توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 382632
آیت الله هاشمی: مخالفان برجام ابایی ندارند، با صهیونیست‌ها هم‌نوا شوند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۳
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نگاه مخالفان صاحب تریبون و رسانه دولت روحانی به برجام را نمونه روشن از کارشکنی و بهانه گیری های آنان دانست.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر چهارشنبه در دیدار جمعی از شاعران، ادیبان و نویسندگان کشور افزود: دولت به همان مقدار که می بایست در سیاست خارجی مواظب کارشکنی های لابی صهیونیست باشد، در داخل نیز به جای برنامه ریزی برای آینده درخشان، وقت و برنامه های خود را برای توضیح اقدامات صرف می کرد تا مخالفان سیاسی دولت باعث ترویج نا امیدی در جامعه نشوند

**یکی از بزرگترین مشکلات دولت سنگ اندازی های مخالفان سیاسی است
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید بر این جمله که 'اندیشه های دکتر روحانی را می شناسم و از برنامه هایش برای تقویت کارآمدی نظام خبر دارم'، به تشریح شباهت ها و تفاوت های این روزها با سال های پس از جنگ پرداخت و گفت: یکی از بزرگترین مشکلات دولت فعلی سنگ اندازی ها، مانع تراشی ها و موضع گیری های مغرضانه مخالفان سیاسی است که حاضرند برای تضعیف و ضربه زدن به دولت، همه افتخارات و دستاوردهای نظام را زیر سوال ببرند.

**با همه شرایط، به آینده ایران امیدوارم/ تجربه برنامه ریزی برای عبور از شرایط بسیار سخت را داریم
وی با بیان این جمله که 'با همه شرایط، به آینده ایران امیدوارم'، ادامه داد: بزرگترین دلیل امیدواری من، رشد آگاهی مردم و اطلاع آنان از پشت پرده بسیاری از مخالفت ها با دولت و مانع تراشی هاست.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، نتیجه دو انتخابات ۹۲ و ۹۴ را دلیلی متقن برای آگاهی مردم و جوانان دانست و گفت: فضای جامعه را در شرایط قبل از انتخابات به یاد آورید که چگونه برای نا امیدی مردم تلاش می کردند و چگونه مردم به صحنه آمدند و دو حماسه ی بزرگ را در تاریخ معاصر ایران خلق کردند.
وی همچنین در پاسخ به سوال یکی از حاضران که'آینده کشور با توجه به اوضاع گذشته و فعلی چه می شود؟' اظهار داشت: تاریخ و جغرافیای ایران، استعداد مردم، تحصیل جوانان و به خصوص حضور زنان باسواد در خانواده و جامعه، نوید بخش آینده درخشان است که البته در سایه تلاش و رعایت بایدها و نبایدهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی خواهد بود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این جمله که 'تجربه برنامه ریزی و اقدام و عمل برای عبور از شرایط بسیار سخت را داریم'، به اوضاع کشور و نگاه کشورهای همسایه، منطقه و جهان به ایران در سال های پایانی دهه ۶۰ به ویژه ایام پس از پایان جنگ تحمیلی اشاره کرد و افزود: به خاطر حمایت های شرق، غرب و ارتجاع از ارتش بعث، یک کینه سیاسی در فضای منطقه حاکم بود و از لحاظ آبادانی، علاوه بر تخریب های تقریباً کامل ۵ استان جنگ زده، اکثر کارخانه ها فرسوده بود و مواد اولیه برای تولید در کشور نبود.
وی در عین حال در پاسخ به سوالی که 'چرا رابطه ایران و عربستان به اینجا کشیده شده؟' اظهار داشت: وقتی تندروهای مذهبی، لگام سیاست را به دست می گیرند، به جای تلاش برای تقویت وحدت بین مسلمانان بر نقاط تفرقه برانگیز دست می گذارند و با تحریک احساسات مردم، زمینه را برای گسترش اختلافات فراهم می نمایند که البته اگر مثل سابق دولت عاقلی در عربستان بود، جلوی اقدامات جاهلانه را می گرفت.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تفاهماتی که با ملک عبدالله برای تشکیل چند کمیسیون، مخصوصا کمیسیون علمایی برای حل و فصل موارد اختلافی، داشتند، گفت: متاسفانه بعد از آن سفر دولت وقت ایران، به خاطر مسائل سیاسی هیچ تمایلی به اجرای آن تفاهمات نداشت، بلکه با توسل به بعضی از دروغ های سیاسی سعی در مشوش جلوه دادن روابط دو کشور داشت که وهابی ها و سلفی ها، شدیداً دنبال آن بودند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که 'ایران و عربستان دو کشور بزرگ در جهان اسلام هستند' افزود: به عنوان نمونه در یک مقطع تاریخی عدم همکاری تهران و ریاض قیمت نفت را به شدت کاهش داد که پس از گفت وگوهای سیاسی و دوستانه، سیاستی اتخاذ شد که نفت سیر صعودی پیدا کرد و به بالاترین سطح در طول تاریخ رسید که البته پس از شروع و تشدید اختلافات ایران و عربستان، دوباره سیر نزولی پیدا کرد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، در خصوص امکانات مالی کشور در نخستین سال های پس از پایان جنگ، یادآوری کرد: بودجه رسمی کشور ۵۱ درصد کسری داشت و در کنار یک میلیارد ذخیره ارزی، ۱۲ میلیارد بدهکاری سررسید شده داشتیم که باید پرداخت می شد.
وی با تشریح برنامه های مالی دولت در آن سال ها و یادآوری دستاوردهای هشت سال سازندگی، به تشریح علل موفقیت ها در ابعاد سیاست داخلی و خارجی پرداخت و افزود: در سایه هماهنگی کامل مسوولان و حمایت های همه جانبه مردم، برای تامین زیرساخت ها برنامه ریزی شد که دستاوردهای آن در خصوص سدسازی، تولید برق، تولید سیمان، فرآورده های نفتی، پتروشیمی و زیرمجموعه های آن، آبخوانداری و آبخیزداری، آبیاری مدرن و افزایش تولیدات کشاورزی و پیشرفت صنعت، روشن است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود 'فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ' را تابلویی برای صادرات و واردات ذهنی انسان ها دانست و گفت: نکته ظریف در این آیه شریفه این است که خداوند بشارت می دهد که بندگان عزیز من کسانی هستند که همه ی حرف ها را می شنوند و از بهترین ها پیروی می کنند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در توضیح شعری که یکی از شاعران درباره شب شهادت حضرت زهرا(س) و ورود زنان و مردان ایرانی به بقیع، خوانده بود، به سفر خود به عربستان، آن هم همزمان با ایام فاطمیه اشاره کرد و گفت: قبرستان بقیع با آن قدمت تاریخی، مخصوصا با قبر مظلومانه چهار امام شیعه و این که به قولی قبر ام الائمه در آن قبرستان است، برای همه شیعیان عزیز است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، در ادامه سخنان خود به فدک و سفر تاریخی اش به آن منطقه (الحائط) اشاره کرد و افزود: کارمند بخش امر به معروف دولت سعودی که همراه ما در آن منطقه بود، در پاسخ به سؤالات عمدی من، به اسناد تاریخی فدک و آثار باقی مانده حضرت فاطمه(س) در آن اشاره کرد که یکی از مهمترین آنها، مسجدی بود که گویا در طول تاریخ بارها تخریب و ساخته شده و آخرین تاریخ بنای آن مسجد به زمان عثمانی ها بر می گردد.
وی در ادامه سخنانشان وظیفه صاحبان قلم، ادیبان، شاعران و نویسندگان را برای تشریح زوایای فرهنگ اسلامی و ایرانی بسیار سنگین و حساس دانست و گفت: شما که مسلّح به سلاح هنر و شعر هستید، خوب می دانید که چگونه با استعاره، تمثیل، کنایه و تشبیه، فضای جامعه را ترسیم و مردم را برای حضور در صحنه تشویق کنید.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در بُعد فرهنگی نیز افزایش دانشجویان و مراکز دانشگاهی، افزایش نشریات علمی، اقتصادی و سیاسی، افزایش عناوین و تیراژ انتشار کتاب ها، افزایش تولیدات هنری به خصوص در حوزه ی موسیقی و سینما را از دیگر دستاوردهای دوران سازندگی دانست و ادامه داد: یکی از بزرگترین عوامل این موفقیت ها، همکاری نهادها و سازمان ها به خصوص صداوسیما با دولت بود که به عنوان رسانه ی ملی، اطلاع رسانی از اقدامات سازندگی را وظیفه ی خویش می دانست.
در آغاز این دیدار، فاطمه راکعی و افشین اعلا، عبدالجبار کاکایی، عبدالرحیم سعیدی راد، فریدون عموزاده خلیلی و حجت الله صیدی، با قرائت تازه ترین شعرهای خود به بیان دیدگاه ها در خصوص ادبیات، سیاست، آزاداندیشی ادبی، بقیع و فدک، شعر آیینی، رمان، تعاملات فرهنگی ملل، پیوند فرهنگ و اقتصاد، برجام، افزایش بهره وری، جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، واقعیت ها و دروغ های آماری و ضرورت اطلاع رسانی به جامعه پرداختند.
۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۰۶:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۲۳:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۲۳:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۰۷:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۴ ۰۵:۵۳
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ ۱۲:۲۸
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۶ ۱۸:۲۴
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۹ ۱۷:۵۰
 
۱۳۹۵/۰۶/۳۱ ۲۰:۴۹
 
۱۳۹۴/۰۸/۱۴ ۲۰:۳۱
 
 
کلمات کلیدی : هاشمی رفسنجانی+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.