نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 222909
زمانی که ریچارد فرای از ایران جاسوسی کرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۹
خبرنگار از آقای سالک پرسید که سوابق جاسوسی فرای به قبل از انقلاب مربوط می شود یا پس از آن؟ او پاسخ داد که بعد از انقلاب و در زمان آقای خاتمی که چند روزی در ایران بود. خبرنگار پرسید یعنی در همان چند روز جاسوسی کرده؟ ! آقای سالک پاسخ داد نمی دانم، در پرونده اش معلوم است! خبرنگار باز هم پرسید در آن چند روز از کدام مراکز و در چه زمینه هایی جاسوسی کرده؟ سالک پاسخ داد نمی دانم. باید پرونده اش را ببینم!

امید حسینی نویسنده وبلاگ آهستان در آخرین یادداشت خود نوشت:
۱- امروز موقع بازگشت به خانه، اخبار ساعت ۲ رادیو ایران را گوش می کردم که در آن گزارشی پخش شد درباره ریچارد فرای و ماجرای این روزهای او در اصفهان. این گزارش بعد از اشاره به سوابق فرهنگی فرای در زمینه ایران شناسی به مخالفت ها با دفن او در اصفهان پرداخت و سپس به سراغ آقای احمد سالک رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و از مخالفان اصلی دفن ریچارد فرای در اصفهان رفت. آقای سالک می گفت که از نظر ما فرای یک جاسوس است و نباید در ایران و اصفهان دفن شود. خبرنگار از او پرسید که سوابق جاسوسی فرای به قبل از انقلاب مربوط می شود یا پس از آن؟ آقای سالک پاسخ داد که بعد از انقلاب و در زمان آقای خاتمی که چند روزی در ایران بود. خبرنگار پرسید یعنی در همان چند روز جاسوسی کرده؟ ! آقای سالک پاسخ داد نمی دانم، در پرونده اش معلوم است! خبرنگار باز هم پرسید در آن چند روز از کدام مراکز و در چه زمینه هایی جاسوسی کرده؟ سالک پاسخ داد نمی دانم. باید پرونده اش را ببینم!

۲- موقتا بحث ریچارد فرای و جاسوسی و این حرفها را کنار بگذارید و درباره این مساله فکر کنید که رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، هنوز از جزئیات پرونده ای که با آن مخالف هست، خبر ندارد! یادم هست که حدودا یک سال پیش خبرنگار فارس با یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس (نماینده قزوین) مصاحبه ای انجام داده و از او درباره علائقش به فیلم و شعر و رمان پرسیده بود و جناب نماینده هم خیلی راحت پاسخ می داد که من در این زمینه ها آشنایی چندانی ندارم، ولی هرچیزی که مورد تایید آقاست، من هم به همانها علاقه دارم! (نقل به مضمون) این وضعیت کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی است و باقی قضایا… همین یکی دو هفته پیش هم یک نماینده محترم دیگر در مصاحبه ای گفته بود که با توجه به نامگذاری امسال به نام سال اقتصاد و فرهنگ و … و با توجه به دغدغه های فرهنگی رهبری، من از کمیسیون کشاورزی استعفا می دهم و به کمیسیون فرهنگی می آیم! لابد تصور کرده که بعد از این مهاجرت بزرگ، فرهنگ مملکت هم مثل کشاورزی سر و سامان پیدا می کند.

۳- حالا دوباره به موضوع ریچارد فرای مرحوم برگردیم. من درباره ادعای مخالفان مبنی بر جاسوس بودن فرای هیچ قضاوتی نمی کنم. چون اصلا مدرکی ندارم ولی فرض می کنم که حق با آنها باشد یعنی ریچارد فرای واقعا جاسوس باشد، سوال من این است که آیا هیچ راه دیگری برای حل این مساله وجود نداشت؟ یعنی حتما همیشه برای ختم هر مساله ای، عده ای باید با داد و فریاد به خیابان بیایند و با رنگ و اسپری، بر در و دیوار شهرها و خانه ها، شعار بنویسند تا بر پیچیدگی یک موضوع اضافه کنند؟

به نظرم با توجه به شهرت ریچارد فرای و خدماتی که در زمینه فرهنگ ایران و ایران شناسی انجام داده و با توجه به وصیتش و قولی که مسئولان سابق به او داده بودند و از همه مهمتر به خاطر معطلی دو هفته ای جنازه اش در تاجیکستان، اخلاق و فرهنگ دوستی ما ایرانیان حکم می کرد که این جار و جنجال ها را کنار بگذاریم. حتی اگر با دفنش در کنار زاینده رود مخالف باشیم، می توانستیم این را به بهانه ای دیگر (مثلا ممنوعیت دفن در محل مربوطه، مسائل زیست محیطی، عمرانی و …) مربوط می کردیم و جنازه ریچارد فرای را در محلی دیگر به خاک می سپردیم، نه اینکه با داد و فریاد و شعار علیه یک چهره فرهنگی که تمام عمرش را وقف ایران کرده بود، چهره فرهنگی خودمان را اینطور به دنیا نشان بدهیم! باور کنیم که همیشه بهترین راه برای حل یک مشکل، راحت ترین و ساده ترین راه نیست
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۰:۲۶:۰۰
آقایان نون به نرخ روز می خورن.کاری به این مسایلم ندارن فقط هر جا لازم باشه خودی نشون میدن (2082524) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۰:۲۶:۳۴
موافقم (2082525) (alef-13)
 
یاسر
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۰:۳۶:۵۰
برادر من شما کجای کارید آقای سالک اصلا تا قبل از جاروجنجال گروه فشار این ایران شناس را نمیشناخت بعدا خواست با خاتمی ربطش بدهد برای اغراض سیاسی خود (2082541) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۰:۴۴:۴۰
درود برشما و وای برما که به اینچنین نمایندگانی رای دادیم اگر نمایده ای که گفتید میشدند نماینده رهبر دریک نهادی فکر کنم خیلی بهتر بود (2082552) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۰:۴۵:۱۴
این جنجال علیه استاد دانشگاه هاروارد وخادم واقعی ایران بسیار بسیار تاسف اور و واقعا غم انگیز است.ادمی که میگوید جنازه ام را دور از وطنم دفن کنید یعنی اینکه عاشق اونجا است و کسی که عاشق جایی باشه جاسوسی نمیکنه (2082553) (alef-13)
 
بیگی
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۰:۵۶:۰۶
متاسفانه بیشتر هوچی گری هادرکشور توسط افرادی صورت میگیرد که اطلاعی از موضوع ندارند.و متاسفانه اینها توسط افرادی تحریک میشوند که ادعای سکانداری هم میکنند.آیا نمیشود اینگونه افراد را مجبور به آوردن دلیل کنند؟ در غیر اینصورت مجازات؟ (2082577) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۱:۰۰:۳۹
پدرم وصيت كرده بود در قبرستاني كه مادرم خاك بود دفنش كنند ولي (به دليل اختلاف دو روستا ي اين شهر) شهرداري تازه تاسيس شهر بهاران نگذاشتند كه ما به وصيت پدرمان عمل كنيم خدا ازشان نگذرد. (2082588) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۱:۰۲:۴۱
اوفو بالعهد (2082591) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۱:۲۶:۰۸
احسنت بر این نویسنده ی محترم.
ایکاش یک امتحان از مسائل فرهنگی از حضرات عضو کمیسیون بگیرند تا بعد بدانیم چرا فرهنگ این مملکت این بلا بر سرش امده. (2082610) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۱:۳۵:۴۳
از ماست که بر ماست! (2082625) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۱:۴۰:۱۵
با دورد بر روح پاك ايراني بزرگ ريچارد فراي و با تشكر وسپاس فراوان از ايشان وقتي كه ما به مرده به كشور خود راه نمي دهيم چرا انتظار داريم امريكاي ها كسي كه از عوامل گروگانگيري بوده را به سازمان ملل ويزاي بدهند راستي اگر ايشان آقاي ابوطابي يك روز ياد روزگارجواني بيفتد و بخواهد دبير كل سازمان ملل را گرگان بگيرد بعد دولت امريكا چه جوابي براي مردم دنيا بايد جور كند (2082631) (alef-13)
 
دكتر كياني
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۲۱:۵۲:۳۷
بسيار موافق مقاله شما هستم
كاش پشت پرده اين مخالفت و غوغتا سالاري اين افراد مشخض شود (2082636) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۷ ۰۷:۲۱:۵۱
اگر واقعا جاسوس بوده که نذارن دفن بشه اما به شکل محترمانه رد بشه مثل امریکائیها که سفیر ایران رو راه نمیدن وگرنه شفاف سازی کنن و اجازه دفنشو بدن (2082734) (alef-10)