نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 304539
کدام یک شهیدند؟
بخش تعاملی الف - سید حسین عمادی سرخی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۰۰


یکی از امکانات هر زبان، به ویژه زبان فارسی تعدد کلمات قابل استفاده برای یک موضوع است. کلماتی که هرچند همه به یک موضوع دلالت دارند اما بار معنایی متفاوت و کاربرد و استفاده مجزایی دارند. مانند همان مثال معروف بفرما، بشین، جلوس بفرمایید و .... که این تنوع و نبود تعریف مشخص از کاربرد بعضی از این کلمات، سبب استفاده ی نابجای از کلمات توسط افراد شده است که این اشتباه کاربرد بعضا با عنوان سوتی و گاف و بعضا با عنوان توهین تعریف می شوند.

یکی از این دسته کلمات، کمات مرتبط با مرگ است: مردن، کشته شدن، وفات، ارتحال، شهادت و عروج الی الله و کلماتی از این دست که هر یک با توجه به نوع مرگ و جایگاه و مقام فرد متوفی کاربرد پیدا می کنند.

اما در این مورد خاص هنوز فرهنگ و نحوه ی استفاده ی از این کلمات، بویژه در متون و گفتارهای رسمی مشخص نشده و جای خود را در جامعه باز نکرده است. گاهی می شنویم که مقامی از این کشور، فلان مقام غربی را شهید می خواند گاهی مع الاسف می بینیم که فلان رسانه از کلمه ی نامناسبی برای اعلام خبر شهادت سرداری از سپاه اسلام استفاده می کند و البته بعضا شاهد این هستیم که یک رسانه یا یک گوینده به دلیل استفاده ی نابجا از عنوان در جای مناسب مورد شدیدترین حملات و حتی بازخواست رسمی و قانونی واقع شده است.

یکی از موارد استفاده ی ناصحیح از این کلمات را این روزها در روزنامه ها و سایت های رسمی در خصوص حمله ی تروریستی به عزاداران حسینی در تکیه قمر بنی هاشم شهرصفی آباد دزفول شاهد هستیم.

در نبود تعریف رسمی و جامع از عناوین یادشده، به ویژه عنوان مقدس "شهید" در جامعه، در حالیکه حداقل طبق عرف رسانه ای جاری (هرچند به شخصه ایراداتی به این تعریف دارم) برای کشته های مسلمان در اقدامات دشمن (جنگ یا ترور) عنوان "شهید" استفاده می شود و بعنوان مثال برای کشته های مردم مظلوم یمن و بحرین و یا کشته شدگان حادثه ی منا از عنوان "شهید" استفاده شده است، برای کشته شدگان در حادثه ی تروریستی دزفول که اتفاقا همه ی آنها از علاقه مندان و سینه زنان سید الشهدا حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) هستند، صرفا از عنوان "کشته " استفاده شده است.

جا دارد که مسئولین امر، مانند فرهنگستان زبان و در این مورد خاص "بنیاد شهید" دستورالعمل مشخصی برای استفاده از این عناوین، مخصوصا واژه ی مقدس "شهید" تدوین و ابلاغ نمایند تا هم جایگاه مقدس شهدا را خدشه دار نسازیم و هم تکلیف ارباب جراید و جامعه برای کاربرد صحیح عبارات مشخص باشد.

اللهم احشرنی مع الشهدا
 
کلمات کلیدی : سید حسین عمادی سرخی
 
۱۳۹۴-۰۸-۲۲ ۱۹:۳۷:۵۴
افراد کشته شده در صفی آباد دزفول برسر اختلافات بین آنها ومهاجمان کشته شدند هر چند در ایام عزاداری بوده است اما شهید محسوب نمی شوند (3320987) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.