توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 491730
تاکید مالزی بر حل بحران کشورهای عربی خلیج فارس با میانجیگری کویت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۴
دولت مالزی از طرف های درگیر در بحران روابط کشورهای عربی خواست در تلاش های میانجیگرایانه کویت برای حل اختلافات قطر و دولت عربستان سعودی مطابق توافق کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به ویژه توافقنامه 2014 ریاض، همکاری کنند.

به گزارش ایرنا، 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی روز پنجشنبه در بیانیه ای تصریح کرد که دولت این کشور بر این باوراست که این توافقنامه مبنای مناسبی برای رسیدن به صلح است. براساس گزارش رسانه های محلی مالزی، وی نقش عربستان سعودی را در ثبات خلیج فارس مهم دانست و نقش آن را به عنوان 'فانوس دریایی ثبات در خلیج فارس' توصیف کرد.

نخست وزیر مالزی با اشاره به 'نقش عربستان در حفظ وحدت امت'، تصریح کرد: به همین دلیل طرف ها باید به هر قیمتی از امنیت و ثبات عربستان سعودی به عنوان خادم الحرمین الشریفین اطمینان حاصل کنند. وی اعلام کرد: مالزی نگرانی های دولت عربستان سعودی را در بحران اخیر درک کرده و از تمامی دولت های صلح طلب خواستار پشتیبانی از تلاش ها جهت حل این بحران است.

عربستان سعودی، امارت متحده عربی، مصر و بحرین از ماه گذشته روابط سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. این اقدام پس از آن انجام شد که این کشورها مدعی حمایت قطر از افراط گرایان شدند، اتهامی که دولت قطر آن را رد کرد. به نوشته روز پنجشنبه تارنمای 'نیو استریت تایمز'، نجیب تون رزاق گفت که مالزی افتخار شرکت در اجلاس 2017 ریاض را دارد که در آن حمایت بی امان خود را در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز اعلام کرد.
وی همچنین به میزبانی از 'ملک سلمان' پادشاه عربستان در کوالالامپور در اوایل امسال افتخار کرد.

'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی در نخستین روزهای خرداد ماه امسال در نشست عربی - آمریکا در ریاض شرکت کرد. وی افزود: ما همیشه بر عدم دخالت در امور کشورهای دیگر تاکید داشته ایم و از تمامی ملت ها نیز همین موضوع را خواستاریم. کشور ما از تلاش های میانجیگرانه امیر کویت برای کاهش تنش حمایت کرده و در صورت نیاز آماده همکاری است.

نخست وزیر مالزی با تاکید بر این مطلب که مالزی شرایط جهان عرب از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، مصر و قطر را تحت بررسی دارد، ابراز امیدواری کرد 'به لطف خداوند قادر تمامی اختلافات در میان برادران عرب به صورت دوستانه حل شود و وحدت و هماهنگی به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس باز گردد.
 
کلمات کلیدی : مالزی، بحران قطر،میانجیگری، کویت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.