توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505897
سخنگوی وزارت خارجه: تقلاهای آمریکا برای تخریب ذهنیت آژانس نابجاست
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۴
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در چارچوب تعهدات پیشین، همکاری‌های خود را با آژانس بین المللی انرژی اتمی پیگیری می‌کنیم و قطعا از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران عبور نخواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی با تاکید بر این که تسلیم زیاده‌خواهی دولت‌های خاص نخواهیم شد، افزود: آژانس نیز با توجه به استقلالی که دارد و صیانتی که از جایگاه بین‌المللی خود باید داشته باشد، بعید است که به خواسته‌های غیرمنطقی و غیرواقع بینانه که دیگران ممکن است بر آنان تحمیل کنند، تن دهد. نماینده آمریکا پس از دیدار با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشستی خبری، مذاکراتش را با آمانو موفقیت‌آمیز دانست و مدعی شد: برجام هیچ تمایزی میان بازدید از سایت‌های نظامی و غیرنظامی ایران قائل نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما تأکید کرد: هیچ‌گونه اجازه‌ای را به دیگران برای ورود به حوزه های منع شده در تفاهمات برجام نمی‌دهیم و بازرسی‌های آژانس قطعاً در چارچوب سیاست‌های داخلی خودمان انجام خواهد شد.

بهرام قاسمی با تأکید بر دفاع آژانس بین المللی انرژی اتمی از استقلال و جایگاه این نهاد بین‌المللی در برابر خواسته‌های غیرمنطقی و غیرواقع بینانه آمریکا گفت: مطمئن هستیم که آنان نمی توانند خواسته‌هایشان را تحمیل کنند گرچه هشدارهای لازم را به آژانس داده و توصیه های لازم را کرده ایم و در آینده هم این رویه را ادامه خواهیم داد.

وی همچنین درباره اظهارات نماینده آمریکا در سازمان ملل مبنی بر موفقیت آمیز بودن مذاکراتش با آمانو درباره فعالیت‌های هسته ای ایران گفت: ما اصطلاحی در وزارت خارجه داریم که می‌گوییم هیچ سفر ناموفقی نداریم او هم می تواند ادعا کند که سفر موفقی داشته است اما مسلماً چارچوب های حاکم بر برجام مشخص است که بر آن تفاهم کرده‌ایم و با تأیید سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای از آن حمایت شده است. 

قاسمی افزود: چارچوب‌های کار با آژانس تغییرناپذیر است و ما بهترین همکاری‌ها را با این نهاد داشته‌ایم و آژانس نیز در بیانیه‌های متعدد مؤکداً اعلام کرده است که ایران پایبندی کاملی به برجام داشته و بهترین همکاری‌ها را با این نهاده کرده است. 

وی گفت: با توجه به مجموعه شرایط حاکم بر منطقه و جهان، آمریکا علاقه‌مند است با اتخاذ روش‌های قدیمی و بی حاصل، ایران را به سمت و سویی هدایت و ادعا کند که کشورمان با آژانس همکاری نداشته و برجام را نقض کرده است اما خوشبختانه با درایت و هوشمندی نظام، این بهانه و ابزار از دست آنان گرفته شده است. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تأکید کرد: به همین علت می بینیم وقتی با روش‌های قبلی نتوانستند به اهدافشان برسند از روش های دیگری استفاده می کنند و نماینده شان در سازمان ملل را به وین فرستادند تا بر مدیرکل آژانس تأثیر بگذارد اما با ویژگی هایی که ما از آژانس می شناسیم و کاری که این نهاد به عنوان کار حرفه ای و تخصصی باید انجام دهد و از جایگاه بین‌المللی‌اش دفاع کند این فشارها و تلاش‌ها مذبوحانه خواهد بود و نمی‌توانند بر آژانس تأثیر بگذارند.

قاسمی گفت: با این حال با خردمندی مسئولان و پیش‌بینی‌هایی که داشتیم قبل از سفر نماینده آمریکا به وین، وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی در نامه‌هایی به آقای آمانو، وی را آگاه کردند و هشدارهای لازم را در خصوص فشارها و اقداماتی که ممکن است از جانب برخی آمریکایی ها اعمال شود اطلاع رسانی شد و این رصد و دقت ما همچنان ادامه خواهد داشت. 

وی افزود: ما کاملاً سعی می کنیم که از برجام صیانت شود زیرا به هر حال تفاهمی چند جانبه است که باید به آن متعهد باشیم و دیگران نیز باید تعهداتشان را به دقت اجرا کنند. 

قاسمی خطاب به اعضای اروپایی 1+5 تأکید کرد: لازم است که آنان با این نوع سیاست‌های یک جانبه‌گرایانه و تک‌روانه آمریکا مقابله کنند و اجازه ندهند که یک کشور بخواهد یک سویه در مسیر تضعیف برجام گام بردارد. 

وی گفت: جهانِ امروز، جهان متفاوتی است که حتی با 5 سال و 10 سال پیش متفاوت است، پیش از این شاید یک کشور می توانست سیاست های خود را در برخی مناطق جهان دیکته کند اما امروز اکنون دورانی که شاهد سیاست های کلاسیک رایج در قرون گذشته بودیم سپری شده است و مردم جهان در هر نقطه از عالم با توجه به اقتضائات عصر ارتباطات از دولت هایشان درباره نحوه هزینه کرد مالیات ها سؤال می کنند که آیا در داخل کشورشان صرف شده است یا آن را صرف تسلیحات، کشتار دیگران و هرج و مرج کرده اند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اکنون دیگر به نحوی نیست که یک کشور با حق یک رأی در سازمان ملل متحد بخواهد اقتدارگرایی و یک جانبه گرایی داشته باشد و سیاست های معمولاً غلط خود را دیکته کند و در نهایت کشورها دیگر نیازی به برادر بزرگتر ندارند و خودشان تصمیم می گیرند.

قاسمی افزود: در یک سال گذشته در منطقه خودمان، اروپا و دیگر مناطق جهان به خوبی می بینیم که مردم جهان با نقد سیاست دولت هایشان، طبق عملکرد دولت‌ها به آنان رأی می‌دهند یا نمی‌دهند. 

وی بار دیگر تأکید کرد: بر این اساس تلاش‌های نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در سفر به وین و تقلایی که برای تخریب ذهنیت آژانس به عمل آورد یا خواهد آورد نابجا و هزینه بی‌جاست که می پردازند و جمهوری اسلامی ایران با خردمندی تمام، سیاست هایش را در قبال برجام ادامه خواهد داد و قطعاً در نقض آن پیش قدم نخواهد شد و سعی می کند که از آن صیانت کند. 

قاسمی بار دیگر خطاب به دولت های اروپایی هشدار داد: اروپایی ها بیش از گذشته و با جدیت بیشتر در مقابل زیاده خواهی دولت آمریکا، بایستند زیرا اگر در این توافق چند جانبه بین المللی نتوانند در مقابل این زیاده خواهی ها ایستادگی کنند شاید فردا برای آنان هم دیر باشد و آنان هم باید بهای بیشتری پرداخت کنند.
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۳:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۱:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۴ ۱۴:۵۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۲:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۲:۱۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۱ ۱۳:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۱ ۱۰:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۱ ۰۹:۱۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۸ ۱۰:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۲:۳۲
 
 
کلمات کلیدی : برجام + آمریکا + تحریم ایران + سنا + مجلس + وزارت خارجه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.