توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504834
مجلس: محدودیتی در مجلس برای رسانه‌ها اعمال نخواهد شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۶
مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: هیچگونه محدودیتی در فعالیت خبرنگاران در مجلس شورای اسلامی انجام نگرفته است.

مهدی کیایی با اشاره به برخی اظهارات و مطالب منتشر شده در خصوص محدودسازی فعالیت خبرنگاران و عکاسان در مجلس شورای اسلامی ضمن تکذیب مطلب یادشده اظهارداشت: براساس اصل 69 قانون اساسی که مذاکرات مجلس شورای اسلامی باید علنی باشد و گزارش کامل آن از طریق رادیو و روزنامه رسمی کشور برای اطلاع عموم منتشر شود، از ابتدای انقلاب تاکنون این اصل خردمندانه قانون اساسی مورد توجه و اجرا بوده است و در هیچ برهه‌ای نیز محدودیتی اتخاذ نشده است.

وی اظهار کرد: در واقع این اصل به دنبال آن است که مردم بتوانند مذاکرات علنی را استماع کرده و با قوانین مصوب و گزارش‌های مجلس شورای اسلامی آشنا و از روند قانونگذاری در کشور مطلع شوند.

مدیر کل فرهنگی مجلس افزود: در واقع قانونگذار، با عقل و تدبیر و خرد رفتار کرده و تاکید کرده است که مجلس شورای اسلامی، بمثابه یک اتاق شیشه‌ای است که وقایع آن می‌بایست به طور کامل و شفاف برای ملت آشکار و علنی باشد و مردم که خود صاحبان اصل انقلاب و مجلس هستند، در جریان روند قانونگذاری در کشور قرار بگیرند. در همین راستا خبرگزاری خانه ملت نیز از مدتی قبل اقدام به انتشار تصویر زنده همه جلسات علنی مجلس از طریق سایت برای مخاطبان داخل و خارج کرده است.

محدود کردن فعالیت عکاسان پارلمان ایده خوبی نیست
بر همین اساس، طرح محدود کردن فعالیت عکاسان پارلمان به طور قطع ایده خوبی نبوده و مانند مواقع دیگری که این طرح مطرح شده بود این بار نیز مورد قبول مجلس شورای اسلامی نیست و قوه مقننه با محدودسازی فعالیت رسانه‌ها مخالف  می‌باشد.

کیایی در مورد عکس‌هایی از سلفی گرفتن برخی نمایندگان با موگرینی در مراسم تحلیف و عکس‌هایی که این روزها از حواشی جلسات رای اعتماد منتشرشد ، گفت: هرچند بهتر بود که در روز تحلیف آن عکس سلفی گرفته نمی‌شد و خود نماینده مورد نظر هم از این موضوع اظهار تاسف و عذرخواهی کرد، اما متاسفانه اقدامات برخی رسانه‌ها به گونه‌ای بود که اصل موضوع تحلیف و شکوه و عظمت حضور بیش از 100 هیات عالی رتبه خارجی در مراسم که در نوع خود بی نظیر بود و نشان دهنده جایگاه و موقعیت ایران در عرصه جهانی است، به حاشیه کشانده شد.

وی با بیان اینکه طبیعی است که رفتارهای کلامی و غیرکلامی افراد شاخص اعم از ورزشکاران، هنرمندان، نخبگان و سیاستمداران همیشه مورد دقت و کنکاش رسانه‌ها و مردم است و طبیعتا این افراد بایستی دقت بیشتری بر اعمال و رفتارهای کلامی و غیر کلامی خود داشته باشند، تاکید کرد: انتظار این است که رسانه‌ها نیز تنها به دنبال سوژه‌های حاشیه‌ای نباشند و اصل بر فرع ترجیح داده شود.

کیایی خاطر نشان کرد: در طول روزهای گذشته که دستور کار مجلس شورای اسلامی بررسی برنامه پیشنهادی وزرای کابینه در کمیسیونها و صحن علنی مجلس بود، جلسات به طور متوالی و بی‌وقفه  و گاه تا 12 ساعت درروز به طول می انجامید و رسانه‌ها انتظار می‌رود از بزرگنمایی برخی موضوعات ساده و کم اهمیت پرهیز کنند.

 وی در پایان تاکید کرد:  طرح موضوع محدود کردن فعالیت عکاسان صحیح نبوده و همواره هیات رئیسه و نیز عموم نمایندگان محترم مجلس، حامی  فعالیت مناسب‌تر رسانه‌ها در پوشش اخبار قوه مقننه هستند.

پیش از این، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت در مجلس گفته بود؛ در پی حواشی به وجود آمده در مورد عکس یکی از نمایندگان در جریان رای اعتماد، جمعی از نمایندگان مجلس از هیات رئیسه درخواست کردند زمان حضور عکاسان مطبوعاتی در صحن علنی محدود شود و آنها بتوانند تنها دقایقی از جلسات علنی را حضور داشته باشند.

وی همچنین یادآور شد: در مقابل، پیشنهادی هم برای برگزاری یک جلسه بین نمایندگان و عکاسان مطبوعاتی مطرح شده که امیدواریم بتوانیم به نتیجه مطلوبی در این زمینه برسیم.
همچنین علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار ، اعمال محدودیت‌های جدید برای رسانه‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: آمادگی داریم برخی محدودیت‌ها را حذف کنیم حتی محدودیت حضور خبرنگاران نشریات ماهانه را حذف خواهیم کرد. برای حضور خبرنگاران در صحن و کریدورهای مجلس منعی وجود ندارد؛ البته هر چه خبرنگاران در این دو بخش فعال‌تر باشند به نفع مردم و جامعه است. شما باید اراده ملت را به مباحث اصلی کشور معطوف کنید.
 
 
کلمات کلیدی : گلابی خوردن قاضی پور+سلفی نمایندگان+سلفی موگرینی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.