نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506049
فتاح خبر داد: رشد ۵۰ درصدی کمک های مردمی/ کمیته امداد فرامرزی و فراقومی است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۱
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از رشد ۵۰ درصدی کمک های مردمی به این نهاد انقلابی در سال ۹۵ خبر داد و گفت:۹۷ درصد ردیف اعتباری دولت به کمیته امداد در سال ۹۵ محقق شده است

پرویز فتاح در نشست علنی امروز (دوشنبه 6 شهریور) مجلس شورای اسلامی در گزارشی از اقدامات انجام گرفته در زمینه دستاوردها، ارتقای ظرفیت های اشتغالزایی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و همچنین مشکلات اقشار نیازمند و آسیب پذیر به استناد بند 8 ماده 24 آیین نامه داخلی مجلس با گرامی داشتن یاد شهدای مدافع حرم به ویژه شهید حججی و همچنین خدمتگزاران پیشین کمیته امداد از جمله مرحوم عسگراولادی، نیری و والی و همچنین با تبریک هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار داشت: طرح شهید رجایی که رسیدگی به سالمندان روستایی است در کمیته امداد مزین به نام این شهید والامقام است.

وی افزود: همچنین جا دارد از امضای بیانیه حمایت از اقدامات کمیته امداد امام خمینی (ره) در ماه مبارک رمضان از سوی 240 نماینده مجلس شورای اسلامی تشکر ویژه داشته باشم.

فتاح در ادامه با بیان اینکه 28 ماه است که بنده و اعضای هیات امنای کمیته امداد امام خمینی (ره) از سوی مقام معظم رهبری منصوب شده و با اساسنامه جدید کار خود را آغاز کرده ایم، تصریح کرد: در حکم رهبر معظم انقلاب بر نقش موثر قوای سه گانه در حمایت از نهاد انقلابی و حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) تاکید شده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: به نمایندگی از خانواده های تحت پوشش کمیته امداد از اقدام انقلابی مجلس در تدوین و تصویب افزایش مستمری مددجویان در بودجه سال 96 و همچنین توجه به این نهاد در برنامه ششم توسعه تشکر می کنم.

وی افزود: همچنین از دولت و رئیس جمهور که علی رغم همه تنگناها و مشکلات مالی از فروردین ماه امسال مصوبه افزایش مستمری مددجویان را به طور کامل اجرا کرده،تشکر و خواستار اجرای فراز آخر این مصوبه درخصوص واریز مبالغی غیر از یارانه به حساب مددجویان هستم.

فتاح با اشاره به اینکه در سال 95 در حدود 97 درصد از ردیف اعتباری دولت به کمیته امداد محقق شد، تصریح کرد: کمک های مردمی در سال گذشته با رشد 50 درصدی به یک هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است که شاخص خوبی برای مشارکت مردمی و جلب اعتماد عمومی به این نهاد انقلابی است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه با تاکید بر اینکهم تخصیص اعتبارات کمیته امداد به مناطق محرو و مرزی در اولویت بوده و خواهد بود، افزود: سال گذشته دفتر مرکزی کمیته امداد را به دلیل حساسیت هایی که وجود داشت از منطقه سوهانک به میدان آزادی منتقل کردیم و امسال نسبت به دو سال قبل با کاهش هزینه ها و حذف تشکیلات اداری زائد، این نهاد انقلابی را 20 درصد کوچکتر کردیم.

فتاح ادامه داد: در سال گذشته بدون جذب نیروی جدید تعداد کارکنان کمیته امداد از 1900 نفر به 4000 هزار نفر رسید و برای هر مددکار 400 پرونده از مددجویان تعریف شد که باید تعداد پرونده ها را کاهش دهیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در سال 95 با حمایت مجلس و دولت توانستیم 10 درصد از نیروهای تحت پوشش کمیته امداد را کاهش دهیم و که به این ترتیب 175 هزار خانواده به دلیل خودکفایی و اشتغال از فهرست مددجویان ما خارج شدند.

فتاح گفت: همچنین در سال گذشته 20 هزار واحد مسکونی در شهرها و عمدتاً روستاها احداث شده و 50 هزار واحد نیز بازسازی شده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: همه خانواده های تحت پوشش کمیته امداد از دفترچه های بیمه درمان در شهرها و روستاها استفاده می کنند و هچنین 300 هزار نفر از زنان سرپرست خانوار از بیمه بهره مند شده اند. همچنین تمام خانواده های تحت پوشش از سال 94 تاکنون تحت پوشش بیمه حوادث قرار گرفته اند.

حدود یک میلیون حامی در طرح اکرام ایتام و محسنین جذب شده اند

وی بیان کرد: حدود یک میلیون خانواده با سرپرستی زنان تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند. 1.5 میلین سالمند، 175 هزار نفر از ایتام، 330 هزار دانش آموز و 73 هزار دانشجو و طلبه، 30 هزار بیمار صعب العلاج و 90 هزار کودک زیر 6 سال، تحت تامین امنیت غذایی و 23 هزار خانواده با سرپرست زندانی تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.

فتاح گفت: با دستان پرخیر و برکت مردم ایران اسلامی حدود یک میلیون حامی در طرح اکرام ایتام و محسنین جذب شده اند که متوسط دریافتی هر یتیم در ماه از طریق خیرین و حامیان 140 هزار تومان است و ما در همین رابطه از اردوهای جهادی نیروهای انقلابی و جوانان مومن در آبادانی کشور نیز در جای جای کشور استقبال و حمایت می کنیم.

وی افزود: خوشبختانه شاهد اقبال مردمی در همه طرح های کمیته امداد از جمله اکرام محسنین و ایتام، صدقات و زکات، جشن های عاطفه ها،جشن رمضان و نیکوکاری هستیم که این نشان می دهد  اعتماد عمومی نسبت به این نهاد انقلابی افزایش یافته است.

فتاح ادامه داد: در کمیته امداد برای اشتغالزایی مبلغ هزار میلیارد تومان در سال گذشته منابع برای ارائه وام قرض‌الحسنه در نظر گرفته شد که 300 میلیارد تومان دیگر نیز به آن اضافه شد و در مجموع به 102 هزار خانواده وام اشتغالزایی داده شد که 15 درصد از اشتغالزایی سال 95 از این طریق انجام شد.

رئیس جمهوری با شعار رفع فقر مطلق بحث افزایش مستمری را مطرح کردند

وی افزود: متوسط وام اشتغالزایی برای هر مددجو کمیته امداد 13 میلیون تومان است که در مقایسه با سایر بخش‌هایی که در آن اشتغالزایی صورت گرفت؛ این هزینه برای ایجاد شغل کمتر بود و با همت نمایندگان مجلس منابع اشتغالزایی در سال 96 افزایش یافت و امیدواریم امسال 140 هزار شغل ایجاد کنیم.

فتاح تصریح کرد: از دولت و مجلس درخواست می‌کنم سهم ویژه‌ای را در منابع برای کمیته امداد در نظر بگیرند تا به اقشار آسیب‌پذیر بتوان کمک بیشتری کرد و نباید فراموش کرد علیرغم اینکه اقشار آسیب‌پذیر با مشکل فقر و تنگدستی روبرو هستند اما جزو خوش حساب ترین مشتریان بانک‌ها محسوب می‌شوند و میزان لاوصولی در پرداخت اقساط مددجویان کمیته امداد یک و نیم درصد بود که در مقایسه با متوسط لاوصولی بانک‌ها، رقم پایینی بوده است؛ البته در بخش تسویه وام‌هایی که برای بهسازی مسکن پرداخت شد عللی وجود دارد که باید مجلس محترم با در نظر گرفتن مصوبه‌ای این مشکل را حل کند.

وی ادامه داد: کمیته امداد امام خمینی(ره) در ایجاد فقر نقش ندارد؛بلکه باید ریشه فقر شناسایی شود. در زمانی که در انجام کارها بین مسئولان اختلاف نظری باشد نکته مهم این است که تمامی مسئولان کشور در رسیدگی به مشکلات اقشار کم درآمد و فقیر اتفاق نظر دارند و از این بابت خرسندم که رئیس جمهوری شعار رفع فقر مطلق را دادند و همچنین بحث افزایش مستمری را مطرح کردند و این موضوع پیگیری می‌شود.

کمیته امداد با شفافیت و توجه به امانتداری کار خود را انجام می‌دهد/ رشد قارچ‌گونه برخی موسسات خیریه یک هشدار محسوب می‌شود 

فتاح افزود: هماهنگی خوبی با نهادهای زیرمجموعه مقام معظم رهبری وجود دارد و نکته دیگر اینکه کمیته امداد موسسات خیریه دیگر را رقیب خود نمی داند  و با آنها تعامل می‌کند؛اما رشد قارچ‌گونه موسسات مذکور یک هشدار محسوب می‌شود  و باید در قوانین مربوطه به این موضوعات توجه شود.

وی ادامه داد: به نمایندگان مجلس این اطمینان را می‌دهم که کمیته امداد با شفافیت و توجه به امانتداری کار خود را انجام می‌دهد و علاوه بر اینکه سازمان بازرسی و دیوان محاسبات به مسائل مالی کمیته امداد نظارت دارد؛شرکت حسابرسی مفید راهبر و همچنین معاونت نظارت دفتر مقام معظم رهبری، نظارت‌های لازم را بر فعالیت‌های کمیته امداد دارد.

کمیته امداد یک اورژانس اجتماعی است و همه باید به رفع مشکلات محرومان کمک کنند

فتاح با تأکید بر لزوم توسعه چتر تأمین اجتماعی گفت: اگر به موضوع تأمین اجتماعی بیشتر توجه شود آسیب‌های اجتماعی کاهش می‌یابد و نباید فراموش کرد مدیریت سنتی دیگر روش مناسبی در کمیته نیست.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) افزود: اصلاح ساختار قدیمی،افزایش مددکار، راه‌اندازی صدقه‌های پیامکی،توسعه پرداخت الکترونیکی، اقدامات دیگر در کمیته پیگیری می‌شود اما نباید فراموش کرد کمیته امداد یک اورژانس اجتماعی است و همه باید به رفع مشکلات محرومان کمک کنند.

کار امداد حاشیه نیست؛بلکه مهد انقلاب و نظام است/اقشار آسیب پذیر در خط مقدم نظام هستند

وی با بیان اینکه اقشار آسیب پذیر در خط مقدم نظام هستند، گفت: آنها به سهولت قانع می شوند و متواضع و قدردان هستند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با یادآوری اینکه کار امداد حاشیه نیست، بلکه مهد انقلاب و نظام است، تصریح کرد: آنها ولی نعمتان همه ما مسئولان هستند و نه تنها امنیت زندگی را تامین می کنند، بلکه ضامن و حافظ نظام هستند.

سبک زندگی مسئولان نباید با محرومان و فقرا فاصله زیادی داشته باشد

فتاح ادامه داد: سبک زندگی مسئولان نباید با محرومان و فقرا فاصله زیادی داشته باشد و سفارش و خواهش ما دستگیری از محرومان بوده و این سبک زندگی امیرالمومنین (ع) است.

وی افزود: در ماه مبارک رمضان در خدمت رئیس جمهور،رئیس مجلس و بسیاری از مسئولان مراسم افطاری با ایتام برگزار شد؛ از هموطنان و علمای اهل سنت در سیستان و بلوچستان تشکر می کنم که زکات مالشان را به امداد اعطا کردند.

امداد فرامرزی و  فراقومی است/در طرح محسنین بلوچستان بیش از 90 درصد از افراد شیعه با علم و آگاهی حامی فرزندان نیازمند اهل سنت شدند

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با یادآوری اینکه از نظر سطح و کمیت زکات دارای رتبه هستیم، گفت: در ماه رمضان امسال 13 هزار نفر برای ایتام در طرح محسنین بلوچستان حامی شدند که بیش از 90 درصد آنها از برادران و خواهران شیعه بودند که با علم و آگاهی حامی فرزندان نیازمند اهل سنت شدند؛این اقدام در کردستان و سایر مناطق نیز به همین منوال اتفاق افتاد.

فتاح با تاکید بر اینکه امداد فرامرزی و  فراقومی است،افزود:از اقلیت های مذهبی تشکر می کنم که در این زمینه همکاری لازم را داشتند و خواهند داشت.

مجلس و دولت در یک اقدام انقلابی نسبت به حذف دهک های پردرآمد و افزایش درآمد چند دهک پایین اقدام کند

وی ادامه داد:در راستای توسعه فرهنگ خیر و احسان در جامعه همکاری روابط عمومی امداد با یک تفکر دینی و مدبرانه،تیزرها و فیلم های تبلیغاتی را با همکاران صداوسیما منتشر می کنند که مورد استقبال عموم قرار گرفت.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) یادآور شد: در سال جاری با عنایت خیرین؛ 150 هزار نفر به مشهد و 40 هزار نفر به عتبات اعزام می شوند.

فتاح ادامه داد: با مرکز پژوهش های مجلس، کمیسیون اجتماعی و همچنین رئیس این کمیسیون رابطه تنگاتنگ و هماهنگی داریم و حضور ما در کمیسیون ها، فراکسیون و کمیسیون برنامه و بودجه با نمایندگان موثر بوده و این رابطه تنگاتنگ را به عناون وظیفه تلقی می کنیم.

وی یادآور شد: کمیته امداد امام خمینی(ره) انتظار دارد مجلس و دولت در یک اقدام انقلابی نسبت به حذف دهک های پردرآمد و افزایش درآمد چند دهک پایین اقدام کند؛ همچنین اعمال معافیت مالیاتی نسبت به کسانی که به امداد کمک می کنند؛ تخصیص ردیف اعتبار برای بیمه مکمل افراد تحت پوشش به ویژه کسانی که بیماری صعب العلاج دارند، افزایش ردیف اعتباری برای بازگشت بیمه پایه مددجویان و روستاییان  و قوانین حمایتی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار در دستورکار قرار گیرد.
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۱۲:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۰۸:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۱۴:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۰۹:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۱۴:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۵ ۰۷:۵۴
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۶ ۲۱:۰۶
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۲ ۲۳:۳۵
 
۱۳۹۵/۰۹/۲۰ ۱۱:۳۷
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۱ ۱۵:۰۶
 
 
کلمات کلیدی : کمیته امداد + اشتغال مددجویان + پرویز فتاح
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۰۶ ۱۰:۰۰:۵۸
ما اگر پولی را به صندوقها می اندازیم برای بهره برداری در داخل کشور است
مگر نیازمندان این مملکت کاملا تحت پوشش قرار گرفته اند و کاملا بی نیاز شده اند
که شما به سایر ممالک و اقوام می پردازید؟ (4537009) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۶ ۱۰:۰۹:۴۱
آقای فتاح
خواهرم ۷ سال تمام در کمیته امداد کار میکرد. پارسال شما ایشان را به همراه بیست هزار نفر از کمیته اخراج کردی.
چرااا؟؟؟
آیا این پول ایران رو کشورهای خارجی باید بخورند؟!!!! (4537029) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۶ ۱۱:۱۰:۳۳
نگو کوچک سازی
بگو اخراج یک عده کارمند زحمتکش که تمام کارهای کمیته گردن اینا بود (4537125) (alef-11)
 
ايراني
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۶ ۱۲:۱۰:۲۵
مردم ايران براي حل مشكل هموطنان خود به كميته امداد كمك مي كنند و در اصل شما را وكيل خود براي اين پولها قرار داده اند و شما شرعا و عرفا حق نداريد از اين پولها براي مردم ساير كشور بدون اجازه مردم استفاده كنيد !!! (4537208) (alef-11)
 
محسن
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۶ ۱۴:۰۲:۵۳
لطفا فرامرزی بودن کمیته امداد رو توضیح بدهید. آیا پولی‌ که از مردم جمع میشود در کشور‌های دیگر خرج میشود؟ (4537320) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.