توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 323934
اطلاعیه انرژی اتمی در رابطه با راکتور اراک
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۱۳
سازمان انرژی اتمی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، برخی کارهای مقدماتی در خصوص اراک انجام شده اما هیچ اقدامی در رابطه با خارج کردن قلب راکتور اراک تکمیل نشده است.

روز دوشنبه برخی رسانه‌ها خبری را مبنی بر خارج کردن قلب راکتور اراک از جای خود، منتشر و اعلام کردند که در جای قلب راکتور بتن ریخته شده است.

بنا بر اطلاعیه سازمان انرژی اتمی «سازمان مطابق برنامه و مفاد نامه مقام معظم رهبری، اقدامات توافق شده را باید تا روز اجرای برجام به اتمام برساند. در این رابطه برخی کارهای مقدماتی آغاز شده ولی هیچ اقدامی در این خصوص (خارج کردن قلب راکتور اراک) تکمیل نشده است.»

در چارچوب توافق هسته‌ای وین، ایران متعهد شده است تا برای اجرایی شدن برجام، اقدامات هسته‌ای را در راستای اعتمادسازی انجام دهد. این اقدامات از جمله کاهش سانتریفیوژهای نطنز و فردو به تعداد تعیین شده در برجام، مبادله اورانیوم غنی‌شده با اورانیوم طبیعی (کیک زرد) و نیز خارج کردن قلب راکتور اراک برای آماده سازی آن در جهت بازطراحی، از جمله مهم‌ترین اقدامات هسته‌ای ایران بوده است که تاکنون کاهش سانتریفیوژها و نیز مبادله سوخت انجام شده و بر اساس اعلام مقامات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سازمان انرژی اتمی، اقدامات در راستای تکمیل تعهدات در اراک در حال انجام است.

خبرنگار ایسنا همچنین اطلاع یافت، همزمان با انجام اقدامات ایران، آژانس در همکاری با ایران اقدام به راستی‌آزمایی همزمان و کوتاه کردن راستی آزمایی نهایی از اجرای تعهدات ایران کرده و در خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی گزارش نهایی آژانس در رابطه با راستی آزمایی تعهدات ایران طبق برجام، جمعه هفته جاری منتشر خواهد شد. در عین حال ممکن است با توجه زمان‌بر بودن اقدامات راستی آزمایی و علاوه بر این ضرورت تکمیل اقدامات ایران، این زمان کمی به تاخیر بیفتد. همچنین پیش از این براساس رایزنی‌های میان ایران و ۱+۵ بنا بود تا قبل از اجرای برجام، کمیسیون مشترک دیگری در سطح معاونان وزیران خارجه برگزار شود اما به نظر می آید تاکنون دو طرف تصمیمی برای برگزاری این نشست هنوز ندارند.
 
کلمات کلیدی : راکتور اراک
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.