نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461436
پنجمین رزمایش مشترک ترکیه و عربستان در کمتر از دو سال
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۳۰
رزمایش مشترک ترکیه و عربستان موسوم به «گرگ صحرا» در حالی در ترکیه آغاز شد که این پنجمین رزمایش مشترک دو طرف در ۱۵ ماه گذشته است.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه رای الیوم، رزمایش مشترک عربستان و ترکیه در خاک این کشور اولین تمرین مشترک نظامی دو طرف در سال 2017 و پنجمین رزمایش آنان در طول 15 ماه گذشته است.

این رزمایش کمتر از دو ماه پس از سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به عربستان، بحرین و قطر صورت گرفته است.

سیر صعودی روابط ترکیه و عربستان

روابط عربستان و ترکیه از زمان ریاست جمهوری اردوغان در اوت 2014 تا  و نیز پادشاهی ملک سلمان بن عبدالعزیز از ژانویه 2015 شاهد گسترش زیادی بوده است.

این توسعه روابط یک سال پیش با امضای صورت جلسه تشکیل شورای هماهنگی سعودی- ترکی با حضور ملک سلمان و اردوغان به اوج رسید.

گسترش همکاری نظامی؛ چهار رزمایش در یک سال

مرحله نخست شورای هماهنگی ترکیه و عربستان چند ماه پیش در آنکارا برگزار شد و به این ترتیب روابط دو طرف به سمت هرچه نزدیک شدن پیش رفت و با گسترش آن همکاری مشترک در تمام زمینه ها به ویژه در بخش نظامی تقویت شد تا جایی که عربستان و ترکیه در سال 2016 چهار رزمایش مشترک برگزار کردند.

از جمله مانورهای مشترک دو طرف مشارکت نیروی هوایی عربستان در رزمایش «النور» بود که در سال 2016 در پایگاه نظامی قونیه در مرکز ترکیه برگزار شد.

این رزمایش دو هفته پس از تمرین نظامی «شاهین آناتول 4» در ماه می همان سال برگزار شد.

ترکیه نیز درماه مارس 2016 در رزمایش «رعد شمال» در شمال عربستان با حضور 20 کشور جهان از جمله نیروهای موسوم به سپر جزیره مشارکت کرد.
 
کلمات کلیدی : عربستان +ترکیه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۰۶:۵۴:۳۰
اسمش را بگذارند موش صحرا (4248053) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.