نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 203441
دیپلمات عربستانی از ایران اخراج شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۶
رئیس کمیته مطالبات ملی کمیسیون امنیت ملی از اخراج یک دیپلمات عربستان خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، مهدی دواتگری مسئول پیگیری پرونده دیپلمات مست عربستان از اخراج این دیپلمات عربستانی که در حالت مستی رانندگی کرده بود و در سانحه تصادف باعث مرگی یکی از هموطنانمان شده بود، خبر داد.

وی در تشریح این موضوع گفت: حسب پیگیری‌های وزارت امور خارجه و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از جمله کمیته مطالبات ملی این کمیسیون حقوق خانواده اولیای دم مقتول که توسط دیپلمات مست عربستانی به قتل رسیده بود و همچنین دیه سرباز حادثه دیده در این حادثه از سوی سفارت عربستان سعودی به حساب دادگستری واریز شد.

دواتگری تصریح کرد: با تامین حقوق مسلم اتباع ایرانی وزارت امور خارجه با در نظر گرفتن این که اقدام دیپلمات عربستانی در حالی که مست بوده و به حالت مستی رانندگی می‌کرده است خلاف عرف و شئونات دیپلماتیک و موازین بین‌المللی بوده است از کشور اخراج شد.

رئیس کمیته مطالبات ملی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: هر چند حقوق اتباع ایرانی تامین شد و تضییع حقی صورت نگرفت لیکن با در نظر گرفتن این که دیپلمات‌ها مسئولیت دیپلماتیک دارند و دیپلمات عربستانی مست بوده و درحالت مست رانندگی کرده است از نظر حقوق دیپلماتیک و در راستای یک اقدام متقابل دولت عربستان مکلف است نسبت به اتهام شرب خمر و رانندگی حالت مستی رسیدگی کند و مراتب را به جمهوری اسلامی ایران اعلام کند.

مسئول پیگیری پرونده دیپلمات عربستانی اظهار داشت: ممکن است این سوال مطرح شود چرا دولت عربستان به لحاظ این که ما احترام به مقررات و قوانین بین‌المللی داریم و از نظر موازین بین‌المللی چون دیپلمات‌ها دارای مصونیت دیپلماتیک هستند مراجع قضایی نمی‌تواند رسیدگی کند و ما در احترام به کنوانسیون‌های بین‌المللی چارچوب‌های قانونی را رعایت کردیم و نخواستیم خارج از حقوق بین‌المللی اقدامی را انجام دهیم اما همان طور که ما به وظیفه خودمان عمل کردیم متقابلا انتظار داریم دولت عربستان صرف نظراز تامین حقوق اتباع ایرانی اقدام غیرشرعی که انجام داده بود در شرب خمر به این اتهام رسیدگی کند و با این دیپلمات برخورد قاطع داشته باشد.

اضافه می‌شود، باشگاه خبرنگاران در مصاحبه روز ۱۴ فروردین ماه سال جاری خود با مهدی دواتگری پرونده قتل یک شهروند ایرانی را توسط دیپلمات مست عربستانی را رسانه‌ای کرد که بعد از آن این پرونده بازخوردهای رسانه‌ای داشت در آن مصاحبه مذکور دواتگری شرح ماجرا را عنوان کرده و از جزئیات پرونده پرده برداشته است.
 
بینام
۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۱۴:۱۷:۱۵
اگر این اتفاق در عربستان توسط راننده ایرانی می افتاد راننده ایرانی را گردن میزدند. (1747696) (alef-6)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۱۴:۴۷:۲۷
هیبت ایرانی رو چه خوب حفظ کردن اگه این اتفاق یه زمانی قبلها می افتاد پادشاه عربستان خودش رو خراب میکرد ولی الان .......
راستی غیرت خیلی وقته تو این ملک و ملت مرده چرا غصه بخوریم (1747766) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۱۵:۰۳:۱۵
چه خوب
نخستین بار بود که ایران یک جنمی در برابر عربستان نشان داد
بگیم کار کیه
دادگستری یا دولت
هر کی کرده خوب بود (1747813) (alef-6)
 
احمد
۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۱۵:۱۱:۳۰
آيا رسيدگي به پرونده ايشان در عربستان در حاليكه در ايران مرتكب جرم شده است همان كاپيتالاسيون نيست؟!اگر يك ايراني مرتكب چنين جرمي مي شد همينطور برخورد مي كردند و علاوه بر پرداخت ديه مجازات ديگري نداشت ؟! اگر مصونيت دييپلماتيك ايشان را دليل عدم اعمال قانون بدانيم آمريكايي ها از همين مصونيت ديپلماتيك بر خورداربودند پس چرا اما چنين عكس العمل شديدي نشان دادند؟ بله عكس العمل حضرت امام جهت حفظ عزت ايرانيان بود پس بيانات رئیس کمیته مطالبات ملی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر چه مبنايي استوار است ، شرعي، قانوني ويا عزت ملي ....

""رئیس کمیته مطالبات ملی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: هر چند حقوق اتباع ایرانی تامین شد و تضییع حقی صورت نگرفت لیکن با در نظر گرفتن این که دیپلمات‌ها مسئولیت دیپلماتیک دارند و دیپلمات عربستانی مست بوده و درحالت مست رانندگی کرده است از نظر حقوق دیپلماتیک و در راستای یک اقدام متقابل دولت عربستان مکلف است نسبت به اتهام شرب خمر و رانندگی حالت مستی رسیدگی کند و مراتب را به جمهوری اسلامی ایران اعلام کند."" (1747832) (alef-6)
 
هم وطن
۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۱۵:۳۳:۰۶
یک دفعه بفرمایید قانون کاپیتولاسیون در مورد اعتبای عربستان در ایران جاری است وخیال ما وخودتان را راحت کنید .خلاص!!!! بد بختی اینجاست که عربهاخیال میکنند پول جای همه چیز را پرمی کند . (1747878) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۱۶:۲۹:۴۰
فقط اخراج ؟!!!!!!!
جان بیگناهی که گرفته چی ؟
برای کمترین تخلف در عربستان ایرانیان را گردن میزنند

بعضی ها خیلی ریز تشریف دارند


سیروسی (1747996) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۱۸:۰۳:۱۵
آیا منظور از اخراج کردن همان فراری دادن است؟ (1748202) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۸-۰۷ ۱۸:۰۴:۰۱
به این میگن اقتدار راستی داشت میرفت یه دست کت شلوار هم بهش میدادین (1748205) (alef-6)