نظر منتشر شده
۳۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 441546
مدیرکل دفتر سلامت وزارت کشور؛
در 10 سال اخیر سن ازدواج بین 4 تا 6 سال افزایش یافته است/ 13میلیون جوان درآستانه ازدواج
بخش اجتماعی الف، 14 بهمن 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۱
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت کشور با بیان اینکه در 10 سال اخیر سن ازدواج در ایران بین 4 تا 6 سال افزایش یافته است،گفت: در حال حاضر حدود 13 میلیون دختر و پسر در آستانه ازدواج در کشور داریم .

محمد اسماعیل مطلق چهارشنبه در همایش تبیین سیاستهای کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک در بندرعباس، اظهار داشت: بهترین سن برای ازدواج و بارداری 18 تا 35 سال است و بعد از آن باروری باید با مراقبت انجام شود.

به گزارش ایرنا، وی اشاره به وجود چالش‌های متعدد در کاهش نرخ باروری در کشور ادامه داد: متوسط تعداد فرزندی که یک زن در طول دوران باروری خود به جهان می‌آورد را نرخ باروری کلی می‌گویند و برای پیشگیری از منفی شدن رشد جمعیت میزان نرخ باروری باید حداقل 2.1 (سطح جانشینی) باشد.

مطلق با بیان اینکه بر اساس اعلام جمعیت شناسان میزان باروری کلی یک و 9دهم در کشور است که باید به 2 و یک دهم برسد، افزود: اگر میزان باروری کلی کمتر از دو و یک دهم باشد، وضعیت سلامت کشور در آینده مناسب نیست.

وی افزایش فاصله ازدواج تا فرزند اول و افزایش فاصله فرزند اول تا دوم، تک فرزندی و افزایش سن ازدواج را از مهمترین عوامل کاهش میزان باروری کلی در کشور عنوان کرد. مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت : اگر میانگین سن ازدواج در کشور تا دو سال کاهش یابد، نرخ باروری افزایش می یابد.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود افزود : رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت سال 93 سیاست‌های افزایش جمعیت را در 14 بند ابلاغ کرد که پنج بند از این سیاست‌ها به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مربوط است که این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای تحقق این موارد انجام می دهد.

این مقام مسئول با اشاره به اجرای طرح کمک به زوج های نابارور در هشت استان محروم کشور برای افزایش میزان باروری، گفت: این طرح با مشارکت بنیاد برکت، ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و وزارت بهداشت در حال اجراست.

وی با اشاره به وجود حدود سه میلیون زوج نابارور در کشور، بیان داشت: از این شمار، 44 هزار نفر آنها در مناطق محروم هستند.

مطلق مشاوره و کمک هزینه درمان نازایی، راه اندازی مراکز درمان نازایی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور را از جمله اقداماتی عنوان کرد که برای زوج های نابارور انجام می شود.

رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت سال 93 سیاست‌های افزایش جمعیت را در 14 بند ابلاغ کرد که پنج بند از این سیاست‌ها به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مربوط است.

بند اول سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری یعنی ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی و بند دوم این سیاست‌های ابلاغی که شامل رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد است به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مربوط است.

همچنین اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران بویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و مؤسسات حمایتی ذیربط و تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزندپروری و با تأکید بر آموزش‌ مهارت‌های زندگی و ارتباطی و ارائه خدمات مشاوره‌ای بر مبنای فرهنگ و ارزش‌های اسلامی- ایرانی و توسعه و تقویت نظام تأمین اجتماعی، خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های پزشکی در جهت سلامت باروری و فرزندآوری و ارتقاء امید به زندگی، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیّت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، بویژه اعتیاد، سوانح، آلودگی‌های زیست محیطی و بیماری‌ها از دیگر بندهای این سیاست‌های ابلاغی است که اجرایی کردن این سیاست‌ها به برنامه‌ها و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مربوط شده است.
 
کلمات کلیدی : ازدواج، سن ازدواج
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۰۹:۲۲:۳۴
سن ازدواج ما که گذشت خدا از باعث و بانیش نگذره (4147198) (alef-3)
 
عطا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۰۹:۲۶:۰۴
برای ازدواج کردن شغل خوب نیازه فقط یک جوان نادان بدون شغل ازدواج میکنه و توقع داره خدا به ادم بیکار روزی بده (4147202) (alef-3)
 
دلیل اصلی!
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۲۰:۲۹:۴۲
سلام دوست عزیز
قبلا من هم تصور شما را داشتم اما با یک بررسی ساده فهمیدم شرایط اقتصادی (درآمد و شغل) عامل اصلی افزایش سن ازدواج نیست. کافی است سن در اولین ازدواج را در کشورهای دنیا بررسی کنید آنگاه می بینید که سوئد، نروژ، دانمارک، آلمان، فرانسه، کانادا و ... بالاترین سن را دارند. پس کمی به خود بیاییم و دلیل اصلی افزایش سن ازدواج یعنی قبول فرهنگ و سبک زندگی غربی را بشناسیم (شامل توقعات و تصورات و ...)
به امید داشتن یک بینش درست از مشکلات و گام صحیح در برطرف کردن آنها (4148158) (alef-11)
 
طرفدار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۱۰:۰۵:۰۲
دوباره مغلطه کردی برادر!!! (4148752) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۱۰:۳۵:۰۰
بنظرتون شئونات و روابط فرهنگی و جنسی ما مثل کشورهای مثال زده شده هست؟
قبل از اینکه بخواهید این مسائل رو به جامعه ما هم بسط بدهید اول شرایط اولیش رو هم بررسی کنید
اصلا اینقدر راه سخت نروید شما ببینید چند درصد از افرادی که الان سنشون بالا رفته و ازدواج نکردند در دوران ۲۰ تا ۲۸ سال دارای شرایط اقتصادی و اجتماعی لازم برای ازدواج بودند!
مسئله ای رو که شما مطرح کردید فقط تکرار یک توجیه است (4148791) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۱۱:۲۶:۰۵
دروغ محض. در سوئد بدلیل کمک هزینه ای که جوانان برای هر کودک می گیرند به اسانی ازدواج کرده و بچه دار می شوند. (4148858) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۰۹:۳۲:۱۶
چون کار و مسکن وجود نداره بنابراین امکان مستقل شدن وجود ندارد. این دو تا ضروری ترین و ابتدایی ترین شرط برای ازدواج هستند. هزینه ها هم زیاده و به لحاظ روانی ریسک ازدواج هم به دلیل افزایش طلاق بالا رفته و کسی دنبال ازدواج نمیره (4147210) (alef-3)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۰۹:۵۰:۰۵
این سربازی اگه نبود خیلی از مشکلات نبود سن ازدواجم حداقل سه سال کمتر می شد. (4147221) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۰:۱۸:۲۳
هیچ ربطی نداره ... مشکل اصلی اقتصادیه (4147258) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۰:۲۹:۳۵
بعدا میفهمی سربازی بهترین دوران عمرت بوده بعد سربازی مشکلات جدیدی بروز میکنه (4147290) (alef-3)
 
AMIR
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۰:۴۸:۲۸
سلام. چنین چیزی نیست. سربازی برای ساخته شدن حتما الزامی است. باید سرد و گرم را خوب بچشید.
بالا رفتن سن ازدواج ربطی به سربازی ندارد. اوضاع اقتصادی دخیل است و وضع کسب و کار.
اینها بهانه ای شده است برای عد ه ای که هراس از سربازی دارند.
این همه سربازی رفته اند و ازدواج کرده اند چه حال و چه در زمان سابق. (4147317) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۱:۵۵:۵۶
سربازی متاهلین و فرزند دارا باید خیلی کمتر بشه (4147403) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۳:۳۹:۲۴
پسر خوب، خودت میگی اوضاع اقتصادی دخیل هستش. حالا به نظرت اگر یه نفر سربازی نره زودتر درگیر کار نمیشه و اوضاعش بهتر نمیشه؟؟ تو رو خدا یکم فکر کن. داری از چی دفاع میکنی؟ الان یعنی بقیه مردم دنیا که مردمش سربازی ندارند و اتفاقا خیلی هم کشورشون و اوضاعشون از من و شما بهتره، ساخته نشدن و زندگی نمیکنن؟؟؟؟ (4147566) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۰۵:۲۷:۳۷
و سربازی که برای ساخته شدن الزامی است... (4148581) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۰۹:۵۹:۵۲
به نظر من قسمت عمده افزایش سن ازدواج برمیگرده به توقع بالا و دور از واقعیت خانواده ها. (4147233) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۰:۳۰:۳۵
موافق نیستم به نظر من مشکل بالا رفتن هزینه زندگی است
شما ساده ساده هم بخای زندگی کنی هزینه زیادی دارهو حداقل یک کار که باید داشته باشی یا اونم به نظر شما ضروری نیست؟ (4147292) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۱:۰۷:۵۹
این که از یک جوون 25 ساله توقع ماشین و خونه و ..... در اول زندگی داشته باشیم توقع بالا نیست؟! اینکه داماد من حتما باید یک پزشک باشه توقع بیجا نیست؟! اینکه........... (4147337) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۰:۰۶:۳۰
من شغل دارم، در بهترین دانشگاه های وطن تحصیل کرده م. وضعیت مالی نسبتا خوبی دارم. اول اسفند هم اعزامم سربازی و بنظرم سربازی خوبه. ولی همین هفته پیش پدر دختری که به خواستگاری ش رفتم تو جلسه وقتی شنید دارم میرم سربازی ترش کرد ول کرد رفت. از حق نباید گذشت که دلیل اصلی بالا رفتن سن ازدواج خودمان و انتظاراتمان هستیم. هیچ دولتی نمیتونه همه چیز رو به یکباره تغییر بده. مشوق ها میتونه موثر باشه ولی اصل مطلب خودما هستیم. پدران و مادران ما کی چنین امکاناتی داشتن که ما الان داریم؟ مشکل جای دوری نیست، همینجاست. خودمون.
البته قبول دارم وضعیت کار خوب نیست ولی دلیل اون هم خودمونیم. دانشگاهی میریم که میدونیم هیچ تضمینی به اشتغال مرتبط پس از فارغ التحصیلی نیست. (4147243) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۰:۲۰:۴۵
جانا سخن از زبان ما میگویی (4147265) (alef-3)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۰:۳۳:۴۶
اینکه دولت ها با افزایش وام مسکن مخالفن یکیش نبود مسکنه
وقتی زوجی ازدواج میکنه دولت باید به فکر مسکن و شغلش باشه
خب این وسط کی حال کار کردن داره کی اجازه میده رانت واردات حذف بشه و شغل ایجاد بشه (4147302) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۱:۰۳:۲۴
مهریه ها باید کاهش یابد . برای این کار نیازمند قانون هستیم (4147331) (alef-3)
 
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۳:۵۸:۱۱
شغل و مسکن ... برای ازدواج نکردن بهانه هست ولی دلایل من خیلی محکمتر از این بهانه ها است من شغل و مسکن دارم (4147600) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۰۷:۳۳:۳۹
نمی دونم چرا ما ایرانی ها عاشق شعار و حرف های خیالی هستیم
بله دلایل دیگه هم هست اما اصلی ترین مشکل مسکن و شغله
لطفا با سخنان قلمبه سلمبه صورت مسئله را پاک نکنید (4148612) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۴:۰۲:۱۵
کمتر از 3 میلیون درآمد بدون خونه در تهران هیچ کاری به جز بدبختی خودش و دختر نمی تونه بکنه - خود دولت میگه خط فقر 2میلون و 400 هزر تومنه و حقوق زیر 1.5 میلیون میده انتظار معجزه دارید ؟
متاسفم برای این مسئولین و دولت (4147610) (alef-11)
 
اسدیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۷ ۱۳:۰۷:۴۹
چراشما وتفکرات امثال شماخداوندرزاق رافراموش کرده اید.قرآن مجید در موارد مختلف و متعددی توکل بر خدا را از ویژگی های افراد باایمان می داند و می فرماید: " وَ عَلَى اللهِ فَتَوَکَّلُوا إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ" برخدا توکل کنید اگر ایمان دارید. (مائده، 23)

"وَ مَنْ یَتَّقِ اللّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللّهُ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْرًا"؛ "هر کس پرهیزکاری کند، خداوند راه خروجی برای رهایی وی از مشکلات‏ قرار می ‏دهد و از طریقی که گمان ندارد، روزیش را می ‏رساند و هر کس بر خدا اعتماد کند و کار خود به وی وا گذارد، خدا برای او کفایت است. همانا خدا فرمان خویش را به نتیجه می‏رساند و آنچه را که بخواهد تخلف ندارد. راستی که خدا برای هر چیزی قدر و اندازه ‏ای معین کرده است." (4152219) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۶:۴۵:۴۷
مگر اینکه بری دزدی کنی تا بتونی خرج زن و بچه رو بدی
من مجرد وقتی تو کار خودم موندم. (4147910) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۷:۱۸:۵۹
سال دیگه وارد 33 سالگی میشم و همچنان بیکار و مجرد تو خونه پدرم هستم.. (4147958) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۱۸:۳۹:۵۴
سیاستهای حمایتی از ازدواج؟؟؟؟؟/ من برای یک وام ازدواجی که باید پس بدی و بلا عوض نیست الان چندین ماهه ثبت نام کردم هر وقت به سایت سر میزنم میگه شما در صف انتظار قرار دارید ظاهرا یا ازدواجها زیاد شده یا.... منابع نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (4148059) (alef-11)
 
علیرضا
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۴ ۲۱:۱۶:۱۳
نظام اسلامی در آینده باید نیروی کار وارد کنه (4148211) (alef-11)
 
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۰۰:۲۳:۰۷
برای اینکه توی یک هفته با 8 تا دختر ازدواج بکنی فقط کافیه یه ماشین سمند یا پژو

داشته باشی, البته اگه RD رو هم رنگ و لعاب پژو بکنی میتونی,

با پراید هم میشه فقط باید لباست کمی مرتب باشه (4148476) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۱۹:۵۴:۰۱
اگر اشتغال ايجاد كنيد مشكل ازدواج هم حل ميشود فقط اشتغال (4149499) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۵ ۲۲:۰۹:۴۳
!بنده برای یه وام ازدواج ۱۰ تومانی ۸ ماه دوندگی کردم و به پنج بانک مراجعه کردم با ارایه چک ،سفته، فیش حقوقی خودم، دو تا ضامن کارمند با فیش حقوقی و گواهی کسر اقساط نتونستم وام بگیرم و نهایتا یه اشنا پیدا کردم و تونستم وام بگیرم. حالا هی شعار حمایت از ازدواج میشنویم۰ (4149720) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۶ ۱۷:۳۲:۲۲
و کسی پاسخگو نیست
فقط می گویند کی برد کی خورد کی ...... (4151009) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.