نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 148047
ميزان تاخير ابلاغ مصوبات مجلس توسط رئيس جمهور
بخش سياسي الف، 9 فروردین 91
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۲
از ابتداي تشكيل مجلس هشتم در خرداد۸۷تا اول اسفند۹۰، مجلس هشتم مجموعا ۲۹۸ مصوبه داشته است كه رئيس جمهور كمتر از ۸درصد آنها را به موقع جهت درج در روزنامه رسمي ابلاغ كرده است.

به گزارش الف، گزارش نظارت بر ابلاغ و انتشار قوانين كه توسط معاونت نظارت مجلس شوراي اسلامي منتشر شده نشان مي دهد. از ميان ۲۹۸ مصوبه مجلس در اين مدت كه توسط رئيس مجلس هشتم به رئيس جمهور ابلاغ شده، آقاي احمدي نژاد براي۲۳مصوبه به موقع دستور انتشار صادر كرده است. ۲۴۹ مصوبه مجلس با يك هفته تاخير قانوني توسط رئيس جمهور ابلاغ شده و ۲۶مصوبه هم توسط رئيس جمهور ابلاغ نشده و رئيس مجلس ناچار شده طبق قانون مدني راسا دستور انتشار آن در روزنامه رمي را صادر كند.

لازم به يادآوريست طبق اصل ۱۲۳ قانون اساسي، رئیس‏ جمهور موظف‏ است‏ مصوبات‏ مجلس‏ را پس‏ از طی‏ مراحل‏ قانونی‏ و ابلاغ‏ به‏ وی‏ امضاء کند و برای‏ اجرا در اختیار مسئولان‏ بگذارد. بر اساس ماده ۱ قانون مدني اصلاح شده در سال۷۰، رئیس جمهور موظف است مصوبات مجلس شورای اسلامی را ظرف مدت پنج روز پس از ابلاغ مجلس، امضا و به مجریان ابلاغ نماید و دستور انتشار آنرا در روزنامه رسمی صادر کند درصورت استنکاف رئیس جمهور از امضا یا ابلاغ در مدت مذکور در این ماده به دستور رئیس مجلس شورای اسلامی روزنامه رسمی موظف است ظرف مدت ۷۲ ساعت مصوبه را چاپ و منتشرنماید.

قانون اصلاح قانون نفت مصوب تير۹۰، قانون زكات مصوب آبان۹۰، قانون ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد مصوب ارديبهشت ۸۷، قانون تفسيرماده۱۲ قانون هدفمندكردن يارانه ها درباره منابع حاصل از اجرای هدفمندي يارانه ها از جمله ۲۶مصوبه اي هستند كه احمدي نژاد آنها را ابلاغ نكرد و رئيس مجلس ناچار شد طبق ماده يك قانون مدني دستور ابلاغ آنها را صادر كند.
 
حسینی
۱۳۹۱-۰۱-۰۹ ۱۱:۰۲:۲۶
باید مدارا کرد تا این دوره تمام شود .وقتی استیضاح به مصلحت نیست واوضاع با این بی قانونیها بهتر نمی شود باید مدارا کرد البته باید راهکاری جست که مملکت دچار بحران ومشکل نشود وکم کم به طرف انتخابات بعدی رفت ولی سعی شود اشتباهات قبلی تکرار نشود اگر انتخابات توسط یک گروه مستقل که فقط مخصوص انتخابات باشند برگزار شود خیلی بهتر است تا دولتی باشد.زیرا ناخودآگاه ممکن است دولتها دخالت کنند مثلا شورایی زیر نظر خود رهبر از افراد منصف وبی طرف که نماینده مراجع هم در بین شورا باشد انتخابات را برگزار کند (719213) (moderator1)
 
سعید
۱۳۹۱-۰۱-۰۹ ۱۹:۲۶:۱۵
قسمت اول کلامت صحیح اما قسمت دوم نه. چرا که مجری اشکال ندارد که دولت باشد ناظر باید غیر دولتی باشد (719630) (moderator1)
 
سعید
۱۳۹۱-۰۱-۰۹ ۱۹:۲۸:۴۵
هر چند بعضی از قوانینی که مجلس تصویب می کند قانون خوبی نیست اما دلیلی بر بی قانونی دولت نمی شود. دولت موظف است قوانین را سریعاً بعد از تصویب مجلس به اجرا بگذارد هر چند که مخالف قانون مصوب باشد (719632) (moderator1)
 
۱۳۹۱-۰۱-۱۰ ۰۹:۰۳:۵۷
مهم تر از بر گزاری انتخابات انتخاب است در ایران حزب نداریم فردی می آید ورییس جمهور می شود ومطابق سلیقه اش کشور را اداره می کند بعد هم می رود وپاسخ گو نیست اما اگر حزب بود حزب با اتمام یک رییس جمهور از بین نمی رفت وباید پاسخ گو باشد لذا این نوع حرکات وبی برنامه گی را نداشتیم (719933) (moderator1)
 
مير كيان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۱-۰۹ ۱۱:۱۳:۰۶
با اين بي قانوني ميخواهيم عدالتو اجرا كنيم؟ مگر نه اين است كه پايه عدالت قانون و پايبندي به قانون است؟ (719222) (moderator1)
 
نظرپي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۱-۰۹ ۱۱:۱۶:۲۳
كسي كه هي دم از عدالت و مهر گستري مي زند بر چه مبنايي مي گويد بي عدالتي صورت گرفته است؟ ملاك اين قضاوت حتما بايد قانون باشد. حالا با اين همه بي قانوني و قانون گريزي عدالت محقق مي شود؟ نخير .نمي شود. (719224) (moderator1)
 
شادابيان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۱-۰۹ ۱۱:۲۶:۲۴
( كمي لبخند تلخ و گزنده ) چيزي نشده كه مي ديم روزنامه چاپ مي كنند. دو تا برگه روزنامه چه ارزشي داره آخرش مي خواد بشه كاغذ پيچ سبزي آش. (719233) (moderator1)
 
ابوالحسن-ع
۱۳۹۱-۰۱-۰۹ ۱۶:۵۶:۵۱
هر چه بگندد نمکش میزنند ، وای به روزی که بگندد نــــــمک؟!!!
بابا اختلافات مجلس و دولت از حد مجاز گذشته ، لذا استیضاح رئیس جمهور تنها راه نجات کشور و مردم است! (719558) (moderator1)
 
کامیار
۱۳۹۱-۰۱-۰۹ ۱۷:۵۳:۰۵
آقا جان بس است دیگر. نه احمدی نژاد دست از خودسری و قانون شکنی بر می دارد و نه سازوکارهای قانونی از جمله مجلس در جایگاهی است که با این قانون شکنی ها برخورد نماید. حالا که هیچ کس قرار نیست هیچ کاری کند این قدر مردم را با یادآوری این بن بست لاعلاج آزار ندهید. آقای توکلی شما بروید تحقیق و پژوهش تان را بکنید و احمدی نژاد هم ادامه این بازی خانمان برافکن را تا پایان ریاست جمهوری اش اجرا نماید. بس است که صبح تا شب علیه او غر زدید و برای سایت وزین تان مخاطب جمع کردید و ملت را مضطرب تر نمودید. مردم می دانند که این بنده خدا نظرکرده است و پوستی از جوشن دارد. هیچ چیزی هم بر او کارساز نیست. (719586) (moderator1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۱-۱۰ ۰۹:۵۳:۱۵
وقتی جسارت برخورد را نداریدچرا خودتان را خراب می کنید . (719960) (moderator1)
 
جمال
۱۳۹۱-۰۱-۱۲ ۱۱:۱۶:۰۸
اين مجلس به نظر بنده يكي از بي اراده ترين و ضعيفترين مجلسهاي در طول انقلاب بوده است مجلس مصلحتي و ناكارآمد اگر يك مجلس استاندارد داشتيم الان حال و روزمان اين نبود...
(721048) (moderator18)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.