نظر منتشر شده
۸۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 446244
بهای ناتوانی‌ مسئولان برای خوزستان
بخش اجتماعی الف، ۲۸ بهمن ۹۵
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۷
گردوغبار و آثار مخرب آن دمار از روزگار خوزستانی‌ها درآورده و از دست هیچ‌کس برای مقابله با آنها کاری بر نمی‌آید. اگر مسؤولان به این حقیقت تلخ معترف شوند و بهای ناتوانی‌شان در مهار ریزگردها را در بسترها و قالب‌های دیگر به مردم خوزستان بپردازند شاید بتوان در برداشت این مردم از مسؤولان کشور و دولتمردان به دلیل کم‌توجهی به مشکلات خوزستان، کمی تجدید نظر کرد.

در حالی مهیای ورود به سال 1396 خورشیدی می‌شویم که تنها چهار سال و یک ماه و اندی زمان تا ورود به سده جدید خورشیدی باقیمانده. سده جدیدی که بر اساس سندهای بالادستی تدوین شده؛ در سال‌های آغازین آن، ایران باید کشوری سرآمد در بسیاری زمینه‌ها در جهان و منطقه باشد.

اینکه اکنون در کجای مسیر دستیابی به این اهداف هستیم و چه میزان راه پیموده و یا چه میزان از مسیر باقیمانده، موضوع اصلی این نوشتار نیست. اینکه از مسیر اصلی چند درجه منحرف شده و یا روند حرکتی‌مان در برخی زمینه‌ها چه حد کند بوده نیز سوژه نگارنده محسوب نمی‌شود. حتی یافتن مقصر یا مقصرهای احتمالی نرسیدن به نقطه پیش‌بینی شده در سند چشم اندازه توسعه نیز منظور این سطور نیست.

جانِ کلام این یادداشت، اشاره به رخدادهای اخیر خوزستان و عوامل پدیدآورنده‌ی به ظاهر ساده این وقایع با چشم‌اندازهای مورد انتظار کشور در اسناد توسعه‌ای و بالادستی دارد.

چگونه می‌توان از کشوری که در آستانه‌ ورود به هزاره‌ جدید خورشیدی و دستیابی به قله‌های مرتفعی در سال‌های آغازین این هزاره است انتظار داشت به دلیل وقوع پدیده‌های ساده و طبیعی همچون رطوبت و نزولات جوی، مهمترین استانش به عصر حجری باز گردد که نمونه‌اش برای ذکر مثال در هیچ کجای جهان یافت نشود. تعارض آشکار مشکلات ابتدایی خوزستان و عدم توانایی دولت‌ها در رفع این مشکلات با اهداف و چشم‌اندازهای ترسیم شده کشور؛ زنگ خطر عدم دستیابی کامل به این اهداف را به صدا در آورده است.

ماجرا در گفتار بسیار ساده است. رطوبت بالای هوا یا بارش باران، غبار نشسته بر سیستم‌های عایق شبکه برق را به هادی تبدیل می‌کنند و این اتفاق منجر به اختلال در پست‌های برق استان خوزستان می‌شود. در نهایت هم برخی از تجهیزات برق این استان تخریب و از مدار خارج می‌شوند. اتفاقی که در چند روز گذشته بارها تکرار شده و انعکاس و واکنش‌های داخلی و خارجی بسیاری داشته است.

به عبارتی گرد و غبار نشسته بر مقاره‌های برق، ترانس‌ها و خطوط انتقال نیرو با بارش باران یا افزایش رطوبت، هادی و رسانا شده و با ایجاد جرقه و قوس الکتریکی، قطعی برق را در بیشتر شهرهای خوزستان در پی خواهد داشت. این پدیده نادر و منحصر به خوزستان چند روزی است سرخط اخبار معطوف به این استان و شهرهای جنوبی‌تر آن شده است. این دلیل به ظاهر ساده برای قطعی برق و خاموشی خوزستان، گفته‌های وزیر نیرو و مسؤولان دیگر است که البته از نظر فنی محتمل و دقیق هم هستند و جای بحث ندارند.

اما اینکه آن غبارها (ریزگردهای همیشگی) که میهمانان ناخوانده یک و نیم دهه‌ای خوزستان به شمار می‌آیند قادر به خلق چنین رخداد و بحران دامنه‌داری هستند، تأمل بیشتر در باب تبعات این گردوغبارها را الزامی می‌کند.

گرد و غبارهای نشسته بر تاسیسات برق حاوی موادی یا بهتر است بگوییم ذراتی رسانا هستند که با افزایش رطوبت و یا بارش باران قادر به ایجاد جرقه و قوس الکتریکی می‌شوند.

درست است! ریزگردها حاوی ذرات رسانا و هادی هستند. از مشکلات اخیری که این گردوغبارها برای تاسیسات و نیروگاه‌های برق خوزستان ایجاد کرده‌اند می‌توان دریافت که این گردوغبارها قدرت‌های نهفته دیگری نیز در خود دارند که ما از درک آنها ناتوان بوده‌ایم. پرسش اصلی شهروندان خوزستان و بسیاری دیگر از هموطنانمان این است که این ریزگردهای به ظاهر عادی و تکراری، با چنین قدرت مخربی که از خود اخیراً نشان داده‌اند چه تاثیرات مخرب و ویرانگری می‌توانند بر سلامت آنی و آتی شهروندان خوزستان و استان‌های درگیر با این پدیده به دنبال داشته باشند.

اکنون وقت آن رسیده که تعارف را به کناری نهیم و به این ریزگردها به شکلی بنگریم که در خور حقیقت وجودی خود آنهاست. ریزگردهایی که حاوی مقادیر زیادی ذرات فلزات گوناگون هستند. ذرات فلزاتی که قادرند صنعت برق خوزستان را با آن سابقه، عقبه و توان به کانونی بحران‌ساز تبدیل کنند. شاید اگر افرادی قصد داشتند مغرضانه و عامدانه از سر دشمنی؛ با شبکه برق خوزستان آن کنند که ریزگردها در روزهای اخیر کرده‌اند، هیچ‌گاه این کار برایشان امکان‌پذیر نبود.

انگار باید همیشه حقیقت از پشت تیره‌ترین ابرها رخ نمایان سازد. باید حقیقت از محدوده‌ و حریم کنترل شده‌ مسؤولان به خواست قادر متعال به گونه‌ای خارج شود که هیچ فیلتری توان جرح و تعدیل آن را نداشته باشد.

ریزگردها یا برای سلامت ساکنان خوزستان مضر هستند یا نیستند؛ حد میانه‌ای وجود ندارد. اگر مضرند چرا برای سلامت مردمان این استان اقدامی عملی صورت نمی‌گیرد؟ منظور اقدامی غیر از آنچه مربوط به عناصر و ارزش‌های تشکیل دهنده اخبار و رویدادهای مسؤولان به حساب می‌آید. اگر معتقدند ریزگردها برای سلامت شهروندان مضر نیستند، چگونه می‌توان باور داشت گردوغبارهایی که حاوی ذرات رسانا (فلزات) هستند و قادرند اشیاء مکانیکی و الکتریکی را به ورطه نیستی بکشند با سلامت اهالی قطب انرژی کشور کاری نداشته باشند!

بیاییم صادق باشیم. این صداقت هیچ‌گاه در تعارض با مصالح و منافع کشور نیست مسئله مربوط به سلامت بیش از چهار و نیم میلیون خوزستانی و چند میلیون ایرانی ساکن دیگر در استان‌های درگیر گردوغبار است.

گردوغبار و آثار مخرب آن دمار از روزگار خوزستانی‌ها درآورده و از دست هیچ‌کس برای مقابله با آنها کاری بر نمی‌آید. اگر مسؤولان به این حقیقت تلخ معترف شوند و بهای ناتوانی‌شان در مهار ریزگردها را در بسترها و قالب‌های دیگر به مردم خوزستان بپردازند شاید بتوان در برداشت این مردم از مسؤولان کشور و دولتمردان به دلیل کم‌توجهی به مشکلات خوزستان، کمی تجدید نظر کرد. دست کم اینگونه می‌توان امیدوار به تعدیل اعتراض‌ها و انتقادهای اهالی خوزستان نسبت به عملکرد دولتمردان و مسؤولان بود.

مردم خوزستان دیگر باید دست به آسمان برای کدامین دعا بردارند؟
آیا از بیم قطعی برق برای نباریدن باران هم باید دست دعا به آسمان دراز کرد؟!
 
کلمات کلیدی : گرد و خاک، گرد و غبار، قطعی برق،هوای اهواز
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۱۹:۱۱:۴۲
اینقدر مسولان سیاسی انتخاب میشوند که مدیر مدبر کم پیدا میشود (4165787) (alef-11)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۹:۳۱:۱۷
فقط نفت آن استان به درد پایتخت نشینان می خورد . این معضل سالهاست امان مردم استان خوزستان را بریده . مگر آنها هموطنان ما نیستند ؟ مگر انها از یک کره خاکی دیگر آمده اند ؟ خانم ابتکار بجای حل این معضل بدنبال کارهای پسر دانشجوی خود درآمریکاست . خدایا اینها در آن دنیا چگونه جواب پس خواهند داد . (4166076) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۲۰:۰۴:۵۶
یه آدم مثبت هست اونم خانم ابتکار فقط به خاطر مسائل حزبی تخریب میشود و همینطور هم به خاطر زن بودنش (4166621) (alef-11)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۴:۱۹:۱۷
چند سال قبل در برنامه نیمروز به مجری گری علی ضیا خانمی به برنامه دعوت شد که مدعی بود ماده ای اختراع کرده اند )در یک شرکت دانش بنیان) گه بسیار ارزانتر از ماده نفتی مالچ بوده و دوستدار محیط زیست بوده و یک بار پاشیدنش روی شنزارهای عراق مشکل را برای همیشه حل میگند!!!!اما هیچ مسوولی به اختراع ایشان اهمیت نداده بودند و با بی مهری شدید مدیران محیط زیست دولت قبل روبرو شده بودند!!!!!!پیشنهاد میکنم استاندار و نمایندگان خوزستان این شرکت را پیدا کنند و خود وارد عمل شوند و منتظر تهران نمانند.یک نکته دیگر اینکه دولت پول ندارد میلیاردها تومان بدهکار پیمانکاران است.... (4166293) (alef-11)
 
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۱۹:۱۳:۲۳
خوزستان در گیر مشکلات. انوقت عده ای به دنبال لایحه دو فوریتی سخنرانی و رفع حصر و.. هستند. اردیبهشت ۹۶، پاسخ کوبنده ای از استان ،دریافت خواهند کرد. (4165789) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۰:۲۷:۳۰
چه ربطی داشت. می خواین نانوایی های کل کشور را هم تعطیل کنیم ؟ (4167070) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۱:۳۱:۰۱
نه نمی خواد میخوای ما شیر نفت ببندیم؟ (4167153) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۶:۴۹:۲۲
مگه شیر نفت دست شماست ؟شما فقط ساکن اونجایی در ضمن من خودم یک خوزستانیم ! (4167568) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۲ ۱۵:۱۳:۱۵
خیر اما اگر به خوزستان رسیدگی نشه مثل مشکلی که برای برق پیش امد کاهش در تولید نفت خواهیم داشت لذا عملا شیر نفت بسته خواهد شد که البته اصطلاح بود اگر خوزستانی هستید میدانید که با قطع برق چقدر استخراج نفت کاهش یافت (4169975) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۰:۲۸:۳۰
دوستان خوزستانی چرا یقه نمایندگانتان را نمی گیرید؟ (4167073) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۲۷:۲۲
کدوم نماینده؟! (4172235) (alef-11)
 
ت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۱۹:۱۶:۰۹
روزنامه زنجیری( ...) امروز به صدا و سیما حمله کرده که چر با پوشش اخبار خوزستان ، می خواهد امید مردم را نا امید کند!! و نوشته بود که جناحی است و ملی نیست! (4165793) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۲:۱۲:۲۰
کاملا درست به صدا سیما حمله کرده ورفتار صدا سیما صد در صد جناحیست وجنبه تبلیغ علیه دولت را دارد ! چون مشکلات خوزستان از دولت قبل شروع شد ولی آیا کسی در آن سالها کمترین پی گیری از صدا سیما دید یا شنید ؟ آیا هیچکدام از روزنامه هایی که امروز مخالف دولتند در آن سالها از درد ورنج مردم خوزستان نوشتند ؟! (4166186) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۱۹:۲۱:۰۵
بايد توجه داشت آنچه اين روزها در خوزستان رخ مي دهد مشابه مشكلات سيستان در چند دهه گذشته و مشكلاتي است كه شمال غرب كشور در صورت خشك شدن كامل با آن مواجه مي شوند ،
اين همان چيزي است كه گفته مي شد جنگ آينده خاورميانه جنگ آب است (4165798) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۳ ۰۸:۵۸:۵۷
این جنگ جنگ آب نیست جنگ بی عدالتی در توزیع درامد است وقتی نفتو از زیر پای خورستانیها در میارن می برن تهران خرج میکنند باید منتظر این وقایع بود (4170849) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۱۹:۳۰:۲۵
گردو خاکها عمدتا از سال 85 شروع شد و هم دولت روحانی و هم دو دولت احمدی نژاد هیچ کاری برای رفع مشکل نکردند تا کار بدینجا رسید (4165804) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۰:۳۹:۵۳
البته منشائ و عامل بوجود آمدن هم مدیریت های نابخردانه غیر متخصص و فقط به دنبال سود این استان مث ساخت سدهاست (4166115) (alef-3)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۲۳:۰۸:۰۶
حداقل زمان احمدی نژاد چند بار در صحرا قیر پاشی کردند
حتی دولت احمدی نژاد پول به عراق داد که قیر پاشی بکنند گردو خاک کم بشه ولی امان از دولت تدبیر که هیچ تدبیری نیاندیشید (4166780) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۱۹:۴۷:۱۰
تموم این ریز گردا دارای اورانیوم هستند چطور هیچ کدوم از مسیولان هیچ حرفی درباره اینا نمیزنن چطور نود درصد بودجشو ندادن این دولت به اصلاح تدبیر خانم ابتکار کجاس تازه متوجه شدید که اینا واسه سلامتی بده؟؟؟ (4165812) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۱۹:۵۰:۰۲
تو این وضعیت که روحانی سفر خارجشون مهمتر از این موضوع بوده واقعا تا اتفاقی نیفته معلوم نمیشه تو این کشور چه خبره اون همه تلفات واسه یک اتش سوزی اینم که با یک ریزگرد کل برق خوزستان رفت (4165816) (alef-11)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۱۹:۵۷:۱۴
با توكل بخدا
متاسفانه مشكل اصلي ،نگاه هميشگي و باور مديران به توانمندي خارجي هاست
چون خود توانمند نيستند ، توانايي ايراني را نيز قبول ندارند
باز هم مجددا مشكل اصلي ، نديدن توانمندي ايراني در نزد دولت مردان است

چقدر راحت مي انديشند تا تنها با خريد تجهيزات خارجي ، مثل برق خوزستان ، خريد تجهيزات شستشوي مقره ها و پستها و پوشش هاي عايق ، از خارج براي حل مشكل هستند

حال اينكه :

متخصصين و مديران تصميم ساز در وزارت نيرو بارها و بارها به چشم خود توانايي فوق تصور تكنولوژي ايراني را ديده و شاهد بوده اند
اين تكنولوژي بسيار توانمندتر از تجهيزات خارجي ها، در داخل كشور بومي سازي و توليد ميگردد
و تنها عيب ان ايراني بودن ان و عدم خود باوري مديران و ميل وعشق زياد متخصصين و كارشناسان در خريد هاي خارجي ست
مديران صاحب نظر وزارت نيرو بارها و بارها به چشم خود شاهد بوده اند كه ،
تنها يكي از توانمندي تكنولوژي ايران و ايراني در زمينه ايمني برق ، برطرف كردن معضل وزارت نيرو در جلوگيري از قطع برق خوزستان است
برويد و در سايت baankala.com اين توانمندي رو ببينيد و باور كنيد
برق خوزستان ميتواند با تكنولوژي و توليد ايراني به هيچوجه قطع نشود

مثل هميشه فقط و فقط
افسوس........ (4165820) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۹:۲۸:۲۹
یکیش همین نیروگاه پر هزینه هسته ای بوشهر بود که ایران بهش مینازه !!پس کو تولید برقش ؟!!! (4166073) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۰:۴۲:۲۸
اخوی مشکل فقط برق نیست
یک استان، پایه اقتصاد مملکت داره از کار میوفته مث کارخونه نیشکر کشت و صنعت کارون
این استان زیر خاک خواهد رفت (4166117) (alef-3)
 
شهاب
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۲۱:۳۳:۵۴
طرح نیشکر جز خسارت برای خوزستان و گرانی شکر برای مردم ایران هیچ ارمغانی نداشته است.مردم ایران مجبورند شکر را 3 برابر قیمت جهانی بخرند تا کارخانه نیشکر کارون زیانده نباشه! (4166701) (alef-11)
 
حمید نظری
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۰:۵۵:۴۹
فقط شعار !!!
فکر می کنیم باهوش ترین آدمهای روی زمین هستیم !!
روی پشت بام خانه های آبادان بروید برق منازل کویت که روشن است معلوم است !
چرا آنها از این مشکلات ندارند ؟!!
...
سالهای سال است تمام وزارتخانه ها حتی نیرو تحت تحریم مجبور به واردات کالاهای بنجل چینی و هندی هستند !
ممکن است همه اشکال این نباشد اما سهمی در مشکلات آب و برق خوزستان دارد !! (4166131) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۰:۱۲:۰۸
متاسفانه کم کاری دولت قبل هست...این ریزگرد ها از سال 83 - 84 شروع شد و 8 سال دولت احمدی نژاد کار خاصی براش نکردند (4165827) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۰:۱۹:۵۴
پس اینم شد تقصیر احمدی نژاد
بابا خیلی رو دارین

روحانی از رو سر خوزستان اومد رفت کویت
یه تک پا سر نزد به این مردم!!!! (4166105) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۰:۳۸:۲۲
تو راست میگی !
در ماجرای پلاسکو هم احمدی نژاد مقصر بود ! (4166113) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۰۹:۴۹:۴۳
نه قالباف مقصر بود (4167030) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۱:۴۳:۱۴
بخدا احمدی نژاد مرد بود
درست اشتباهات زیادی کرد
ولی غیرت داشت اگه الان دوران اون بود خودش می رفت اهواز تمام وزرا را هم میبرد (4166165) (alef-3)
 
پرتو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۱:۵۵:۵۵
مثلا برن که چه کنند؟چهار متخصص بفرستن . رفتن وزیرو وکیل که مشکل را حل نمیکند. (4166176) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۵:۰۷:۵۳
بیان عمق فاجعه رو ببینن
ببینن مدیران نجومیشون چهدست گلی به آب زدن (4166352) (alef-3)
 
پرتو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۶:۲۱:۵۱
عمق فاجعه را دنیا داره می بینه مثل اتش سوزی پلاسکو. (4166433) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۳:۱۶:۱۵
من هم یادمه از سال 84 شروع شد و کسی توجهی نکرد (4166243) (alef-3)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۷:۱۱:۳۰
ای کاش احمدی نژاد بود به داد ملت میرسید (4166469) (alef-11)
 
abbas
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۰:۳۵:۳۲
چهارشنبه از ساعت 7 شب بیشتر اهواز برق نداشت و در برخی نقاط تا ساعت 1 ظهر امروز برق آمد (4165843) (alef-11)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۰:۴۱:۱۴
آقای روحانی
آیا یادتان می آید که در هفته جهانی محیط زیست ریزگردها را تروریست خواندید؟
وقتی منشاء ریزگردها هندیجان باشد و علت آن خشک شدن رودخانه زهره باشد چه می گویید؟ (4165846) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۰:۴۶:۱۸
گرد وغبار عاملش باد است چرا این روزها این همه باد می وزد ؟! (4165851) (alef-11)
 
مهران توسلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۰:۴۸:۲۵
رئیس جمهور برای کمتر از گردو غبار پیام دادند . ما خوزستانی ها از رئیس جمهور بسیار بسیار گله مندیم
- اولین بار بود که در کابینه خوزستانی وجود نداشت.
- اولین بار است که رئیس جمهوری با خوزستانی ها استانی به این مهمی دیدار نداشته است. آمد خوزستان اما برای افتتاحیه آمد
- 90 درصد اعتبارات مقابله با ریزگردها داده نشد . این یعنی اینکه زندگی مردم جنوب و غرب ایران برای ایشان ...
-انتقال آب دوباره شروغ شد
-سد سازی ادامه یافت
آقای رئیس جمهور حق تنفس حق هر موجود زنده ای است (4165854) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۹:۳۹:۲۰
اما این بلا را دولتی بر سرتان آورد که در کابینه اش خوزستانی بود ودم نیاورد !! حالا معضلش را باید روحانی بر طرف کند بنده خدا مشغول هم هست اما چه می شود کرد باید ندید تا دولتش 4ساله شود !! زاینده رود در دولت دهم خشکید ارومیه در دولت دهم خشکید.هیرمند خشکید وبرایش کاری نکرد! وکسی یک کلام نگفت امروز نه فقط خوزستان بلکه تمام ایران در گیر بی آبی وعواقب خشک سالیند ! اما حالا همه بر سر روحانی فریاد می زنند! بزنید حقتان است اما برسرهمه وهمه وقت فریاد بزنید اگر واقعا خواهان حقید !! (4166083) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۰۰:۱۰:۲۸
برادر یا خواهر گرامی موضوع فقط خشکسالی نیست موضوع ریزگردهاست که نفس مردم را بریده است (4167986) (alef-11)
 
قرتاسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۰:۴۸:۴۴
حجم غارت و دزدی اجازه رسیدگی و تفکر برای مسایل. را نمی دهد (4165855) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۰:۴۹:۵۱
اگر این همه سال که این همه برای نیروگاه هسته ای بوشهر هزینه کردیم .... آن را صرف بهسازی ومانچ پاشی و کشت گیاهان بیابانی کرده بودیم وبه منابع آبی منطقه رسیدگی می کردیم الان شاهد این وضع نبودیم اما چه کنیم ... (4165856) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۳:۱۶:۰۵
یعنی توی این سه سال نمیشد مالچ پاشید
توی این سه سال پول نفت دولت قبل آزاد شد وهم پول نفت این سه سال به داخل کشور میومد وهم تمام فعالیت هسته ای بتون شد باز هم نمیشد یک متر مربع توی این سه سال مالچ پاشی کرد؟ (4166242) (alef-11)
 
خوزستانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۰:۵۱:۱۶
الف جان خودت منتشرش کن
دولت ها آمدند و منابع خوزستان را غارت کردند و نه تنها کاری که نکردند ....جفا به مردم آن کردند (4165857) (alef-11)
 
اسماعيل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۱:۰۸:۰۰
من يك خوزستاني هستم مي خواهم از اقاي توكلي به عنوان يك مصلح اجتماعي درخواست كنم همانطور كه در بحث فيش هاي نجومي محكم و شجاعانه وارد شدند و عليه دست اندازان به بيت المال ايستادند براي معظل ريزگردها كه بلاي جان خوزستاني ها شده نيز وارد عمل شوند شايد بتواند مسءولاني كه در پانزده سال گذشته در خواب خرگوشي بوده اند تلنگري بزند انصافا خوزستان اين روزها مظلوم است مظلوم به واسطه ندانم كاري مسولان ملي و منطقه اش ، خوزستان از وعده هاي پياپي و بدون اقدام خسته شده و امروز احساس تبعيض مي كند
از الف درخواست ميكنم كه ضمن انتشار اين پيام خواهش مرا حتما به سمع توجه اقاي توكلي برساند. (4165866) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۱:۱۷:۰۷
فقط میتونم بگم افسوس برای دولتی که به یک استان فقط به چشم گاوصندوق نگاه میکنه و سلامت و جان مردم هیچ ارزشی نداره (4165870) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۹:۴۱:۳۳
دولت نه !!دولتهایی !! مشکل خوزستان از زمان جنگ تا حالا بوده ! (4166087) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۰:۴۵:۳۶
همه دولت ها نه فقط این دولت
تا اینکه کار به اینجا رسید (4166125) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۱:۴۸:۵۴
آخه هیچ دولتی به اندازه روحانی و ابتکار روی محیط زیست وآلودگی هوا و بنزینهای آلوده مانور ندادن اونم برای رای جمع کردن92 (4166167) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۱:۳۰:۱۳
همین مدیران ارزشمندند که باید چند ده میلیون حقوق بگیرند!!!!! (4165876) (alef-11)
 
Canada
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۱:۴۱:۲۱
...
برادر عزیز طبیعت که کلاس تخیلات و دانشگاه نیست طبیعت وحشی و زیبا و ارام و خشن و مهربان است ..یاد بگیرید به موقع از قدرت طبیعت خوب استفاده کنید اگر سیلاب و برف دارد دریا چه های عظیم طبیعی بزنید تا اب ها بی جهت به اقیانوس شور وارد نشوند...اگر خورشید تابان دارید انرژی افتاب را تبدیل به برق کنید مساحت شن را هم بپوشانید...با یک تیر دو نشان بزنید شما بخشی از هزینه را از خود طبیعت پس بگیرید..حالا شما می خواهید بروید دنبال تحقیق و خرج کردن پول مثل غرب که چرا زنبور عسل میمیرد..یک میلیون دلار هزینه پیدا کردن راه حل..کشاورز گفت یک میلیون بده من انقدر گل بکارم که زنبوران عسل رقص کنند ایراد مملکت ... و کار های عجیب و کپی بدون شناخت از خارجی ها است حسین ... (4165885) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۱:۴۵:۱۵
اول مربوط به بی فکری است مسئولین ناتوان فکری هستند. یک جور مردونگی و تدبیر توی مدیریت هام احتیاج داریم البته بعد از تخصص. واقعا جای تاسف است که دور یازود دود این بی تدبیری دامن خشک و تر را خواهد گرفت. (4165887) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۲:۰۵:۳۰
چون در حال حاضر اصلی ترین دل مشغولی مسئولان فقط و فقط مسائل انتخابات سال 96 است , پس مردم خوزستان چند ماه اینده را هم مانند چند سال اخیر تحمل کنند و به (( امیدی ها )) امیدوار باشند . (4165900) (alef-11)
 
مقداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۲:۲۲:۱۵
مدیرکل محیط زیست خوزستان : 90 درصد از اعتبارات مربوط به پدیده گردوغبار از سوی دولت پرداخت نشده است. (4165904) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۲:۲۸:۴۸
... اين مسئولين بي لياقت هستند اما خداييش اين يه مورد از عراق است كه آنجا نا امن است وغير از كار نظامي نميشود كاري مثلا عمراني كرد غير از قير پاشي وكشت درختچه در عراق كه فعلا عملي نيست چكار ميشود كرد وزارت نيرو هم به جاي پرداخت پول پيمانكاران وبه روز كردن تجهيزات انتقال وتوزيع هم وغمش صرف پرداختن بخشي از يارانه اين ميراث شوم ... ميشود كه مملكت را نابود كرده است يك عده ثروتمند هم خجالت نمي كشند وانصراف نميدهند (4165908) (alef-11)
 
mohsen
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۸ ۲۳:۱۱:۳۲
با سلام،تو رو خدا یکی بیاد این استاندار خوزستان رو ... بیرون. این اقا یه پزشکه و هیچ چیز از اجراییات ... نمیشه. (4165932) (alef-11)
 
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۰:۰۴:۴۶
خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد ولی.. ای کاش زنده بودی و این

روزها را میدیدی, چون:

مسولان ...دین خود را به خوزستان ادا نکردند (4165949) (alef-11)
 
شرهانی / اهواز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۸:۱۲:۲۷
ببینم یعنی کشورهای مجاور هم با یه بارش بارون و گرد و خاک برقشون قطع میشه مثل ما ؟! (4166033) (alef-11)
 
پرسنل سکوی نفتی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۰:۰۸:۲۴
جالب قضیه اینجاست !
حالا که به ما اجازه دادن نفتمون رو بفروشیم ، به علت قطع برق ، تولید نفتمون روزانه 700 هزار بشکه کاهش یافته !
تحریم بودیم بهتر نبود ؟! (4166102) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۳:۵۷:۰۰
اون موقع هم میفروختیم پولش مثل همین الان نمیومد (4166284) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۸:۱۴:۰۷
زمین _ خوزستان _ سرمایه _ نظام (4166035) (alef-11)
 
ریزعلی حاتمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۸:۲۴:۲۸
من تا دیروز خیال میکردم کانون پیدایش این ریزگردها کشورهای عراق و عربستان هستند .
استیضاح وزیر جهاد کشاورزی خودمان از نان شب واجبتر است (4166038) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۹:۳۴:۱۲
قول داده 4 میلیون اصله نهال بکاره (4166080) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۱:۵۱:۵۹
از این قولها 4ساله که میده (4166171) (alef-3)
 
معلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۸:۴۱:۴۱
بهای ناتوانی مسئولان برای خوزستان !
فقط برای خوزستان ؟!!!!!!!!!!!!!!
جاهای دیگه بیسته ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4166046) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۵:۱۸:۱۱
اقا یا خانم معلم خوزستان وضعیتش قرمز شده (4166373) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۹:۲۱:۵۹
درست میشه انشالله ، در دست اقدام است . (4166067) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۰۹:۳۱:۰۶
چندسال برای اینکه مسوولین خودشان را راحت بکنند به ریزگردهای خوزستان توجهی نمیکردند و براحتی به ریزگردها عربی گفته تا تخریب محیط زیست را کسی متوجه نشود آیا نمیشد قسمتی از درامد نفت را صرف محیط زیست میکردند تا امروز محیط زیست خوزستان نگوید ۹۰درصد منابع ما هنوز توسطدولت تامین اعتبار نشده است؟اخر تبعض تا بکجا (4166075) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۰:۱۱:۳۹
تموم پول نفت از خوزستان میاد بعد 90درصد بودجه برای ریزگردراو روحانی به خوزستان نداده ؟؟؟؟؟؟؟بعد میخواهید مردم ناراحت نشن از این همه تبعیض چطوری پول حقوق نجومی داشت چطوری به رشد فروش نفت میبالد ولی بودجه این استان رو نمیدهد؟؟؟؟؟؟ (4166103) (alef-3)
 
اسماعیل
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۰:۲۳:۲۶
تمام دغدغه مسولین رفع مشکل برق هست مبادا تولید نفت کم بشه وگرنه مردم خوزستان براشون مهم نیست فقط نفت نفت نفت (4166107) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۳:۲۰:۳۱
خود کرده را تدبیر نیست. (4166248) (alef-3)
 
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۴:۴۴:۰۸
من خودم اهوازی هستم

از 18 سال قبل اینطور شد با زدن سدها در ایران و عراق

مارچ چاره کار نیست چون بد ترش میکنه باید آب جاری بشه (4166321) (alef-3)
 
سیاوش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۶:۰۳:۳۳
فروردین و اردیبهشت سال 90 و 91 خوزستان بیشتر روزاش گرد وخاک وریز گرد بود
تنها کاری که مسئولان میکردند تعطیلی بود و میگفتن پدیده طبیعیه
عده ای که خودشون باعث این وضعیت شدن الان شدن دلواپس مردم خوزستان
ما رو به خیر شما امیدی نیست شر مرسانید
بذارید دولت همون ی ذره کاری رو که داره میکنه بکنه
مسئولای دولت قبلی که حتی همین کارای کم رو هم نکردند (4166416) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۶:۴۱:۵۰
ایران درکل داره ویران میشه .سیستان و بلوچستان و دریاچه ارومیه و نابودی جنگل های شمال و......... (4166450) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۷:۰۸:۳۱
این گرد وغبار بکشید سمت ...شاید مسئولین از خواب بیدار شن.حالا کجاشو دیدی فردا پس فردا نمک دریاچه ارومیه هم بهش اضافه میشه بعد میگیم گردو غبار پفک نمکی (4166466) (alef-11)
 
دضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۷:۲۹:۳۹
فکر خوبیه بندازیم گردن دولت قبل (4166487) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۰۹:۰۸:۵۲
دوباره خاک شد خدایا ما چطور نفس بکشیم ایا فربادرسی هست؟ (4166992) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۰:۱۱:۱۱
چرا هیچ رسانه ای به اعتراضات مردم اهواز توجه نمیکنه (4167047) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۶:۵۴:۱۶
به اعتراضات کی توجه میشه ؟!! (4167574) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۳۰ ۱۳:۳۸:۱۸
نه به انتقال اب بخدا فقط به خاطر انتقال اب این وضعیت خوزستانه بخدا اگه انتقال اب جلوگیری نشه بزودی کل ایران اینطوری میشه (4167325) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.