نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 485737
زارعی در گفتگو با الف مطرح کرد
عربستان سلمان با ایدئولوژی ضد ایرانی قصد دارد کشورهای منطقه را با خود همراه کند/ توانایی ایران تعیین کننده است
بخش سیاسی الف، 10 تیر 96
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۹
با صدور فرمان پادشاهی عربستان ، رسما سیستم پادشاهی از وراثت افقی به عمودی تغییر پیدا کرده و جانشینی برادران جای خود را به وراثت قدرت از پدر به پسر داد که در طول تاریخ عربستان بی سابقه بود.

بر این اساس، بسیاری از صاحبنظران نسبت به خطرات بلندپروازی و آرمان‌گرایانه محمد بن سلمان و تأثیرات آن بر فضای سیاسی و دیپلماتیک عربستان هشدار می‌دهند، چراکه شکست های منطقه ای وی از جمله در جنگ یمن و بحران سوریه آثار مخربی را در اقتصاد عربستان بر جای خواهد گذاشت و عربستان که دلیل این شکست ها را قدرت منطقه ای ایران میداند، با تشدید ایران هراسی سعی میکند تا به دنبال راه فراری برای سیاست های خود در منطقه باشد.
 
در همین راستا، سعدالله زارعی کارشناس مسابل سیاسی در گفتگویی با الف، به این موضوع پرداخت که بدین شرح است:
 
سعدالله زارعی کارشناس مسایل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد تحولات اخیر در عربستان و ولیعهدی محمدبن سلمان اظهار داشت:  ولیعهدی محمدبن نایف از دوره ی ملک عبدالله همواره وجهه نسبتا خوبی در بین شخصیت ها و نخبگان عربستان به حساب می‌آمد. وی یکی از شخصیت‌های معتدلی بود که  روابط فعال و گفتگو با کشورهای منطقه را دنبال میکرد که در واقع به این رویه تا حدودی اعتقاد داشت.
 
وی تصریح کرد: با برکناری محمدبن نایف این انتظار از سطح منطقه و عربستان گرفته شد. سیاست خارجی عربستان که ما همواره شاهد آن هستیم مثل جنگ در یمن و اختلاف با قطر، بیانگر این است که عربستان در حال حاضر سیاست های تندتری را در منطقه دنبال می‌کند.
 
این کارشناس مسایل خاورمیانه ادامه داد: محمدبن سلمان پس از دوره کوتاه و در شرایطی به قدرت رسید که جامعه عربستان دوران پس از شیوخ گری را دنبال می کند و تحولات داخلی آن نشانگر این است که سیاست عربستان به دنبال پوست اندازی جدی است، پوست اندازی نه به این معنا که توام با خاندان آل سعود است و اینکه برخی ها اعتقاد دارند که جنگ قدرت در میان سعودی‌ها است در حالیکه این ماجراها بهم زدن سنت‌های عربستان و روی کار آمدن محمد بن سلمان است که آثار بلند مدتی خواهد داشت.

زارعی خاطرنشان کرد: اساسا عربستان جدید یا عربستان سلمان برای پیشبرد سیاست های خارجی خود ایران را به عنوان دشمن اول خود و کشورهای منطقه مطرح خواهد کرد و با این ایدئولوژی ضد ایرانی تلاش می‌کند تا کشورهایی را که از منطقه نگرانی دارند با پروژه ایران هراسی به سمت خود بکشانند.

وی افزود: در حال حاضر محمدبن سلمان درصدد تشکیل تنش علیه ایران است،  این در واقع به معنای این نیست که ما در فضای یمن و منطقه شاهد مناقشات از قبیل جنگ باشیم چراکه تنها محمدبن سلمان تعیین کننده نیست و افراد دیگر نیز تاثیرگذار بوده است. از سوی دیگر توانایی عربستان در مقابل ایران ناچیز بوده و در واقع این توانایی ایران است که تعیین کننده است.

زارعی تاکید کرد: عربستان در حال حاضر با محوریت آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال تشدید روابط با ایران است و این تحول موجب خواهد شد تا روابط ایران و عربستان تیره‌تر شود اما به معنای جنگ و مناقشه نخواهد بود بلکه بر روابط سیاسی تاثبرگذار میگذارد.
 
 
کلمات کلیدی : سعدالله زارعی، عربستان
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۱:۵۹:۲۰
جنگ حتمی در راه است (4453543) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۳:۲۹:۴۵
ایران نباید وارد هیچ جنگی بشه ، دیگر چیزی از اقتصاد باقی نخواهد ماند باید از کشورهای منطقه خارج شد (4453661) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۴:۳۸:۳۵
هیچ راهکاری جز مقابله دیپلماتیک با تحرکات ضد ایرانی عربستان نداریم عربستان همچون حاکمان جدید امریکا غیر قابل پیش بینی شده درایت و خویشتنداری در دراز مدت آنهارا بازنده این میدان خواهد کرد . متحدان امروز عربستان متوجه خواهند شد که ایران و داعش را همسان خطر منطقه دانستن دور از واقعیت است . عربستان چه سودی از این سیاست خواهد برد جای سئوال دارد . (4453741) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۵:۳۶:۳۳
با توجه به عملکرد آل سعود در برگزاری حج به ویژه حج فاجعه‌بار 94، چه تضمینی داریم که 80 هزار حاجی را به دهان گرگ‌های درنده عربستان می‌فرستیم؟ آیا با جنون و درنده‌خویی فعلی این خاندان منحوس و پلید و خبیث ضرورتی بر اعزام حجاج وجود دارد؟ (4453825) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۵:۴۱:۲۳
ملت مظلوم یمن هر روز آماج تهاجمات سنگین هوایی و زمینی ددمنشان دولت عصر حجری و خبیث آل سعود است، بیماری وبا نیز بر دردهای آنان افزوده شده، ولی متاسفانه دولت جمهوری اسلامی آن‌طور که شایسته این مظلومین فلسطین دوم جهان اسلام است به انجام وظیفه نمی‌پردازد. چرا؟! (4453832) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۵:۴۲:۵۷
در حالی که رژیم وهابی آل سعود علیه ایران شمشیر را از رو بسته اعزام زائر به عربستان کار اشتباهی است. (4453837) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۲۰:۱۸:۴۶
ایران هم کشورهای عربی را بسمت خود جذب کند (4454220) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.