توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 385846
وزیر خارجه اکوادور: به روابط جنوب-جنوب متعهدیم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۵
وزیر امور خارجه اکوادور تاکید کرد که چشم انداز روابط ایران و آمریکای لاتین روشن است و روند کنونی به گونه ای است که در آینده نزدیک این روابط متحول خواهد شد.

به گزارش ایرنا، «گیومه لانگ» در گفت وگویی افزود: من مطمئن هستم که روابط ایران و آمریکای لاتین بهتر خواهد شد و برای همین، دیدارها و نشست های بخش های دولتی و خصوصی دو طرف تقویت شده است.

وزیر خارجه اکوادور روابط موجود میان این کشور آمریکای لاتین با ایران را «عالی» توصیف کرد و اظهار داشت: از چندین سال پیش این روابط عالی در عرصه سیاسی وجود دارد و حالا با برگزاری همایش بررسی فرصت های اقتصادی مشترک در حال آغاز دوره ای از روابط تجاری و اقتصادی هستیم که تا چندی پیش اصلا وجود نداشت.

لانگ تصریح کرد: ما بسیار به روابط با ایران خوش بین هستیم و معتقدیم این روابط را می توان تعمیق بخشید و بسیار توسعه داد.

وی گفت: در این زمینه، لازم است برای ایجاد خطوط مستقیم دریایی و دیگر عرصه های حمل و نقل، تسهیل خدمات گمرکی، سرمایه گذاری و مانند آن، اقدامات موثری انجام دهیم.

وزیر خارجه اکوادور گفت که خوشبختانه خبرهای خوبی از سرمایه گذاری شرکت های ایرانی در اکوادور می شنویم و علاوه بر آن، ظرفیت های بسیاری در ایران و اکوادور برای صادرات متقابل وجود دارد.

لانگ افزود: ما همچنین شاهد پیشرفت های بزرگی هستیم که ایران در زمینه های مختلف علمی، فناوری و مهندسی بدست آورده است که آگاهی شرکت های اکوادور و دیگر کشورهای آمریکای لاتین از آنها به تقویت و توسعه روابط دوجانبه کمک موثری خواهد کرد.

وی به همین دلیل، سفر هیات ۱۲۰ نفره ایران متشکل از مدیران و مسوولان اقتصادی بخشهای خصوصی و دولتی به کشورهای آمریکای لاتین را یک کار ارزشمند و نتیجه بخش دانست چرا که به افزایش شناخت دو طرف از ظرفیت های یکدیگر کمک می کند.

وزیر خارجه اکوادور گفت که ایران و کشورهای آمریکای لاتین می توانند با استفاده از ظرفیت ها، توانمندی ها و امکاناتی که دارند، یکدیگر را تکمیل کرده و با مشارکت و همکاری، چرخه ای بزرگ از فعالیت های مشترک را در زمینه های مختلف تشکیل دهند.

لانگ افزود: کارهایی هست که شما می توانید انجام دهید و چیزهایی هست که ما قادر به انجام آن هستیم. ما می توانیم در همه زمینه های مشترک با ایران همکاری کنیم و از این مشارکت بسیار خوشحالیم.

وی با ابراز خرسندی از سفر ظریف به اکوادور و دیگر کشورهای منطقه اظهار داشت: این یک فرصت بزرگ برای همه ما در شرایط کنونی است چون تحریم ها علیه ایران برطرف شده و زمینه برای همکاری در همه عرصه ها مهیا است.

لانگ با اشاره به امضای یادداشت تفاهم همکاری بانکی میان دو کشور و توافقنامه پرداخت بانکی میان بانکهای مرکزی ایران و اکوادور در جریان سفر روز چهارشنبه گذشته هیات ایرانی به کیتو پایتخت اکوادور، خاطر نشان کرد: با این توافقنامه به دنبال آن هستیم تا بانکهای دو کشور بتوانند به یک مکانیسم تبادل پولی مناسب دست پیدا کنند و امیدواریم با تحقق آن به یک پیشرفت فوق العاده در روابط اقتصادی دو جانبه دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه روابط ایران و آمریکای لاتین در سالهای اخیر بسیار خوب بوده است، اظهار داشت: ما در واقع به روابط جنوب - جنوب متعهد هستیم و برای همین اساس، با ایران در شرایط سخت ناشی از تحریم ها همبستگی داشته ایم.

لانگ افزود: ما همواره از حق ایران برای دستیابی و استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای دفاع کرده ایم و در این مسیر دیدگاههای مشترک بسیاری با ایران داریم.

وزیر خارجه اکوادور گفت: معتقدم در حال حاضر اراده سیاسی برای گسترش روابط با ایران وجود دارد و باید بتوانیم با تقویت مذاکرات شرکت های بخش خصوصی، کاری کنند خود آنها بتوانند به توافق با یکدیگر برسند و بهترین گزینه ها را انتخاب کنند.

وزیر خارجه اکوادور گفت که من مطمئن هستم روابط ایران و آمریکای لاتین بهتر خواهد شد. ما با همین هدف و انگیزه، همایش بررسی فرصت های اقتصادی مشترک را برگزار کردیم.

لانگ خاطرنشان کرد که کشورهای منطقه اهمیت بسیاری برای روابط دوجانبه با ایران قایل هستند.

ظریف که روز یکشنبه سفر دوره ای خود را با هدف گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران با آمریکای لاتین آغاز کرده بود، طی روزهای گذشته به ترتیب از کوبا، نیکاراگوئه، اکوادور، شیلی و بولیوی دیدار کرده است.

وی امروز در آخرین مرحله از سفرش وارد کاراکاس پایتخت ونزوئلا شد و پس از به تهران می آید.
دیدار با رییس جمهوری و مقامات بلندپایه کشورهای یادشده و شرکت در همایش بررسی فرصت های اقتصادی مشترک دو کشور از جمله برنامه های ظریف در جریان این سفر بود.

ایران و اکوادور در جریان سفر ظریف به اکوادور، دو سند همکاری بانکی و یک یادداشت تفاهم قرنطینه گیاهی به امضا رساندند و علاوه بر آن موضوع برقراری یک خط مستقیم دریایی از سواحل اکوادور در اقیانوس آرام تا آب های گرم خلیج فارس و دریای عمان را مورد بررسی قرار دادند.

هدف توافقات احتمالی در این زمینه تبدیل ایران به دروازه تجارت میان آمریکای لاتین و آسیای میانه اعلام شده است.
 
کلمات کلیدی : آمریکای لاتین+ظریف+اکوادور
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.