانش دانست. وی در ساعت ۱ بعد از نیمه شب روز چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به دنبال یک سخنرانی مهیج علیه شخص شاه به وسیله پلیس دستگیر و پس از انتقال به زندان موقت شهربانی به همراه تعدادی از روحانیون تهران زندانی شد. پس از ۴۳ روز به دنبال مهاجرت علمای شهرستانها به تهران و فشار مردم، به همراه سایر روحانیون از زندان آزاد شد.

از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۱ برنامه‌های تبلیغی مسجدالجواد را زیر نظر داشت و غالباً خود سخنران اصلی بود تا اینکه آن مسجد و به دنبال آن حسینیه ارشاد تعطیل گردید و بار دیگر مطهری دستگیر و مدتی در بازداشت قرار گرفت. پس از آن مطهری سخنرانی‌های خود را در مسجد جاوید و مسجد ارک و غیره ایراد می‌کرد. بعد از مدتی مسجد جاوید نیز تعطیل گردید. در حدود سال ۱۳۵۳ ممنوع‌المنبر گردید و این ممنوعیت تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت.[نیازمند منبع] (2381966) (alef-13)
 
ستاره
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۷:۱۴:۴۸
با سلام اقای مطهری در سازمان دهی قیام 15 خرداد در تهران نقش مهمی داشت ودر نیمه شب 15 خرداد به دنبال یک سخنرانی علیه شاه دستگیر د زنذانی شد وبهد از 43 روز به دلیل فشار علما ومردم ازاد شد 2 بعد از ترور حسنعلی منصور به جهت عضویت در کادررهبری موتلفه شناسایی و دستگیر شد.3. در سال 48 به دلیل صدور اعلامیه ای برای کودکان لبنان وایراد یک سخنرانی ضد اسراییلی دستگیر شد ومدتی در سلول انفرادی به سر برد وبعد از تعطیلی حسینیه ارشاد برای چهارمین بار مدتی در باز داشت به سر برد. (2382031) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۷:۱۷:۳۸
بعضی ها طوری صحبت می کنند که انگار هر کی قبل از انقلاب زنده بوده الان فوت کرده و اگر هم کسی مانده همه عقب افتاده و بیسواد و جاهل هستند. (2382033) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۲:۰۹:۱۰
در تفاوت این دو خاطره یکی دروغ می گوید که شخص سوم می تواند آن را بیان کند (2381112) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۰۴:۴۲
اینکه چه کسی راست می گوید یا دروغ قضاوت کار سختی نیست

با توجه به نظر امام راحل که میزان حال فعلی افراد است به نظر جنابعالی موضع گیریهای جناب آقای رفسنجانی خصوصا در جریان فتنه 88 با آن نامه بی سلام و سرگشاده که در تاریخ نقش پررنگ آن در فتنه آفرینی فراموش نخواهد شد چیست؟

نقش جناب آقای مصباح را خصوصا در همان فتنه 88 چطور ارزیابی می کنید

و موارد دیگر مثل دفاع آقای رفسنجانی از عملکرد غیر قابل دفاع بعضی اعضای خانواده خویش و هر از گاهی با نظرات شاذ خود برای نظام و مملکت هزینه تراشی کردن و ...؟
بله میزان حال فعلی افراد است که اگر شما بخواهید سخنانی در تعریف آقای رفسنجانی از امام راحل و مقام معظم رهبری بیاورید همه می دانند که امام راحل و رهبری عزیز چه تعابیر خاص و قابل تاملی نسبت به شخصیت جناب آقای مصباح داشته اند
اما جای خوشبختی است که به هر حال میزان حال فعلی افراد است و همین برای تشخیص درست از نادرست توسط مردم بصیر ایران اسلامی کافی است (2381432) (alef-13)
 
سعيد علوى راد
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۲:۱۶:۴۹
با سلام
آقاى مصباح به درستى تشخيص داده اند كه بايد فقط به كار علمى بپردازند. ايكاش اين روش صحيح را بعد از انقلاب هم ادامه مى دادند و در سياست هيچ گونه دخالتى نمى كردند. (2381113) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۳۰:۲۷
بله سیاست از دین جداست؟؟؟؟؟!!!!!!!!
آخر همه حرفاتون همینه دیگه
روحانیت و علما را چه به سیاست چون همیشه مخالف نظرات سرمایه داران حرف می زنند. (2381396) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۲:۱۸:۲۲
در آن تاریخ چه کسی آقای مصباح را می شناخت جوانان مردم شهید شدند و تا آخرین لحظه حاضر نشدند دست از مبارزه بردارند هیچکس یادی از آنها نمی کند
رهبر ی و دیگر شخصیتهای انقلابی که زندان و تیعید و دوری از خانواده را تحمل کردنددر مورد آینده وخیانت منافقین حرفی نزدند ولی کسانی که آماده و شسته رفته بعد از پیروزی انقلاب انقلابی شدند از غیب فهمیدند که در مورد آنها حجت شرعی ندارند درود بر رهبر ی که واقعیت گراست و همیشه اعتدال را رعایت کرده است و با آخرت و خداوند پیمان بسته است نه با دنیا و زخارف آن (2381115) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۲:۲۱:۵۳
دلایل و مستنداتی که نشان می دهد آقای مصباح در کوران انقلاب به رهبری امام هیچ نقشی در مبارزه نداشته اند به قدری زیاد است که مثنوی هفتاد من کاغذ شود. اگر غیر از این است جناب ایشان لطف کنند و برای تنویر افکار عمومی مستندات مشارکت خود در جریان مبارزه و دفاع مقدس را اعلام کنند. (2381118) (alef-13)
 
مجید
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۲:۲۹:۲۹
کاش ایت الله مصباح به اوامر حضرت اقا که فرمودند بهتر است جناب مصباح به امور حوزه! بپردازند! بیشتر توجه می کردند! (2381125) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۷ ۲۳:۵۵:۰۰
آنچیزی که مهم است آقای مصباح امروز همان مصباح 50 سال پیش است و آقای هاشمی امروز همان هاشمی 50 سال پیش است و این انقلابیون هستند که تشخیص می دهند چه کسی انقلابی است و به همین علت است که آقای هاشمی مجبور است با 10 لایه حفاظتی در مناسبت های انقلابی (22 بهمن، روز قدس و ...) شرکت کند. ضمناً شما یک فرد اجرایی را که حالا از قضا در مناصب انقلاب حضور داشته را با پشتوانه گفتمانی انقلاب و بچه حزب اللهی ها مقایسه می کنید؟ آقای هاشمی نهایت یک فرد اجرایی بوده که مانند میلیونها نفر دیگر به اندازه خودش در انقلاب سهم داشته . اما آقای مصباح پشتوانه تئوریک انقلاب و بچه حزب اللهی هاست .
لطفا چاپ کنید. (2381191) (alef-13)
 
صادق
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۱:۱۳
این که اقای مصباح از احمدی نژاد حمایت کردند تحت عنوان نویسنده همین مقاله است که«همه کارها در گرو وقت خویش است».
و افرین بر اقای مصباح که با اون همه حمایت از اقای احمدی نژاد سرسختانه مقابل انحرافش ایستاد
همین نشان از تکلیف مداری ایشان است نه مثل بعضی ها که از اول مبارزات با چپ و راست یکی شدند و و تا حالا هم آنقدر سیاسی کاری دارند که صریح حرف نمی زنند و موضع های دو پهلو و بعضا متضاد می گیرند.
وبدا به حال این سایت که هیچ اشاره ای به خاطره ی اقای هاشمی نکرده است.امیوارم الف این نظر منتشر کنه. (2381200) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۰۸:۳۷
کاش ایشان به همان مشی قدیم خودشان ادامه می دادند و اصلا داخل در سیاست نمی شدند. (2381209) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۲۸:۳۸
متأسفانه دروغگویی به بزرگان نیز سرایت کرده یا شاید دروغگویی بزرگان موجب دروغگویی کوچکترها شده (2381233) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۳۰:۲۱
مردان انقلاب هنوز زنده اند. حضرت آیت االه مصباح به روی چشم اما کدام سابقه زندان و تبعید و ممنوع المنبری را در زمان دوران ستمشاهی دلیل فعالیت ایشان بدانیم. همه می دانیم که مرحوم احمد آقا یادگار امام به مبارزین قبل از انقلاب و یاران قدیمی بسیار ارادت داشتند و همین رویه را فرزند گرامیشان ادامه می دهند. مواضع بیت حضرت امام مشخص است. (2381234) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۳۸:۰۴
یک نفر دیگه در ملاقات بوده که می دونه چه خبر بوده. برید از ایشون سوال کنید. (2381243) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۰:۴۴:۵۲
کسی که در مبارزات قبل از انقلاب و همچنین در 8سال جنگ تحمیلی نقشی نداشته حق نداره درباره بزرگانی چون آقای هاشمی اظهار نظر کنه (2381250) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۱:۰۳:۲۱
باید نگاه کرد کدام آیت الله از این انقلاب سود مادی کرد و کدامیک سود معنوی. این گویای همه چیز است. (2381264) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۱:۱۷:۵۴
شما آقای هاشمی رو هم نقد کردید؟؟ (2381269) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۱:۲۸:۴۲
اگر بعضی از اطرافیان این دو بزرگوار بزارن، مشکل خاصی نیست.. (2381279) (alef-13)
 
افرازه.گرگان
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۲:۰۲:۳۶
ايشان قبل ازانقلاب بنا برشرع ورود به سياست رو خلاف ميدانستند چطور تو اين چند ساله خلاف نمى دونند.اميدوارم بچاپى الف. (2381293) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۲:۰۹:۳۱
الف پیام های منو منتشر نمکینه.
ولی یک سوال دارم آقای مصباح زمان جنگ کجا بودن اون.
زمان هم حجت شرعی نداشتنماینده؟!!!! (2381297) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۳:۵۴:۵۶
اگر اين طور كه اقاي مصباح ميگويد پس چرا منافقين به جاي مصباح ايت الله هاشمي و رهبري را ترور كردند. ؟؟؟؟؟!!!!! (2381314) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۰۹:۴۰:۴۵
کسایی که دوران سالهای 64 تا 68 را ب هیاد دارند حتما به یاد دارند که جامعه مدرسین حوزه و روحانیت مبارز و از جمله جناب آقای آذری و مصباح چه مواضعی داشتن . خیلی جالبه که حالا دارند تمام انتقلاب را برای خودشون مصادره می کنن. اگه روشون می شد چه بسا از امام هم زودتر و بیشتر در انقلاب نقش داشتن !!! (2381374) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۱۹:۴۹
اين شاخص برخي افراد بي انصاف است كه براي توجيه خود يك قسمت از يك موضوع را بدون ابتدا و انتها بيان ميكنند تا از آن نتيجه مطلوب بگيرند و اين بهره برداري مذموم ظاهرا" اگر براي اهداف ايشان باشد ممدوح است و اين قسمت از خاطرات براي ما كه سن مان به آن سالها ميرسد واقعا" كمال بي انصافي و مطلقا" سوء استفاده از بي اطلاعي نسل جوان است و من نميدانم اين چه ديني است. (2381387) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۳۱:۳۶
یکی باید جلو هاشمی رو بگیره .
جامعه رو به حاشیه می بره .
هر روز یه خاطره ی جدید که کسی هم تصدیق نمی کنه .
هر روز یه تئوری جدید .
آقای هاشمی به کجا چنین شتابان ؟؟؟ (2381397) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۳۳:۳۷
خانم جميله پاشا ميگويد بعدازهر انقلابي افرادي داعيه انقلابي بودن رادارند كه نه انقلاب راقبول داشته اند ونه الان به ان اعتقاد دارند وفقط ميخواهند باانقلابي نشان دادن خود از منافع اماده بهره مند شوند (2381398) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۳۵:۴۷
مگرحضرت امام درپاریس وقتی همین منافقین خدمت ایشات رفتندوبرای همکاری اعلام امادگی کردند.اماامام بخاطر شناختی که ازایشان داشتندهمکاری انها نپذیرفت پس چطور هاشمی ازاقای مصباح خواسته که درجبهه ای منافقین قراربگیردوپیروزی باهرقیمتی برای اسلام وانقلاب ارزش ندارد (2381400) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۰:۵۳:۳۰
آقا من هم یک خاطره دارم بگم! (2381418) (alef-13)
 
موسوی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۰۱:۳۱
1- نویسنده محترم! آیا بین کسانی که مانند جناب آقای مصباح موفق به شناخت ماهیت پلید منافقین در بدو تشکیل آن شدند و بین امثال جناب آقای هاشمی رفسنجانی که در ابتدا، فریفته آنها شدند و به اقرار شما بعد از رسوایی نفاق منافقین بر علیه آنها موضع داشتند تفاوت قابل به عرضی نمی بینید؟
آیا فراموش کردید که حضرت امام با بصیرت مثال زدنی خود، علیرغم توصیه بعضی دلسوزان در تایید سازمان منافقین ، این سازمان را از همان ابتدا فاسد تشخیص دادند و همین بصیرت مانع ایجاد خسارات شاید جبران ناپذیر به پیکره نظام تازه متولد شده ایران اسلامی گردید؟ واقعا می توان این تفاوت اساسی را به همین راحتی نادیده گرفت؟
2- نویسنده در بخش دیگر در کمال تعجب سکوت مقام معظم رهبری در آن جلسه ای که گفتگوهایی بین آقای مصباح و آقای هاشمی رخ داده است را نشانه تایید ضمنی آقای هاشمی رفسنجانی می داند!!
برادر گرامی، چطور شما فهمیدید سکوت مقام معظم رهبری، تایید ضمنی آقای هاشمی رفسنجانی است نه تایید ضمنی جناب آقای مصباح؟!!! در حالیکه اولا صحت نظر جناب آقای مصباح بعد از مدتی تایید و اشتباه بودن نظر جناب آقای هاشمی در اصرار ایشان بر حمایت از سازمان منافقین (در آن زمان) آشکار شده است
و ثانیا در این گفتگو آیه الله مصباح با منطق قابل دفاع، دست رد به خواسته آقای هاشمی می زنند در حالیکه که اگر حق با اقای هاشمی بود که بعدا هم معلوم شد نبوده، سکوت در چنین موقعیتی به نظر شما تایید ضمنی کدام یک از طرفین می تواند باشد؟
ثالثا: فراموش نکنیم با استدلال روشن و قابل قبول و منصفانه و محترمانه جناب اقای مصباح در رد درخواست اقای رفسنجانی، که بعدا نیز به قول شما خود آقای رفسنجانی به اشتباهش پی برد، آیا نمی توان اینطور استنباط کرد که مقام معظم رهبری دیگر نیازی به سخن گفتن ندیدند و با سکوت خود حق را که بعدا هم معلوم شد جانب جناب آقای مصباح است تایید نمودند و با همین سکوت عدم همراهی خود را با نظرات اقای هاشمی رفسنجانی در پیش گرفتند؟
3- و واقعا جای تعجب دارد از نویسنده که تلاش می کند ذرّه کاه را در چشم بعضی ببیند اما خودش را از دیدن شاخه در چشم دیگران به تغافل بزند
نویسنده محترم!
نظر شما نسبت به نقل تاریخ انقلاب توسط جناب آقای رفسنجانی خصوصا نسبت به ادعای حذف شعار مرگ بر آمریکا توسط امام راحل چیست؟ موضعی که بر خلاف واقع بودن آن یک اجماع سراسری بین بزرگان انقلاب و حتی مردم بصیر ایران اسلامی ایجاد شد.
با توجه به نظر امام راحل که میزان حال فعلی افراد است به نظر جنابعالی موضع گیریهای جناب آقای رفسنجانی خصوصا در جریان فتنه 88 با آن نامه بی سلام و سرگشاده که در تاریخ نقش پررنگ آن در فتنه آفرینی فراموش نخواهد شد چیست؟ نقش جناب آقای مصباح را خصوصا در همان فتنه 88 چطور ارزیابی می کنید و موارد دیگر مثل دفاع آقای رفسنجانی از عملکرد غیر قابل دفاع اعضای خانواده و هر از گاهی با نظرات شاذ خود برای نظام و مملکت هزینه تراشی کردن و ...؟
بله میزان حال فعلی افراد است که اگر شما بخواهید سخنانی در تعریف آقای رفسنجانی از امام راحل و مقام معظم رهبری بیاورید همه می دانند که امام راحل و رهبری عزیز چه تعابیر خاص و قابل تاملی نسبت به شخصیت جناب آقای مصباح داشته اند
اما جای خوشبختی است که به هر حال میزان حال فعلی افراد است و همین برای تشخیص درست از نادرست توسط مردم بصیر ایران اسلامی کافی است
البته خدای متعال خود در دفاع از انسانهای مخلص و مظلوم کوتاهی نخواهد کرد که ان الله یدافع عن الذین آمنوا (یعنی قطعا خداوند از مومنین (حقیقی) دفاع می کند) (2381427) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۰۳:۴۳
مطمعنا هاشمی خیلی بیشتر از مصباح در انقلاب نقش داشته (2381431) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۱۱:۲۸
قابل توجه الف جان............
رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور در منزل آیت الله مصباح یزدی در تاریخ ۲۰/۱۱/۸۹):
"بنده هم به سهم خودم قدر آقای مصباح را می‌دانم. واقعا می‌دانم که ایشان در کشور و برای اسلام چه وزنه‌ای هستند و حقا و انصافا ما امروز نظیر ایشان را – حالا به این تعبیر بگوییم – خیلی نادر نظیر آقای مصباح ممکن است وجود داشته باشد با این وزانت علمی و عمق علمی و احاطه و وسعت و با این آگاهی و بینش و صفا، رهبر معظم انقلاب تصریح کردند: این سه جهت در ایشان جمع است؛ هم علم، هم بصیرت به معنای حقیقی کلمه و هم صفا. این سه تا با هم در وجود ایشان خیلی ارزشمند است.." (2381445) (alef-13)
 
حق گو
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۲۰:۵۱
اگر کسی سندی داره لطفا بفرماید:
1- اقای مصباح مشخصا درچه قسمتهایی از مبارزه قبل از انقلاب با آقای خمینی همکاری داشتند ؟
2- درطول 8 سال جنگ چه مقدار به جبهه رفتند؟ (2381468) (alef-13)
 
ح.ق
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۲۷:۵۸
این سبک سخن راندن و حرف زدن در راستای پیشبرد اهداف سیاسی رو قبلا از بسیاری از اعضای جبهه پایداری دیدیم، حالا هم از رهبر معنوی این دسته ی سیاسی. آقای مصباح، شما چرا؟ (2381483) (alef-13)
 
عزیز
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۳۴:۱۱
نکاتی در باره ی مقاله
1:معلوم میشودبرخی ازاانقلابیون محترم از بینش وبصیرت بیشتری برخودار بوده اندکه ازابتدا مجاهدین(منافقین) راشناختندکه خود اقای مصباح هم ازجمله انان است
2:شروع کننده ی نقل خاطره ها اقای مصباح نبوده اندایشان درمقام اصلاح ویادفاع برامده اند
3سکوت درهمه ی موارد به معنای تایید نیست ،گاهی افضل از جواب وزمانی نشانه ی نشانه ی عالم نبودن به مساله وزمانی هم به مصلحت ندیدن موضع گیری است
4نقل خاطرات ازسوی هرفردی که باشدصرفا خبر واحداست حجیت شرعی وحقوقی ندارد مگر عالم به صادق بودن فرد باشیم که دراین صورت برای همین فرد می تواند موردپذیرش قرار گیرد
5:ناقلان خاطرات ،ملاحظه حق الناس را داشته باشند، مسایلی رامطرح کنندکه درازای عمر باارزش،خواننده به واقعیت مفیدی اگاهی یابد
6:ایکاش نویسنده محترم زودتر درقبال نقل خاطراتی که نتایج معقول ومشروعی ومفیدی بران مترتب نیست موضع گیری می فرمودند (2381487) (alef-13)
 
محمود
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۴۴:۲۱
درزمان حیات امام خمینی(ره) ودوران جنگ اقای مصباح فعالیت سیاسی نداشت وناشناخته بوددردودهه اخیربانامگذاری موسسه ای که ریاستش راداردبنام امام خمینی خواستند بگویندماهم هستیم (2381500) (alef-13)
 
هاتفی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۱:۵۴:۲۹
خاطره نقل شده از آقای مصباح یزدی، به گونه ای است که ناخواسته چنین القاء میکند که ایشان چنان تیز بینی سیاسی داشتند که کسانی از روحانییت مبارز قبل از انقلاب از قبیل آقای قدوسی و هاشمی رفسنجانی و حضرت آیت الله خامنه ای، آن هوشیاری لازمه را نداشتند. روشن است که این قبیل تلقی ها به نفع روحانیت نیست. متاسفانه شرایط این سالها و این دوران بگونه ای شده است که تاریخ مبارزات درخشان قبل از انقلاب و انقلابیون زجر کشیده آن به سادگی مورد هجمه و تهتک قرار می گیرد و تأسف بارتر اینکه دوستان انقلاب در مقابل آن سکوت می کنند! (2381518) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۰۹:۰۶
خیلی علاقمند هستم درباره گدشته اقای مصباح بدانم
ایشان خیلی حرف انقلاب میزنند
دل به شک شدم (2381544) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۲۱:۴۲
به نظر شما مخاطب اين سخنان امام هاشمى است يا مصباح :

در دوران مبارزه اوضاع مثل امروز نبود، هر کس صد در صد معتقد به مبارزه نبود زیر فشارها و تهدیدهاى مقدس‏ نماها از میدان به در مى رفت؛ ترویج تفکر «شاه سایه خداست» و یا با گوشت و پوست نمى ‏توان در مقابل توپ و تانک ایستاد و اینکه ما مکلف به جهاد و مبارزه نیستیم و یا جواب خون مقتولین را چه کسى مى ‏دهد و از همه شکننده ‏تر، شعار گمراه ‏کننده حکومت قبل از ظهور امام زمان- علیه السلام- باطل است و هزاران «إن قُلت» دیگر، مشکلات بزرگ و جانفرسایى بودند که نمى ‏شد با نصیحت و مبارزه منفى و تبلیغات جلوى آنها را گرفت؛ تنها راه حل، مبارزه و ایثار خون بود که خداوند وسیله ‏اش را آماده نمود.

«ولایتى» هاى دیروز که در سکوت و تحجر خود آبروى اسلام و مسلمین را ریخته‏ اند و در عمل پشت پیامبر(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را شکسته ‏اند و عنوان ولایت برایشان جز تکسب و تعیش نبوده است، امروز خود را بانى و وارث ولایت نموده و حسرت ولایت دوران شاه را مى ‏خورند!.

ما از همه روحانیون دفاع نمی کنیم، چرا که‏ روحانیون وابسته و مقدس نما و تحجرگرا هم کم نبودند و نیستند. در حوزه ‏هاى علمیه هستند افرادى که علیه انقلاب و اسلام ناب محمدى فعالیت دارند. امروز عده ‏اى با ژست مقدس مآبى چنان تیشه به ریشه دین و انقلاب و نظام می ‏زنند که گویى وظیفه‏ اى غیر از این ندارند، خطر تحجرگرایان و مقدس نمایان احمق در حوزه‏ هاى علمیه کم نیست.

به زعم بعض افراد، روحانیت زمانى قابل احترام و تکریم بود که حماقت از سراپاى‏ وجودش ببارد و الّا عالم سیّاس و روحانى کاردان و زیرک، حتما کاسه ‏اى زیر نیم کاسه داشت!. این از مسائل رایج حوزه ها بود که هر کس کج راه می ‏رفت متدین تر بود. یاد گرفتن زبان خارجى، کفر و فلسفه و عرفان، گناه و شرک بشمار مى ‏رفت. در مدرسه فیضیه فرزند خردسالم، مرحوم مصطفى از کوزه ‏اى آب نوشید، کوزه را آب کشیدند، چرا که من فلسفه مى ‏گفتم. تردیدى ندارم اگر همین روند ادامه مى ‏یافت، وضع روحانیت و حوزه ‏ها، وضع کلیساهاى قرون وسطى مى ‏شد.

دیروز مقدس‏ نماهاى بیشعور مى ‏گفتند دین از سیاست جداست و مبارزه با شاه حرام است، امروز مى ‏گویند مسئولین نظام کمونیست شده ‏اند، تا دیروز مشروب فروشى و فساد و فحشا و فسق و حکومت ظالمان براى ظهور امام زمان- ارواحنا فداه- را مفید و راهگشا مى‏ دانستند، امروز فریاد «وااسلاما» سر مى ‏دهند!.

روحانى ‏نماهایى که قبل از انقلاب دین را از سیاست جدا مى ‏دانستند و سر به آستانه دربار مى‏ ساییدند یکمرتبه متدین شده و به روحانیون عزیز و شریفى که براى اسلام آن همه زجر و آوارگى و زندان و تبعید کشیدند تهمت ها می زنند.طلاب جوان باید بدانند که پرونده تفکر این گروه همچنان باز است و شیوه مقدس مآبى و دین فروشى عوض شده است شکست خوردگان دیروز، سیاست بازان امروز شده ‏اند. (2381567) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۲۴:۰۱
الف جان همیشه از نخبگان جامعه انتظار آینده نگری میره که بجا هم هست
متنی که شما در حمایت از آقای هاشمی نوشتید توهین به ایشان محسوب میشه
برداشت از متن شما اینه که هاشمی آینده نگر نبوده که البته من موافق با شما هستم چون اگه هاشمی که وزنه بزرگ انقلاب محسوب می شد آینده نگر بود اینقد از انقلاب و مواضع انقلاب فاصله نمی گرفت (2381574) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۹:۲۸:۴۷
علی جان سالم بابائی...
ممکنه بگی چند سالته بابام جان؟ که انگار 40 ساله انقلاب و انقلابیون و در صدر آنها هاشمی را میشناسی! (2383959) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۳۴:۳۴
چه اشکالی داره جناب مصبلح با ثمر رسیدن انقلاب و بایان جنگ تازه به حجت شرعی رسیده اند واز افزادی همچون رییس جمهور سابق وبعداز ان از اقای لنکرانی حمایت نموده وبه اطمینان کامل رسیده اند که افراد ذکرشده اصلح میباشند (2381605) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۹:۳۴:۰۹
واللللللللللللللله !
خود منهم بعد از انقلاب و پیروزی ملت در جنگ احساس کردم خطری مرا تهدید نمیکند و به حجت شرعی رسیدم و نشستم سر سفره آماده و شدم انقلابی . خدا وکیلی چه چه اشکالی داره؟! به نظر شما اشکالی داره؟ (2383964) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۴۶:۵۹
سلام بر روحانی - درود بر هاشمی (2381632) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۵۱:۲۳
هاشمی همیشه رنگ عوض میکنه (2381648) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۵۲:۰۷
آقاي هاشمي رفسنجاني از زمره مردان بزرگ است. در زمان شاه وقتي او را به زندان بردند در بدو ورود ايشان گفته بودند كه الان موقع مطالعه قرآن است و آثار ارزنده اي از ايشان راجع به قرآن به جا ماند.
اين سخن يكي از اولياي خداست كه شناخته شده هستند و همه جوانان فرهيخته كشور او را دوست دارند و هيچ وقت در پي كسب منافع شخصي نبوده است.

هر دري بسته بود جز در پر فيض حسين
اين در خانه عشق است كه باز است هنوز (2381650) (alef-13)
 
خ
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۲:۵۴:۵۵
ندای ایرانیان - ناله اصلاح طلبان (2381653) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۰۷:۳۰
دوستان شما يا دوست شما هستند و يا دشمن دشمن شما كه آن هم دوست به حساب خواهند آمد

واقعا" خداوند ناظر بر حر ف وگفتار و اعمال ماست

مجاهدين كه امروزه منافقين ميخوانيم مبارزات سختي عليه رژيم شاه داشتند و شهداي زيادي هم در اين زمين به انقلاب هديه كردند اما افرادي همچون مصباح برسر سفره آماده انقلاب نشسته اند و به راحتي تناول ميفرمايند و به دروغ تهمت ميزنند . آن زماني كه هاشمي و رهبر انقلاب و حتي همان منافقين عليه رژيم شاه مبارزه ميكردند خيلي از آقايان از جمله مصباح به راحتي بدون هيچگونه دغدغه اي روزگار ميگذراندند. كجا بودند آقاي مصباح همان شخصي است كه تا روز آخر انتخابات رياست جمهوري از كساني دفاع ميكرد و قتوا صادر ميكرد كه ياران امام زمانند اما مردم دست رد بر سينه شان زدند آقاي مصباح اگر مقبوليت مردمي داشت حتما" مردم به حرف او گوش ميكردند اما كمتر كسي است كه اورا قبول داشته باشد
اينچنين شخصي چگونه به خودش اجازه ميدهد كه به شخصيتهاي اصلي و بنيانگذار انقلاب اسلامي توهين نمايد .

حد اقل اين سايت نيز در اختيار ايشان گذاشته شود تا نظرات مردم را نيز به ببينند شايد به خودشان آيند و عبرت بگيرند (2381665) (alef-13)
 
حسین قم
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۱۱:۰۵
خوب ما هم بی بصیرتی آقای هاشمی میگیم دیگه عزیزان دل.چرا امام خمینی نماینده اونا رو در نجف تایید نکرد و گفت انحراف دارن؟ولی باز اقای هاشمی حمایت میکرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2381667) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۳۶:۴۳
گیرم بیان این خاطره نادرست..، اما لااقل افراد نامبرده در این خاطره زنده هستند و می توانند تایید یا تکذیب کنند.. ولی خاطرات هاشمی چی ؟؟ سخنان درگوشی امام به حاج آقا چی ؟؟؟ (2381700) (alef-13)
 
میثم
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۴۹:۲۳
آقای مصباح بخوبی تاریخ ملاقات را به یاد دارند همانطور که جرئیات صحبت ها را بیاد دارند. قبل از سال 50 بوده است ولی برای القای نظر به شنوندگان مخصوصا ان را از قلم انداخته اند این یعنی آخر تقوی (2381719) (alef-13)
 
بازنشسته فرهنگی
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۳:۵۰:۰۱
این خاطره توجیهی ناشیانه برای تراشیدن دلیل جهت عدم همکاری ایشون در کارهای انفلابی است.
خوبست خاطره نویسان عزیز از فعالیتهای انقلابی ایشون قبل از انقلاب هم چیزی بنویسند. (2381722) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۵:۰۵:۳۷
در حمایت و همسویی نظرات آقای مصباح همین بس که آن کسی که ایشان در زمین و آسمان بهتر از آن فرد برای ریاست جمهوری ندیدند از نظر شورای محترم نگهبان تقریباً همسو با ایشان رد شد. و در طرفه العینی گزینه ها تغییر کرد. این ماجرا ها هم بماند برای 40 سال بعد که ازش خاطره نقل بشه!!! (2381820) (alef-13)
 
الف
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۵:۱۰:۰۱
می دونم جرئت انتشار این پیام رو نداری
خودتون خیلی بهتر از ما شخصیت علامه مصباح رو می شناسید و می دونید که مورد تایید امام و مقام معظم رهبری هستند
شما داری این موضوع به نفع هاشمی استفاده می کنی چون بعضی از افراد ندونن خیال می کنن که سایت علامه مصباح یک هو چنین کاری انجام داد
چرا نمی نویسی در جواب خاطرات غلط هاشمی این موضوع انتشار یافت
اتفاقا شما از افکار عمومی سو استفاده می کنید
شخصیت علامه با این کار ها ضربه نخواهد خورد
چون خداوند هست و هر که را بخواهد عزیز خواهد کرد شما بی خودی دست و پا نزن الف جان (2381825) (alef-13)
 
بسیجی دهه شصت
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۹:۴۲:۰۵
اگر امام را نمی شناسی لااقل تهمت به آن بزرگوار نزن. امام کی آقا مصباح را تأیید کرد . امام در بیانیه اسفند 67 میفرماید:
دیروز مقدس‏ نماهاى بیشعور مى ‏گفتند دین از سیاست جداست و مبارزه با شاه حرام است، امروز مى ‏گویند مسئولین نظام کمونیست شده ‏اند، تا دیروز مشروب فروشى و فساد و فحشا و فسق و حکومت ظالمان براى ظهور امام زمان- ارواحنا فداه- را مفید و راهگشا مى‏ دانستند، امروز فریاد «وااسلاما» سر مى ‏دهند!.
----- امام برای نمونه حتا کوچکترین مسئولیتی را پس از انقلاب به این آقا محول نکرد . اگر نمونه ای سراغ داری با سند بفرما . (2383972) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۵:۵۵:۵۶
حضرت مصباح اهل مبارزه نرمتنانه هسند ايشان فقط براي پيروزي مبارزان قبل از انقلاب و بعد هم براي رزمندگان دعا ميفرمودند (2381897) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۵:۵۹:۲۳
این خاطره در جواب آقای هاشمی منتشر شد که گفته بودند آقای مصباح مبارزه با شاه رو حرام میدونست. بهتره اون قضیه قبل از این نقد بشه (2381902) (alef-13)
 
الیار
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۷:۳۲:۳۶
ماشالله دوستان میشه بفرمایید چند سال با آیت الله مصباح و رفسنجانی زندگی کردین،که اینطور دارین در موردشون قضاوت میکنین و حکم صادر میکنین؟!
هردو نفر این آقایان به انقلاب خدمات غیر قابل انکاری عرضه داشتن، ولی این دلیل برای همسو بودن آنها نداره.
هرکسی میتونه اظهار نظر بکنه آیا خاطرات آقای هاشمی در مورد حذف شعار مرگ بر آمریکا و....خالی از اشکال بود و سطحی نگری در پی نداشت؟! (2382052) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۹:۵۱:۳۱
الیار جان .... تند نرو . کسانی که قبل از انقلاب و جنگ تحمیلی را دیده اند بسیارند .
بنده وقتی انقلاب پیروز شد ترم اول دانشگاه بودم و جوان و در جریانات پس از آن علی الخصوص در دفاع مقدس هرگز ندیدم نامی شخصی بنام مصباح برده شود و نام همه کسانی که از طرف امام به آنها مأموریتی و یا مسئولیتی سپرده شد را نیز خوب بخاطر دارم.
شما فکر میکنی به چه دلیل حضرت روح الله امام(ره) هرگز به آقای مصباح مأموریت و یا مسئولیتی واگذار ننمودند . امیدوارم از جمله کلیشه ای « ایشان کار فرهنگی میکردند » استفاده نکنی چون پذیرفت کوچکترین حکم از جانب امام افتخار بزرگی بود . (2383981) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۸:۴۱:۵۹
درود بر هاشمی (2382144) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۹:۲۷:۱۹
ديگه پيشينيه جناب مصباح اظهر من الشمس است. آدم بايد گذشته اشو همون طور كه هست بپذيره، چه اصرارى به انكار هست؟ (2382179) (alef-13)
 
هادي
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۹:۳۱:۴۰
آقايان همه به ياد داشته باشند كه مردم خودشون الان همه رو ميشناسند . احتياحي نيس خاطرات رو بياد بيارن . مخصوصا حالا كه پا به سن گذاشتن و انتظاري از پا بسن گذشته ها نيس . (2382186) (alef-13)
 
مشکل مردم اند!!
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۱۹:۵۴:۵۳
ان تقوموا لله ان یقوم الناس بالقسط
راه صحیح و حنیف و بتبعیت از هدف انبیاء و قران شریف قیام مردم بقسط است
علامه امام کاشف الغطاء قیام و حضور مردم را در صحنه و جلوگیری از منکرات و تبلیغ خیرات از وظائف همه و تک تک افراد میداند و لزوم تشکیل حکومت را فرع- دقت کنید - فرع بر حضور و دفاع ملت از حق و ممانعت از باطل و ناهنجاری میداند
ما باید بجای اشپزی در تلویزیون و غارت ملیاردی و مشغولیات فوتبال تباهی فرهنگ حضور حضور حضور.... ملت با غیرت را در صحنه گسترش دهیم.
بابا ای ملت یک جو غیرت!! چقدر دختران فریب خورده و ساده ما دست در دست- کاشکی دست- در اغوش پسران ناجوانمرد و بی قید و رند جلو ملت اسلام!! و ماموران حکومت!! رژه میروند و تازه هل من مبارز نعره میزنند
مگر جنگ فقط با دشمن خارجی است والله این فرهنگ ضعیف دشمن ما خواهد شد اگر نجنبیم. راه ان از بین بردن عوامل بی غیرتی و بی توجهی و بی انگیزگی ملت در اهداف و در حیات جامعه اسلام و انقلاب است
گروههای حکومتی باید پشتوانه باشند برای موارد خاص و الا یک گروه مشخص نمیتواند این بار عظیم و تعیین کننده فرهنگی را که حیات و ممات ما به ان گره خورده را بدوش بکشد! و اصل و فرع قران شریف در هدایت مردم و فرهنگها توام با امر معروف و نهی منکر و انذار و انذار وو تشویق بوده است تهدید و از بین بردن جوامع فاسد با کن فیکون کردن انها و یا دستور به مترفین (جمع کنندگان مالهای غارت و زیاده خواهی) که بکنید بکنید تا میتوانید فساد بکنید ما موقع سقوط شما را زیر نظر گرفته ایم که در قران شریف امده پس چیست و این فوتبال و این بانکها و فراردادهای رانت که همه بوی نامشروعیت میدهد و اوردن ماشینهای 2 ملیاردی اگر فساد مترفین نیست پس چیست
والله مثل برادر خیرخواهی کردم دلم میسوزد به میراث امام وشهدا حد اقل اینده اولادمان را تاریخ اینده را در نظر بگیرید اگر دنیای غرب و ناهنجاری و بیتقوائی بر ما چیره شود نسلها و نسلها از اولاد و ذریه ما فاسد میشوند - که امام س فرمود اگر از شما ضربه باسلام بخورد صد (ها) سال عقب میافتد- و اگر نسلهای اینده ما اهل تقوی و اسلام نباشند چه کسی به روح ما فاتحه و صلوات خواهد فرستاد- حتی ابراهیم خلیل دعا کرد خدایا ذریه صالح از من بگذار! (2382208) (alef-13)
 
یک آزاده
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۲۰:۰۱:۴۵
داستان نوشتی ماشالله ..... نه عزیز برادر مشکل مردم نیستند .
اگر از معنویت ملت کاسته شده مسئولیت آن به عهده آن عده از متولیان دین ما است که نان دین میخورند و کار دنیا میکنند .
کار فرهنگی بسیار خوب است اما به وقت خود.
ممکن است جناب مصباح بفرمایند که اگر از مبارزه سر باز زده و در دفاع مقدس نیز حضور نیافته اند ، در قبال کارهای فرهنگی چند جوان از جوانان کم معرفت « به عدد انگشتان دست » را توانسته اند به معرفت برسانند؟ (2383993) (alef-13)
 
حسن
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۰:۱۹:۵۴
کاش این توصیه ها را به آقای هاشمی رفسنجانی هم می کردید که آغازگر "جنگ خاطره" بودند . (2382239) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۱:۳۳:۱۳
شهید عبدالرسول مشکین فام یکی از بنیانگزاران سازمان مجاهدین خلق که حقیر افتخار همکلاسی ایشانرا داشتم یکی از پاکترین جوانانی یود که در طول دوره زندگی خود میشناختم.همان کسیکه هوا پیمای ایران ایر امارات بتهران را که تعدادی از اعضای مجاهدین را دست بسته برای تحویل بمقامات رزیم طاغوت می آورد تحت کنترل در آورد و هواپیما را بعراق برد.بی انصافی است که نظر آیت الله هاشمی که آنزمان در ارتباط با این مبارزین مسلمان بوده را طوری انعکاس داد که گویا ایشان مدافع منافقین امروزی هستند.من متاسفم باقای مصباح یزدی (2382325) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۲۰:۰۷:۰۳
در تأیید فرمایش صاحب این نظر باید عرض کنم که انحراف مجاهدین در حول و حوش سال 56 و 57 با کشته شدن اعضای مؤمن و انقلاب آن سازمان ) صمدیه لباف - شریف و ... ) به دست گروه رجوی خائن اتفاق افتاد و زمانی که جناب هاشمی در نجف امام را زیارت نمودند آن افراد هنوز به شهادت نرسیده بودند و سازمان سالم بود . (2383998) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۲:۳۰:۳۷
ایشان و شاگرد خلفش همان اسمش و نبر (احمدی نژاد) 8 سال هر کاری خواستند کردند. بهتر است قدری هم به بقیه فرصت بدهند. (2382408) (alef-13)
 
سامان
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۲:۵۲:۲۹
خيالتان راحت باشد .اقاي هاشمي خيلي بزركتر از آنست كه امثال ....بتوانند اورا تخريب كنند .هاشمي افتخار روحانيت شيعه است ونامش از تاريخ پاك نخواهد شد .حال اگر كساني مي خواهند با پنجه كشيدن بر سيماي او براي خود شهرتي بدست اورند بدانند كه به بيراهه ميروند وجز بد نامي وانزجار نصيبي نخواهند برد . هركسي كه حاسد كيهان بود ./آن حسد خود مرگ جاويدان بود؟ مادح خورشيد مداح خود است /كه دوچشمم روشن ونا مرم_____د اس__ت ذم خورشيد جهان ذم خود است//كه دوچشمم كور وتاريك وبد است// (2382441) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۲:۵۸:۳۲
مقاله زیبا منطقی و دلسوزانه ای بود.متاسفانه بعضی از به ظاهر انقلابی ها برای مخدوش کردن چهره ها حتی تاریخ انقلاب را تحریف و وارونه جلوه میدهند.داعشیسم فرهنگی بد تر از داعشیسم نظامی است.ممنون از سایت الف (2382451) (alef-13)
 
احسان
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۳:۱۶:۱۵
احسنت بر دقت و تقواي سياسي نويسنده اين مطالب (2382467) (alef-13)
 
حبیب
۱۳۹۳-۰۶-۲۸ ۲۳:۱۷:۲۸
کاش آقای مصباح به این نکته اشاره میکرد که اقای هاشمی به مجرد انحراف مجاهدین خلق و منافقین امروز با شجاعت کمکش را به آنها قطع کرد و کاش جواب این ابهام را می داد یعنی امام هم به قدر ایشان بصیرت نداشت؟ امثال اقای هاشمی و اقای خامنه ای بدون اذن امام مبارزه نکردند چند سال پیش از اقای کروبی شنیدم که در دوران مبارزه رفتیم خدمت جناب مصباح که اعلامیه ای را در حمایت امام امضاء کند فرمود امضاء نمی کنم چون اقا روح الله تندروی میکند یا ان بحث چراغانی نیمه شعبان که بر خلاف نظر امام انجام شد بلاخره حاج اقا نه در دوران مبارزه نه در دوران جنگ احساس تکلیف برای مبارزه نکرد فقط برخلاف ایه معروف قران اشدا......واقعاً عاقبت بخیری..... (2382470) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۰۸:۳۹:۱۹
والعاقبه للمتقین خدا آخر عاقبتمان را به خیر کند (2382754) (alef-10)
 
مجید
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۰۹:۳۹:۴۰
به نام خدا
ضمن احترام به خدمات و مبارزات جناب آقای هاشمی و نقش ایشان در پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، باید اشاره کرد که اصولاً، همیشه در نقل خاطره، زمان بروز حادثه تعیین‌کننده نیست. شاید جناب آقای مصباح در آن تاریخ از چنان بینشی برخوردار بوده‌اند که با توجه به عقاید مجاهدین خلق آن روز، سرانجام آنها را حدس می‌زده‌اند و قبل از رو شدن جهره نفاقشان، شناخت بهتر و بیشتری از مجاهدین آن روز و منافقین امروز داشته‌اند، همان‌گونه که حضرت امام خمینی(ره)، علیرغم اصرار دیگران، هیچ‌گاه با کمک به مجاهدین خلق موافق نبودند. (2382821) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۰۹:۴۴:۴۲
واقعا تحلیل زیبایی بود (2382828) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۰:۳۳:۴۱
چرا به خاطرات هاشمی گیر ندادید؟ (2382910) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۰:۴۱:۳۱
وه که چقدر این اختلاف آراء خوانندگان فرحبخش ودرس آموز است اگر درس اموز مغرض نباشد (2382929) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۰:۴۸:۳۷
گذشت زمانی که امثال شما برای آیت الله تعین تکلیف می کردید و در نقد های خود به مقام ایشان توهین می کردید. امثال شما باید حریم خود را نگه دارید چون ایشان خوب می دانند چه عرایضی را در چه مقطعی داشته باشند. (2382939) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۱:۴۸:۲۲
سایت الف و آقای ایمانی چقدر با انصافید!!!!!!!!!!! دوستان لطفا به سایت آقایان هاشمی و مصباح مراجعه کنند تا قضیه دستشون بیاد،اول آقای هاشمی در دیدار با بیت شهید قدوسی خاطره گویی کرده که سایت ایشان به تاریخ 25 شهریور با حواشی ای که مفاهیم خاصی را القا می کند، منتشر کرده و پس از بازتاب رسانه ای در سایت های خبری، سایت آقای مصباح با بیان خاطره با تفاوت هایی نسبت به آنچه آقای هاشمی گفته پاسخ داده اند، ضمنا نظر امام در مورد مجاهدین =منافقین از همان ابتدا که برای تایید گرفتن نزد امام رفته اند مشخص است، خودتان جستجو کنید،لطفا در این مورد و سایر موارد صرف نظر از حب و بغض نسبت به افراد خودتان در تاریخ و صحیفه و امثالهم تحقیق کنید، فکر نمی کنم نیازی به افاضات آقای ایمانی باشد. (2383092) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۱:۴۸:۳۹
دقیقا مصداق تشویش اذهان عمومی است (2383093) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۳:۰۲:۳۹
آقای مصباح شما به مجاهدین آن زمان کمک نکردید کار درستی هم کردید. اما می توانید بفرمایید در مساله انقلاب کلا به کی کمک کردید.

آقای مصباح خیلی ها تو قضیه کربلا به امام حسین نپیوستند چون حجت شرعی نداشتند. (2383271) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۶:۵۴:۱۱
سایت رفسنجانی را هم دیدم این ناصرایمانی آنجا هم مطلب دارد. "حرام کردن مبارزه قبل از انقلاب، با کدام توجیه؟! ناصر ایمانی " آن مطلب را در دفاع از رفسنجانی و قبول کردن خاطره رفسنجانی نوشته است.

بنابراین به آقای ناصر ایمانی عرض می کنیم . آقای ایمانی این روش شما همانا روش آمریکاییهاست.

ناصر ایمانی برای من هیچ ارزشی ندارد چون برای موضوع واحد ( خاطره گویی ) دو موضع متضاد اتخاذ کرده است. این یعنی نفاق (2383725) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۷:۴۸:۲۸
لطفا از مبارزهای خود بکویید حرف هم میزنند
از زندان تعریف کنید
از تبعید تعریف کنید
از رفتن به جنگ بکویید (2383821) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۲۲:۳۳:۱۱
دارم یقین پیدا میکنم تمام اظهار نظر ها از طرف خودتان وبا کمی اغماض گزینشی خودتان بچه های سایت یه کم بزرگ بشید وبه خودتان در مرحله اول وبعد مخاطبان احترام بگذارید (2384254) (alef-13)
 
میرسین موسوی
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۲۳:۴۶:۵۹
هاشمی و مصباح هردو روحانی و آیت اله و مردان بزرگی هستند و خدمات ارزنده دارند ولی من نمی دانم آدمهای امروز یادشان میره ظهر چی خوردن اینها با این سن و سال چطور یادشونه خاطره بگن ای ول (2384362) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.