نظر منتشر شده
۳۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 386403
درآمد پزشکان کاهش می یابد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۵
درآمد برخی از پزشکان ما چندین برابر یک استاد دانشگاه، مهندس است، حتی برخی از پزشکان عمومی و تخصصی هستند که از برخی اساتید خود که در قسمت های علوم پایه دانشگاه های علوم پزشکی فعال هستند

به گزارش«تابناک»، درآمد بالای پزشکان در جامعه شهرت دارد و به طور کلی همه می دانند که پزشکان جز قشر مرفه جامعه به حساب می آیند. حتی گاهی اتفاق می افتد که برطرف کردن جان انسان ها از سوی پزشکان به نوعی تجارت تبدیل می شود.

طبق بررسی های انجام شده در راستای مقایسه درآمد پزشکان با درآمد دیگر شغل ها ملاحظه می شود که درآمد پزشکان در سالهای گذشته افزایش بسیار زیادی داشته است

برای محاسبه میانگین حقوق مشاغل، دو برابر حداقل حقوق را به عنوان میانگین حقوق در نظر گرفته ایم: کمترین حقوق مربوط به کارگران و پرستاران می باشد. میانگین حقوق کارگران در سال گذشته یک میلیون تومان و «پرستاران» یک و نیم میلیون تومان است!

پس از آن مهندس ماهر با میانگین حقوق ۴ میلیون تومان و اساتید دانشگاه نیز با درآمد ۴ میلیون تومان در ردیف بعدی قرار می گیرند.

این درحالی است که متوسط حقوق تمام وقت، مربوط به ۱۷۶ ساعت کاری در بیمارستان دولتی یا بخش عمومی متخصص اورولوژی ماهانه ۲۶ میلیون تومان، متخصص جراح چشم ۳۰ میلیون تومان، متخصص زنان و زایمان ۳۱ میلیون تومان، متخصص گوش و حلق و بینی» ۳۲ میلیون تومان، جراح قلب ۳۸ میلیون تومان، متخصص ارتوپدی ۴۹ میلیون تومان و جراح مغز و اعصاب ۶۵ میلیون تومان ماهانه درآمد دارند!

همه این ناعدالتی ها در کنار خدماتی که به بیماران ارائه می شود و همچنین نابسامانی در سیستم بیمه ای کشور باعث ایجاد نارضایت های بسیار زیادی در بین مردم شده است. به همین دلیل به سراغ رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی رفتیم تا دلیل این ناعدالتی ها و بی برنامه گی ها را از وی جویا شویم.

علی نوبخت در گفت و گو با تابناک در خصوص این موضوعات و با اشاره به بحث بیمه سلامت عمومی اظهار داشت: متاسفانه یکی از ایرادات حوزه سلامت نا هماهنگی های موجود در بیمه است، بررسی های به عمل آمده نشان می هد که بیمه سلامت ایرانیان آنگونه که باید نتوانسته است به تعهدات خود عمل کند و به عبارت دیگر مبالغ بسیار زیادی قرض بالا آورده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: این بیمه به بسیاری از پزشکان، و پرستاران و واحد های تولیدی که خدمات ارائه داده اند و یا جنس خود را عرضه داشته اند بدهکار هستند، در واقع خدمات ارائه شده اما چون بیمه پولی به آنها نداده است، باعث ایجاد یک چرخه معیوب در سیستم پرداخت ایجاد کرده است.

وی با یان اینکه مجلس راکاری برای گزر از این وضعیت ارائه داده است گفت: در لایحه ترمیم بودجه ۹۵ دولت درخواست یک فوریت بررسی این موضوع را داشت که مجلس با آن موافقت کرده است، این موضوع در کمیسیون بهداشت نیز مورد بررسی قرار گرفت و مصوب شد مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد تومان از طریق اوراق بهادرا در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار گیرد تا از طریق بورس اوراق را بفروش رسانده و بدهی خود را پرداخت کند.

نوبخت در ادامه گفت: مطابق قانون سازمان بیمه سلامت زیر مجموعه وزارت کار است، اما با توجه به اینکه هزینه های بیمه باید از طریق وزارت بهداشت تامین شود باعث یک نوع بی ثباتی در سیستم پرداخت ها شده اند، بنابراین در مجلس تصمیم بر این شد که مدیریت بیمه و در واقع تولیت بیمه سلامت به زیر نظر وزارت بهداشت و درمان بازگردد.

وی گفت: البته مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد تومان هم کلیات و هم جزیاتش توسط مجلس تصویب شده اما قسمت دوم بحث مربوط به اصلاحاتی است که به لایحه برنامه ششم افزوده شده و بعد از موافقت دولت باید در مجلس هم مصوب شود تا ضمانت اجرایی داشته باشد.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به نارضایتی های عمومی نسبت به عملکرد و درامد پزشکان همچنین ادامه روند دریافت زیرمیزی توسط پزشکان و همچنین کاهش تکریم بیماران نیز گفت: نظر مجلس هم این نیست که درامد پزشکان به این میزان افزایش داشته باشد.

وی گفت: درآمد برخی از پزشکان ما چندین برابر یک استاد دانشگاه، مهندس است، حتی برخی از پزشکان عمومی و تخصصی هستند که از برخی اساتید خود که در قسمت های علوم پایه دانشگاه های علوم پزشکی فعال هستند، به طور مثال از آناتمویست ها، فارماکولژیست ها و یا جنین شناس ها و بسیاری از اساتید دیگر حوزه پزشکی در بیمارستان ها فعال هستند و حقوق دریافتی آنها بسیار پایین است و به ندرت کسانی در بینشان هست که دریافتی آنها به ده میلیون برسد بیضشتر دریافت می کنند.

وی گفت: این درحالی است که برخی از پزشکان در قسمت های جراحی و کلینیکی ده ها برابر بیشتر از اساتید خود دریافتی دارند، بنابراین باید کاری کرد تا دریافتی ها قدری عادلانه تر شود، برای همین تصمیم گرفته شده برای پزشکانی که در بیمارستانها و کلینیک ها هستند و خدمات ارائه می دهند مقراراتی وضع گردد تا درامد مازاد آنها به خزانه بازگشت داده شود و همه درآمد های سلامت روانه جیب پزشک نشود.

این نماینده گفت: با این حساب پیش بینی می شود که با اجرای این قانون درماد پزشکان کاهش پیدا خواهد کرد. البته حسابرسی درامد پزشکان با مجلس نیست اما کاری که در این خصوص در مجلس صورت گرفته این است که درآمد مالیاتی که از محل یک درصد ارزش افزوده از جیب مردم پرداخت می شود صرف نیازمندان و مستمندان شود.

وی گفت: اولین قدم هم این است که این درآمد حاصل از یک درصد ارزش افزود صرف بیمه افراد نیازمند و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و نهاد های دیگری که در این کار مشارکت می کنند شود و مازاد آن صرف هزینه های دیگر شود.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که در سالهای گذشته توقع پزشکان بالا رفته و دولت نمی تواند درآمد این افراد را کاهش دهد گفت: این مانند ماجرای فیش های حقوقی خواهد بود و همان طور که دولت تصمیم گرفت درآمد مدیران را کاهش دهد این بار هم تصمیم گرفته شده تا درآمد پزکان کاهش یابد پس بنابراین همه باید خود را با قوانین تطبیق دهند.

وی گفت: شواری عالی حقوق و دسمتزد در حال حاضر درحال بررسی و تعیین میزان درآمد پزشکان است و در روزهای آتی میزان آن را مشخص خواهد کرد، با این حال پزشکان هم جزئی از جامعه هستند و باید شرایط کشور را درک کنند.

وی گفت در حال حاضر درامد پزشکان به صورت پلکانی پرداخت می شود و هر پزشکی بعد از سقف تعیین شده هر تعداد بیمار ویزیت کند درامد مازادی بر درآمد های قبلی خود اضافه می کند اما در روش جدید قوانینی وضع می شود که با بالا رفتن درآمد پزشکان مالیات بر این درا»د نیز به صورت پلکانی بالا می رود و به گونه ای می شود که قسمت عظم آن به خزانه بر خواهد گشت.

وی در پایان گفت: البته این به نظر دولت بستگی ارد که چه میزان از درامد را به خزانه باز گرداند ولی با توجه به پیش بینی های صورت گرفته به نظر می رسد که در این روش بیش ۷۰ درصد از درامد های پزشکان به خزانه باز خواهد گشت.
۱۳۹۵/۱۲/۱۱ ۱۴:۲۵
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۰ ۱۱:۵۳
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۸ ۱۶:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۹/۰۶ ۱۴:۱۴
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۵ ۱۳:۳۸
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۲ ۱۳:۲۳
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۰۹:۴۲
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ ۱۳:۱۸
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۲ ۲۳:۲۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۳ ۱۷:۱۷
 
 
کلمات کلیدی : پزشکی+حقوق پزشکان+درآمد پزشکان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۹:۱۵:۰۸
خب خدا رو شکر...دلمون خنک شد.... (3910189) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۵:۳۶:۰۴
عاغا درد ما حقوق بالای پزشکا نیست، خوب می گیرن نوش جونشون بخیل نیستیم،
درد ما حقوق پایین خودمونه ، حقوق ما رو زیاد کنید (3915543) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۱۹:۲۶:۰۸
خدا کنه عملی بشه. (3910200) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۵:۴۰:۲۱
عزیزم این شروعشه بعدش نوبت من و شماست ، شروع می کنن از درآمد همه ۷۰٪ کسر کردن (3915545) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۵:۵۷:۱۶
قیمت جراحی زیبایی بینی به حدی ست که اگر دختر یک کارگر نیاز به جراحی داسته باشد باید دو سه سالی منتظر بماند، مقداری از وجود انسان را هم بر می دارند پول هم مطالبه می کنند ، سیری ناپذیرند پزشکان (3915547) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۰۱:۲۶:۳۲
دلمون میخواد باور کنیم ولی نمیتونیم! (3910585) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۱۰:۳۷:۰۱
حق ویزیت پزشکان بسیار زیاد و ناعدالانه است (3910897) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۹ ۱۲:۱۶:۱۰
واقعا متاسفم،
ارزش سلامتی و بهداشت با ویزیت 22 ت برای پزشک عمومی و 35 ت برای پزشک متخصص، از هزینه های پیرایش و ارایش و حتی دستمزد مکانیک خیلی پایینتره، و این یعنی فقر فرهنگی و مصداق کامل تفکر جهان سومی، موفق باشی دوست عزیز (3911096) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۳:۵۲:۵۸
افرادی که ارزش پول رو بیش از سلامتی می دونن .... (3915501) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۳:۵۳:۵۱
پول چرک کف دسته دادا ، تو زندگی مهمتر از سلامتی چیزی نیست (3915502) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۳:۵۴:۳۷
کسی که انسانی را از مرگ برهاند گویی تمام انسان های زمین را زنده گردانیده است. سوره ماعده،آیه ۳۲ (3915503) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۴:۰۲:۲۰
لطفا برای دانش آموزان و دانشجویان درآمد تعیین کنید، همه جای دنیا برای درس خواندن حقوق می دهند ، و فراموش نکنیم که امام (ره) فرمودند امید من به شما دبستانی هاست (3915508) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۴:۱۲:۱۵
اگه درآمد رو مقایسه می کنید ، حداقلش اینه که ساعت کاری رو هم مقایسه کنید، بگذریم از حساسیت کار ، بازدهی ... (3915519) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۴:۱۷:۳۱
عدالت به معنی باربری نیست،
ماهیت مشاغل متفاوته (3915522) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۴:۲۱:۵۶
مثل این می مونه بگید چرا قیمت یک برج باید بیش از صدبرابر کتاب هایی باشد که مهندس آن ها را خوانده!!!!!! (3915525) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۴:۲۷:۵۹
بسیاری پزشک ها درآمد ها پایینی دارند ، پزشکی که درآمدش بالاست به علت اینه که کارش درسته ، می خواید سقف تعیین کنید که پزشکای بدون بیمار هم بی نصیب نمونن؟ (3915529) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۵:۳۸:۳۸
درآمد فوتبالیستی که فقط لگد میزنه و میلیاردی درمیاره عادلانه ست (3915544) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۳:۴۷:۱۰
درآمد سرانه کشور پایینه ، چون واردات بالا و صادرات پایینه، اگه توان کارآفرینی و افزایش درآمدها رو ندارید با کم کردن درآمد مشاغل پربازده ، به جای حل مساله صورت مساله رو پاک نکنید (3915498) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۴:۴۱:۲۵
واسه درآمد دلالا سقف بذارین (3915532) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۴:۴۳:۰۲
فوتبالیست ها و بازیگرا سقف میخوان ، طفلیا بی پناهن ، مخصوصا که به قول خودشون کارشون از کار معدن هم سخت تره (3915533) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۴:۴۵:۴۹
سرعت اینترنت رو ببرین بالا (3915536) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۴:۴۶:۵۲
برای درآمد شرکت های هواپیمایی هم سقف تعیین کنید (3915537) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۴:۵۹:۱۷
در ایران زندگی نمی کنید؟ در ایران بسیاری مهندسین هستند که درآمدهای بسیار بالاتر از بسیاری پزشکان دارند .... (3915539) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۶:۰۳:۴۲
ویزیت سالانه توسط روانپزشک رو اجباری کنید (3915548) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۶:۰۷:۴۲
پراید رو جمع آوری کنید (3915551) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۶:۰۹:۳۱
ساعت کاری پزشکا رو کم کنید درآمدشون کم میشه (3915552) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۶:۱۷:۰۵
پول معیار ارزش در دنیای امروز است و البته همه می دانیم برای هر انسانی سلامتی ارزشمندترین است ، با کاهش درآمد پزشکان ، پزشکی بی ارزش خواهد شد و انگیزه و رقابت لازم برای ورود به پزشکی از بین خواهد رفت بنابراین سطح کیفیت خدمات سلامت کاهش خواهد یافت (3915554) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۶:۲۹:۵۳
برای مهندسین هم سقف درآمد بگذارید مخصوصا مهندسین برق، درآمدهای میلیاردی دارند ، کاخ نشین اند و بازهم از کسادی کار می نالند. (3915556) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۶:۳۵:۵۴
درآمد تحصیلکرده ها و مشاغل سخت رو محدود می کنید که مردم به سمت این مشاغل جذب نشن و انقد سختی نکشن، ممنون که انقدر به فکر راحتی و آسایش مردمید (3915562) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۰۶:۳۶:۴۵
دلالی پر درآمدترین ، راحت ترین و بهترین شغله، هیچکس نمی گه چرا درآمد دلالا انقد بالاست (3915563) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۱۵:۰۷:۰۵
کم کردن درآمد پزشکا چه فایده به حال ما داره ، درآمد مارو بالا ببرین (3915923) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۱۵:۱۱:۰۹
یکی می مرد از درد بینوایی، یکی میگفت خانوم زردک میخواهی
ما داریم از درد بیکاری و بی پولی به خودمون می پیچیم بجا اینکه کار واسه ما جور کنید میاید پز میدین حقوق اونایی رو هم که خوب بود کم کردیم حالا دیگه دکتراتونم بدبخت و گدان مث خودتون (3915928) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۱۶:۵۳:۱۸
اردوگاه کاراجباری راه بندازین واسه پزشکا وگرنه که کسی حاضر نمیشه با کمتر از نصف حقش کار کنه ، بالاخره دکترن قسم خوردن غلام حلقه به گوش ملت باشن (3916057) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۱۶:۵۶:۲۳
برای پزشکای خانواده هم که مجبورن روزی ۶۰-۱۲۰ بیمار فقط صبح ها ببینن و پرونده الکترونیکی پر کنن و بعد هم برن دهگردشی پرونده های سالمند و میانسال و فشار و دیابت و... ویزیت کنن سقف بیمارتعیین کنید (3916060) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۲ ۲۰:۵۹:۴۳
دقیقا، پزشکایی که بطور اجباری باید توی روستاها طرح بگذرونن ، به علاوه ۴-۵ کشیک شبانه روزی رو هم جا انداختید (3916325) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۴ ۱۲:۰۴:۰۹
با درآمد های کلان پزشکان فاصله طبقا تی بیشتر شده است طرح تحول سلامت بیشتر به نفع پزشکان شد تا بیماران (3919003) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۱۹:۳۹:۰۸
یک روش پلکانی دیگه هم باید در نظر گرفته بشه، اینکه بازای هر ساعت افزایش ساعت کار درآمد بصورت پلکانی بالا بره، همونطور که برای هر انسانی کاملا محسوسه ساعت کاری هر چه بیشتر سختی کار بصورت تصاعدی بالا میره و اینکه منطقی تر اینه که درآمدش بیشتر بشه.
نباید فراموش بشه وقتی شخصی به شغلی اشتغال داره ، در حال خدمت به سایرین هست و درآمدش نشونه میزان ارزش شغل برای جامعه هست، هرچقدر ساعت کاری بیشتری داره ، میزان خدمتی که انجام میده بیشتر. (3924896) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۰۴:۴۰:۲۶
این مشابه روش کار دربیمارستان های استرالیاهست، درصورتیکه نیاز به اضافه کاری فردی باشد ، درآمد بیشتری به وی تعلق خواهد گرفت. همچنین در صورت کار درایام تعطیل نیز درآمد بیشتری درنظر گرفته خواهد شد. (3930068) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.