نظر منتشر شده
۲۴۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 163040
عدالت آموزشی در اغما و لزوم اقدام عاجل؛
ظلم آشکار به دانشجویان دختر در کنکور امسال
بخش اجتماعی الف، 12 مرداد 91
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۳۷
دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 91 در تاریخ 8 مرداد منتشر شد و متعاقب آن در تاريخ چهارشنبه 11 مرداد، طبق وعده قبلی مسئولین سازمان سنجش نتایج آزمون سراسری سال 91 نیز اعلام گردید. چند سالی است که سهمیه‌هایی مانند سهمیه مناطق و سهمیه بومی استانی و .... در پذیرش داوطلبان کنکور لحاظ می‌شود که مثلاً مي‌توان براي داوطلبان شهرستانی امتیازاتی قائل شد تا امكان بيشتري براي حضور و فعاليت آنان در شهرستان محل سكونتشان پس از فارغ‌التحصيلي فراهم شود و مناطق محروم شكاف‌هاي توسعه‌نيافتگي خود را جبران كنند. يا مثلاً براي افراد فقيرتر و يا اقليت‌هاي قومي و كليه كساني كه به دليل سازوكار تبعيض‌آميز جامعه، قابليت پيشرفتشان كم مي‌شود، امتيازات و سهميه‌هايي قائل مي‌شوند كه اين نابرابري‌ها تا حدي جبران شود.
 
اما به گزارش خبرنگار الف در کنکور امسال مورد نادر و عجیبی به وجود آمده و آن هم این است که دانشگاه‌های شهید چمران اهواز ، صنعت نفت و دانشگاه صنعتی قم براي نخستين بار  اقدام به " عدم پذیرش " دانشجویان دختر  در رشته های تحصیلی برتر روزانه نظير فنی و مهندسی و علوم پايه كرده و فقط اقدام به پذیرش دانشجوي پسر کرده‌اند . اين اتفاق در حالي رخ داده كه پذيرش سهميه دختر در اين رشته‌ها در كليه دانشگاه‌های ديگر در مناطق غير محروم كشور نظير تهران، اصفهان، شيراز و نظاير آن‌ها ملحوظ شده است. اگر اين محدودیت‌ها سراسري بود به عنوان يك سياست كلي قابل بحث است اما ايجاد محدوديت براي يك استان با شرايط اقليمي نامناسب نظير خوزستان با شرايط راهبردي حساس يك تبعيض آشكار بوده توجيه پذير نيست.
 
ضمناً این‌گونه اختصاص رشته های تحصیلی در یک استان برای  پسران نه تنها موجب ظلم مضاعف به زنان خواهد شد، بلكه موجب كاهش كيفيت سطح آموزشي تحصيلات عالي هم مي‌شود. زيرا پسراني كه جايگزين دختران مي‌شوند، طبعاً به لحاظ آموزشي ضعيف‌تر خواهند بود، اما اين ضعف آنان ناشي از ظلم فرآيندهاي اجتماعي نبوده تا آن را در دانشگاه جبران كنند، بلكه ناشي از عدم پذیرش دختران با كيفيت علمي بالاتر در این دانشگاه‌ها می‌شود .
 
روشن است این‌گونه اقدامات غير منطقي و تبعيض آميز به وجهه آموزش عالي كشور صدمات جبران ناپذيري خواهد زد و حتی روحيه ياس و نارضايتي هائي در بين خانواده هاي داوطلبان اين مناطق ممكن است ايجاد كند.  این رویداد فقط در استان‌های خوزستان و دانشگاه صنعتی قم رخ داده و دانشگاه‌های این استان از پذیرش دانشجوی دختر سرباز زده‌اند .
 
بر اساس این تصمیم مسئولین اين دانشگاه‌ها و اعلام سازمان سنجش و وزارت علوم ، دختران دانش‌آموز خوزستانی برای ادامه تحصیل باید دانشگاه‌های سایر استان‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند که عملاً در يك رقابت نابرابر سهمیه های مناطق و بومی استانی را از دست می‌دهند .
 
همچنين سال‌هاست که مسئولین در صدد آنند که دانشجویان و بالأخص دانشجوی دختر در استان و شهرستان محل زندگی خود تحصیل کنند اما این تبعیض قائل شدن در مورد دو استان مذکور و اجبار دانش آموزان دختر به انتخاب رشته در استان‌های خارج از محل سكونت دقیقاً خلاف اين سياست است كه مشکلات بسياري براي اين دانش آموزان و خانواده هاي آن‌ها ايجاد خواهد كرد.
 
 دانشگاه‌های شهيد چمران و صنعت نفت سال‌هاست دانشجوي دختر پذيرش می‌کنند و امكانات لازم براي اسكان دختران را فراهم کرده‌اند لذا اگر فرض كنيم كمبود امكانات اسكان دختران در سال جاري علت اين تصميم بوده، می‌توانستند ضمن پذيرش دانشجوي دختر اعلام كنند امكانات اسكان ندارند يا فقط دانشجوي بومي می‌گیرند يا موارد ديگري نظير این‌ها نه اينكه سهميه دانشجويان دختر را کلاً حذف كنند
 
استان خوزستان ، که به لحاظ توانایی‌های بالقوه در صنعت نفت و پتروشیمی ، فولاد ، بنادر و دریا از استان‌های بسیار غنی کشور می‌باشد و زنان این استان كه پس از سال‌ها زندگي در شرايط سخت اقليمي منطقه این حق را دارند که از امتياز بومي بودن براي تحصیل در استان خود بهره‌مند شوند اما این بار این حق تحصیلی نیز از این بانوان گرفته شده است. ساكنين استان خوزستان خصوصاً شهرهاي خرمشهر، آبادان، اهواز، دزفول و سوسنگرد و ديگر نقاط اين استان كه سابقه پايداري در 8 سال جنگ تحميلي را دارند شايسته ان هستند كه به دانش آموزان آن‌ها امتيازي داده شود نه آنكه از حق مسلم خود محروم شوند.  با توجه به فرصت كوتاه انتخاب رشته، ضروري به نظر می‌رسد كه وزراي محترم نفت و علوم، تحقيقات و فنآوري قبل از پايان مهلت انتخاب رشته نسبت به حل اين موضوع و احقاق حق دانش‌آموزان اين مناطق محروم حساس و راهبردي كشور اقدام عاجل به عمل آورند.
 
ابوالحسن-ع
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۰۹:۵۶:۳۷
عدم شناخت به نیاز منطقه و عدم برنامه ریزی درستاد توسط سازمان سنجش، باعث ایجاد مشکلاتی اقتصادی واخلاقی برای خانواده مناطق محروم کشور می شود وبعدا صدای مردم درمیآید ورفتاری از خود نشان می دهند که معلول مدیریت ضعیف بر کشور است. (895406) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۲:۱۰:۳۲
1)آیا تا به حال مسئولین فکر کرده اند که مملکت این همه دانشجو می خواهد چه کار؟
2) کجای دنیا به نسبت جمعیتشان این همه دانشجو و دانشگاه دارد؟
3)آیا راه اندازی انواع دانشگاه حتی در ده کوره های این کشور هنر و افتخار است و
یا منبع کسب درآمد؟
4)بعد از فارغ التحصیلی چه چیزی در انتظار دانشجو است؟
5) تحصیل کرده بی کار به چه درد این مملکت می خورد؟
6) اتلاف منابع مالی کشور و عمر جوانان این مرز و بوم را چه کسی پاسخگو است؟
7)آیا سرگرمی های دیگری بجز به اصطلاح دانشگاه رفتن نمی توان برای جوانان مهیا کرد؟ (895585) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۱۸:۱۴
آخه بگو چه درسهایی هم می خونند؟ اصلا به درد زندگیشون می خوره؟ آخرتشون پیشکش! (895905) (moderator16)
 
Germany
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۲۹:۴۶
من موندم اونی که به این نظر اومده رای منفی داده استدلالش چی بوده؟، اصلا استدلال داشته یا نه فقط یه الکی خوشه!؟ (895933) (moderator16)
 
گنجی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۹:۳۹:۳۵
شما هر که هستید و دارید این مطلب را می خوانید خواهشمندیم اگر به نظرتان این موضوع مهم می آید آنرا با دیگران بازگو کنید و سعی کنیم که این مشکل از بین برود

امسال از روز چهار شنبه 450000 داوطلب کنکور رشته ریاضی وقتی دفترچه انتخاب رشته گروه ریاضی را مشاهده کردند با نکته عجیبی موجه شدند
بله ! ظرفیت اکثر قریب به اتفاق رشته ها برای دختران به شدت کاهش یافته بود

با توجه به اینکه حدود 68 درصد شرکت کنندگان دختران هستند خود می توانید متوجه شوید که چه ظلم بزرگی به دختران داوطلب ورود به دانشگاه ها روا گشته است
و عجیب آن است که این موضوع از قبل اطلاع رسانی هم نشده بود و قانونی هم به نظر نمی رسد
وزیر علوم و تحقیقات و نوآوری آقای دکتر کامران خان دانشجو و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس عقاید خاصی دارند ایشان معتقدند که دختران باید در خانه به خانه داری مشغول باشند و اگر هم درس می خوانند باید از سر تنففن باشد و هیچ دختری حق ندارد بیهوده رشته های فنی مهندسی را اشغال کند
بیشتر تاسف ما از این جهت است که در این دو روز اعتراضی به این موضوع به عمل نیامد دختران ایران زمین که علاقه خود را به فرهنگ و علم به رخ دنیا کشیده اند امروز مغموم و پژمرده برای انتخاب رشته مراجعه می نمودند و امید به آینده از خطوط ذهن آنها محو شده بود همان امیدی که به برگکت انقلاب اسلامی بارور شده بود
خواهش می کنیم همگان به ضرورت برخورد با چنین نظرات نادرست و توجیهات نامناسب از تحصیلات دختران ایران زمین اذعان نمایید و تا می توانید در جهت جلوگیری از چنین تفکر خطرناکی اقدام نمایید

نمی دانم نمایندگان مجلس که در سر هر مسئله جزیی یقه خود را پاره می کنند چرا از کنار مسئله های به این مهمی ساده می گذرند

نمایندگانی که به ساعت شروع بانک ها توجه کردند و سر انتصاب معاونین وزرا با همه در افتادند در موردذ مسئله این همه دانش آموز دختر چرا سکوت کرده اند؟ (897452) (moderator22)
 
دانشجوی صنعتی قم
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۶ ۰۲:۰۶:۴۴
من شرایط سایر دانشگاهها رو نمی دونم ولی همینقدر بگم که اجرا این طرح در صنعتی قم پشتوانه ی علمی و حتی اعتقادی نداره
دانشگاه ما چیزی نیست به جز ساختمان قدیمی بهزیستی قم که حالا به زور توش 15 تا کلاس در آوردن
با احتساب 1200 دانشجوی قبلیش (که 700 تاش رو پارسال گرفت) واقعا برای همین 280 نفر جدید هم جانداره
اونقدر وضعش افتضاح که دکتر لاریجانی به عنوان موسس دانشگاه و نماینده قم حاضر نشد یه سر به اینجا بزنه (درحالی که ظاهرا برای بازدید از پردیس دانشگاه تهران در قم تا 200 متریش اومده بود.)
به خاطر نزدیکی به تهران رتبه های دانشجوهای ورودیش بد نیست(5 تا 8 هزار منطقه یک) ولی متاسفانه دریغ از استاد
درهمین حد بگم که در رشته نرم افزار (به عنوان قدیمی ترین و پر جمعیت ترین رشته دانشگاه) فقط یک هیئت علمی داریم اونم فوق لیسانس سخت افزار
این چند ساله تو کف یه استاد دکترا از رشته خودمون موندیم
متاسفم که بگم با این شرایط رئیس غیر بومی و بی لیاقت دانشگاه اقدام به اخراج و حذف اندک سرمایه های علمی دانشگاه صرفا به خاطر انتقاد از وضعیت دانشگاه میکنه
حالا هم رئیس دانشگاه که از ارتباط بر قرار کردن با صنایع سازمانها و ادرات استان عاجزه (چون کمتر از دو ساله که به این استان اومده و حالا هم حاضر به سکونت در قم نیست) و توانایی جذب حداقل اعتبارات ضروری دانشگاه رو نداره (دانشگاه ما زمین نداره چه برسه به ساختمان آموزشی مناسب, خوابگاه , کارگاه استاندارد و.... ) این طرح رو تنها حربه برای باقی موندن خودش دونسته.
کاش این خوش رقصی باعث تایید حکم مدیریتش نشه( فعلا سرپرسته) (901211) (moderator22)
 
قلی
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۹:۰۸:۲۷
دستاورد بزرگ کشورمان بهره مندی از سریعترین نرخ رشد علمی جهان است! این را ما فقط مدیون دختران ایرانی هستیم که با تلاش فراوان عقب ماندگی های کیفی دانشگاههای ایران را جبران می کنند! امروز در مهندسی شیمی در جهان اولیم! در علم ژنتیک جزو برترینهاییم و همه و همه مدیون زنان ایرانی است! حالا ما مردان با غیرت چون عرضه نداریم رشد اقتصادی در کشور برقرار کنیم و شغل ایجاد کنیم زنانمان را از تحصیل محروم می کنیم! به صراحت عرض می کنم تا قبل از بحث جدایی جنسیتی ایران سریعترین رشد علمی جهان را داشت و تا پنج سال دیگر از کانادا در میزان تولید علم پیشی می گرفت! ولی با پایین آوردن کیفیت دانشجویان از طریق رفتارهای طالبانی این موقعیت را از دست خواهیم داد! البته که دوستان ارزشی چند سال دیگر توطیه های آمریکا و غرب را دلیل افت علمی کشور معرفی خواهند کرد! چرا یکبار هم که شده کار را به کاردان نمیسپارند؟ رشد علمی خود از فاکتورهای بهره وری بوده و باعث ایجاد شغل میشود! متاسفانه دوستان بیسواد میخواهند با این استدلال که کار نیست همین رشد اقتصادی را نیز از ما بگیرند!
من از همه می خواهم امروز را به خاطر بسپارند تا در آینده بدانند چه کسی مسیول مشکلات اقتصادی و اجتماعی ایران است!
منبع: ویکیپدیا (896178) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۰:۲۸:۳۳
جای تعجب است با اینهمه پیشرفت که شما مدعی هستید، نمی توانیم بازار مرغ و تخم مرغ کشورمان را مدیریت کنیم!! (896414) (moderator16)
 
علی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۲:۱۲:۰۲
ما مردان با غیرت ایرانی عرضه مان را در دو سال سربازی اجباری تو کوه کمر و بعد از آن سگدو زدن صبح تا شب برای تامین مخارج معاش و نفقه و مهریه و هزینه دانشگاه نسوان محترمه ایرانی خرج میکنیم و چیزی برای تحقیق و تحصیل و دانشگاه برایمان باقی نمی ماند.
بستگانی دارم که قبل از ازدواج فرق دانشگاه و باشگاه رو نمیدونستن و الان به برکت درآمد ناشی از ازدواج دارن ارشد میگیرن در حالی شوهر بدبختشون از زندگی دنیا فقط مسافرکشی رو یاد داره. (896495) (moderator16)
 
قلی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۲۰:۱۱:۴۲
خوب این حرف شما درسته ولی تقصیر زنها چیه؟ شما خودت همین الان داری میگی اونها فرق دانشگاه و باشگاه رو نمی دونستند! این سوال پیش می آد که وقتی قبول شدگان کنکور اینقدر بیسواد باشند آیا قبول نشدگان که همین پسرها هستند باسوادترند؟ آیا نباید باسوادترینها برن دانشگاه؟ اگر کسی رو که میخواد بره دانشگاه و تو کنکور در یک رقابت جوانمردانه برنده شده از دانشگاه محروم کنیم این ظلم نیست؟ آیا غیر از اینه که ما زورمون فقط به زنانمون میرسه؟ (897494) (moderator22)
 
مسعود
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۶:۳۷:۲۵
با اینکه با این شیوه فرق گذاشتن بین دخترها و پسرها مخالفم ولی ...
هم میهنان عزیز با کمی دقت متوجه مشوند سایه خدمت سربازی بر رقابت عادلانه در کنکور سنگینی میکنه .
برای تحصیلات آکادمیک در کشور دو سیاست را باید در نظر گرفت :
1- عدالت :
منظور شرایط برابر برای همه آقایان و بانوان است که با وجود مساله سربازی تنها راهکار را که به نظر من می رسد اعمال سهمیه سربازی است ،هر چند با اعمال خیلی از سهمیه ها در کنکور سراسری مخالف هستم ولی با توجه به تاثیر مستقیم سربازی بر مساله کنکور برای ایجاد شرایطی عادلانه برای آندسته از افرادی که به خدمت سربازی رفته اند سهمیه ای در نظر بگیریم تا اولا عدالت را هرچند جزئی برای افرادی که 2سال از بهترین لحظات زندگی شان را در سخت ترین شرایط برای خدمت به کشور گذرانده اند و بسیار افرادی که با گرفتن انواع معافیت از زیر بار این مساله شانه خالی کرده اند چه بسا با همان دلیل معافیت در بهترین دانشگاهها مشغول به تحصیل اند و یا در یکی از وزارتخانه ها مشغول به کارند رعایت کرده باشیم

2- نیاز کشور:
این مساله بر کسی پوشیده نیست که تا کنون (حداقل 15 سال اخیر) گسترش رشته های دانشگاهی و پذیرش داوطلبین کنکور هیچ ربطی با نیازهای کشور نداشته و گویی وزارت علوم خودش را جدای از صنعت و اقتصاد کشور میدانسته و به مانند کارخانه ای بوده که سیاست تولید هر چه بیشتر را پیش گرفته بی آنکه بر کیفیت محصول تولیدی و مهمتر از آن بازار پسندی و نیاز بازار توجهی کند بوده است.
تا اینجا مساله جنسیتی نیست، چرا که به نظر من بانوان کشور در رشته های خلبانی و کشتیرانی هم قادر هستند استعدادشان نشان دهند چه رسد به کشاورزی و مهندسی مکانیک و شیمی . ولی آیا خانمی که حاضر نیست به خاطر تحصیل 4 سال در اهواز و بوشهر تحصیل کند حاضر است 20 سال روی سکوی نفتی وکشتی کار کند در حالی که میبینیم با توجه به فرهنگ ما خیلی از بانوان حاضر نیستند برای کار به شهرک صنعتی مجاور شهرشان بروند! آیا همه ما به دانشگاه به عنوان پل اشتغال نگاه می کنیم؟ چند درصد از ما نسبت به عناوین پرطمطراق برخی رشته ها بی اعتنا هستیم و به شغل آینده فکر می کنیم. از همه این مباحث که بگذریم به اینجا می رسیم که چند درصد از بانوان به اشتغال به عنوان شاه رگ اصلی معاش مینگرند؟ چگونه می شود مشاغلی را که آقایان با پیشنهاد دستمزدهای 700-800 هزار تومانی از روی اجبار می پذیرند بانوان با دست مزد 200-300 هزار تومان به راحتی قبول می کنند!


پس شرایط در صورتی باید برابر باشد که بانوان هم پای آقایان در شرایطی برابر وارد رقابت شوند نه آنکه که یکی را سوار بر اسب کرده و زره پوش به نبرد با فردی پا برهنه بفرستیم و دم از رقابت برابر بزنیم.
چگونه میتوان گرز خدمت سربازی بر سر کسی گرفت و از خواست تا با دیگری در کنکور علمی رقابت کند
چگونه می توان خرج خانواده به گردن یکی انداخت و از خواست در بازار کار با کسی که از خرج روزمره خودش هم فارغ شده رقابت کند. (898986) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۴:۴۹:۰۰
در مهندسی شیمی در جهان اولیم...!!!

جک گفتی الان؟؟؟

منبع درست حسابی لطف میکنی به ما معرفی کنی

رتبه دانشگاه ها جهان رو برای رشته مهندسی شیمی دیدم که تو 500 تای اول اسمی از دانشگاه های ما نبود

بچه های مهندسی شیمی که کنار ما تو دانشکده دارن درس میخونن هم یه همچین ادعایی نمیکنن

مهندسی شیمی ما هم مثل رشته های دیگمون تو تحصیلات تکمیلی به شدت افت می کنه (چون آزمایشگاه نداریم و ...)

حالا بقیه حرفات بمونه ... (896565) (moderator16)
 
قلی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۲۰:۰۷:۳۷
عزیزه من برو تو ویکیپدیا انگلیسی بزن تولید علم ایران! ((Iran science production))

من که مرض ندارم دروغ بگم! من با سند و مدرک حرف می زنم ولی دوستان همه الکی ایراد میگیرند! یکی میگه چرا نمیشه بازار مرغ و تخم مرغ رو کنترل کرد لابد تقصیر زنهاست! اون یکی میگه زنها باید دیپلم بگیرند برن تشکیل خانواده بدهند! شما هم بدوم هیچ تحقیقی من رو دروغگو می خونی! من نگفتم که دانشگاههای ایران اوله گفتم تولید علم تو شیمی ما رتبه ی اول رو داریم! اتفاقا من خودم دانشجوی دانشگاه ایالتی ... هستم و ارشد می خونم! به جرات میگم اینقدر که دانشجوی مهندسی ایرانی باسواده هیچ مهندسی تو دنیا باسواد نیست و اینقدر که دانشجوی مدیریت و اقتصاد ایران بیسواده هم هیچکس بیسواد نیست!!! دلیل اینکه نمی تونیم بازار مواد غذایی رو کنترل کنیم اینه که عده ای مثل همین دوستان می خوان واسه همه تعیین تکلیف کنند ولی حتی سوادش رو هم ندارند! حالا شما با من مخالفید ولی من ازتون می خوام یک دلیل منطقی و علمی بیاورید چرا دخترا نباید برن دانشگاه!!! (897491) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۵ ۱۰:۵۴:۳۶
تولید علم نه مصرف علم داداش (899949) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۳:۴۷:۱۲
دلیلش کاملا واضحه، بعضی ها زورشون میاد از پاتوق نشینی ها و الافی های بیهوده دست بردارن و خیلیاشون رنگ سربازی رو ندیده همین سربازی رو علم یزید میکنن انگار تنها کسانی که در دنیا سربازی میرن پسران غیور ایران زمین هستند!! یکیشون گفت پول تحصیل خانم ها رو ما میدیم! شما اگه عرضه داری برو پول تحصبل خودتو جور کن بشین آزاد درس بخون بزار حق چهارتا بدبخت دیگه که استحقاق روزانه سراسری رو داشتن خرده نشه. نه که یک دختر با رتبه ی 500 با یک پسر رتبه ی 1500 در رشته ی داروسازی هم کلاس باشن و اسمش باشه عدالت(از نوع مردانه چون مردا میرن سربازی!)تو فک و فامیلای خودشون کسایی رو داشتن که فرق باشگاه رو با دانشگاه نمیدونستن فکر میکنن همه همینطورن. بازار مرغ و تخم مرغ هم که دست خانم ها بود ما خبر نداشتیم! فکر کنم اگر سهمیه پذیرش آقایون در کلیه درس ها 100% بشه وضعیت بازار مرغ و تخم مرغ و کلیه ی مشکلات این مملکت حل بشه! انسان ضعیف برای پوشاندن ضعف خودش یا بدنبال نقطه ضعف های دیگران می گرده یا اگر پیدا نکنه به دروغ میسازه.چرا کشورمون باید پیشرفت کنه در حالی که سال هاست در چنین فضای فکری عقب مونده ای دائما درجا میزنیم؟ (1047849) (alef-1)
 
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۰:۵۸:۴۷
خدا از دهنت بشنوه!الحق که راست گفتی (898273) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۱:۵۱:۲۴
امروز دخترها در دوراهی قرار دارند:

1) گرفتن دیپلم دبیرستان، ازدواج به موقع و تشکیل خانواده

2) رفتن به دانشگاه ، به تعویق انداختن ازدواج و حتی از دست دادن فرصت ازدواج

اگر خوب به این دوراهی نگاه شود، گزینه 1 هم برای دختر و هم برای اجتماع بهتر است. (896768) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۸:۱۰:۰۲
به شما ربطی نداره اگه من دختر راه دوم رو در پیش بگیرم...خسته شدم انقدر که همه سرشون تو زندگی همدیگه ست. اختیار لباس پوشیدنمون که دست شماهاست حالا هم که می خواین اجازه درس خوندن و ازدواج و بچه دار شدنمونم از شماها بگیریم...کی می خواید بفهمید ما هم آدمیم، حق تشخیص و انتخاب داریم

الف، یه بار هم که شده نظر منو چاپ کن، آسمون به زمین نمیاد. (897347) (moderator22)
 
بهزاداول
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۳:۵۵:۱۵
بیان تند شما نشانه ظلمی است که بر این جنس میرود
شاید بسیاری از آقایان از این کامنت من رنجیده بشن اما درصد قابل توجی از موارد را که واکاوی میکنم از ظلمی که به جنس مونث شده احساس شرم میکنم (898688) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۲:۰۴:۲۷
این داستانها را از کجا پیدا کردی ما مخالف تحصیل زنان نیستیم ولی هیچ کشوری نه با چاپ کاغذ نه با چاپ مقاله ثروتمند نمی شود رشد اقتصادی بر نامه ریزی وتولید می خواهد نه بردا دختران وپسران به دانشگاه ودادن مدرک رها کردنشان در بیکاری وبعد هم بهانه آوردن که کارگر افغانی جای کار بچه های ما رو گرفته اصلا جوانان تحصیلکرده بروند کار افغانی را بکنند (896784) (moderator16)
 
قلی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۲۰:۱۷:۱۵
تورو خدا علمی حرف بزنید! این داستان رو از کتاب اقتصاد کلان مدیریتی پیدا کردم! البته در عمل نیز رشد اقتصادی شدید چین و همگامی رشد علمی با آن گواه حرف من است چون بعد از ایران چین دومین رشد علمی جهان را داراست! اگر بخواهیم راجع به چرایی افت اقتصادی کشور بحث کنیم هم سانسور میشویم! ولی مطمین باشید تقصیر از زنان نیست! می توانید اقتصاد برزیل وآرژانتین را در سطح کلان مقایسه کنید آنوقت پی خواهید برد چرا رشد اقتصادی نداریم! همچنین اگر به تاثیرات شدید وقایع سیاسی بر بازار سکه و ارز و بورس تهران نگاه کنید می فهمید اقتصاد ایران کلا سیاسی است و تابع شرایط سیاسی! هیچ ربطی هم به زنها ندارد!!! (897501) (moderator22)
 
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۰:۵۷:۳۸
عزیز منبع اطلاعاتی شما احتمالا سایت های وابسته به دولت بوده نه؟ (898269) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۳:۲۴:۱۷
اونی که منفی دادی استدلالت چی بوده؟ یک سری به سایت های خارجی بزنید می بینید که تلاش برای پایین آوردن سطح تحصیلات خانم ها چطور گندش در دنیا در اومده و براشون سواله چرا اونجا خانم ها تحصیلاتشون ضعیفه؟!!!
درصورتی که ما سطح بالایی از آمار زنان تحصیلکرده رو در دنیا داشتیم و جنگی بین زن و مرد نیست خانم ها فقط داشتند همپای آقایون به پیشرفت کشور از نظر سطح علمی کمک می کردند، حالا آقایون ورجال باسواد مملکتی می خواهند مرغ رشد کرده رو بزور جوجه کنند و برگردونند در تخم! و اونی که منفی دادی ظاهرا این سیاست یه کامتون شیرین اومده که سیاهی حاثل از رفتار قرون وسطایی که آسمان شهر رو گرفته نمیبینی (1047836) (alef-1)
 
lمحمد كوراني
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۰:۰۵:۴۷
نويسنده عزيز از جاهاي ديگر خبر نداريد . برويد در اينترنت جستجو كنيد تا به تعداد دانشجويان كشورهاي پيشرفته پي ببريد . مثلا آمريكا حدود 5 برابر ما جمعيت دارد ولي حدود 20 برابر ما دانشگاه دارد . البته فرق است ميان دانشگاههاي ما و دانشگاههاي آنها. دولت هم دخالت نمي كند كه رشته اي را براي زن يا مرد محدود كند . (896226) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۰:۲۰:۴۳
در آمریکا :

1) برخلاف ایران هیچکس از روی اجبار، بیکاری و یا نبودن امکان انجام کاری دیگر، دانشجو نمی شود.

2) 30 درصد دانشجو ها خارجی هستند که بعد از اتمام تحصیل به کشورهایشان بر می گردند.

3) بازار کار گسترده ای برای جذب فارغ التحصیلان دارند و نخبه گانشان مانند ما مهاجرت نمی کنند. کافی است درصد بیکاری فارغ التحصیلان بیکار آمریکا را با ایران مقایسه کنید.

4) کیفیت آموزشی و بخصوص تحقیقاتی اکثر دانشگاههایشان بالا است و در دانشگا هها دانشجویان علم روز را یاد می گیرند.

5) درس خواندن یک نوع سرمایه گذاری برای آینده شان است. دانشجوهایشان آدمهای حسابگری هستند و بی خود پولشان را برای رشته هایی که به آنها علاقه ای ندارند و بعدها حتی جبران هزینه های دوران تحصیلیشان را نمی کنند، خرج نمی کنند.

6) هیچوقت مانند ما در بعضی از شهرهایشان که فاقد دبیرستان است، دانشگاه آزاد و یا دانشگاه دیگری ندارند!!! (896407) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۳:۵۲:۲۶
و البته در دانشگاه هایشا مفتکی درس نمیخوانند و هزینه پرداخت می کنند که هم اکنون بالا رفته. (1047852) (alef-1)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۱:۳۵:۰۹
البته 1000 برابر ما هم وضع اقتصادی مناسب و اشتغال دارد که دانشجو بعد از فارغ التحصیلی به آن جا می رود. (896461) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۲:۱۰:۲۸
برادر من چرا قیاس مع الفارق می کنی آیا بازار کار ایران وآمریکا با هم تناسب دارد مشاغل ما یکی است جند درصد دانشجویان آمریکایی خارجی هستند که به کشورشان بر می کردند همه را لحاظ کن اصلا چند درصد فارغ التحصیلان ما در مشاغلی مرتبط با مدرکش کار می کنند وچقدر اصلا بیکارند ودوباره در همین رشته ها از دانشگاههای دولتی تا شبه دولتی وآزاد وغیر انتفاعی وعلمی کاربدی دانشجو می گیرید (896789) (moderator16)
 
علی
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۲:۴۲:۲۰
گام بعدی این است که از این جماعت تحصیلکرده در صنعت و تجارت و اقتصاد استفاده شود. توسعه یکباره اتفاق نمی افتد. (896322) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۳۰:۵۵
بسیار جالب وبه جا نوشته اید تکمیل نظر شما به تاریخ نگاه کنیم سال54 طرحی پیشنهاد شد که یک سال از دوره ی تحصیل کم شده بچه ها 11ساله دیپلم بگیرندمسئولان وقت اعتراض کردند دلیل آوردند که در یک سال دو گروه سنی باهم وارد بازار کار می شوند وظرح ملغی شد خوب الان درسته که برای بعضی ها فرقی نمی کنه 100 گروه سنی بخواهند با هم وارد بازار کارشوند ولی واقعیت که عوض نمی شود. دوره ی تحصیل را عملا افزایش می دهندبه چند سال ؟19 سال به بالا خوب ترمزی می شه برای جویند گان کار به بهانه ادامه تحصیل .سرگرمی ازجیب ملت و... وگرنه هر آدم عاقلی می داند سالیانه این همه کتابدار روانشناس علوم تربیتی وتاریخ و.....به چه کار می آید .آیا مسئولان نمی دانند ومنتظرند کاربران اینترنتی به آنها گوشزد کنند (896543) (moderator16)
 
امیرح
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۰:۵۰:۰۵
متأسفانه از ضعف و استیصال مجلسیان و مجمع نمایندگان استان خوزستان که یک آدم کم توان تر از مجموعه کم توان که متأسفانه نه مدیریت اجرایی منطقی . قابل قبولی داشت> نه توان اجرایی قابل تخسینی داشت.
انتظاری هم جز این نیست.
یکی دو نفر چهره ظاهراً دانشگاهی هم که نان به نرخ زوز می خوردند مهر سکوت بر لب شان خورد وصدایشان بر نمی آید بسیار متأسفم با ورود به دهه چهارم انقلاب خوزستانی که 8 سال جنگ تحمیلی رامیزبانی کرد، فرزندانش آواره شهر به شهر شده بودند وهمه اموال و اولادشان به تاراج رفته بود.
فرزندانشان هزار مشکل روحی وروانی پیدا کرده بودند.ا ود ریک کلام" بنا به فرمایش آن پیر خردمند وفرزانه دین خود را به انقلاب ادا کردند" امروز در دولت عدالت محور، مهر گستر و مهدوی شعار، که سنگ توده فقیر را به سینه می زند. وسعب دارد با توزیع سهام عدالت! و یارانه آنها را در صحنه سیاسی نظام نگه دارد.
شاهد حذف قابلیت های توانمندفرزند نخبه و برجسته خوزستانی واعطاء سهمیه به تهرانی ها و شیرازی ها و اصفهانی ها و تبریزی ها هستیم. (896694) (moderator16)
 
امین
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۹:۳۳:۳۹
یک دختر دانش آموز ،

12 سال همه روزهایش را و همه شب هایش را روی کتاب هایش خوابیده است

با آنها زندگی کرده است

اول مهر با هزار ذوق و شوق کتابهایش را جلد کرده است

همه شب های شهریور ماه خواب مدرسه اش را دیده است

با دقت جزوه نوشته است

سر هر نمره نامناسب چشمایش نمناک شده است

زندگی اش را سال های قشنگ نوجوانی اش را به پای یاد گرفتن درس ها کرده است

چه روزها که در کلاس ضربان قلب او از 100 هم گذشته است تا بسا بتواند جواب سوال معلم را بدهد

و اندک اندک رسیده به سال پیشدانشگاهی

و یک سال تمام زجر

تحمل

چه شب ها که بارها آب برویش زده تا بیدار بماند و بسا چند تست بیشتر در ذهنش فرو کند

با چه التهابی به جلسه کنکور رفته است

و حال وقت نتیجه گیری است . . .

. . . بهت زده به دفترچه نگاه می کند . . .

غمی مبهم بر چهره اش ظاهر می شود

همه آرزوهایش را باد برده است

آری یک نفر به نام وزیر (مشابه قمر وزیر قصه حسین کرد ) اراده کرده که دختران نباید درس بخوانند

آری . . . یک نفر که ادعا دارد عقل کل است به جای همه دختران ما تصمیم گرفته است . . . . (897440) (moderator22)
 
حسین
۱۳۹۱-۰۵-۱۵ ۱۰:۵۲:۵۹
درود بر شرفت ، بابا ما الان لیسانسیم از دانشگاه اراک روزانه هم بودیم یکی از بهترین دانشگاههای غرب کشورم هستش ولی خوب اخرش چی ؟ رفتیم شدیم کاسب، اقا سنپترزبورگم که باشی وقتی جامعه نمیتونه واست کاری دست و پا کنه به چه دردی میخوره ؟ (899946) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۲:۵۲:۰۴
در هر شهر از هر دانشگاهی واحد دختران و واحد پسران اگر وجود داشته باشد و دختران و پسران بطور جداگانه در کنکور پذیرش شوند و هر گروه با خودشان رقابت کنند مشکلات به مراتب کاهش خواهد یافت
هیچ رشته ورزشی وجود ندارد که خانم ها با اقایان رقابت کنند چرا کنکور باهم مقایسه می شوند!!!!
شرایط و ویژگی های بدنی، روح و فکر پسر و دختر کاملا با هم متقاوت است
دختران 9 سالگی بالغ می شوند و بطور جدی در سن 18 سالگی به فکر ازدواج می افتند و کاملا جا افتاده می شوند
اما رفتار پسر 18 ساله کاملا بچه گانه است و .....
حال این دو باید باهم رقابت کنند و سر یک کلاس بشینند؟؟!!!!!!! (895628) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۲۸:۲۸
پاسخ شما را امام آن و قتی داد که حاج احمد آقا خبر جدا سازی دختر و پسر را در دانشگاه به ایشان داد و ایشان مرتبا عبای خود را تکان می دادند و میگفتند چرا با این رفتارهای نادرست باعث جدایی جوانان از دین می شوید
چرا با اینگونه رفتارهای افراطی ..... (895749) (moderator16)
 
علی
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۳۵:۵۵
برادر عزیز چرا قیاس مع الفرق می کنی. این که شما گفتی چه ربطی به حرف دوستمان در بالا دارد .اتفاقا این حرف کاملا درست است ما پسران نه فقط در کنکور که در همه چیزمان باید با دختران رقابت کنیم مانند شغل . در همین مسئله اشتغال اگر ما موضوع استخدام دختران در مراکز مختلف دولتی و خصوصی را کنترل می کردیم وضعیت بیکاری در جامعه ما این بود. (895947) (moderator16)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۳:۵۸:۵۷
جمعيت بيكار چه ارتباطي به استخدام بانوان دارد؟!! خود دختران هم جزء جمعيت جامعه جوياي كار محسوب ميشوند و بيكار بودن آنها بر وضعيت آمار بيكاري اثر دارد. مگر اينكه مانند تعريف يك ساعت كار در هفته به عنوان شاغل در اين مورد هم قانون عجيب و غريبي داشته باشيم! (898699) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۵۷:۱۸
در شرایط فعلی ما به کوچک سازی دانشگاهها تطبیق امکانات با میزان پذیرش دانشجو ظرفیت شغلی فارغ التحصیلان نیاز داریم 106 هزار فارغ التحصیل بیکار کشاورزی داریم ولی سال 32 هزار نفر جذب جدید می شوند ودر دانشکاههایی که حتی چند هکتار زمین برات در اختیار دانشگاه نیست دام ومرغ وزنبور نیست ودانشجو با یک وایت برد کشتورزی می آموزد ونهایتا بیرون می آید وافرادی در دانشگاهها از پول نفت وخانواده ها حقوق می گیرند واساتید چند جمله در مجلات ای اس ای می نویسند واین می شود سند افتخار وزارت علوم (895984) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۵۰:۲۷
چه اظهار نظر بی منطقی (895777) (moderator16)
 
آقا سیدعلی
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۵:۲۵:۳۴
اگر این طوره. پس چرا پسرا با این که 37 درصد شرکت کنندگان کنکور هستند ولی بهترین رتبه های کنکور مخصوصا رشته ریاضی متعلق به اوناست؟! و درصد قبولی آن ها در کنکور از 37 درصد بیشتره. یعتی نسبت شرکت کنده کمتری دارند با این وجود نسبت قبولی بالاتری دارند. (895825) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۲۲:۳۵
دقیقا همین است افزایش نسبت دختران در پذیرش دانشگاه به این دلیل است که پسرها دیگر قید تحصیل را زدند نه اینکه بهانه بیاریم با ادامه روند فعلی تحصیل مال افرادی است که برای سرگرمی به دانشگاه بروند زیرا ارتباط تحصیل با کار از بین رفته است (896018) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۹:۰۹:۱۳
آخه من نمی دانم شما روانشناسید؟ جامعه شناسید؟ (896180) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۶ ۰۹:۰۷:۰۳
شما چطور؟ (901389) (moderator22)
 
سعید
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۲:۳۹:۴۳
تازه با همین آمار کمتر در کارشناسی، در دوره ارشد نسبت تعداد دانشجویان پسر و دختر برعکس میشه و در دوره دکتری اکثریت قبولی ها متعلق به مردان هست که دلایل علمی داره.
یکی از دلایل اصلی بالا رفتن کمیت دختران در مقابل پسران در دوره کارشناسی سربازی و بعد از اون جذب بازار کار شدن پسرهاست، دلیل دیگه قطع رابطه بین اشتغال و تحصیلاته که باعث میشه پسرها تمایل کمتری برای تحصیلات عالیه داشته باشند، یک دلیل دیگه ش هم تجملی و زینتی شدن تحصیلات برای قشر زن جامعه ایرانی هست. سوالات آزمون سراسری و تمایل این سوالات به سمت قالبی شدن و نه استنتاجی بودن هم میتونه دلیل دیگه ای برای این موضوع باشه.
به همین دلیله دانشگاه های ما از لحاظ کیفی دچار افت شدن و چیزی از توشون در نمیاد.
بر اساس بعضی تحقیقات ده درصد باهوش هر جامعه ای رو اغلب مردها تشکیل میدن، همونطور که 10 درصدی که کمترین بهره هوشی رو هم دارن مردها تشکیل میدن و زنها اغلب در میانه این طیف قرار دارن. برای همینه که اغلب نوابغ و مخترعین در طول تاریخ ـ حتی تو این زمونه که تو غرب زنها نسبت به مردها برتری حقوقی و قانونی دارن ـ از بین مردها بودن و زنهای موفق در زمینه های علمی هم پا رو گذاشتن جای نوابغ مرد و در واقع مقلد اونها بودن و کسی تا حالا فیلسوف زن ندیده چون فلسفه یعنی ابداع.
حالا ما جای قسمتی از اون ده درصد باهوش رو با طیف متوسط و پاینن هوشی پر کردیم که این باعث افت کیفی دانشگاه هامون شده.
در ضمن هوش مردان با زنان متفاوت هست. هوش مردها بیشتر به درد کارهای محاسباتی و استنتاجی و منطقی میخوره در حالی که هوش زنان بیشتر بصری هست و در حوزه های دیگه ای فعالتره. بنابراین وقتی رشته های فنی و مهندسی رو با از میدون به در کردن استعدادها واگذار میکنیم به عده ای که ذهنشون برای ریاضیات و استنتاج تخصص پیدا نکرده معلومه نتیجه کار چی باید باشه. (896508) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۴:۲۰:۳۸
خیلی از خانم ها هم بعد از دوره لیسانس ازدواج می کنند و شوهرانشان اگر جای دوری قبول شده باشند اجازه ی تحصیل در مقطع فوق را نمیدهند.یا اینکه بمانند و خانه داری کنند.برادر من مشکلات ما زن ها در این کشور آنقدر بیشمار هست که فقط باید یک زن باشید تا از درد یک زن در یک جامعه ی عقب مونده با خبر باشید.بعضی خانم هارو دیدم با داشتن چند فرزند نمده الف میشن ولی اکثرشون بسختی این وضع رو پیش میبرن و در نهایت کوتاه میان و جا برای آقایون بازتر میشه.جدای از سهمیه های ناعادلانه که از قلم انداختید.اگر به شغل اقایون و رشته ای که در اون تحصیل کردند یک نگاه بندازید میفهمید چه کسی تحصیل رو برای تفنن میخونه.اگر یک مرد بخواد ادامه تحصیل بده خانم خونه میتونه اوضاع رو کنترل کنه و جای خالیشو پر کنه که نمونشو دیدم ولی اگر یک زن با چند بچه در رشته های سنگین که نیاز به مطالعه بیشتری داره بخواد ادامه تحصیل بده یک مرد چند سال میتونه نقش مادر بچه هارو داشته باشه و اینطور ادامه بده که نمونه اینو هم دیدم.بله برادر من اگر دین نداریم حداقل آزاده باشیم و هر کسی قاضی نشه و با استدلال های مردانه قضاوت کنه هرچند که در ایران مردها فق میتونن قاضی باشن و قوانین رو فقط مردها میتونن وضع کنن و ماهم مثل همیشه پیروی می کنیم.همونطور که شما گفتی اصولا خانم ها همیشه پیرو مردها بودن.بله شما در حدی نیستید که درمورد چرایی مشکلات ما قضاوت کنید گفتم که فقط یک زن میتونه..... (1047864) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۴:۰۴:۵۱
درصد قبولیشان از 37% بیشتر است؟ظاهرا سهمیه بندی جنسی را از قلم انداختید که اینچنین با ادعا حرف میزنید.به امید خدا این سهمیه به 100 میرسد و شما در اشاعه افکار بی اساستان موفق تر خواهید بود.اگر سهمیه جنسی را بر میداشتند که آبروی هرچه پسر بود میرفت.قبولی در رشته ریاضی بدلیل سعی و همت بی دریغشان نیست اگر کمی سواد داشته باشید از الطاف خدادادی در عملکرد نیم کره های چپ و راست مغز در آقایون و خانم ها مطلع می شوید و دلیلش را می فهمید و البته یکی از بزرگترین الطاف خدادای! مخصوصا در حق پسران این مرز و بوم که به راحت طلبی عادت دارند و همچو شمایی را تحویل جامعه می دهند که بی هیچ زحمتی منت هم دارید. (1047858) (alef-1)
 
کنکوری 92
۱۳۹۲-۰۱-۱۷ ۱۵:۵۵:۱۵
نسبت جمعیت پسرای ریاضی به دخترا 55 به 45 است
طبق امار رسمی امسال سنجش.(سرچ کن تو وب می بینی) (1219915) (alef-6)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۳:۵۳:۳۹
عدم شناخت نیست ، افراطی گری است که تیشه به ریشه همه چیز می زند (895694) (moderator16)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۱۶:۴۵
کاری که سال ها دیر شده! کار خوبی کردند امیدوارم در تمام دانشگاهها این کار ادامه پیدا کند.! (895899) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۳۶:۲۴
من یک مهندس از شمالم سرزمین ما از دیر باز در بین تموم ایران به پررنگی حضور خانم ها در اقتصاد معروف بوده است اما در شمال کارها بر حسب استعداد تقسیم می شد خانم ها در کارهایی که دقت می خواست حضور داشتند نه در کارهایی که قدرت می خواست متاسفانه از اول درباره دانشگاه بی برنامه عمل کردند برخی رشته ها اساسا برای خانم ها نیست برخی رشته ها اساسا به این تعداد نیاز نیست وبرخی هم اصلا به نیازهای امروز نمی خورد وبرخی را خانم ها بهتر انجام می دهند (896041) (moderator16)
 
استاد دانشگاه
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۱:۵۹:۰۱
به عنوان یک استاد دانشگاه با این امر سازمان سنجش و طراحان ان به شدت مخالف هستم.

دوستان عزیز تفکیک جنسیتی توهین به شعور افراد و باعث رقابت غیر علمی می شود. چرا در یک رشته 40 نفری باید دقیقا 20 مرد و 20 زن باشند.

باید به شدت به مساله کار و شغل مناسب برای تحصیل کرده ها توجه شود. یعنی برای دیپلم، فوق دیپلم و... کار با حقوق و مزایای متناسب با مدرک باشد.

متاسفانه به علت افزایش بی رویه فارغ التحصیلان من دیده ام برای کاری که دیپلم می تواند انجام دهد یک لیسانس گرفته اند با همان مزایای دیپلم؟؟؟

متاسفانه سرعت تغییرات بی برنامه طوری است که من استاد نیز فرصت طبیق با ان را نمی یابم. اغلب دانشجویان فکر می کنند استاد باید یک فرد فوق نابغه باشد و همه چییز بلد باشه با تمام شرایط بسازه و ... غافل از اینکه ما هم با همین سیستم تعلیم دیده ایم.

من وقتی مطالب درسی را ناکافی می بینم به دانشجویان پروژه می دهم: به نظر شما چند درصد واقعا پروژه را خودشان و کامل انجام می دهند.

تعطیلات بی مورد باعث شده ما نتوانیم بیشتر از 70% سر فصل ها را تمام کنیم چه برسه به مطالب اضافی... (896776) (moderator16)
 
دختر خوزستانی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۵:۴۴:۱۱
سیاستگزاران به این موضوع توجه کرده اند که تمامی دانشگاههای ایران و تمام ایران با پول نفتی که از خوزستان استخراج می شود اداره می شود و بعد فرزندان این استان محروم از امکاناتی باشند که مال انهاست.در این دو روز با هر خانواده ای که برخورد داشته ام همین را گفته اند ...بترسید از روزی که این مردم حقشان را مطالبه کنند... (897115) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۰:۰۲:۴۴
به قول شما ، اگر این یک سیاست عمومی بود هم قابل اعتراض بود که چرا اینگونه است ، اما متاسفانه تنها چیزی که به ذهن می رسد این است که روسای دانشگاههای فوق الذکر در اقدام سلیقه ای (و برای خود شیرینی) همچین کاری کرده اند ، حال نمی دانند که با این کار نمی توانند جلوی تحصیل دختران مستعد را بگیرند و فقط رنج سفر را بر آنها و آه دلشان را بر خود هموار کرده اند (895415) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۵:۱۵:۵۰
من استادیار دانشگاه صنعتی قم هستم و از نزدیک شاهد تلاش همه پرسنل این دانشگاه برای لغو این اقدام دستوری که از ماه ها پیش شایعه آن منتشر شده بود، بودم. نه اساتید، نه دانشجویان و نه روساء نتوانستند از این اقدام بدون دلیل جلوگیری کنند. (895809) (moderator16)
 
م. مردم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۱۷:۱۲
جناب "عضو هیات علمی داشنگاه صنعتی قم" در نظرات بعدی(پایین صفحه) نظر دیگه ای دارن. بالاخره کدومو باور کنیم؟! (895902) (moderator16)
 
دانشجو
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۶:۰۵:۰۱
هیات علمی رو به شما اطمینان 100 % می دم (897150) (moderator22)
 
محمد
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۵:۳۲:۲۲
منم دانشجوی همون جام
از اول سال قبل این زمزمه ها بود و رییس دانشگاهم (مشکات ) خودش می گفت من حمایت می کنم بعد شما چی میگی ؟؟؟؟ (897097) (moderator22)
 
صنایع 89
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۷:۴۸:۱۵
برو آقا دروغ نگو!! من خودم اونجا دانشجو هستم. هرچی بی قانونی که بگی اینجا انجام میدن (897310) (moderator22)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۵:۰۳:۰۷
من دانشجو صنعتی قمم، این از سیاست های رییس بی کفایت دانشگاس.... (898834) (moderator22)
 
به اصطلاح دانشجو صنعتی قم
۱۳۹۱-۰۵-۱۵ ۰۰:۴۷:۰۶
بابا از مسوولین خواشمندیم که به داد این صنعتی قم برسن..
این دانشگاه بیشتر به یک مرکز توانبخشی شبیه تا دانشگاه
مسوولین گرامی، آقای دکتر لاریجانی(عضو هیئت موسس دانشگاه) چهار ساله این دانشگاه تاسیس شده، چرا یک بار هم نیومدید؟ حداقل به رسم نماینده قم بودن تشریف می آوردید....اینو اضافه کنم که آقای لاریجانی دانشگاه روبروی صنعتی قم(پردیس تهران) آمدند و دانشگاه صنعتی که 200 متری اونه نیومدند...برا چی؟ فکر کنم ترسیدند عدالتشون زیر سوال بره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آقای دکتر توکلی به داد این دانشگاه و دانشجوهاش برسید...... (899513) (moderator22)
 
سوشیانت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۰:۰۲:۵۵
نمیدونم اگر دلسوز جوونا هستید و دوست دارید که مشکلات شغل و بیکاری و ازدواج و...حل بشه یکی از بهترین راه هاش همین کم کردن حضور خانم ها در رشته های غیر ضروریه و کارهایی که با توجه به فرهنگ ما برای یک خانم مناسب نیست.هر موقع هزینه زندگی را یک زن تقبل کرد یا مثل اروپا مشارکتی بود اون موقع بیاید تو مهندسی معدن هم تو دانشگاه خانم پذیرش کنید.
آخه ما مهندس عمران، معمار ،پتروشیمی، سازه ، مکانیک ووووو.....خانم نداشته باشیم زمین فضا میره یا فضا میاد تو زمین؟یه کم بیشتر فکر کنیم ... (895416) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۱:۵۸:۳۵
خوبی؟ الان چند درصد از مردای امروز حاضرن با زن دیپلمه و غیر شاغل ازدواج کنن؟ مگه اینکه زن شاغل حاضر نباشه باهاشون ازدواج کنه برن سراغ یکی بدون درآمد. (895569) (moderator22)
 
شهاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۸:۰۲:۵۹
اگه قرار باشه اینجوری پیش بره از این به بعد دخترا باید بیان خواستگاری پسرا واز مال واموال وکارشون بگن وپسرا از اشپزی و خونه داریشون (896603) (moderator16)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۰۴:۵۹:۰۳
الان اغلب مردای امروز اگه واقعاً از سالم بودن دختری اطمینان حاصل کنن و بدونن که طرف قانعه و چیز اضافه ازش نمیخواد دیپلم که سهله با بی سوادشم ازدواج میکنن و با صد تا خانم دکتر مشکل دار ملیادر هم عوضش نمیکنن. (897915) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۵ ۱۱:۵۲:۴۱
ما چجوری باید از سالم بودن مردای امروزی مطمئن بشیم؟ شما در این زمینه آمارتون خیلی خرابتره. سالم بودن مردا با زنها مقایسه کنید .خیلی واضحه (900051) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۵ ۱۸:۳۰:۴۹
آقا بیخیال داداش! شما تو یک دنیای دیگه ای! (900672) (moderator22)
 
فرناز
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۲:۵۸:۰۷
ببخشيد مي شه لطف كنيد رشته هاي ضروري رو هم اعلام كنيد؟
چون بخش زيادي از رشته ها از سوي شما براي دخترها
غير ضروري تشخيص داده شد. (895635) (moderator22)
 
دانشجو
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۳:۱۰:۳۰
کاملا با این تحلیل مخالفم!
اتفاقا کار خوبی کردن واقعا مهندس خانم مکانیک و معدن و قدرت و ... آینده ای جز بیکاری نداره
مگر در زمینه های بسیار محدودی مثل طراحی !!
پس این کار به نفع خانم هاست نه به ضررشون
ولی بالعکس سهمیه بومی کاملا به ضرر دانشجویان مناطق محروم شده مخصوصا دانشجویان ممتاز این مناطق
نسبت به قبل از این قانون دانشجویان محروم باید رتبه ی بهتری کسب کنند تا در دانشگاه هایی مثل شریف و تهران قبول شن
و در عوض دانشجویان تهرانی با رتبه های بدتری نسبت به قبل در این دانشگاه ها پذیرفته می شوند (895650) (moderator22)
 
یک مهندس مکانیک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۱۹:۴۹
دوست عزیز!
1-کی گفته خانم های مهندس مکانیک فقط توی زمینه طراحی می تونن کار کنن. توی مناطق صنعتی تا چند سال پیش بسیاری از همین فارغ التحصیل های خانم کار می کردند و مشکلی هم وجود نداشت. اما با سیاستهای جدید تعدادشان کاهش یافته است. ضمن اینکه خود آقایان مهندس هم که نمی روند آچار دست بگیرند و دستگاهها را آچارکشی کنند. اگر شما هم سری به این مناطق بزنید خود خواهید دید.
2-به گفته شما حداقل توی یک زمینه امکان فعالیت وجود دارد پس می بینید این هم دلیل کافی برای محرومیت کامل آنها از تحصیل نیست.
3-اگر کسی این توانمندی را در خود ببیند که بتواند در چنین شرایطی کار کند چرا این آزادی و حق انتخاب از او گرفته شود و به عوض آن پسران کم استعدادتر توی رشته ای تحصیل کنند که به جای 4 سال گاها 8 سال وقت و عمر و سرمایه و امید خود را به هدر دهند و دست آخر یک مهندس معتاد، بیکار، مایوس در سن سی سالگی به بازار کار جامعه تزریق شود.
4-با این تحلیل پس باید پسرها را هم از تحصیل توی رشته هایی مثل ادبیات و هنر و نقاشی و ... محروم کنند. چرا که پسرها عموما زمخت تر و خشن تر هستند و با روحیاتشان چندان سازگار نیست و از این دست!
5-کاش کمی واقع بینانه تر نگاه کنیم و براحتی از حق یک انسان به خاطر منافع خودمان نگذریم. (895735) (moderator16)
 
علی
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۴۳:۲۱
فکر کنم شما یک مهندس مکانیک خانم باشی که یا کارت را از دست داده ای یا بیکاری که این گونه حرف می زنی. (895961) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۸:۳۵:۰۰
باز شروع شد! شما ها کاره دیگه ای جز روانکاوی ندارید؟ (896123) (moderator16)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۱:۴۴:۱۸
اگه ادعاي ازادي ميكنيد بايد اينجا هم نشون بدين شايد يه دختر خانومي به اين جور رشته ها علاقه داشته باشه،اونوقت شما به خاطر جنسيتش اين حق رو ازش گرفتين،تا كي بايد خانوما كوتاه بيان؟چرا نميخواين باورشون كنيد،ورزشگاه كه نميتونيم بريم چون شما تصميم ميگيرين اجازه نداريم يه ورزشكار توى كشتي باشيم چون شما دوست نداريد،از اين به بعد مهندس هم نشيم بازم چون شما دوست نداريد! (896470) (moderator16)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۲:۵۳:۵۰
عجب بابا! ادبیات نیاز به خلاقیت و توانایی های خاص ذهنی دارد. توی ایرانی با این وسعت تاریخی و جغرافیایی چندتا شاعر بزرگ مرد و چندتا شاعره سراغ داری؟
در حالی که تو همین ایران بسیاری از زنها توی دربارها از رفاه برخوردار بودن و شعر میگفتند و و دارای تحصیلات بودند ولی کو شعرشان؟مثلا اگر رابعه قزداری و پروین اعتصامی وجود نداشتند خللی به ادبیات ما وارد میشد؟ اما بزرگترین شاعر این مرز و بوم فردوسی است که در تنگ ترین شرایط معیشتی کاری به آن عظمت را به پایان برد.
همین الان در دانشگاه محل تحصیل بنده چند دکتره که انصافا تدریسشان خوب است و من هم ازشون استفاده میکنم و شهرت ملی دارند مشغول به کارند. هیچکدامشان یک بیت شعر یا یک خط متن ادبی ارائه نداده اند و همه در بند تقلید و تجمیع و تدریس جزوه و ... هستند.
لطفا در زمینه ای که تخصص دارید سخن بگویید. (896514) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۴:۵۸:۵۴
واقعا مردانی چون شما من رو به جنس مذکر بدبین می کنن
ضمنا
شما اول برو فارسی یاد بگیر که بفهمی در فارسی اسم ها جنسیت ندارند شاعره، مدیره و ... همگی کاملا غلط هستند بعد که فارسی یاد گرفتی به پروین اعتصامی و زنان شاعر دیگر خرده بگیر

از طرف یک زن ایرانی (898820) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۰۷:۰۴
اگر کشور ما به لحاظ فرهنگی عقب مونده است که نمی خواد خانمها را در برخی مشاغل به کار بگیره دلیل نمیشه خانمها رشته مورد علاقشون و نخونن و مجبور بشن برن خارج درس بخونن.
ما امیدواریم تبعیض برداشته بشه و برای اون روز داریم تلاش می کنیم.پس خانمها حق انتخاب هر رشته ای را دارند (895881) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۵:۰۱:۱۹
دوست عزیز ممنون از کامنت شما

من یکی از همین خانم ها هستم و دارم وطن رو به خاطر همین تبعیض ها ترک می کنم (898826) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۴:۳۵:۴۲
خانم دیگه ای هم در شهر ما همه درس ها رو در کنکور 100 زده بود بجز ریاضی که یک جوابش اشتباه بود و خودشم اطلاع داشت و کارش عالی بود ولی در اعلام نتایج حقش خرده شد و 6 ماهه کارش جور شد رفت انگلیس (1047876) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۸:۰۳:۰۶
دوست محترم مگه تو جاهلیت قبل از اسلام زندگی میکنیم که خانم ها زمینه فعالیت در کارهای مهندسی و اجرایی و...رو نداشته باشن؟؟؟؟؟
اخه مگه این همه دکتر ومهندس زن رو نمی بینی که خیلی مفید تر از بعضی اقایون تو پروژه های مهم زیر ساختی فعالیت می کنن؟ (896068) (moderator16)
 
م. مردم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۱:۵۳:۱۵
بستگی داره مفیدی در چی باشه؟! صرفا تولید ثروت؟ یا کار زیاد با حقوق کمتر؟ یا ایجاد مشکلات اجتماعی (ناشی از افزایش سن ازدواج و بیکاری و ...)؟ یا اشغال فرصت های شغلی؟ یا رشد نامتوازن جامعه؟ یا ...

اگر مفیدی به اینهاست، استخدام برادران افغانی و چینی و ... بسیار مفیدتر و مثمرثمرتر از هر دو جنس بانوان و آقایانه. بدون هزینه تحصیل رایگان و ... (896482) (moderator16)
 
فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی معدن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۰۹:۳۰:۵۴
من نمی دونم چرا همه درباره رشته مهندسی معدن اینجوری فکر می کنن!! بابا جان این رشته کلی مبحث تئوری هم داره! در زمینه های اکتشاف، استخراج، فراوری و مکانیک سنگ مباحث تحلیلی خیلی از مباحث عملی مهم تر هستن! به خصوص در گرایش اکتشاف اصلاً قرار نیست کار سخت یدی انجام بشه! مهندس که کارگر نیست دوستان عزیز من!! آخه مباحثی مثل Remote Sensing، تحلیل برداشت های ژئوفیزیکی، GIS، Well Logging، تجزیه و تحلیل های زمین آماری، مدل سازی معادن و مخازن و . . . . واقعاً کارهای مردونه و خشنی هستن که فقط آقایون از پسشون بر میان؟؟؟ به خدا قسم این طور نیست!!! من خودم به عنوان یک فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی معدن با جنسیت مرد، خانم هایی رو در این رشته دیدم که واقعاً فوق العاده کار کردن.
چه خوب می شد اگه با خودمون قرار میذاشتیم تا درباره مسائلی که ازشون بی اطلاعیم اظهار نظر نکنیم! (898083) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۳:۱۹:۵۸
نظر ايشان صحيح به نظر مي رسد. چرا كه برخي رشته هاي فني قابليت كار براي خانم ها را ندارند . به عنوان مثال در سال 83 يا 84 تعدادي خانم در رشته مهندسي شيمي و مكانيك در صنعت پتروشيمي جذب شدند ولي به علت مشكلات به كارگيري آنها در مشاغل عملياتي و نوبت كاري عملاً همگي به بخش اداري منتقل شدند و به كار منشي گري مشغول شدند. (895660) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۰۵:۱۲
شما بر اساس چه معیاری تشخیص میدی یه شغل به درد زن می خوره یا نه؟! (895875) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۴:۲۹:۲۹
حالت خوبه؟زنای بدبخت که بخاطر مرداست که حتما میخوان برن سرکار من دخترایی رو دیدم که در دانشگاه یا پشت کنکور هم کار می کردن تا هزینشونو پدراشون ندن نه مث بعضی هم جنسای شما که هنوز تو دانشگاه الفو از ب تشخیص نمیدن میفتن گردن پدر بیچاره که من ماشین می خوام.من از آشناهای خودم که می بینم خانم هایی که در رشته های پزشکی، مهندسی معلمی کار میکنن همه ی حقوقشونو خرج زندگیشون میکنن،پول وام خرید خونه و یا حتی ساخت و ساز رو هم اونا دادن!!!! آقاجان کجای کاری!کجا زندگی می کنی اصلا که اینو میگی؟!!اگرچه حپدرآمدشون حق خودشونه ولی خیلی ها از همینم گذشتن تا زندگی مشترکشونو راحت تر پیش ببرن (1047871) (alef-1)
 
یاسریاسر
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۰:۰۸:۵۲
بسمه تعالی
به نظر من اینکه گفته میشه «طبعاً به لحاظ آموزشي ضعيف‌تر خواهند بود» اصلاً درست نیست و نمره کنکور ملاک خروجی بهتر با بدتر نیست. حتماً یک فرد با نمره کمتر و علاقه بیشتر به یک رشته خروجی بهتری خواهد داشت تا یک فرد با نمره بیشتر و علاقه کمتر.
ثانیاً به همان تعداد از مرد های منطقه همان سهمیه پذیرفته می شوند. که قطعاً در مقایسه زنان و مردان یک منطقه مردها برای کارهای سخت و بیرون از محیط مناسب تر هستند.
ثالثاٌ اگر قرار باشد تا زن ها صرفاً مردک گرفته و خانه نشین شوند این ظلم بزرگ در حق میلیون ها تومن از بیت المالی است که باید خرج یک دانشو شده و هدر رود.
در عین حال، نظام انتخاب رشته ای ما نه تنها مناسب و کارآمد نبوده بلکه بدون توجه به بازار کار تنها به تولید مدرک پرداخته است. این موضوع با وزن بیشتری متوجه دانشگاه ها و دانشجویان رایگان می باشد تا سایر دانشگاه ها.
شاید مشکل از این جا ناشی می شود که ما تنها یک غربال (کنکور) برای تعیین علاقه مندی دانش آموزان داریم و بدتر اینکه تحصیلات عالی هیچ تخصص عملی به دانش آموزان یاد نمی دهد. (895423) (moderator22)
 
Japan
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۰:۱۱:۳۱
آخه زنها مهندسی بخونن که چی بشه؟ وقتی واسه مرداش کار نیست زنها با مدرک مهندسی چیکار می تونن بکنن! الان تو رشته های مهندسی کار برای مردا فقط تو جاهای سخت و بد آب وهوا پیدا میشه! خداییش زنا میرن اینجور جاها کار کنن؟ (895424) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۰۰:۲۴
خوب نمیرن نمیرن دیگه. اصلا میخوان درس بخونن نرن سر کار به کسی چه؟
یکی نوشته درس میخونن جای پسرها رو مگیرن یکی دیگه نوشته نمیرن سر کار(پس یعنی جای پسرها رو نمیگیرن دیگه!!!!!!!!!)
شما که مخالف تحصیل زنها هستین چرا زاین بهانه ها میگیرین؟ (895865) (moderator16)
 
خرگوش باهوش!
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۱۷:۲۸
خوب دو حالت داره دیگه...
یا نمی رن سر کار و یا اگه می رن جای پسرها رو اشغال می کنن... (896011) (moderator16)
 
پژمان
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۰۰:۴۹
چرا میرن سر کار، ولی کارهای سخت رو چون خانومن! و دارای تقدس و ممکنه اخ بشن! بهشون نمیدن و قسمتی از وظایف سختشون رو واگذار میکنن به مردها حتی اگر اون مرد بدبخت مدرکش بالاتر باشه.
بدین ترتیب همه مهندسین مرد باید تو شرایط سخت محیطی کار کنن و همه مهندسه ها میشینن جلوی پنکه و با کی بورد و موس ور میرن و این عین عدالت می باشد. (896520) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۲۱:۴۵:۵۳
این مورد را سالها در محیطهای مهندسی آن را دیده ام. ما مردها کار میکنیم منتظر ارتقا به بخشهای طراحی با محل کار ثابت هستیم که یک خانم چون ماموریت نمیرود آن پست را اشغال میکند. چند سال است که کار در محل ثابت برای مردها نایاب شده است. (897563) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۴:۳۸:۳۴
آفرین خرگوش خاله دیدید پسر باهوشم کم نداریم!!! (1047877) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۲:۱۷:۳۵
این دانشگاه دولتی است یعنی از پول نفت ما نه نبوغ کارکنانش هزینه اش تامین میشه لذا اگر نتونند کاری برای جامعه بکنند پس بهتره نرند برند دانشگاه خارجی ارز دانشجو یی هم می دهند اصلا ارزش را بگیرند وبفروشند خیلی پر سود تر (896792) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۰۸:۲۰
شما از ژاپن این نظر متحجرانه را دادی؟!ببینم اونجا هم زنها مهندسی نمی خونن؟! (895885) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۲۱:۴۷:۲۲
زنها مهندسی میخونن و دقیقا همون کاری رو انجام میدن که مردها انجام میدن. اگر مرد وسط بیابون و روی سکوی نفتی کار میکنه زن هم این جا ها کار میکنه. (897564) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۸:۰۷:۲۲
این دیگه به خود زن ها مربوط میشه که برن کارهای سخت مهندسی رو انجام بدن یا نه.ضمنا اگه کار پیدا نمیشه پس سهمیه این همه دختر رو کلا از دانشگاه چمران حذف کنن نه اینکه به جاشون چندتا پسر با توانایی علمی خیلییییییییییییی پایین تر بیان درس بخونن!!!!!!!!! (896077) (moderator16)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۹:۰۶:۵۷
متاسفانه ادمایی با افکار متحجرانه ای مثل شما این تصمیمات رو میگیرن.دنیا داره رو به جلو حرکت میکنه،ما باید بیایم اقایون را قانع کنیم که کار مهندسی به تفکر نیتز داره نه زور بازو...متاسفم (896177) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۲:۱۵:۵۲
برادر من مگه قرار برند اونجا کار کنند می رند دانشگاه اگه بابا یا مامانشون توی یک اداره دولتی بود مهم نیست با مدرکشون خورد یا نه میرند اونجا استخدام می شند بعد هم اگه دولت نشد خوب مثل بقیه بیکار می شند مگر غیر از این مدل اقتصادی دیگری هم در ایران هست (896791) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۰:۱۸:۵۶
باور کنید دیگه از این همه تبعیض و.............افسرده شدیم......!!! (895441) (moderator22)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۱۰:۱۶
پسران باید بهترین سال های عمرشان و درست بعد از پرداخت هزینه های تحصیل دو سال از بازار کار خارج بشوند و به سربازی بروند. سری به هرکدام از ادارات دولتی و شهرداری ها بزنید آشکارا می بینید که تعداد کارمندان زن بیشتر از کارمندان مرد است. در حالیکه هنوز در فرهنگ تمامی نقاط ایران (حتی لوکس ترین مناطق شمال شهر تهران) "مرد" ها را مسوول تامین مالی خانواده می دانند و اگر خانم خانه کار هم بکند مشارکت مالی اش در اداره مالی خانواده "لطف" او محسوب می شود. پس هموطن گرامی به این سادگی و با دیدن تنها یک بعد قضیه به راحتی حکم به "تبعیض" ندهیم. (895724) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۸:۳۸:۳۳
خوب عزیزه من این فرهنگ اشتباه است! (896130) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۱:۳۲:۰۴
بله اشتباهه. ولی واقعیت روی زمین الان جامعه ما همینه. تازه ایشون تعداد زندانیای مهریه کشور رو اشاره نکرده (896456) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۴:۵۴:۱۷
سربازی رفتن فقط کار پسرای ایران نیست.پسرای ما انقدر به خوشگذرانی عادت کردن که اگر همین سربازی رو ازشون می گرفتن مملکت رو هوا بود.در ثانی همشون سربازی رفتن؟شما اگر در رشته حقوق تحصیل کنید می فهمید که چقدر حق و حقوق دارید که همین سربازی رو پبرهن عثمان نکنید و اون رو بهانه ی همه ی مشکلات مردها نکنید.شما بعنوان یک مرد چند بار از سوار شدن یک ماشین شخصی و یا حتی خطی دچار مشکل شدید؟ترس و نگرانی هایی بجز بیکاری رو رو از زندگی در یک جامعه بی فرهنگ رو حس کردید؟از اینکه واسه عطسه کردن هم باید یا از پدر یا شوهر اجازه بگیرید خسته شدید؟ تو ورزش،سیاست،قضاوت کی ارجع تره مرد یا زن؟آقاجان قیمت مرده هامون هم حتی پایین تره.حالا ناراحتید از اینکه چرا وظیفه ی امرار معاش خانواده بعهده ی مرده؟!! میدونید چیه تقصیر شما نیست.قرن هاست که حق داره به حق دار میرسه و در فلسفه ی ما این حقدار فقط یک جنس مشخصه و اصولا سخص اول جامعه که شما باشی و اگر نارسایی هایی در رسیدن حق کامل به حقدار دیده بشه اسمش ظلمه!! بله در حق شما داره ظلم میشه (1047884) (alef-1)
 
م. مردم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۴۶:۰۴
البته بخشی از آقایان محترم، از زمان تبعیض در پذیرش رشته مامایی و زنان و ...، افسرده شدن. باز هم یه شلوغ کاری دیگه! (895772) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۸:۴۲:۴۴
عزیزه من چرا سفسته می کنی؟ رشته ی زنان یک رشته ی مخصوص است! مثل اینکه بگیم زنها باید برن افسری نیرو دریایی بخونن! وقتی این همه زن باهوش ایرانی دارن تو پست های مهم خدمت می کنن و کیفیت کارشون با مردان برابری می کنه چرا نباید بذاریم فرصت رقابت عادلانه داشته باشند؟ اینکه کشور رشد اقتصادی نداره چه ربطی به محروم کردنه زنها از تحصیل داره؟ شما خودتان قوانین عجیب و غریب مهریه و نفقه میگذارید بعد از این تصمیم اشتباه و ناکارامد نتیجه میگیرید باید مثل طالبان شویم!!! (896138) (moderator16)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۱:۳۸:۵۰
1- سفس"ط"ه نمیکنم! اتفاقا همینطوری پیش بره، افسری هم میخونن.
ما که قوانین به زعم شما عجیب و غریب نفقه و مهریه رو گذاشتیم، در کنارش قانون مامایی و ... رو هم گذاشتیم. قانون سربازی و ... هم گذاشتیم. اندکی غیرت مردانه هم هست که باعث میشه زودتر به فکر اشتغال باشیم. لذا "رقابت عادلانه" ای نیست. انشاالله قانون "پذیرش جنسیتی" رو هم خواهیم گذاشت که عادلانه بشه (با "تفکیک جنسیتی" اشتباه نشه).

2- در اکثر کشورها نفقه با مرده. لکن اونا پیشرفتن، فرصت اشتغال بیشتری دارن.

3- این همه زن باهوش ایرانی سعی کنن از هوششون استفاده کنن و به امور زنانه تر رسیدگی کنن.
اگه در حال حاضر که در حال رشدیم و زمینه اشتغال به اندازه کافی فراهم نیست، اجازه بدن آقایان نان آور و محتاج اشتغال کار کنن، از جهات مختلف، هم به نفع خودشونه و هم به نفع خانواده و جامعه.
بتدریج فرصت اشتغال اونا هم فراهم میشه(چنانکه فرصت تحصیل فراهم شد). در غیراینصورت همه ضرر میکنن. (896465) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۴:۵۷:۰۹
همین الانش که آقایون مثلا باهوش تر به اشتغال مشغولند اوضاع کشور اینه وای به روزی که کلا همه چی رو بدست بگیرند!شما برو تو عربستان وهابی زندگی کن که جا اونجا واسه مردها کاملا بازه و آرمان شهر مردهای ایرانی (1047886) (alef-1)
 
م. مردم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۱:۴۰:۱۶
4- برای مقایسه نرخ رشد کشورها در زمینه های مختلف تشریف ببرید به:
hdr.undp.org/en/data/trends
از لیست کشورها، 5 کشور ایران، ترکیه، مالزی، چین و مصر رو انتخاب کنید و روی علامت چشم کلیک کرده و گزینه "view _selected" رو انتخاب کنید.
اندکی بالاتر، گزینه on رو کلیک(off) کنید و رشد این 5 کشور رو در زمینه های HDI، Health و ... مقایسه کنید.
خواهید دید که برخلاف تصور و تبلیغات رایج، با وجود ضعف پیش از انقلاب و افت دوران جنگ، بعد از جنگ، شیب رشد بسیار بهتری از این کشورها داریم و جلو زدیم. (896467) (moderator22)
 
سینا
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۱۰:۱۵
ما خواهان برابری حقوق زنان و مردان هستیم و باید فرصت برابر برای بانوان ایرانی در زمینه خدمت 14 ساعته در سر چهارراه ها و پادگانها و پاسگاه های پلیس راه ایجاد بشه.
سربازی اجباری حق زنان ایرانیست و ما مردان ایرانی حاضریم در این مورد از حقمان بگذریم و بگذاریم زنان ایرانی 4 سال به مملکت خدمت کنند.
وقتی بانوان ایرانی میتوانند به استخدام نیروهای مسلح و یگان های تکاوری در بیایند پس سربازی هم میتوانند بروند نگویید با روحیاتشان سازگار نیست. (896528) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۲۰:۲۲:۱۷
این حرفت درسته ولی تقصیر زنها نیست! دهن اونهارم وا کنی دلشون از تبعیض و توهین پره! یکبار یک خانمی بهم گفت من حاضر بودم آزادی های مردونه داشتم در عوض 5 سال می رفتم سربازی! (897510) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۵:۰۹:۰۸
کاملا با شما موافقم.ما هم خواهان برابری حقوق مرد و زن هستیم.خانه داری،به دنیا آوردن فرزند و بچه داری در سر شب نصف شب و سایر مراخل زندگی را بعهده ی آقایون بگزارید.دیه ی زن و مرد را برابر اعلام کنید.سهمیه های جنسی را بردارید.در ضمن اجازه دهید خانم ها تا 4 شوهر بدون اجازه شوهرانشان داشته باشند.همین الان که خانم ها مخارج زندگی را میدهند پس خرج و مخارج را با خانم ها بگزارید و اجازه دهید مردانمان لچک به سر کنند و در خانه بمانند و بچه داری کنند و عمرشان را در خانه بگزرانند در حالی که خانم ها پیشرفت می کنند و حاصل تمام پیشرفت هایشان را هم تنها صبر و استقامت خود میدانند!و در باشگاه های ورزشی حضور مستمر به ثمر دارند و با فحش دادن که از دیدگاه های مردان عزیزمان غذای ورزش است به پیشرفت ورزش کشور کمک شایانی خواهند کرد.از جنگ طلبی ها و درگیری های بین المللی نیز به مقدار قابل توجهی کاسته شده و همه ی علل پسرفت این مملکت لنگ یک داستان سربازی نمی ماند چون زن های ما شیرمرد بودن خود را در تاریخ ثابت کرده اند و نگویید این کارها با روحیات مردهایمان سازگار نیست زیراکه دقیقا همین کارها با رو حیات آنها سازگار است (1047895) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۰:۱۸:۵۸
کارشان درست است، ولی باید در تمام کشور به نحوی اجرا شود... بالاخره باید زمانی جلوی این چشم هم چشمی دخترها که منجر به بالا رفتن سن ازدواج، گرفتن فرصت های شغلی از پسرها، کاهش زاد و ولد و هزاران مشکل دیگر مثل بالا رفتن خانه های مجردی و... می شود، گرفته شود. این حرص تحصیلات به جای خانه داری را غربی ها در کشور ما آورده اند. باید این طور لجام گسیخته نباشد... باید سیاست کلی برای اصلاح امور داشته باشیم... (895442) (moderator22)
 
فرناز
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۳:۰۱:۰۱
دوست عزيز چرا بايد مشكل درس نخوندن پسرها به گردن دخترها بيافته؟
اونها هم درس بخونن و در بهترين رشته هاي دانشگاهي قبول بشن. (895640) (moderator22)
 
میثم
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۱۲:۲۸
والا ما هم میخواییم بخونیم ولی درست موقع ورود به دانشگاه یک مانعی هست به اسم سربازی. تازه اگه مدرکت رو هم بگیری ارزشی نداره چون کارت پایان خدمت نداری. برای همین آدم پشیمون میشه از درس خوندن. (896530) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۵:۱۰:۲۹
برو خدارو شکر کن سربازی میری زن نیستی بفهمی لیسانس برای شوهر یعنی چی (1047897) (alef-1)
 
طیبه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۳:۱۰:۳۴
واقعا که واستون متأسفم که اینقدر اذهانتان بسته هست. چرا نگرانید بدونید بازار کار اگه اذهان بسته ای مثل شماها بگذارند شایسته ترین ها را انتخاب می کنه پس اگر مردید بروید و شایسته شوید نه اینکه همواره بخواهید در فضای تبعیض و امتیاز رشد کنید. در ضمن خدا را شکر که سالهاست زنان ما پیله های افکاری مثل جنابعالی را دریده اند و خود را از قالب بسته خانه های شما آزاد کرده اند تا بیش از این این جمله محنوس را که زن برای خانه داری است نشنوند. ما تونسه ایم و می توانیم هرچند که ذهن های بسته سیاستمداران نیز برایمان مانع ایجاد کند. ما می توانیم چون از شما شایسته تریم. (895651) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۵:۱۹:۰۱
براتون آرزوی موفقیت دارم، ولی همیشه هم خانم ها براساس شایسته بودن استخدام نمی شن... یکی از المانهای استخدام غلظت لوازم آرایش استفاده شده می تونه باشه... خودم در یک شرکت کامپیوتری برای استخدام برنامه نویس شاهد این گزینش بودم... در حالیکه آقایون شایسته تری هم کاندید استخدام بودن... (895814) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۳۰:۴۴
اصلا چرا کسی به این فکر نمی کند که هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی 100 میلیون تومان است بهتر نیست دولت این پول را ندهد ودانشگاه را خصوصی کند وپول مردم را تلف نکند (896035) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۸:۴۴:۴۳
چرا حرف الکی می زنی؟ ای بابا! غلظت مواد آرایشی کدومه؟ زنها رو راحتتر استخدام میکنن چون تو این وضع بد اقتصاد به حقوق کمتر راضی میشوند! من خودم بارها موقع گشتن دنبال کار این مسیله را دیدم! (896144) (moderator16)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۰:۵۷:۳۷
این دیگه مشکل آقایون هست. (896703) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۱:۵۶:۰۳
طیبه خانم حرص نخور. شما پیله افکارت رو پاره کن توی همه رشته ها بهترین ها به مردها تعلق داره حتی آشپزی و خیاطی. نظرت درباره سربازی رفتن زن ها رفتگری خیابون ها، رانندگی تریلی تو بیابون ها و... چیه؟ اگه خانه داری درک درستی داشتی اینطوری حرف نمی زدی (896296) (moderator16)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۲:۲۸:۴۵
معلومه که چنینه. چون همیشه تبعیض به نفع شما بوده. اگه فرصت های رشد و امکانات و شرایط فرهنگی برابر باشه اون وقت شاهد این امور نخواهیم بود چون ما هر دو انسانیم و استعدادها و هوش و ... را خدا به هر دو داده اما متأسفانه توزیع نابرابر امکانات، فرصت ها و موانع فرهنگی باعث وقوع این حالتی شده است که شما به آن افتخار می کنید. (896806) (moderator16)
 
طیبه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۲:۳۷:۵۵
اگه واقعا زنی استعداد رانندگی کامیون داره ... به من و شما چه که تعیین کنیم این کارا مردونه هست؟؟ مگه نداریم زن راننده کامیون؟؟ همینطور زن مهندس ساختمان یا مکانیک؟.... مگه زنا می گن که آشپزی و خیاطی کار زنانه هست؟ به قول شما، مردا به راحتی میان و فرهنگ هم مانعشون نمیشه و موفق هم می شن. چی میشه که این مرزای جنسیتی را به کنار گذاریم و همه در کنار هم و فارغ از جنسیت و با توجه به استعدادها برای توسعه کشور و پیشرفت خانوادمون تلاش کنیم و اینقدر همه چیز را مردونه و زنونه نکنیم. (896818) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۲۰:۲۴:۰۹
من تو دانمارک زن راننده کامیون دیدم! حرف شما صحیح است! دوستان طالبانی همه کس و همه چیز را به جز خودشان همواره مسیول مشکلات و مقصر می دانند! ولی خودشان سراسر خوبی هستند! (897512) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۵:۱۲:۵۴
هروقت تو بچه زاییدی اینایی که گفتی اتفاق میفته.برو باباجون برو کلاتو بنداز بالا که تو ایران زندگی می کنی (1047901) (alef-1)
 
برهما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۴۲:۴۸
این بهترین نظر است!!!!!!!
چرا؟
چون اگر اینو آینه کنیم همه ی حقایق در این نهفته است......فقط این نظرو مقابل آینه قرار دهید عین بسیار دیگر از اقدامات دولتی!! (895767) (moderator16)
 
یه دختر تحصیلکرده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۱:۳۶:۵۶
اره ما باید تو عصر حجر زندگی کنیم تو 18 سالگی ازدواج کنیم دقیقا مثل مادر بزرگامون زندگی کنیم تا همه ی این مشکلات حل بشه!
نه از این خبرا نیست اینم که پسرا بیکارن به این دلیل کم کاری خودشونه. (896279) (moderator16)
 
سینا
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۱۵:۵۴
کاش تو 18 سالگی به جای ازدواج میفرستادنتون سربازی (896535) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۵:۱۵:۴۱
لابد شوما هم هوس میکردید بزک کنید بمونید خونه خونه داری کنید!میگم چرا پسرای ما دارن شکل و شمایل دخترا رو بخودشون میگیرن!چه دنیایی شده (1047903) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۵:۱۶:۵۶
سربازی ! تا وقتی مجبور به ترو خشک کرد چیزی بنام شوهر باشیم سربازی میخوایم چیکار؟از صدتا جنگ جمل هم بدتره (1047905) (alef-1)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۲۹:۳۷
خانم عزیز
من یکی این انتظار رو ازت ندارم مثل مادربزرگم باشی فقط کم کاری پسرا رو ننداز گردن بی عرضگی اونا. جان من چشماتو باز کن. (896542) (moderator16)
 
1201
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۰:۲۱:۳۴
یک نمونه کوچیک از مدیریت جهانشمول فعلی کشور،مشت نمونه خرواره! (895446) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۰:۲۴:۰۵
تجربه نشان داده که خانمها بعد از تحصیل یا خانه داری می کنند یا ابداً در مسی رشته های دشوار نظیر نقشه برداری حتی حاضر نیستند در یک مکان باز داخل شهر حضور یابند وای به حال ماموریتهای خارج از شهر ویا بد آب وهوا.حداقل پسران تمامی مسئولیتها را انجام میدهند. (895447) (moderator22)
 
فرشته مهربان.......
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۵۹:۰۷
دوستان عزیر
بیائید قدر همدیگر را بدانید تا اینهمه تفرقه بوجود نیاید و جلو این شیطان را بیگریم و نشان دهیم ما یک روحیم اما در دو کالبد
بیائید تا با همدیگر خانه ای نو بسازیم و خوبی هایمان را ببینیم و از بدیهایمان بگذریم
درود بیکران بر شما دوستان خوب و مهربان بسیار عزیز (895784) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۸:۴۷:۰۱
کدام تجربه اینرو نشان داده است؟ من خودک در کارخانه کار می کنم و همکارانم خانم هایی سخت کوش هستند که نه تنها مهندسی بلکه کارگری هم می کنند! این حرف ها ی شما هیچ توجیه منطقی ندارد! (896150) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۵:۱۸:۴۲
تجربتو بزا در کوزه آبشو بخور زنای فامیل ما پس طفلکا خدا ندارن که تو ماموریتا اینور اونورن؟جدا از وظایف خونه داری که سرجاشه.سنگ پای قزوینه؟ (1047906) (alef-1)
 
نیما
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۰:۴۱:۰۶
من دوست دارم دلیلش را هم بدونم . زمانی که مشخص شد انعکاس بدید. (895467) (moderator22)
 
عضو هیات علمی
France
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۰:۴۴:۵۳
سلام. من از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی قم هستم. متاسفانه بی کفایی ریاست دانشگاه، و تصمیمات عجیب و غریب و غیر کارشناسی ایشان در مسائل مختلف، باعث وارد آمدن آسیبهای زیادی به این دانشگاه شذه و متاسفانه علیرغم شکایتهای متعددی که در این چند ماه از عملکرد ایشان به مراجع قانونی شده، تابحال اقدامی انجام نشده است. (895476) (moderator22)
 
محمد
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۵:۳۴:۳۵
راست میگی شما به خدا ایشون به هیچ وجه لیاقت این پست رو نداره ؛ خدا میدونه وزارت چی توی ایشون دیده (سطح علمی یا پارتی ) همه میدونن دیگه (897098) (moderator22)
 
محمد
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۵:۴۱:۲۶
من دانشجوی دانشگاه (دبیرستانم زیادشه با این وضع ) صنعتی قمم ؛ شما بیاید نظر سنجی بزارید تو دانشگاه همش تقصیر ریاست دانشگاهه
همین چند روز پیش توی اخبار گفت از ظرفیت های حوزه استفاده خواهیم کرد با توجه به شناختی که ما داریم از ایشون
مطمئنا به خاطر جلب حمایت مالی حوزه دست به این کار زده (897112) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۰۱:۱۴:۲۸
مگه ما هیات علمی هم داریم؟! (897762) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۱:۰۸:۳۱
اوج بی فکری است . (895502) (moderator22)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۲:۱۷:۲۶
اصلا هم بيفكري نيست بلكه طرحه بسيار كارشناسانه و دقيق و علمي است
شما فقط ميخاستي يه كامنت گذاشته باشي/ (895594) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۸:۴۷:۵۷
یک نگاه به مثبت منفی ها بنداز! (896155) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۱:۳۴:۰۷
ببین دوستان تحصیل خانومها در رشته مهندسی مشکلی نداره ولی در واقع چطور یه خانم می تونه در گرما سخت مناطق جنوب پای چاه بره و کار کنه؟؟ در رشته های مشابه هم همینطور
به نظر شما وقت اون نرسیده که رشته ها با تناسب جنسیت انتخاب بشه؟ من این سوال با تمام احترامی که برای خانومها قائل هستم و معتقدم که خانومها در سازندگی این کشور همپای مردان تلاش می کنند ، می پرسم (895533) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۵:۲۱:۵۱
تحصیل در رشته مهندسی پسرم نه کارگری؟میدونی کارش چیه؟ من مهندسیشو خوندم کارشم کردم.حالا تا اسم مهندسی میاد میپرن مبرن معئن و نفت.باشه داداش نفتشم أاشتیم کارشم میکرد بنده خدا ماموریتشم میرفت (1047908) (alef-1)
 
برهما
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۱:۳۷:۰۳
من یک پسرم و همیشه از اینکه یکی از علت های کمبود شغل جایگزین کردن خانم ها با حقوق کمتر به جای آقایون است اعتراض داشتم اما...

در جامعه ایران دختران دارای محدودیت اجتماعی هستند و شاید علاقه وافر دختران به دانشگاه فرار از این محدودیت و جبران کردن خلا در دانشگاه است و دختران بهتر از پسران از دانشگاه استفاده می کنند و کمتر به دنبال حاشیه دانشگاه هستند.

صحبتم اینجاست که احنمالا این قانون رو دارند گسترش میدند و اونم از این دانشگاه ها آغاز کردند و نباید در حق دختران که بیش از نیمی از جمعیت مارو صاحبند اجحاف قائل شد که یاس و ناامیدی در دختران به خانواده ها و جامعه در بلند مدت تاثیر وحشتناکی خواهد گذاشت و از الان کاملا قابل تصور است آینده ی این طرح
انشالاه دولت یازدهم عاقلانه تر می اندیشد (895537) (moderator22)
 
سارا
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۱:۵۴:۲۴
وقتی برای اولین بار مدرسه دخترانه تاسیس شد خیلی ها اعتراض کردن و می خواستن جلوشو بگیرن. می تونید تو تاریخ بخونید. این کارا هیچ وقت نتیجه ای نداشته.
به اون آقایونی هم که می فرمایند خانما می رن مدرک می گیرن می شینن تو خونه. باید عرض کنم که من و خیلی دختر خانمای دیگه نه به دلیل دوست داشتن اشتغال بلکه باید باید باید کار کنیم چون با خرجای امروزی بابای منم ازم توقع داره حداقل خرج خودمو دربیارم. دیگه مثل زندگی قدیما نیست که بابا دربیاره تا هر وقتم که دخترش تو خونش بود خرجشو بده یعنی دیگه بنده خدا تواناییش رو هم نداره.
بهتر از خودتون بگید که الان اولین معیار برا ازدواج خونواده پولدار داشتن هست. از سست شدن مردای امروزی بگید که مردونگی کمتر توشون می شه .
اینا همش به خاطر اینکه جای تربیت دختر پسرا عوض شد به دختره از کوچیکی می گن دخترم درس بخون دستت تو جیب خودت باشه چون مامانه از خونه داریش خیری ندیده.چون همیشه تو سرش خورده و کسی قدر کارشو ندونسته دیگه دوست نداره دخترش مثل خودش بشه. پسرای قدیم هم که از 15 سالگی کار می کردن الان تا 30 سالگی پول تو جیبی می گیرن. خوب معلومه کسی که اینطور تربیت شده دنبال پول بی زحمت هست و به فکر اینکه آویزون یه دختر یا خونواده پولدار بشه. (895563) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۱۰:۰۸
با اینکه پسرم ولی خداییش راست گفتی (896001) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۵۳:۰۸
خانم عزیز
حرفهای شما متین. شما بسیار با عرضه و پسران بی عرضه. بهتر نیست یه نگاه به همکلاسیهاتون بندازید و درسخوناشون رو ببینید که کدوم جنسند؟؟
خانم عزیز. بنده دانشجوی دکتری یکی از همین رشته هایی که همه آرزوشونو دارم هستم. رفتم هر جایی ازم سربازی میخوان. حاضر بودم یا مینیمم شرایط کار کنم نشده.
به خدا همه بدبختی ما پسرا از این سربازیه. برید نگاه کنید و پسرایی که سربازی ندارن رو ببینید که چه جوری میرن جلو.
در ضمن شما که فکر میکنی مردی پیدا نمیشه تا تو رو تامین کنه بهتره که بشینی و کارتو ادامه بدی. باز هم در ضمن تو حاضری با یه مرد بی شغل ازدواج کنی؟؟؟ (896056) (moderator16)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۱:۴۳:۱۸
متاسفانه توی جامعه ی ما خیلی از دخترا مجرد میمونن به دلایل زیاد
به هر حال اونا هم حق زندگی دارن (896281) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۱۵:۲۴:۴۸
من نگاه کردم به رشته ی خودمون درسخوناش : دختر، نمره الفاش:دختر
اوناییش که رفتن خارج از کشور تو کنفرانس ها شرکت کردن و مقاله دادن: دختر
خب بعدش؟ (1047909) (alef-1)
 
سهیل
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۲۰:۱۵
ولی اگه برای اولین بار یک پادگان زنانه تاسیس بشه من اعتراض نمیکنم باور کن (896536) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۱:۵۸:۳۱
این صحته رو تصور کنید>>>>
تو بیابونهای اطراف حرم امام (ره) زن جوانی که مثلاً مهندس کشاورزی شاید بود، مشغول امرو نهی به چند کارگر افغانی برای چمن کاری بود و. . .
یک دلیل منطقی برای تایید این کار ارائه کنید!!!!
مهندس کشاورزی مرد نداریم؟؟؟
مردن؟؟؟
همشون کار دارن؟؟؟
تامین امنیت تو وسط تهران برای مردا مشکل داره حالا چه برسه برای یک زن اونم تو وسط بیابون!!!!!!!!!
من نمیگم این طرح مورد بحث درسته ولی در مورد جهت دهی تحصیلات افراد چه زن چه مرد باید فکری باید کرد!!!! (895568) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۴۸:۲۵
تصور و يا حتي وجود اين مسئله هيچ عيبي ندارد. امنيت براي همه چه پسر و چه دختر لازم است و بايد در هر كجاي ايران تامين شود. چرا به دليل عدم امنيتي كه مسبب قسمت اصلي ان اقايان هستند دختران بايد خانه نشين شوند. (895776) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۹:۱۰:۴۶
گیاه پزشک خانمی رو می شناسم که کارش از صدتا مرد هم بهتره (896181) (moderator16)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۲:۰۰:۰۴
با سلام

عدم پذیرش زنان در برخی رشته ها که به دلیل فرهنگ جامعه ما و همچنین نوع کار جهت اشتغال زنان محدودیتهای بسیاری است کار بسیار بجایی می باشد. متاسفانه در بسیاری از رشته ها همانند مهندسی نفت معدن و مکانیک که نیاز به حضور در محیطهای سخت کاری با شرایط دشوار میباشد استخدام مهندسین خانم تنها بصورت دستوری انجام میگردد نمونه آن وضعیت کارزنان در برخی ادارات صنعت نفت است. که حتی به دلیل مدت زمان حضور در اداره بعضا خواستار کاهش ساعات کاری جهت رسیدگی به امورات خانواده خود شده اند(نفت نیوز) در همه اقتصادهای جهان پذیرش افراد نه تنها بر اساس نیاز بلکه بر حسب توانایی انجام کار است. نکته جالب آنکه مثلا یک داوطلب کنکور تا چه حد به رشته ای همانند مهندسی نفت و یا معدن آشنایی دارد ؟ آیا بهتر نیست که این افراد در رشته های دیگری که به لحاظ فرهنگی و شرایط کار با آنها بیشتر سازگاری دارد همانند مهندسی کامپیوتر و غیره تحصیل و مشغول به کار شوند ؟ آیا عدم پذیرش مردان در رشته هایی همانند زنان و زایمان و یا مامایی ظلم و تبعیض در حق مردان است ؟ ( قطعا چنین نیست) برای داشتن اقتصاد پویا تصمیمات عجولانه و احساسی نه تنها چاره کار نیست بلکه مشکل ساز نیز می باشد . کمی درست بیاندیشیم. (895571) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۲:۰۵:۲۷
خداییش من موندم چه کسانی در راس کارها هستند!
فقط به انعکاس این خبر در سطح جهان فکر کنین. چه برداشتی باید از ما بکنن.
خب اگه فلان رشته برای خانومی مناسب نباشه خودش انتخاب نمیکنه!
ضمنا برای یاداوری ممکنه رکورد دوی سرعت زنان در دنیا فقط نیم ثانیه با رکورد مردها فرق کنه و حتی ممکنه از رکورد سرعت مردان ایران هم بالاتر باشه.
در شرایط عادلانه تحمل و هوش و سایر خصایص خانومها بسیار شبیه اقایون هست -و گاها بالاتر-ضمن اینکه بسیار هم مسوولیت پذیر تر هستند.
خود بنده یک تولیدی کوچیک دارم و تمام کارمندان جدیدمون خانوم هستند و بسیار خوش اخلاق و کاری هم هستند . کمتر هم دنبال مسائل حاشیه ای هستند. (895577) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۵۵:۳۰
بفرمایید تو سری خور و به همه چی راضی تا حق مطلب را ادا کرده باشید.
اون خانمه با 500 تومان هم واسه شما کار میکنه ولی یه پسر با 500 تومن چه گلی میتونه به سرش بزنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (896059) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۸:۰۶:۱۵
پس حداقل حقوقشونو مردونه بده تامتوجه بشیم واسه حقوق خانم استخدام کردی یا واسه خوش اخلاقی و لیاقت!!!!!!!!!! (896074) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۰:۱۸:۴۲
عزیز من حقوق را اداره کار تعیین کرده و نه بنده ،شما فرع بحث بنده را گرفتید.
منظور مسوولیت پذیری و وجدان کاریشون در مقایسه با اقایون هست. (898186) (moderator22)
 
ali
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۲:۱۹:۰۴
متاسفانه در سایه بی توجهی مسئولان و رسانه ها این نوع تبعیض در حال عادی شدن هست. از یک زاویه دیگه به این جریان نگاه کنید: نه تنها تبعیض علیه زنان هست بلکه این تبعیض علیه سایر آقایونی هست که سال های قبل در دانشگاها قبول شدن، چون اون زمان یک پسر باید کلی زحمت می کشید تا در یک رشته فنی خوب قبول بشه حالا با این سهمیه ها دیگه آقایون به خودشون زحمت نمیدن برا درس خوندن. حالا آقایی که سال های قبل از فلان دانشگاه فارغ التحصیل شده با آقایی که الان داره با این سهمیه ها قبول میشه برابره؟
کنکور شاید ملاک خوبی برای شایستگی افراد نباشه ولی تا وقتی جایگزین درستی براش پیدا نشه نمیشه اونو به کل انکار کرد. (895597) (moderator22)
 
عبداله لطفیان
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۲:۵۰:۵۱
به قول امام موسی صدر درطول تاریخ به اندازه کافی به زنان ظلم شده است مادیگر نباید این ظلم را تکرار کنیم (895625) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۳:۰۰:۴۱
باید در پذیرش دانشجویان در دانشگاهها متناسب با نیاز کشور ، دختر و پسر پذیرش کنند.
نباید پذیرش آزاد باشد. اینطوری دخترا میشینن توی خونه خرخونی میکنن (سال اول نشد ، دوم ، نشد سوم...) اما پسرا یه سال که نتونن باید برن سربازی تازه بعدش هم که تشکیل خانواده بدن وظیفه تامین معاش خانواده با پسراست نه دخترا! تبعیض اینه دوستان عزیز ! تازه خیلی از رشته ها مناسب دختران نیست و تجربه هم نشان میده که درصد بسیار ناچیزی از فارغ التحصیلان دختر این رشته جذب بازار کار میشن ! یعنی با پول بیت المال هزینه کردیم برای این که یه نفر مثلا مدرک مهندسی معدن بگیره قاب کنه بذاره خونه !

تازه خیلی از دخترایی که وارد بازار کار میشن به دلبل این که مسئول تامین معاش خانواده پسرای بدبختند ، براشون خیلی مهم نیست چه حقوقی بگیرند ! با یه پول تو جیبی کم هم راضی اند و بازار کار را هم خراب می کنند. (895638) (moderator22)
 
Netherlands
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۳:۳۴:۱۳
واقعا مسوولین برای این همه دانشجوی دختر که نزدیک به شصت درصد دانشجویان را تشکیل میدهند فکری کرده اند؟یا فقط وظیفه آقایان حیف و میل بودجه مملکتی و تلف کردن عمر چهار سال جوانان این کشور برای گرفتن یک مدرک بی اعتبار است (895676) (moderator16)
 
pourmohamadiyan
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۳:۴۶:۰۴
بیش از هرچیز باید به آینده و بازار کار این دانشجویان توجه کرد.
تعداد دانشجو در برخی از رشته ها به طور بی اندازه ای زیاد شده است
دولت فقط به فکر گذراندان دوره خود و سرگرم کردن جوان است و پاسخگوی این تعداد فارغ التحصیل بی کار نخواهد بود
حالا مسئله جنسیت و تبعید دانشجویان هم موضوع را پیچیده تر خواهد کرد (895687) (moderator16)
 
Norway
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۵:۵۷:۲۲
خب باید به نظر شما همه انها را محروم کنیم؟؟ اقایان هم زحمتی بکشند و با زحمت به سمت های دلخواهشان برسند...خانم های مهندس اگه توانایی کار ندارند که استخدام نمیشدند!!! (895860) (moderator16)
 
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۳:۴۸:۰۳
من در یک رشته فنی و در یک اداره دولتی کارمندم.
متاسفانه همکارای خانم که مهندس هم هستند بنا به هزار دلیل اصولی و غیر اصولی ناتوان د رانجام کار به نحو بهینه می باشند فقط باید تو اداره بنشینند و کارهایی رو انجام دهند که یک دیپلمه هم می تواند انجام دهد. اینقدر هم متعصب نباشیم کسی نگفته خانم ها گرافیست نشوند پزشک معلم یا کارمند دانشگاه، حسابدار و بقیه مشاغل متناسب با روح لطیف خود را به عهده نگیرند خداییش مهندس نفت؟ مکانیک؟ درسته استثنا هم داریم خانمی که راننده تریلر هست اما چند درصد از خانم ها که وارد این رشته های مردانه گونه می شوند دارای چنین روحیه ای هستند؟ (895689) (moderator16)
 
صنایع صنعتی قم
۱۳۹۱-۰۵-۱۵ ۱۲:۵۵:۴۳
شمافقط رشته های مهندسی رو مکانیک ونفت میبینید؟!مثلا یکی مهندسی صنایع جزء رشته های خیلی خوب مهندسیه که ازنظرکاری خیلی هم برای خانومها مناسبه یابهتربگم بیشترمحصلان وکارکنانش هم خانومن!
اماخب متاسفانه اینم جزء رشته هایی هست که تو این دانشگاهها خانومارو ادم حساب نکردن! (900175) (moderator22)
 
ثمر
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۰۲:۰۶
ببخشيد من نمي دونم چرا همه فکر مي کنن هرکي رفت دانشگاه بعد بايد بره سر کار و اونايي که مهندسي معدن يا نفت مي خونن حتما بايد توي معدن يا سر چاه نفت باشن؟! خوبه که آدم به حق انتخاب و آزادي ديگران احترام بگذاره. بابا شايد يکي مي خواد درس بخونه که فقط يه چيزي ياد بگيره. دليل نمي شه که بگين چون دختره و نمي تونه بره سر چاه نفت پس مهندسي نفت نخونه! در ضمن شايد طرف هدف اين باشه که ادامه تحصيل بده و هيات علمي بشه. همه که نبايد برن سر چاه نفت! اگه همه چي بر اساس شايسته سالاري باشه ديگه مسئله ي کوچکي مثل جنسيت دليل انتخاب رشته نمي شه. هر کي علمش بيشتر باشه قبول مي شه حالا مي خواد پسر باشه مي خواد دختر. بسيار متاسف شدم که در قرن بيست و يکم مملکت ما پر از مرداييه که مي گن زنا آخرش بايد بشينن توي خونه خونه داري کنن... واي بر ما... (895708) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۳۸:۲۷
ببخشید پس مردم بدهکار به کارکنان دانشگاه هستند که پول جوانی وعمرشان هدر برود تا اونها حقوق بگیرند کاش لااقل در دانشگاه های دولتی تطبیق کامل انجام می شد ورشته هایی که نیاز نیست حذف می شد (896043) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۵۸:۲۵
عجب دلیلی
هیئت علمیی که فقط به فکر نشستن پشت کامپیوتر و میزه به درد لای جرز هم نمیخوره (896061) (moderator16)
 
سعید
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۲۶:۰۴
آهان یعنی طرف بره فرمول حفظ کنه که مدرک بگیره قاب کنه بذاره رو طاقچه؟ خب دانشگاه برای کسب تخصصه بابام جان. تخصصی که استفاده نداشته باشه به چه دردی میخوره؟
اگر کسب علم و معرفت صرف برات مهمه نرو دانشگاه بشین تو خونه فلسفه و ادبیات بخون. (896539) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۵:۱۲:۴۰
لابد جنابعالی تو خونه معرفت و علم یاد گرفتی که این ادبیاتته، اگه دانشگاه رفته بودی بهت یاد میدادن همچین جایی نباید بگی بابام جان (898856) (moderator22)
 
يك خوزستاني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۰۳:۴۳
آخه چطور به نتيجه رسيديد كه ظلم شده؟
شايد مسئولين بومي استان در رشته هاي مورد نظر بيشتر به متخصص مرد نياز داشته باشند تا زن
از طرفي عقل سليم بيشتر رشته هاي فني و مهندسي رو براي پسرها لازم ميداند تا براي زنان.
در صورتيكه مسئولين بيشتر به متخصصين مرد در رشته هاي مورد نظر در استان خوزستان نياز داشته باشند آيا اين ظلم نيست كه جا و ظرفيتها رو بيخودي به زنان تخصيص دهند در حاليكه مردان بيشتر نياز دارند و جامعه بيشتر به مردان در رشته هاي مورد نظر
بخدا با اين تحليلهاي مزخرفتان داريد به جامعه فاجعه تحميل مي كنيد اگر دنبال حقوق زن هستيد اين راهش نيست اما اگر دنبال پرستيژ حمايت از زن و لاف هستيد بحثي ديگر است
لطفا اين كامنت رو تاييد كنيد اگر ادعاي تحمل مخالف داريد (895714) (moderator16)
 
صادق
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۰۹:۳۵
به عنوان يك طلبه و روحاني شاغل در يكي از مراكز فرهنگي قم كه فرزنددخترم در كنكور امسال شركت كرده واز طرفي پذيرش دانشجوي دختر در قم محدود شده است است فرياد بر مي آورم آي مسولين دولتي اين تذهبون، چرا نابرابري؟ چرا خارج ازحريم قانون و شرع گام بر مي داريد؟ چراتبعيض ؟چرا اين همه ظلم به قشري از داوطلبان؟ چه كسي به شما اجازه داده است چنين كاري را انجام دهيد؟ چرا در چارچوب اسلام و قران و قانون مترقي ايران اسلامي گام بر نمي داريد. هنوز دير نشده و بلافاصله برگرديد و اين روند تبعيض آميز را اصلاح كنيد. (895722) (moderator16)
 
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۴۸:۲۶
حاجی اون موقع که می خواستین توی دانشگاه وسط کلاس تیغه بکشیدو پسر و دختر رو از هم جدا کنید باید فکر اینجا رو هم می کردین
برین ببینید مهد کودک ها رو هم دارن از هم جدا میکنن (896052) (moderator16)
 
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۵۳:۴۹
برادر يا خواهرگرامي اونهايي كه پيشنهاد ديواركشيدن را دادند قليل و به عدد انگشتان دست هم نمي رسيدندضمن اينكه اين عده موفق به اين كار نشدند و حضرت امام «ره» صريحا اين كارها رانهي فرمودند و توصيه هاي بسيارخوبي داشتند و اكثرا« اعم از روحانيون و غير روحانيون» هم تابع بودند.پس اتهام زدن به قشري از جامعه كه همواره حامي امام و رهبر و درمتن مردم بوده و هستند و خواستار عزت مردم در پرتو دين مبين اسلام هستند كار و روش درستي نيست. و يك توصيه به شما بزرگوار كه اشتباه يك فرد را ( كه در حد يك حرف باقي مانده و يا به مرحله اجرا رسانده باشد) به همه تعميم ندهيدتا در دنيا و آخرت دچار خسران نگرديد موفقيت روز افزون شما در عمل به دستورات ديني آرزوي من است (896556) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۰:۰۰:۲۶
حاجی نه از دین سر در آوردی نه از دنیا. دختر شما زودتر شوهر کنه براش بهتره برای جامعه هم بهتره (896382) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۲۰:۳۷:۵۶
حاجی جان شما چرا دیگه؟ یک عمر شترسواری دولا دولا! اخه تا کی می خواین حرفهای متناقض بزنید؟ از یک طرف بگید زن وظیفه ی اصلیش مادری از یک طرف به تبعیض اعتراض کنید! اینها همه نتیجه ی کارای شماست! (897524) (moderator22)
 
اروشا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۱۰:۵۲
ههههه همین میشه دیگه زورشون فقط به دخترا میرسه باشه الشکال نداره ما دخترام یه خدایی بالا سرمون داریم که حقمونو ازتون میگیره..................... (895725) (moderator16)
 
سامان
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۲۸:۵۳
اگه زورشون بهتون میرسید که میبردنتون سربازی (896541) (moderator16)
 
بر ظالم............
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۲۵:۴۸
تیتر یادداشت فوق مضحک هست

ظلم؟ کدام ظلم؟ چه کسی می گوید حضور دختران درجامعه الزاما یعنی برابری؟

کجای قرآن پرداخت نفقه را برای زن واجب کرده است؟

اولویت اشتغال و حضور در اجتماع به نص قرآن با مردان است

سیاست غلط ورود انبوه زنان به دانشگاه ها و ادارات سبب شد که جوانان پسر جامعه ما با مشکل ادامه تحصیل و اشتغال روبرو شوند

و از طرفی دختری که خود را شاغل می بیند متوقع تر شده است

مردان را خانه نشین کرده اید

ظلم آن است که پرداخت نفقه از سوی مرد است مشکل گردد.

کجای قرآن گفته است اگر زنی ریئس و منشی و ... نشود ظلم شده است

ظلم بیکاری مران ماست که غیرتشان اجازه نمی دهد بدون داشتن شغل به خاستگاری روند

ظلم به وجود آوردن زن شاغل مدعی و مرد بیکار و مشغول خدمت سربازیست

ظلم ایجاد مانع برای ازدواج و فراهم آوردن زندگی های مجری و فساد های اخلاقی است


تا مادامی که در استخدام ها اولویت باز دختران باشد و بر طبل برابری فساد انگیز و توطعه گونه بکوبید وضعمان همین است (895745) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۰:۰۲:۳۴
احسنت کاملاً موافقم. خیلی احساس برابری می کنن و می تونن دست به آجار بشن ( به فرمایش خودشون) تشریف ببرن سربازی. رفتگری هم می تونن. راننده تریلی هم خوبه. (896386) (moderator16)
 
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۳۴:۱۸
salam an zamani ke dokhtarha ba sahmie jensiat be reshtehaye takhassosi pezeshki raftand vapesarha raftand sarbazi va tarh kasi eteraz nakard. (895758) (moderator16)
 
بر ظالم........
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۴:۴۳:۱۶
نویسنده یادداشت فوق برچه دین است؟

مسلمان است؟

مگر قرآن نخوانده اید که می فرماید «الرجال قوامون على النساء» (34، نساء)

قرآن مرد را بر زن قوام داده است نه زن بر مرد را

مگر معیار ما غرب است که به فکر برابری در همه حوزه ها هستید

حضور بیش از اندازه زن در جامعه سبب خواهد شد وظیفه اصلی خود که مادری و تربیت فرزند صالح است را فراموش کند.

برتری تحصیلی و شغلی زنان بر مردان چه فاجعه ای را برای جامعه ما رقم خواهد زد؟

اگر زندگی بدون اشتغال برای یک زن تحصیلکرده جهنم است برای مردی که وظیفه معاش منزل با اوست چگونه خواهد بود؟

بالا رفتن سن ازدواج

زندگی مجردی

فساد اخلاقی (مخصوصا در ادارات)

مشکلات روحی (مخصوصا برای مردان)

تربیت ناصحیح فرزندان آینده

در حالی که اولویت اول مرد برای کسب درآمد امرار معاش است برای زن اولویت اول کسب درامد زیورآلات و مخارج متفرقه و این یعنی به وجود آوردن جامعه ای که نان ندارد بخورد ولی سالانه فلان مقدار پول لوازم آرایش می دهد


قرآن و نهج البلاغه را در پیشگامی خود قرار دهید و به آن عمل کنید

امید است دختران جامعه ما نیز به این درک برسند که اشتغال همسرانشان از اشتغال خودشان با اهمیت تر است

کسب درآمد و تحصیل برای برادر خانه نشینش از خودش در اولویت تر است (895768) (moderator16)
 
آرش
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۵۷:۴۶
"در حالی که اولویت اول مرد برای کسب درآمد امرار معاش است برای زن اولویت اول کسب درامد زیورآلات و مخارج متفرقه و این یعنی به وجود آوردن جامعه ای که نان ندارد بخورد ولی سالانه فلان مقدار پول لوازم آرایش می دهد"

عجب دید عمیقی به مسائب دارید. از کدوم قرن اومدی داری زندگی میکنی؟ امروز اگه زن کار نکنه که خونه نمیگرده هر دو باید کار کنن وگرنه هشتت گروی نهته. حالا اگه چندنفر پول دارن و میتونن تنهایی کاری بکنن شامل همه نمیشه (895986) (moderator16)
 
یاسر
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۰:۰۴:۳۴
این هم از بدبختی ای هست که برای جامعه درست کردن. وگرنه با کار کردن مرد باید به تنهایی زندگی بچرخه چه الان که دو نفر که هیچی 4 نفر هم کار کنن زندگی چرخش لنگه (896391) (moderator16)
 
نسترن
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۹:۴۶:۴۰
مفسر بزرگ قرآن

شما از کجا می دانی که این آیه منظورش این است که دختران درس نخوانند

برای زدن هر حرفی لازم نیست یک آدم بدون علم تفسیر مثل جنابعالی به آیه قرآن تمسک کنید

پیغمبر (ص) گفته است که دانش آموختن بر هر مرد و زن مسلمان واجب است

مسلم است که هر مادی اگر درسخوانده و فهمیده باشد و مقدرات اینده را بهتر تعبیر کند می تواند بچه های قدرتمندتری را بار بیاورد

شما اگر کمبود داری بهتر است تلاش کنی و هزار دلیل الکی برای آن نتراشی (897468) (moderator22)
 
یه نفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۵:۱۱:۲۷
با سلام
این طرح هرچند که از دید من مناسب است ولی ایراداتی هم دارد که همان بحث نابرابری و عدم مساوات در بین دختر و پسر میشه ولی این در نگاه خرد به موضوع است اگر در سطح کلان دیده شود شاید طرحی مثمر ثمر باشد
سیل عظیم ورود دختران نسبت به پسران به جامعه مشکلاتی را در بر خواهد داشت که این امر در آینده مشخص تر خواهد بود
پسران به واسطه ی شرایط اجتماعی و اقتصادی اجبرا ملزم به کار کردن هستن
تا الان شده در جلسه خواستگاری دختری به دلیل نداشتن خانه و حقوق ثابت مورد سرزنش قرار گیرد؟
سد بزرگی که پسران هم پیش رو دارند سربازی است که این خود جای بحث دارد
شما با یه حساب سر انگشتی نگاه کنید:

18 سالگی دیپلم بگیرید
18+4 =22 کارشناسی
22+2= 24 ارشد
24+4= 28 دکتری
28+2= 30 سربازی رفتن
حالایه دکتر 30 ساله بی کار بی پول داریم به این اقا نه کار میدن نه زن میدن نه پول داره نه دیگه ادامه تحصیل میده!!!!!!!

من خودم 4 سال چمران بودن
سال اول اتوبوس ها 50-50 پسر دختر بود
سال دوم دخترها به قسمت ویزه اقایان وارد شدند
سال چهارم حمعیت دختران گرامی بالاتر رفت و اتوبوس کاملا به این خواهران عزیز اختصاص یافت

اگر به همین روال پیش میرفت تا چند سال دیگه الزاما بالای در دانشگاه می نوشتند """ ورود اقایان ممنوع""""
از جانب دیگر برخی مشاغل بازار کار مردانه ای دارند و کمتر خانواده ای اجازه ی حضور دختر و یا مردی اجازه ی حضور زنش رو میده

مثل اینه که بعضی از رشته ها مختض به دختر ها هستند

از سویی دیگر با پر شدن کرسی های شغلی توسط بانوان گرامی - مردها به حاشیه کشیده شده و نظام جامعه و خانواده از هم گسیخته می شود

البته من به شخصه با کار و اشتغال زن مخالف نیستم و کار زن را حتی باعث بالا روی سطح جامعه می دانم
و اگر مشکلات مالی و شغلی و رفاهی جوانان کم شود. دیگر نیازی به این تبصره ها نبوده و جوان با جشم باز و عاری از دغدغه راه را انتخاب میکند و نه پسر به خاطر کسب درامد راهی بازار میشود و نه دختران برای فرار از خانه نشینی و بیکاری راهی دانشگاه. و این گونه یک توازن ایده ال به وجود می اید!

با تشکر (895799) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۸:۰۷:۲۳
ا(( الان شده در جلسه خواستگاری دختری به دلیل نداشتن خانه و حقوق ثابت مورد سرزنش قرار گیرد؟))

الان اینطوری شده که بابا دختره پولدار نباشه باید شرمنده باشه. نمونه اش همین درخواست جهیزیه که چندیدن بار تو همین سایت زده شده. درصورتی که قانونا" تهیه تمام جهیزیه به عهده مرد هست و زن هیچ وظیفه ای نداره.فعلا" پسرا برای رفتن به خواستگاری اولین چیزی که براشون مهمه اینه که بابای طرف پولدار باشه بعد اینکه خودشم پول دربیاره. نمونه اش اطرافمان زیاد دیدیم. مادره امده بود مدرسه دنبال زن غریبه برا پسرش می گشت می گفت پسرم گفته زنم حتما باید شاغل باشه و پول در بیاره. (896078) (moderator16)
 
یه بنده خدا
۱۳۹۱-۰۵-۱۶ ۰۱:۴۴:۵۶
اگر شما پسرهاهم به اندازه ی دخترها درس می خوندین و از حاشیه هاتون کم می کردین اتوبوس ها به طور کامل به دختران اختصاص نمی یافت
کم کاری خودتون رو گردن دخترا نندازین
در ضمن اگر داشتن کار و پول و... برای ازدواج پسرها لازمه در عوض حق طلاق و حضانت فرزندان و... با مرداست (901194) (moderator22)
 
ایوب
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۵:۲۰:۴۷
خانمها در مهندسین مشاور ،شرکتهای برق منطقه ای ومترو با کارایی با لا در کارهای فنی ونظارت در رشته های قدرت ،مکانیک ،عمران همانند مردان مشعول فعالیت هستند . وفرقی در کارایی آنها با مردان نمی باشد. (895817) (moderator16)
 
مینا
Norway
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۵:۵۲:۴۶
مقایسه دو خواهر و یک برادر....
من و خواهرم هر دو خیلی برای کنکور کارشناسی و ارشد تلاش کردیم.... وموفق هم شدیم...اما برادرم حتی به خودش زحمت نداد یک دور کتاب های درسی را بخواند و درنتیجه در دانشگاه ازاد قبول شد....همیشه از خودم پرسیدم که چرا ؟ چرا ما دختران این قدر زحمت میکشیم اما پسران همه چیز را باید اماده تحویل بگیرند...اینم یک قانون دیگه....تقدم به مردان بجای شایستگان!!! در یک جامعه بیمار انتظاری غیر از این نیست!! (895854) (moderator16)
 
علی
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۱۰:۵۷
وااااااااااا ی .... ..............

آخه داداش من چرا اونور قضیه رو نمیبینی ؟؟؟ چقد این دختر خانمها برن دانشگاه جای اون پسرای بدبختو بگیرن که به هر دلیلی نتونستن روزی 22 ساعت بشینن بخونن واسه یه امتحان مسخره که تنها چیزی که توش ارزیابی نمیشه توان علمیه و جای اونا رو بگیرن. و بعدش هم مدرکو قاب کنن بذارن طاقچه خونه شوهر .

این عدالته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

به خدا اون پسرای به قول شما ضعیف برن دانشگاه شرف داره تا ......... !!!! (895891) (moderator16)
 
علی
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۲۱:۴۵
آیا رشته های حقوق و جامعه شناسی هم مردانه است که فقط مرد می گیرد دانشگاه شهید چمران؟
برفرض که بخواهند جدا کنند دو کلاس تشکیل بدهند نه اینکه اصلا خانم یا آقا نگیرند (895910) (moderator16)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۳۰:۴۷
آقا من از دانشجویان ورودی اول دانشگاه صنعتی قمم...تو این دانشگاه که البته بهتر بگیم بهزیستی، چون الان در ساختمان قدیمی بهزیستی است انواع و اقسام بی قانونی ها و قانون شکنی و ظلم ها به دانشجویان می شود.این دانشگاه با 1500 دانشجو تنها 15 کلاس درس دارد و با توجه به فنی بدون آن فاقد کارگاه و آزمایشگاههای مجهز می باشد.لازم به ذکر است که تا کنون نامه های فراوانی از وضعیت اسف ناک این دانشگاه به مسوولین نوشته ایم اما جوابی صادر نشده است..اصلا این دانشگاه نباید دانشجو می گرفت..به هر حال از الف انتظار می رود گزارشی از وضعیت این دانشگاه تهیه کند...
از پایه گذاران این دانشگاه می توان دکتر لاریجانی رییس کنونی مجلس و نماینده شهر قم که تا کنون یک بار هم به این دانشگاه سر نزده اند..البته یک بار میخواستن تشریف بیارن که به علت گلی بودن جلو دانشگاه به دلیل بارندگی نیامدند... (895935) (moderator16)
 
حامد
Russian Federation
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۶:۲۵:۱۱
من از دانشجوهای ورودی نود صنعتی قم هستم
میدونم امکاناتمون نسبت به بچه های سال بالایی خیلی بهتر شده ولی حرف اصلیم اینه :
من شنیدم که این دانشگاه مستقیما توسط مجلس شورای اسلامی اداره میشه ، اونم فقط به یه دلیل : اینکه آقای لاریجانی نماینده ی استان قم بودن و ایشون دستور ساخت این دانشگاه رو دادن .
حالا یه سوال دارم : آقای لاریجانی ، از شما دیگه بعیده و اینقدر درد بودجه رو واسه این دانشگاه داشته باشین ؛ میخوام ببینم که ساختمان بهزیستی (یا بهتر بگم : تیمارستان!!!) واسه ساختن یه دانشگاه صنعتی ، مناسبه ؟
اینم به کنار ...
یه سوال دیگه : چرا وقتی جای کافی ندارین ، همش ورودی جدید میگیرین؟
اینم به کنار ...
واقعا باعث آبرو ریزیه که شما واسه ساخت خوابگاه های پردیس دانشگاه تهران (درسته : تهران!) میاید و سرکشی میکنید ولی به دانشگاهی که خودتون دستور ساختشو دادین و کمتر از 200 متر با اون خوابگاه ها فاصله داره یه نگاه هم ننداختین ...
فکر نکید همینا بود ... نخیر ... صد ها مشکل مهم تر دیگه هم داره ، ولی اینجا مجال گفتنش نیست ...
چقدر باید از این دانشگاه بنالیم آخه؟
آخه رییسه که واسش گذاشتین؟
برید و از بچه ها بپرسید اگر دیدید حتی یک نفر از کارکرد دانشگاه راضیه اونوقت من همه ی حرفامو پس میگیرم ...
ممنون میشم جواب بدین ... (897184) (moderator22)
 
صنایع 89
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۷:۴۵:۲۵
آقا منم دانشجوی این دانشگاهم.ما تو دانشگاه درس نمیخونیم اصلا. اینجا اصلا حسه دانشجو بئدن بهمون دست نمیده.کلاساش غیر استاندارد.استاداش همه فوق لیسانسن.اصلا استاد دکترا نداریم.هیئت علمی هامونم دکترا ندارن. وکلی مشکلات ریزو درشت دیگه. (897305) (moderator22)
 
دختر پشت کنکوری
Germany
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۶:۳۳:۳۵
چه عجب! شما هم بالاخره فهمیدید حقوق زن و دختر ایرانی تضییع می شود! (895941) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۷:۴۲:۴۲
مینا خانم من یک سیوال دارم چه کسی این حق را تعیین کرده است که شما به لطف زدن چند درصد بیشتر حق تحصیل در دانشگاه دولتی با پول نفت جوانی داری که کمتر زد اصلا مگر نفت مال وزیر علوم است که به شما بخشید (896047) (moderator16)
 
سمانه
Serbia
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۱۸:۴۰:۱۷
خوب الحمدلله ثابت شد كه هوش دختران نه تنها كمتر از مردان نيست بلكه بيشتر هم هست
سالهاست اين ظلم را بر دختران وارد ميكنند كه يا عقلشون كمتر است ويا هوش رياضي ندارند حالا معلوم شده كه اينطور نيست تاجايي كه مجبور به اين كار شدند (896133) (moderator16)
 
علی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۳۵:۴۴
چطوری ثابت شد؟ شما ثابت کردین؟ (896545) (moderator16)
 
دختر
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۳:۳۹:۱۳
لازم به اثبات نيست مشخصه
از پيشرفت كردن دخترا ميترسيد كه اينكارارو ميكنيد؟
پسرا ول ميگردن درس نميخونن ما بايد چوبشو بخوريم؟! (898666) (moderator22)
 
دانشجوی صنعتی قم
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۰:۰۴:۵۰
برای خودم به عنوان یک دختر متاسفم،
وقتی می بینم مردم ما،به جای محکوم کردن این رفتار بعضا از ناکارآمد بودن مهندسین خانم و لزوم خانه نشینی اون ها صحبت می کنن،در حالی که دانشجویان دختر هم پای پسران تلاش می کنند و از لحاظ درسی شاید حتی بهتر هم عمل کنند،اگر سیستم مملکت ما طوریه که بازار کار برای مرد ها بیشتره،دلیل نمیشه خانم ها و کارآمد بودنشون زیر سوال برن،یا اینکه خانم ها از پا بنشینند و جای دانشگاه رفتن کلاس خیاطی و گلدوزی و آیین همسرداری شرکت کنن!
آیا این انصافه دختر قمی که از لحاظ هوشی و درسی از یه پسر هم شهریش سرتره،بخاطر این تصمیم مسئولین برای خوندن رشته های فنی و مهندسی بره دانشگاه آزاد و میلیونی خرج کنه،یا بره بین دانشجوهای پیام نور و علمی کاربردی بنشینه در حالی که مسلما سطح درسیش هم از اون دانشگاه و هم همکلاسیاش بهتره؟!
کمی منصف باشیم،این نهایت ظلم و بی عدالتیه... (896225) (moderator16)
 
پسر صنعتی قم
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۵:۱۲:۴۰
خانم، شک نکن اموضوع عدم پذیرش دانشجوی دختر با تلاش مستمر رییس دانشگاه(دکتر مشکات السادات)من در جریان این موضوع از ماه ها پیش بودم.
دلیل اصلیش هم برای حفظ مقام خودش و رسیدن به مقام های بالاتره...... (898855) (moderator22)
 
دوست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۰:۳۰:۵۰
سلام
فکر کنم نویسنده تا بحال با مستخدمین خانم سز و کار نداشته است.
خانم ها متاسفانه حاضر به انجام وظیفه در هر جا و هر پستی نیستند و فقط دنبال پشت میز و جای خوب هستند و مدیران را ذله می کنند.
مضافا براینکه خیلی از آن ها پس از صرف این هزینه های ملی خانه دار شده و وپس از اخذ شوهر دیگر کار نمی کنند (896243) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۰:۳۲:۲۹
رقابت باید عادلانه باشد سال گذشته هم همین اتفاق در همه دانشگاهها با تعریف سهمیه جنسیتی افتاد ولی هیچکس چیزی نگفت (896245) (moderator16)
 
reb
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۱:۴۴:۳۸
میدونید
چرا در مورد سربازی حرف نمیزنید؟
تا حالا با پسری برخورد کردید که کاردانی خونده و الان دانشجو کارشناسی است اما چون سربازی نرفته نمیتونه هیچ جا استخدام شه ولی همکلاسی دختر اون راحت میره امتحان میده و استخدام میشه و این داستان تا ارشد و دکترا ادامه پیدا میکنه.
دختره کل دغدغه ش درسشه. امسال قبول نشد سال بعد، سال بعد هم نشد سال بعدش ولی پسره اگر امسال قبول نشد سال بعد سربازی و فاصله میگیره از درس و زندگی. سربازی رو بردارن تا دوستان بفهمن این استعداد و توانایی دخترا که ازش دم میزنید توهمی بیش نیست.
البته یه چیز هم بگم. قرار نیست همه برن دانشگاه. این عدم اقبال پسرها به دانشگاه یه نکته مثبته. زندگی مدرک تحصیلی و... نیست. مگه تو دانشگاه چی میدن؟ من که تا ارشد رفتم چیزی ندیدم. (896285) (moderator16)
 
حسن
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۱:۵۱:۳۸
موضوع مطرح شده كاملا درد ناك است زيرا نشان تبعيض است. يعني سلب حق از دانش آموزان دختر يك منطقه محروم و حساس از كشور در حاليكه دانش آموزان دختر نقاط غير محروم در همان رشته ها بتوانند ادامه تحصيل دهند. اگر قرار است تحصيل دختر ها در بعضي دشته ها منع شوند بايد در همه كشور باشد نه اينكه دختران مناطق توسعه نيافته كشور دچار محروميت شوند. (896293) (moderator16)
 
رضا
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۱:۵۷:۱۸
بنظر مي رسد كه بعضي از كار بران محترم متوجه موضوع نشده اند. موضوع اين نيست كه بايد اولويت به پسران داده شود بلكه بحث تبعيض بين دختران نواحي محروم و نواحي غير محردم كشور است كه در عين تعجب دختران نواحي محروم دچار تبعيض ومحروميت مضاعف شده و از حق طبيعي بومي بودن خود محروم شده اند (896298) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۹:۴۴:۴۸
خوب چون هدف اینه که رشد جمعیت زیاد بشه. اولین راهش این هست که از ارتقا سطح تحصیلات و اشتغال و آگاهی خانمها جلوگیری بشه. تا بشینن تو خونه و هی بچه بیارن.خوب به نظر شما این کار تو تهران می شه انجام داد یا تو مناطق محروم؟ می شه با دخترای تهرانی همچین کاری کرد؟ نه. (896640) (moderator16)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۱:۵۷:۳۵
به نظر من كه كار خيلي خوبي ميكنند، زن و مهندسي!!! زن و علوم پايه!!! واقعا در اين سطح‌ نيستند، كاش همه دانشگاه‌ها اين كار رو ميكردند (896299) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۵:۲۱:۲۸
لعنت خدا بر متحجرینی که با افکار پوسیده ی خود عرصه را بر ما زنان تنگ کرده اند (898871) (moderator22)
 
استاد
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۲:۲۴:۳۷
در مورد دانشگاه شهید چمران اهواز تعجب نکنید. ریاست دانشگاه مقام اول فرهنگی کشور را به دست آورده. فقط چند نفر مسوول برای حفظ مقام خود و رسیدن به مقام های عالی تر حاضرند دست به هر کاری بزنند. این گونه خوش خدمتی ها در خوزستان امری عادی است. این یکی از رازها و دلایل عقب ماندگی این استان زرخیز کشور است. تا موقعی هم که مردم بیدار نباشند و به این گونه مسوولین اجازه جولان بدهند، این استان روز به روز بیشتر به سمت عقب حرکت می کند. (896310) (moderator16)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۲:۳۲:۳۵
متاسفانه به نظر میرسد که سهمیه بندی های جدیدی که در سالهای اخیر با اهداف بسیار خاصی وضع شده اند نوعی ظلم فاحش در حق دانش آموزان تهرانی ایجاد کرده است. مطابق آمار حدودا از هر 7 نفر ایرانی یک نفر در تهران زندگی میکنند. ظرفیت دانشگاههای تهران و ناحیه منتسب به آن مطمئنا 1/7 ظرفیت کل دانشگاههای کشور نیست. مضافا اینکه بسیاری از رشته های این دانشگاهها در رده کشوری منظور شده اند و این امر ظرفیت آنها را برای دانش آموزان بومی تهران کاهش داده است. از طرف دیگر بر خلاف شهرستانها اختلاف بسیار عمیق و معنی داری در مورد کیفیت آموزش در مدارس تهران وجود دارد. در تهران تعداد انگشت شماری مدرسه با کیفیت بسیار خوب وجود دارند که شاید کمتر از 1 در صد دانش آموزان تهرانی در آنها تحصیل میکنند و استاندارد بقیه مدارس از متوسط مدارس شهرستانها (به دلایل مختلف) پایین تر است. با این حساب، احتمال قبولی دانش آموزانی که در مدارس خاص تحصیل نمی کنند بسیار کمتر از دانش آموزان شهرستانی است. البته دلایل دیگری نیز می تواند عامل این امر باشند.
آنچه که مسلم است بنظر می رسد تغییرات ایجاد شده در سهمیه بندبها بر اساس مطالعه دقیقی انجام نشده اند. حتی تعداد ظرفیتهای کمتر برای خانمها که تعداد داوطلبین آنها بیش از آقایان است را نیز می توان به این اجحاف اضافه کرد.
با توجه به آمارهای موجود از کنکورهای دو سال اخیر میتوان تحقیقی در خصوص موضوع مطرحه شده انجام داد و با اعمال تغییرات مناسب از اجحاف و حتی سرخوردگیهای شدید در جوانها پیشگیری کرد. (896315) (moderator16)
 
سعید
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۳:۰۲:۴۴
از پذیرش دانشجویان دختر در سال گذشته در بسیاری از دانشگاه ها بدون اطلاع اساتید و مدیران دانشگاه ها خوداری کردند. تصمیم گیرندگان بفکر می کنند که فارغ التحصیلان زن رشته مهندسی معدن همگی در درون تونل های تنگ وتاریک معدنی فعالیت می کنند و احیانا در این وجود آقایان مشکلاتی را بدنبال داشته باشد. بروند آمار بگیرند که چند زن در محدوده عملیات معدنکاری در کشور مشغول به کار است؟ اما همین علمائی! که این چنین تصمیم عجولانه ای گرفته اند بروند و ببینند که مهندسین معدن زن به تعداد قابل توجهی در دفاتر مشاوره ای و شرکت های معدنی، نفتی مشغول بکارند. و عجیبتر آنکه همه دانشگا ه ها مشمول خشم ضد زنانه نشدند و کماکان نسبت به پذیرش دانشجویان دختر در مهندسی معدن ادامه می دهند. امسال از تعداد 18 دانشگاهی که دانشجوی مهندسی معدن پذیرش می کنند فقط 7 دانشگا ه شامل زنجان، شاهرود،صنعتی ارومیه، همدان، سنندج، اراک، مشمول رافت زنانه مسئولین شده اند!

جالب است بدانید که رشته های زمین شناسی که تعداد آن سر به فلک کشیده است نسبت به رشته مهندسی معدن فعالیت های صحرائی بسیار بیشتری در حین تحصیل و بعد از فراغت از تحصیل دارند.

امسال که دیدند حرکت آزمایشی شان در خصوص حذف خانمها در گرایش مهندسی معدن غالب دانشگاه ها جواب داد به سراغ دیگر رشه ها رفته اند:
رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی برق گرایش قدرت در دانشگاه های صنعتی اصفهان و غالب رشته های مهندسی در دانشگاه های اراک، شهید چمران اهواز، دانشگاه صنعت نفت و صنعتی قم مردانه! شده اند.
مطمئنا در پذیرش سال 92 باید منتظر بیشترمردانه شدن رشته مهندسی در کشور باشیم چون این رشته ها با روح لطیف خانمها سازگاری ندارد! (896338) (moderator16)
 
علی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۳:۴۱:۰۷
بیشتر با روحیه پشت میزنشینی خانمها ناسازگار است (896546) (moderator16)
 
A.sh
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۲ ۲۳:۵۱:۲۸
تو کل نظر ها پسرا دارن دخترا رو متهم میکنند دخترا هم به دنبال حق ضاییع شده تاریخی خود هستند ولی باید به این موضوع از دو وجه نگاه کرد ایا کلا تصمیم درست بوده وایا حالا این تصمیم درست و یا غلط باید این شکلی اجرا بشه که یه دختر خانم قمی که با توجه به فرهنگ عامه قم در بسیاری موارد نمیتونه به شهرستان های دیگه بره باید تو عمل انجام شده قرار بگیره ویه سال زحمتش به باد بره نمیشد یه سال قبل خبر میدادن؟از منظر نگاه کلی به درستی یا غلطی مساله دانش وکار جنسیت نمیشناسه و برای تمام مثال های مطرح شده بینهایت نغض وجود داره این رو قبول دارم که با توجه به شرایط باید پسرا دارای ظرفیت بیشتر و امتیاز برای استخدام باشند ولی همین الانشم خیل عظیم مهندس های بیکار تو خیابون ریخته سعی نکنیم اشکالات در سیاست های کلی با به گردن هم انداختن یا تصمیم های سریع ظاهری مسکن وار برای این درد عمیق دوا پیدا کنیم الان گیر اشتغال وازدواج و فسادو تبعیض همین صد صد و پنجاه تادختر بود نمیشد یه بخشنامه بدن ادارات بگن به ازای هر سه مرد یه زن بگیرید نمیشه از نظر اموزشی و فرهنگی غول لیسانس و دانشگاه رو شکوند وبا وارد کردن زود تر هر دو جنس به مرحله تولید کنندگی بسیاری از این مسایل رو تموم کرد نه اینکه هی دانشگاه بسازیم بدون توجه به هزینه ونیازبعد جنسیت دانشجو رو عوض کنیم حالا دلیل این تصمیم هر چی بوده خیلی سطحی غیر کارشناسی ونا مناسب بوده (896379) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۱:۵۲:۱۶
سربازی نرفتن خانوما هم یجور بی عدالتی واسه آقایون (896481) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۵:۲۴:۵۶
مگه ما گفتیم شما رو به زور سربازی ببرن؟ یا مگه ما گفتیم ما رو سربازی نبرن؟ اما الان شماهایین که دارید کمبودهاتون رو با محدود کردن ما برطرف می کنید (898878) (moderator22)
 
علی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۲:۰۱:۱۹
چطور وقتی دانشگاه آزاد اون قانون عجیب و غریب در مورد نقل و انتقال رو تصویب میکنه و آشکارا برای جنس مونث حقوق ویپه قائل میشه صدای اعتراض شما در نمیاد که هیچ به به و چه چه هم میکنید؟
چطور از ظلم بزرگی که در حق پسران این جامعه با قانون سراسر تبعیض آمیز سربازی اجباری که موجب رها کردن درس و مدرسه از طرف پسرها و از دست رفتن فرصت های شغلی برای اونا میشه معترض نمیشید؟
حالا تو چند رشته تو چند تا دانشگاه محدود یه تغییر و تحولی صورت گرفته دادتون در میاد؟
چرا وقتی قوانین پر از تبعیض آشکار در مورد اختصاص خوابگاه و سرویس های ایاب و ذهاب به مورد اجرا در میاد مقاله اعتراضی چاپ نمی کنید؟
دیگه واقعا از بوی متعفن فمینیسم افراطی دچار تهوع میشم. (896486) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۵:۳۰:۵۵
کدوم نقل و انتقالات؟؟؟ منظورتون وعده هایی هست که عملی نشد؟؟؟ من 6 سال در سخت ترین شرایط دور از شهر و خانواده م درس خوندم و زحمت کشیدم تا فوق لیسانس گرفتم و لطفا از چیزی که اطلاع ندارید حرف نزنید.

من هم از بوی تعفن افکار طالبانی امثال شما دچار تهوع میشم (898888) (moderator22)
 
صحرا
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۲:۵۷:۴۶
كاش ملاك برتر بودن بر اساس توانايي و فكر بود نه جنسيت.

در بين دانشجويان گاها آقاياني را ميبينيم كه نه در درس و نه در اخلاق مورد تاييد نيستند ولي باز به صرف مرد بودن به انها در استخدام ارجحيت داده ميشود و بنظر من اين عادلانه است. (896517) (moderator16)
 
سید حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۴:۰۵:۲۲
سلام یه ایرادی داشتم نسبت به جمله های بالا
اگر شما به مقایسه ظرفیت دفترچه انتخاب رشه 90 و 91 برای دانشگاه صنعتی قم توجه کنید متوجه میشوید .با اینکه ظرفیت دختران حذف شده شده ولی کمکی به حال پسران نکرده.برای مثال به چند مورد توجه کنید .
ظرفیت 90
مهندسی برق کنترل 60 نفر زن و مرد
مهندسی برق مخابرات 60 نفر زن و مرد
مهندسی صنایع 50 نفر زن و مرد
مهندسی مکانیک 60 نفر زن و مرد

ظرفیت 91

مهندسی برق کنترل 15 نفر مرد
مهندسی برق مخابرات 15 نفر مرد
مهندسی صنایع 15 نفر مرد
مهندسی مکانیک 15 نفر مرد

با این مقایسه شاید متوجه شویم در سال قبل شاید مردان بیشتر از تعدادی هستند که امسال وارد صنعتی قم خواهند شد و این طور نیست که سطح علمی پایین بیاید و مردانی بیسواد تر وارد صنعتی قم شوند چون در واقع اگر ظرفیت پارسال را نصف برای مردان و نصف برای زنان در نظر بگیریم مثلا در رشته مکانیک پارسال 30 نفر پسر وارد میشدند اما امسال 15 نفر. (896558) (moderator16)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۵:۳۵:۵۲
اين بدليل پذيرش ٧٠٠ دانشجو در سال ٩٠ است كه مشكلات زيادي براي دانشگاه ايجاد كرد. الان با اين ظرفيت، دانشگاه صنعتي به وضعيت نرمال ميرسد. درضمن واقعاً تعداد دخترها در اين دانشگاه بسيار كم است. از طرفي اين دانشگاه در پذيرش دانشجوي پسر تنها نيست و اين يك قانون كلي است كه در بسياري از دانشگاه هاي صنعتي اجرا خواهد شد. (897101) (moderator22)
 
ایرانی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۵:۱۲:۲۳
پایمال کردن حقوق زنان به هیچ وجه قابل قبول نیست. بهره مندی ار آموزش حق بنیادی هر انسانه و هر کسی باید بتونه در شرایط برابر برای کسب موفقیت تلاش کنه (896568) (moderator16)
 
ابوالفضل
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۰۵:۲۰:۴۵
آقتن این اخبار و داغ کردن آتیش اون می خواهید یه نفعی ببرید خجالت نمی کشید برای اینکه ملتو سر کار بزارید و تعداد آمار کامنتتون بالا بره هر کاری می کنید
حالا دختر درس بخونن یا نخونن به شما چه
بابا تو رو که از ریاست مرکز پژوهش ها برداشتند
واقعا نفهمیدی چرا این کارو کردن
خودمون می دونیم خودت هم می دونی
آقای دکتر علی هم تا اینجا خیلی بهت لطف کرده بود
بسه دیگه
فکر نکنید با زدن یه سایت و مخالفت تو مجلس خیلی معروفید
این کشور صاحب داره
اینقدر آب تو آسیاب دشمن نریزید
انشاالله که مردید و بدون تغییر میزارید تو سایت
البته خودم که بعید می دونم این کارو کنید (896570) (moderator16)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۵:۰۳:۰۰
متشكريم كه با شجاعت از حقوق دختران دفاع كرديد شما حتي به ظرفيت هاي مثل پزشكي دندانپزشكي داروسازي كه انصافا بايد برابر پذيرش بشود نگاه كنيد تا متوجه اجحاف بيش از حد به دخترانمان كه فرزندان اين سرزمين هستند شويد خواهشمند است جلوي اينهمه ظلم بگيريد. (897051) (moderator22)
 
خوزستانی
۱۳۹۱-۰۵-۱۳ ۱۵:۴۷:۲۴
تمام مملکت با درامد خوزستان اداره می شود ولی متاسفانه به دلیل سیاستهای....هنوز اسمش مناطق محرومه.ایا حق استان خوزستان نبود که بهترین دانشگاهها و مراکز علمی را داشته باشد.مردم اینجا باید برای درمان یک بیماری معمولی هم به تهران بروند.. (897117) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۵ ۱۹:۲۲:۲۲
آقا حلال کنین، دست من اشتباهی خورد رو منفی (900745) (moderator22)
 
احسان
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۰۱:۵۱:۵۵
خانم ها درس بخونند مشکلی نداره خیلی هم خوبه ولی دانشگاه دولتی و تحصیلات مجانی از پول بیت المال برای مصارف خاصه که خود گردانندش باید تصمیم بگیره که چجوری عمل کنه و کسی هم صاحب حقی نیست که بخواهد بهش ظلم شده باشه یا نشده باشه. (897824) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۰۸:۵۱:۴۷
خوبه تعداد شرکت کننده های دختر خیلی از پسرا بیشتره.................. (898008) (moderator22)
 
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۰۸:۵۸:۴۱
عدم جذب دانشجو دختر در دانشگاههای اهواز اثرات و تبعات زیادی دارد و از مسئولین محترم بویژه استاندار محترم که خود دانشگاهی است انتظار کمک و رفع مشکل را داریم (898014) (moderator22)
 
مسعود
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۰۹:۲۱:۳۸
اگر قرار است بین زنان و مردان در بازار کار و تحصیل رقابت سالم وجود داشته باشد
در بقیه‌ی جاها نمی‌شود تفاوت وجود داشته باشد
در تامین هزینه‌های زندگی
در سربازی رفتن
در مهریه
در ساعت کار
در بازنشستگی
... (898057) (moderator22)
 
زن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۰:۳۳:۲۹
به نظر من مشکل اینجاست که هر کسی به فکر علاقه و یا شغل اینده خود در رابطه با انتخاب رشته نیست فقط به فکر اینه که بره دانشگاه.وگرنه کسی که میره رشته برق(مثلا خانم) باید به این فکر کنه که شابد مجبور شه از تیر برق بره بالا مثل کشور های دیگه که خلنم سیمبان هم داریم.ولی چون فکر نمیکنه به این مساله جای یه مرد رو توی سیستم پر میکنه.من خودم توی یه شرکت فنی برق کار میکنم و میبینم که خانم گرفتن که اصلا کار عملی بلد نیست ولی باید بهش حقوق بدن و برای کاری که اون خانم باید انجام بده یه اقا گرفتن یعنی الکی یه حقوق اضافه میدن. ولی اگر هر کسی به فکر اینده و علاقه اش باشه این چیزا رو هم مجبوره قبول کنه که متاسفانه توی ایران این طور نیست. (898213) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۳:۰۴:۵۴
من خودم کارگاه تراشکاری را می شناسم که چند تا کارگر زن دارن مثل مردها ، واقعا مثل مردها کار می کنند خیلی هم انسانهای شریفی هستند خیلی هم زحمتکش هستند مهندس هم نیستند شاید سیکل داشته باشند ولی بصورت تجربی کار یاد گرفتند اصلا هم عار نمی دونند. مدیر اون تراشکاری هم هیچ تبعیضی بین زنها و مردها قایل نیست و موجب حسادت نمیشه . پس اینکه مدیرهای ما بعضی جاها لی لی به لالای مهندسهای زن میذارن و کارهای سخت را به مردها می دن اشتباه از خودشونه خانم مهندس که نمیتونه بزور بگه من میخوام کار سخت کنم اون مدیر باید حالیش بشه که این خانم مهندسه و باید مثل مهندسهای مرد کار کنه خانم مهندس هم اگه دید کارش سخته بی خیال کارش میشه اینطوری به کسی اجحاف نمیشه (898592) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۵ ۰۴:۱۱:۰۴
سلام
حتما یک خللی از سمت آقایان وجود داشته که خانم ها بعد از گذشت اینهمه سال تصمیم گرفته اند با تلاش مداوم درس بخونند به دانشگاه ها و بهترین رشته ها بروند و شاغل بشوند. زن ها درک کرده اند که نباید خیلی دلخوش و متکی به مرد باشند. (899635) (moderator22)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۵-۱۵ ۱۴:۲۸:۴۹
به نظر من کار خوبی کرده سازمان سنجش به خاطر اینکه ما در جامعه ی اسلامی زندگی می کنیم و در جامعه ی اسلامی و طبق قانون اسلام مرد ها باید خرج زنشون رو بدن از جمله نفقه یا همون خرجی و مهریه و این ها پس این ناعادلانه هست که شرایط تحصیلی و اجتماعی و شغلی برای خانوم ها و آقایون یکسان باشه ولی مرد ها وظیفه داشته باشن خرج زنشون رو بدن ولی زن ها پولی رو که در میارن فقط مال خودشون باشه پس اگر همه ی جوانب رو در نظر بگیریم این کار سازمان سنجش درست بوده. (900316) (moderator22)
 
رسول
۱۳۹۱-۰۵-۱۶ ۰۹:۳۸:۳۴
من نظرم اينكه خانمها نقش مهمي در جامعه دارن و نبايد محدودت براشون ايجاد كرد (901446) (moderator22)
 
رویا
۱۳۹۱-۰۵-۱۶ ۱۰:۵۰:۲۷
سلام
سیاست تبعیض جنسیتی در مورد رشته های فنی مهندسی دانشگاه محقق هم اتفاق افتاده برای دانشجویان دختر استان اردبیل فقط رشته معماری با ظرفیت 30 نفر وجود داره دیگه بقیه رشته های فنی مهندسی فقط دانشجوی اقا می گیرن خوب گناه ما چیه که چندسال زحمت کشیدیم رشته ریاضی خوندیم اما الان توی شهر خودمون نمی تونیم ادامه تحصیل بدیم لااقل حین تحصیل بهمون می گفتن که دانش اموزان دختر اردبیل رشته ریاضی نخونن چون بهشون نیاز نداریم یا عرضه ایجاد امکانات و ظرفیت رو بخاطر برخی تعصبات کورکورانه رو نداریم
خدا لعنتشون کنه (901606) (moderator22)
 
صبا
۱۳۹۱-۰۵-۱۶ ۱۰:۵۲:۳۳
واقعا برای یک عده متحجر متعصب کور مثل امثال علی متاسفم (901612) (moderator22)
 
United States
۱۳۹۱-۱۱-۱۸ ۲۲:۵۵:۳۱
من برای خانم صبا متاسف هستم که معنای این ایه روشن و واضح قران را درک نکرده است که گفته است: مردان را بر زنان فزونی و برتری است.مگر این که ایشان اصلا مسلمان نباشند. (1124041) (alef-11)
 
زهرا
United States
۱۳۹۱-۱۱-۱۸ ۲۳:۰۲:۰۶
فکر نمی کنم این ایه قران جای بحثی را بگذارد:مردان بر زنان فزونی و برتری دارند.مگر این که کسی ادعا کند که از خداوند بیشتر می داند. (1124050) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.