نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508191
اولویت های اصلی وزیر نیرو دولت دوازدهم
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۷
یک کارشناس آب معتقد است که با توجه به وضعیت منابع آبی کشور لازم است وزیر نیروی پیشنهادی رییس جمهور به مساله احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی توجه ویژه‌ای داشته باشد.

جوادیان‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که در حال حاضر وضعیت منابع آب زیرزمینی کشور دچار بحران است، اظهار کرد: شخصی که برای وزارت نیرو انتخاب می‌شود باید به این مساله به طور جدی سامان بخشد.

به گفته وی، تعادل بین منابع و مصارف باید جزو مهم‌ترین اولویت‌های وزارت نیرو قرار بگیرد به گونه‌ای که باید با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی طی یک برنامه پنج ساله به شرایط نرمال منابع آبی دست یابیم.

این کارشناس آبی با اشاره به لزوم توجه به اقتصاد آب در دولت دوازدهم، تصریح کرد: زمانی که صحبت از احیاء و تعادل‌بخشی و یا تعادل بین منابع و مصارف می‌شود موضوع اقتصاد آب نقش پررنگی دارد، لذا باید روی مساله قیمت‌گذاری نیز به طور ویژه کار شود.

جوادیان‌زاده ادامه داد: باید مصارف شرب، کشاورزی و صنعت به طور تفکیک مشخص و برای هر کدام از آنها پارامترهای گوناگونی تعریف شود، چرا که از این طریق می‌توان به مساله آب کشور سامان بخشید.

وی یکی دیگر از نکات مهم که وزیر نیرو آینده باید به آن توجه کنند موضوع راه‌اندازی بازار آب دانست و افزود: در حال حاضر مقدمات اجرای این طرح آغاز شده اما لازم است که در دولت دوازدهم به طور خاص به این مساله توجه شود.
 
کلمات کلیدی : وزارت نیرو
 
sedighi
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۱۰:۰۵:۵۹
با سلام
به نظر بنده هم باید وزارت نیرو در روشهای مدیریت منابع آب بازنگری اساسی داشته باشد، ایجاد بازار آب و تسهیل مبادله از بخش کشاورزی به سایر مصارف که منجر به بهبود راندما آبیاری و بهبود نوع مصرف و افزایش ارزش اقتصادی آب می گردد از اهمیت ویژه ای بر خوردار است که متاسفانه پیشنهاد مذکور از 10 سال پیش تاکنون به صورت لاکپشتی در این وزارت خانه میچرخد.
واقعی نمودن قیمت آب برای مصارف گوناگون ، در نظر گرفتن توجیه مالی و اقتصادی اجرای طرح های عمرانی، واردات آب واقعی و مجازی ( کشت فرامرزی ) توسط بخش خصوصی ، نصب کنتور حجمی هوشمند چاهها و ده ها اقدامات اساسی دیگر باید در دستور جدی کار وزارت نیرو قرار گیرد تا مشکل حاد آب حل شود. (4545202) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.