توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 174336
بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی پیرامون تصویب قانون اساسی مصر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۴۹
مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت اعلام نهایی نتایج همه‌پرسی قانون اساسی در مصر و تصویب پیش‌نویس مذکور توسط اکثریت مردم این کشور، بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش ایسنا، متن کامل بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی در مورد تصویب قانون اساسی مصر به شرح زیر است:

« تصویب قانون اساسی جدید مصر، گامی جدی برای استقرار پایه‌های حکومت دینی در این کشور و به بار نشاندن ثمرات بیداری اسلامی در منطقه است. مردم مصر با رای مثبت به تقدم موازین اسلامی در امور حکومتی و اجتماعی این کشور، دوره‌ای نوین از حیات اجتماعی و فرهنگی را برای جامعه مصر و حوزه عربی متاثر از حکومت‌های وابسته به بیگانگان، آغاز کرده‌اند. تصویب قانون اساسی جدید مصر، بیان اراده مردم برای استقرار حاکمیت ملی بر اساس موازین اسلامی است. ضمن تبریک این دستاورد تاریخی و عزم جدی مردم مسلمان مصر برای رهایی از پیامدهای حکام دست نشانده بیگانه، این واقعه تاریخی یک چشم‌انداز امیدآفرین برای دیگر حوزه‌های بیداری اسلامی است که می‌تواند ضمن تحول ساختاری در این محیط، آینده روشنی را برای جهان اسلام و دیگر ملت‌ها رقم بزند.

استقرار الگوی حاکمیت و تعیین سرنوشت مردم توسط خود که به منظور حاکم کردن موازین اسلامی در این عرصه جهان اسلام بوده است، تکرار تجربه تاریخی انقلاب اسلامی است که امید است به شکل گیری یک مصر توسعه یافته، مستقل، و موثر در محیط منطقه‌یی و جهانی ختم شده و موجد تعمیق صلح و عدالت در منطقه باشد. این امر آن هم در شرایطی که نظام سلطه و حامیان منطقه‌یی آن در تلاش بودند تا نقش مصر جدید در توسعه مقاومت اسلامی را تضعیف کنند، اقدامی مهم برای استیفای حقوق مردم مصر و خنثی کردن تدابیر نظام سلطه بوده است که بدون شک، تاثیرات و پیامدهای این دستاورد، به این دولت محدود نخواهد شد و قادر است محیط بیداری اسلامی را نیز متاثر سازد. بر این اساس، الگوی مردم‌سالاری دینی به روی ملت‌های بیدار و پیگیر تحول نظام‌های حکومتی و گذار از حاکمیت‌های غیرالهی، گشوده شده و این امر تحولی شگرف در منطقه و جهان را نوید می‌دهد.

مجمع جهانی صلح اسلامی

۶ دی‌ماه ۱۳۹۱»
کلمات کلیدی : مجمع جهانی صلح اسلامی- قانون اساسی مصر