توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 298131
شگردهای عربستان برای مقصر جلوه دادن ایران
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۱۸
سعودی ها در اولین اقدام، شروع به فرافکنی و همچنین ایجاد شبکه های اجتماعی در متهم کردن حجاج و ایران به عنوان عامل اصلی این حادثه کردند. البته هرچند پیش بینی می شد که عربستان مانند گذشته ـ که در تنگنا قرار می‌گیرد ـ ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم خواهد کرد.

شاید اوایل روز پنجشنبه که خبر خفگی و بی هوشی برخی حجاج در منا منتشر شد، هیچ کس باور نمی کرد، حجم فاجعه تا بدین نحو گسترده و وحشتناک باشد؛ اما هر روز که می گذر ابعاد جدیدی از حادثه هولناک منا نمایان می شود.

به گزارش «تابناک»، فرو افتادن جرثقیل در مکه و جان باختن بیش از صد تن از حجاج در همان اوایل، بی کفایتی و مدیریت نامناسب آل سعود را بر همگان مشخص کرد. با رخ دادن حادثه «منا» ابعاد دیگری از بی کفایتی ها آشکار شد.

در پی این بی کفایتی حکام آل سعود در مدیریت مناسک حج بود که بلافاصله در شبکه های مجازی، موج بزرگی از «هشتک» ها علیه آل سعود شکل گرفت. این انتقادات به نحوی بود که به تدریج همه ارکان رژیم آل سعود را فرا می گرفت.

در واقع نوک پیکان انتقادات علیه آل سعود به قدری گسترش پیدا کرده بود که برخی تحلیلگران از احتمال زلزله سیاسی در عربستان خبر می دادند. این موضوعات باعث شد که رژیم آل سعود در صدد مبارزه با این فضای ضد سعودی بربیاید.

در همین راستا، سعودی ها در اولین اقدام شروع به فرافکنی و همچنین ایجاد شبکه های اجتماعی در متهم کردن حجاج و ایران به عنوان عامل اصلی این حادثه کردند؛ البته هرچند پیش بینی می شد که عربستان مانند گذشته ـ که در تنگنا قرار می‌گیرد ـ ایران را به دست داشتن در این حادثه متهم کند!

به عنوان مثال، هشتک های زیادی در شبکه های اجتماعی مبنی بر متهم کردن ایرانی به برهم زدن نظم در منا کردند و با ساختن هشتگ هایی مانند #ایران_تقتل حجاج و #ایران_تقتل، ایران را مقصر وقوع این حادثه می خوانند.

از سوی دیگر، روزنامه سعودی «الشرق الاوسط»، چاپ لندن مدعی شده که حادثه منا به دلیل ناهماهنگی، دست کم ۳۰۰ نفر از حجاج ایرانی روی داده است. این روزنامه که به نزدیکی به دربار آل سعود و دشمنی با ایران شهره است، در اقدامی عجیب مدعی شده یک مسئول ایرانی به این مسأله اعتراف کرده که بازگشت همزمان ۳۰۰ حاجی ایرانی در یکی از مسیرهای منا منجر به بروز این فاجعه شده است.

اما متهم کردن ایران و فرافکنی ها به همین جا ختم نشد، بلکه العربیه یکی از رسانه های وابسته به آل سعود در گزارشی درباره تعدادی از ایرانی ها که مفقود شده اند و عمدتاً نیز از شخصیت های کشورمان بوده اند، نیز مدعی می شود که چنین افرادی اصلا به عربستان عزیمت نکرده اند.

یا در خبری دیگر رسانه های سعودی اعلام می کردند که نزدیک به سی تن از حجاج ایرانی به دلیل حادثه منا بازداشت شده اند که بعداً مضحک بودن این خبر آشکار و به شدت از سوی مقامات کشورمان تکذیب شد.

حالا باید دید تا چه زمانی حکام رژیم آل سعود در پی فرافکنی و شانه خالی کردن از بار مسئولیت این حادثه هولناک خواهند بود. آیا به تبع گذشته همچنان درصدد هستند بی کفایتی و بی لیاقتی خود را به گردن دیگران بیندازند یا اینکه سرانجام مجبور به عذرخواهی و پذیرفتن عواقب این حادثه خواهند شد؟!
 
کلمات کلیدی : فاجعه منا+ایران+عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.