نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 356046
خط پایان نمایندگی در حاشیه یک عکس یادگاری
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۷

روز حسرت یا شادی؟!

۲۹۰ عضو قوه مقننه با برگزاری چهارصد و بیست و ششمین جلسه‌شان در مجلس نهم، آخرین روز از مسئولیت نمایندگی مردم را با یک عکس یادگاری به پایان بردند.

به گزارش ایسنا، تلخ و شیرین‌های نمایندگی مجلس در دوره نهم به پایان رسید؛ نمایندگانی شادمان از این که بار مسئولیت شان به پایان رسیده و عده ای ناراحت از این که دیگر فرصتی برای خدمت به مردم و رفع مشکلات باقی مانده ندارند.

همین فضا بود که باعث شد احمد توکلی عنوان یوم الحسره و یوم المسره را برای نمایندگان حسرت خورده و نمایندگان آسوده و شاد در این جلسه بر زبان بیاورد.

جلسه پایانی مجلس نهم را اگر بخواهیم کمی برای درک شدن، ملموس‌تر کنیم، لحظات پس از پایان یک امتحان و تحویل دادن اوراق آزمون، مثالی قابل فهم‌تر برای همگان خواهد بود؛ فارغ از این که آینده نشان خواهد داد چه کسانی قبول و چه کسانی مردود شده اند.

نمره صفر !

علیرضا مرندی نماینده تهران در مجلس نهم با حسرت از آنچه بعد از چهار سال از نمایندگی عایدش شده می‌گوید: امروز بعد از چهار سال حسرت بیشتری می خورم که چرا توفیق بیشتری برای خدمت نداشته و نتوانستم که بیش از این در این مسند خدمت کنم. همه فکر می‌کنند چهار سال فرصت زیادی برای خدمت کردن است اما تا چشم به هم زدیم این فرصت تمام شد. امروز غصه می خورم هر چند که در این چهارسال همه انرژی ام را به کار بستم اما مطمئن نیستم که چقدر توانستم خدمت کنم.

ای کاش در این چهارسال عقل بیشتر و دقت بیشتری داشتم و بهتر می توانستم خدمت کنم.

به نمایندگان تازه نفس مجلس دهم توصیه می کنم بدنبال هیچ جریان سیاسی نروند و اصل را بر خدمت کردن در راستای آنچه که به صلاح مردم است بگذارند و رهبری را تنها نگذارند.

امروز به خودم نمره صفر می دهم چون دلم می خواست انرژی و وقت بیشتری می گذاشتم. برای تلاشم البته نمره خوبی دارم چون فردی تلاشگر هستم و در دوره نمایندگی‌ام شهادت می دهم که وقت تلف نکردم. خواب کمی داشتم اما در هر صورت در نهایت از خودم راضی نیستم.

باری که کم شد..

احمد توکلی نماینده تهران روز آخر نمایندگی اش را به یوم الحسره و یوم المسره تشبیه کرده و عنوان می‌کند: نتوانستم همه این چهار سال را ارزیابی کنم اما قطعا یک جاهایی فرصت از دست رفته و یک جاهایی هم از فرصت ها به خوبی استفاده کردم. امروز یوم الحسرت و یوم المسره است . یوم المسره از آن جهت که تا جایی که توانستم انجام وظیفه کردم و یوم الحسرت از اینکه جاهایی فرصت از دست رفت و از خودم راضی نیستم. البته بارم کم شده و از این جهت خوشحالم. البته از خودراضی نیستم و به خودم نمره نمی دهم و باید دیگران عملکرد من را ارزیابی کنند.

کوچک زاده و احساس پیری !

مهدی کوچک‌زاده نماینده تهران درباره تفاوتی که امروز بعد از چهار سال با روز اول نمایندگی‌اش در خود احساس می‌کند نیز توضیح می‌دهد:‌ احساس می‌کنم تنها ۱۲ سال پیر شدم و البته در این پیر شدن خیلی حرف ها وجود دارد . ارزیابی از خود زمانی خوب است که همیشه منجر به استغفار شود.

سبک زندگی بدون تغییر...


جواد کریمی قدوسی عضو جبهه پایداری مجلس نیز معتقد است:‌ در دوره نمایندگی به لحاظ سبک زندگی هیچ تغییری در خودم نمی‌بینم و همان طور که در روز اول هدفم دفاع از ارزش های انقلاب و پاسداری از منافع ملی و ارزش ها بود تا روز آخر با همین روحیه خدمت کردم. هیچ کس نمی‌تواند تغییری در من مشاهده کند. در دوره نمایندگی‌ام تنها نماینده بودم و به هیچ عنوان به دنبال فعالیت‌های شخصی و تجاری نرفتم و سعی کردم همیشه دست طمع خود را جمع کنم اما زبان و قدمم همیشه در راستای دفاع از انقلاب بوده است.

۱۴۶۰ روز فرصت
محمدعلی اسفنانی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نهم نیز ادامه می‌دهد:‌ اولین روزی که وارد مجلس شدم وقتی به مانیتور نگاه کردم حدود ۱۴۶۰ روز فرصت خدمتگزاری داشتم و امروز که به همان مانیتور نگاه می کنم تنها سه روز از این فرصت باقی مانده است. چهار سال پیش تجربه کافی در بحث قانونگذاری نداشتم اما با توجه به اینکه بنده سخنگوی یکی از کمیسیون های اصلی و مرجع مجلس بودم حس می کنم امروز از تجربه قابل توجهی برخوردار شده ام و از حیث تجربه قانونگذاری بسیار از خودم راضی ام. البته از جهت شخصی روز اول مجلس هیچ فرقی با امروز برایم نکرده است و به عملکرد خودم در این چهار سال نمره هفده را می‌دهم.

هزار مکاتبه و ۵ هزار نشست !
ایرج ندیمی نماینده لاهیجان در مجلس نهم و عضو فراکسیون رهروان ولایت که می‌گوید پیشنهاداتی برای استانداری مازندران یا معاونت وزرا دارد نیز درباره آثار پایان مجلس نهم بر خود گفت:‌ در این چهار سال ۵۰۰ روز به لاهیجان و سیاهکل سفر کردم و ۱۰۰۰ مکاتبه داشتم و ۵ هزار نشست برگزار کردم. امروز به جهت شخصی حس آسودگی دارم و اینکه فکر می کنم از نظر مسئولیت به آرامش رسیدم. البته بنده جز چند نفر نماینده فعال در مجلس بودم و از این نظر راضی‌ام.

۸۰۰ صفحه مصاحبه و سخنرانی
ابراهیم کارخانه‌ای نماینده همدان و عضو جبهه پایداری که بعد از چهار سال فعالیت نمایندگی از عملکرد خود در حوزه هسته‌ای ابراز رضایت می‌کند، هم تصریح دارد:‌ در رابطه با مسائل هسته‌ای بیش از ۸۰۰ صفحه از بنده مصاحبه و سخنرانی در رسانه ها وجود دارد بنابراین از این منظر نمره بسیار خوبی به خودم می دهم و امروز بعد از چهار سال حس می کنم از تجربه و اطلاعات بالایی در این زمینه برخوردارم. بیشترین نطق های فنی و کاربردی و راهبردی در زمینه هسته‌ای را بنده داشتم و فکر می کنم خیلی ها هم به این موضوع شهادت دهند.

نگاهی کاملا عوض شده و عذرخواهی از مردم!
علی اصغر زارعی عضو جبهه پایداری هم که از مخالفین سرسخت تصویب برجام در مجلس بود و ابراز ناراحتی هایش در آن روز در رسانه ها منعکس شد از نگاه متفاوت اش به جایگاه مجلس امروز در مقایسه با چهار سال گذشته می‌گوید: نگاهی که به جایگاه مجلس پیش از این داشتم حقیقتا جایگاه بالاتری بود و امروز در پایان مسئولیتم به عنوان نماینده در خانه ملت احساسم این است که مجلس از ترازی که در قانون اساسی برای آن تعریف شده فاصله دارد و باید بیشتر از این برای تحقق این جایگاه درون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تلاش شود. احساس من نسبت به جایگاه مجلس در روز اول نمایندگی با امروز کاملا فرق دارد؛ چراکه علی‌رغم قدرت فوق العاده مجلس در قانون و وظیفه قانونگذاری و نظارتی این دستگاه به دلیل تخصصی انتخاب نشدن نمایندگان و پراکنده بودن متخصصان، انسجام خوبی در آن نمی‌بینیم، بنابراین معتقدم حتما باید قانون مجلس و انتخابات اصلاح شود. طی دوره نمایندگی فقط در مجلس بودم وحتی کار علمی هم نکردم. همواره از اینکه برخی نمایندگان اعضای هیأت مدیره‌ها بوده‌اند و حتی در فدراسیون‌ها و جاهای مختلف فعالیت می‌کردند تعجب می کردم! اما باز هم از عملکرد خودم رضایت کامل ندارم و فکر می کنم بیشتر از این‌ها می توانستم مفید و اثرگذار باشم. برای همین فکر می کنم امروز روزی است که باید از مردمی که برای نمایندگی انتخاب کرده بودند عذرخواهی کنم.

نمره قبولی با انتخاب مجدد
رسول خضری نیز که انتخاب مجددش به عنوان نماینده پیرانشهر را از عوامل موفقیتش به عنوان نماینده می‌داند تاکید می‌کند:‌ با توجه به رای مجدد مردم به خودم نمره قبولی می دهم. هر چند که همه ما باید با توجه به شان و منزلت ملت بیشتر از این‌ها تلاش کنیم و گام‌های بلندتری برداریم. در شهرهای کوچک البته انتظارات مردم بسیار از نمایندگان بیشتر است و شاید وظایف نمایندگی صد در صد آن چیزی نباشد که مردم از ما انتظارش را دارند.

مظلومیت!
کمال‌الدین پیرموذن یکی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس نهم نیز که امروز بعد از پایان دوره نمایندگی خود را پخته‌تر می داند عنوان می‌کند: روز اولی که وارد مجلس شدم خیال می کردم نماینده صرفا بر اساس بینش فکری می‌تواند در سرنوشت موکلانش تاثیرگذار باشد اما بعدا متوجه شدم در برخی نمایندگان ۹۰ درصد مسائل مالی و اقتصادی ذی‌مدخل است و منافع اقتصادی هم در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. البته به خودم نمره بیست می دهم و فکر می کنم مظلوم واقع شدم.
 
کلمات کلیدی : مجلس نهم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۰۴ ۱۵:۳۳:۵۴
امید است جناحی بازی هرچه بیشتر کاهش یابد و نمایندگان واقعا برای حل مشکلات مردم و بخصوص اقشار آسیب پذیر که حداقل 20 میلیون هستند گام بردارند. با این شرایط هم می توان ایران را آباد کرد... (3722406) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
خط پایان نمایندگی در حاشیه یک عکس یادگاری