نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 401531
آیا اقتصاد ایران در شرف خروج از ایستایی اقتصادی است؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۷
اخیرا سیگنال هاى متعددى از آمارهاى اقتصادى نشان مى دهد که اقتصاد ایران در شرف خروج از ایستایى اقتصادى است .

به گزارش موسسه مطالعات اقتصادی بامداد،يكى از اين آمارها هم وضعيت سپرده ها و تسهيلات اعطايى در سيستم بانكى كشور است .

ما جمع كل سپرده ها نزد سيستم بانكى را به جمع كل تسهيلات اعطايى بانك ها به اشخاص حقيقى و حقوقى را بر هم تقسيم كرده ايم تا تغييرات اين نسبت را در يكسال گذشته ببينيم.

همان طور كه ملاحظه مي كنيد تا ارديبهشت سال جاى اين نسبت رو به افزايش بوده است و اين افزايش نشان مى دهد كه تمايل عمومى در اقتصاد ايران بيشتر سپرده گذارى بوده است تا استفاده از سپرده ها در خرداد سال جارى اين افزايش متوقف و در تير ماه روند كاهشى را شروع كرده است .

كاهش اين نسبت به روشنى نشان مى دهد كه سرعت تسهيلات از سرعت سپرده گذارى بيشتر شده است و اين كاهش نشاندهنده افزايش سرعت وام گيرى است . اين نسبت در عين حاليكه نشان مى دهد كه اقتصاد ايران از اين ناحيه تحريك شده است ، ولى خود مي تواند عاملى براى تحريك قيمت ها و بالاتر رفتن نرخ تورم شود.
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران+رشد اقتصادی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۱ ۲۱:۲۱:۴۲
با کاهش سود بانکی سپرده ها در حال خروج از بانکها بسوی اقتصاد احتکار و دلالی و ربا هست و این نشانه خروج از رکود نیست (3970708) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.